CAD Studio - CAD/CAM/BIM/GIS/PLM řešení
Česky Slovensky Magyar English Deutsch
CAD eShop

Tiskové zprávy, prezentace

Tiskové informace společnosti CAD Studio

RSS tiskové zprávy

XANADU nabízí uživatelům aplikace AutoCAD desítky rozšiřujících nástrojů zdarma

27.5.2009
Akciová společnost XANADU, největší dodavatel řešení Autodesk v České republice, poskytuje uživatelům softwaru pro počítačové navrhování unikátní škálu technické podpory. Patří k ní i vlastní vývoj užitečných softwarových aplikací, které pomáhají projektantům a konstruktérům zefektivnit mnohé každodenní operace. Drtivou většinu z nich XANADU nabízí ke stažení zcela zdarma.

Mnoho pokročilých uživatelů oblíbené rodiny produktů AutoCAD si postupně doplňuje funkce svého CAD systému o nové užitečné nástroje – pomáhají jim zefektivnit často opakované úkony. Desítky takovýchto nadstavbových aplikací jsou zdarma k dispozici přímo na stránkách společnosti XANADU. Byť byly tyto softwarové nástroje vyvinuty na základě požadavků zákazníků firmy XANADU, jsou k dispozici zdarma i pro všechny ostatní uživatele aplikace AutoCAD.

„Během osmnácti let, během kterých aktivně podporujeme využití CAD technologií v české praxi, jsme načerpali řadu zkušeností. Ty nám umožňují reagovat i na velmi specifické požadavky zákazníků z různých technických oborů,“ dodává Vladimír MICHL, manažer rozvoje společnosti XANADU. „Naše vlastní softwarové nadstavby – v kombinaci například s radami z portálu CADforum.cz – umožňují uživatelům najít ta pravá řešení požadavků i v případech, které by jinak museli řešit zbytečně zdlouhavě a komplikovaně.“

Z oblíbených bezplatných nástrojů:

 • GeoRefImg: Nástroj automaticky umístí rastrový obrázek (mapu) podle informací z georeferenčního souboru (např. TFW k TIFF souboru). Lze tak například velmi snadno poskládat sadu mapových listů do DWG výkresu v aplikacích AutoCAD nebo AutoCAD Architecture (aplikace AutoCAD Map a Civil 3D již tuto funkci obsahují).
 • Xls2Curve: V aplikaci AutoCAD generuje body nebo křivky ze seznamu souřadnic z tabulky Excelu. Umožňuje vybrat sloupce se souřadnicemi XY nebo XYZ a importovat je jako 2D/3D body, bloky, křivky nebo spline.
 • srxTEXT: Velmi populární aplikace umožňuje vyhledávat a nahrazovat texty ve výkresu řádkovým příkazem s mnoha možnostmi. Lze ji použít dávkově, provádět pokročilá nahrazení s využitím regulárních výrazů či nahrazení pomocí párů slov definovaných v tabulce Excelu.
 • DOBT: Nastaví pořadí kreslení objektů podle typu objektu (např. texty vždy nad šrafami) a podle hladin. Jsou podporovány i AEC objekty aplikace AutoCAD Architecture.
 • AutoDWF/AutoPDF: S každým uložením DWG výkresu ukládá i jeho kopii ve formátu DWF, resp. PDF. Lze nastavit různé parametry publikování, včetně složky, FTP uploadu atd.
 • LinOut: Umožní vygenerovat z existujícího výkresu definice komplexních typů čar (inženýrské sítě, hranice apod.). Výsledný soubor formátu LIN lze snadno použít v dalších výkresech.
 • SurfacePoints: Nástroj pro výškové kóty terénu v aplikaci AutoCAD Civil 3D umístí a popíše body na libovolném povrchu modelu terénu.
 • FLay (Force Layer): Velmi užitečný a uživatelsky konfigurovatelný nástroj. Postará se o to, aby všechny šrafy byly automaticky umístěny do hladiny SRAFY, všechny texty do hladiny POPISY, všechny kóty do hladiny KOTY atd. Funkce je zcela automatická, samotné ovládání aplikace AutoCAD se nemění.
 • DBX utility: Rodina aplikací DBX slouží k dávkovým operacím na skupině DWG výkresů (například zpracování celého adresáře, projektu apod.).
  • DBXremSL: Vyhledá výkresy obsahující nadbytečná měřítka anotací vtažená z externích referencí (tato měřítka mohou výrazně zpomalovat některé operace). Výsledkem je zpráva o nalezených výkresech, popř. je možné měřítka dávkově odstranit.
  • DBXscanAEC: Vyhledá všechny DWG výkresy obsahující objekty z AEC aplikací (Architecture, MEP, Civil3D). Lze tak předem identifikovat soubory, které se při otevření v základní aplikaci AutoCAD nebo AutoCAD LT mohou projevit hlášením o proxy objektech.
  • DBXscanMech: Podobně jako DBXscanAEC vyhledává DWG soubory pocházející z aplikace AutoCAD Mechanical.
  • DBXscanVBA: Vyhledá všechny DWG výkresy obsahující VBA makra. Volitelně lze tato makra hromadně odstranit.
  • DBXscanXref: Vyhledá všechny DWG výkresy obsahující odkazy na externí reference.
  Více o rodině aplikací DBX najdete na webu www.xanadu.cz/en/apps/DBX.
 • InsertC+BlockC: Tato dvojice nástrojů vkládá, resp. přečíslovává bloky výkresu v sekvenci postupně narůstajících čísel (přírůstkové číslování bloků).
 • LayoutSW: Automaticky mění nastavení hodnoty LTSCALE při přepnutí mezi modelem a rozvržením. Lze tak snadno používat různá měřítka typů čar pro model a výkres.
 • WGS-JTSK: Dávkově převádí GPS souřadnice na souřadný systém S-JTSK v aplikacích AutoCAD Map a Civil 3D.
 • GRP: Jednoduchý nástroj „na jedno kliknutí“ pro snadné seskupení a rozbití skupin objektů v aplikaci AutoCAD.
 • SPRx: Přečíslování příčných řezů, pro hromadnou změnu číslování řezů vodního toku v aplikaci AutoCAD Civil 3D.
 • DelProxy: Je-li potřeba zbavit se proxy objektů v DWG výkresu, pomůže právě tento nástroj. Smaže samostatné proxy entity i většinu negrafických proxy objektů z výkresových tabulek a bloků.

Všechny uvedené CAD nástroje (a velká řada dalších) jsou dostupné ke stažení na adrese www.xanadu.cz/download. Podrobnější popis jejich využití lze najít v tipech a tricích na portálu www.cadforum.cz.

LinCatalog

O společnosti XANADU
XANADU je předním poskytovatelem řešení a služeb v oblastech CAD, GIS, IT infrastruktury a vývoje software se zaměřením na střední a velké společnosti nebo organizace centrální správy a samosprávy, včetně středního a vysokého školství v České republice i v zahraničí. XANADU na českém trhu působí již osmnáctým rokem.

Více informací: www.xanadu.cz
Další zajímavé zdroje: www.cadforum.cz, blog.xanadu.cz, budweiser.xanadu.cz

Zpět na všechny zprávy
Viz též:Chcete-li zařadit do mail-listu automatického zasílání tiskových zpráv, napište na info@cadstudio.cz
Facebook Twitter YouTube LinkedIn Pinterest Instagram
© Copyright 2020 CAD Studio s.r.o. | kontakt | webmaster | ochrana soukromí