CAD Studio - CAD/CAM/BIM/GIS/PLM řešení
Česky Slovensky Magyar English Deutsch
CAD eShop
Inventor

Autodesk Inventor Professional 2021

2D i 3D konstruování jednoduše - to je Inventor Professional CS+


Inventor

Digitální prototypy a adaptivní 3D modelování

Aktuální verze - Inventor Professional 2021, též v sadě Product Design & Manufacturing Collection

Včetně bonus nástroje Inventor Tools (X-Tools)

Hledáte spolehlivý nástroj pro zefektivnění strojírenského konstruování? Přemýšlíte jak a kdy přejít z 2D do 3D? Nemusíte volit mezi 2D a 3D - Autodesk Inventor Professional má správné nástroje pro oboje. Autodesk Inventor nabízí funkce, které potřebujete pro navrhování lepších výrobků, pro správu vašich konstrukčních procesů a pro sdílení dat s vašimi partnery.

Inventor je základní součástí řešení firmy Autodesk pro tvorbu digitálních prototypů - tu doplňují aplikace pro koncepční navrhování (Alias), analýzy a simulace (Simulation/Nastran/CFD, Moldflow), vizualizace (Showcase), elektro (Electrical), řízení projektu (Navisworks), správu dokumentů (Vault). Viz videa "Digital prototyping" na YouTube.

PDC Výhodná sada řešení Product Design & Manufacturing Collection (dříve: "Design Suite") - kompletní řešení pro digitální prototypy (nahrazuje sady Inventor Suite, Professional Suite, Product Design Suite, Factory Design Suite, atd.):

 • Autodesk Product Design Collection
  Autodesk Inventor Professional, Inventor Nastran, Nesting Utility, Tolerance Analysis, AutoCAD Mechanical, AutoCAD Electrical, Autodesk Navisworks Manage, AutoCAD Architecture, AutoCAD Map 3D, AutoCAD MEP, AutoCAD Plant 3D, AutoCAD Raster Design, Factory Design Utilities, Autodesk 3ds Max, AutoCAD, Autodesk Vault Basic, Rendering in A360, AutoCAD Mobile, Fusion 360, ReCap Pro, Úložiště v cloudu A360 (25GB)

Vyžádejte si předvedení nebo bližší informace k Inventoru
Vyzkoušejte si funkční Trial verzi Inventoru

Digitální prototypy


Prostředí Inventoru
Generovaný výkres Inventoru

Co je CS+?

CS+ "CS+" (CAD Studio Plus) je rozšířená technická podpora - Helpdesk, plný přístup na CADforum.cz, plus doplňkové bonus utility, makra, šablony, implementační dokumenty, knihovny, styly a další materiály dodávané exkluzivně s CAD aplikacemi Autodesk od firmy CAD Studio s.r.o. Viz Bonusy CS+

Co je Autodesk Inventor?

Autodesk Inventor Autodesk Inventor je světově nejprodávanější CAD aplikace pro strojírenskou 3D konstrukci - výkonná aplikace od Autodesku, výrobce nejrozšířenější CAD aplikace - AutoCADu. Ve světě bylo dosud (7/2008) instalováno přes 800.000 licencí Inventoru (každých 5 minut přejde někdo na Inventor). Firma CAD Studio je autorem českých lokalizací Inventoru a dodavatelem Inventoru i podnikových řešení postavených na této CAD aplikaci.

Ocenění

Inventor - nejprodávanější strojařský CAD
Inventor Series je světově nejprodávanějším programem pro 3D navrhování
Zdroj: veřejně publikované počty prodaných jednotek programů pro strojírenské 3D navrhování za roky 2002-8.

Autodesk Inventor vám umožní:

 • být produktivní již od prvního dne jeho použití
 • pracovat s obzvláště vysokým výkonem při rozsáhlých sestavách
 • vytvářet náčrty s prvotním řešením funkčnosti a následným řešením tvaru
 • používat existující DWG výkresy AutoCADu
 • intuitivně vytvářet a modifikovat konstrukční sestavy
 • zachytit, sdílet a opakovaně využívat konstrukční znalosti
 • pracovat paralelně v širším týmu konstruktérů
 • používat konstrukční údaje o výrobku kdykoliv a kdekoliv
 • pracovat s rozhraním, které sleduje vaše pracovní postupy
 • vytvářet 2D výkresovou dokumentaci rychleji a přesněji než pomocí 2D CAD nástrojů
Za jak dlouho nakreslíte ve vaší CAD aplikaci tento 2D výkres? Za 45 minut? Jste zběhlí uživatelé a bude to jen 30 minut? Nebo jste velmi rychlí a zvládnete to dokonce za 15 minut?

V Inventoru to trvá přesně 7 minut! Přesvědčte se sami na videozáznamu sezení Inventoru (AVI soubor v ZIP archivu 2.5MB). Autodesk Inventor je i velmi efektivní 2D nástroj. K výkresu lze samozřejmě doplnit i další kóty a detaily.
"Ostatní 'NOVÉ' modeláře pro Windows vypadají v porovnání s Autodesk Inventorem staře a neohrabaně."
Rich Thomas, Telect, Inc.


Inventor Professional 2021 Autodesk Inventor Professional


Rozšířené možnosti oborových konstrukcí

Od verze 2018 je Inventor dodáván již jen ve verzi Professional (za cenu původní verze)

Autodesk Inventor Professional zvyšuje produktivitu navrhování a rozšiřuje možnosti Inventoru o konstrukci specifických strojírenských prvků, potrubních systémů a sestav s vedením pevných i ohebných trubek, elektromechanických zařízení, sestav s deskami plošných spojů, o MKP/FEM výpočty zatížení ANSYS FEA, dynamické simulace, zpracování souborů oborových standardů. Vedle plné funkčnosti Autodesk Inventor Series obsahuje funkce pro izometrické vedení trubek, routing potrubních vedení, rozsáhlou knihovnu normalizovaných potrubních a spojovacích prvků, podporu formátu .IDF, formát PCF pro ISOGEN, CAE funkce ANSYS, ad.

Inventor Professional - potrubí Inventor Professional 8 přináší navíc funkce pro práci s kabelovými svazky, trasy drátů, vylepšené potrubní funkce, rozšířenou knihovnu potrubních prvků a centrální úložiště dokumentů Autodesk Vault.
Inventor Professional 9 vylepšuje funkce kabelových svazků (vícevodičové kabely, vlastnosti svorek, délkové kompenzace, kontrola poloměru ohybu, formovací desky, XML výstupy) i potrubí (ohebné hadice, návazné tvarovky, tabulky ohybu, styly, vylepšený routing, PCF výstup pro izometrické výkresy) a přináší FEA funkce pro MKP výpočty zatížení součástí a rezonanční frekvence - Powered by ANSYS (tedy oblast CAE).
Inventor Professional 10 vylepšuje funkce kabelových svazků (rozdělené vodiče, tvary vodičů, polohové reprezentace kabelů, XML výstup, řada vylepšení formovacích desek), potrubí (spojovací prvky v standardní knihovně obsahu, modifikace knihovních spoj.prvků, odvození tras z 3D náčrtu, polohové reprezentace potrubí, vylepšené rozpisky) i FEA modulu (integrace DesignSpace 8.1, vazby bez tření, výsledky a studie do AVI animací, analýza i v kontextu sestavy, browser parametrů). Inventor Professional - kabelové svazky
Inventor Professional 11 přináší modul pro dynamickou simulaci, vylepšuje funkce potrubních systémů (parametrické trasování, tvarovky), kabelových svazků. Nově jsou k dispozici i modulární verze "Autodesk Inventor Professional for Simulation" (simulace+FEM) a "Autodesk Inventor Professional for Routed Systems" (potrubí+kabely+IDF).
Inventor Professional 2008 je rozšířen o funkce: ploché kabely (ribbon), styly potrubí s přírubami, trubky svařované natupo, zjednodušuje ovládání modulu dynamické simulace.
Inventor Professional 2009 je rozšířen o funkce: simulace čelních ozubení, přesné události v simulacích, záznam stop pohybu, výstup simulace do Inventor Studia, uživatelské potrubní tvarovky, vektor gravitace a spádované trubky, vícebodové změny a odložené aktualizace kabelových svazků.
Inventor Professional 2010 přináší modul "Tooling" pro návrh vstřikovacích forem a nástrojového vybavení včetně katalogů výrobců dílů (Futaba, HASCO, Strack...) a knihovny Moldflow s definicemi více než 7.700 plastových materiálů, umožňuje MKP pevnostní analýzy celých sestav, obsahuje nástroje pro analýzu toku plastu Autodesk Moldflow, rozšířený modul dynamické simulace, dynamické síťové licencování.
Inventor Professional 2011 rozšiřuje modul "Tooling" s vazbou na simulace a analýzy Moldflow, nabízí výpočty rámových konstrukcí, rozšiřuje modul dynamické simulace. Inventor Professional - potrubí
Inventor Professional 2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017 2018, 2019 2020 a 2021 přináší další rozšíření výše uvedených funkcí. Je k dispozici buď samostatně nebo jako součást konstrukční sady Autodesk Collection.

K výhodám Inventoru Professional patří i jeho snadné nasazení a údržba v podnikovém prostředí, plus postupně přidávaná funkčnost.

Potrubní systémy pracují v prostředí Inventoru podobném svařencům: Trubka – může být přímá nebo tvarovaná - navíc tuhá nebo pružná (příklad: Hydraulické hadice), Potrubí – sestava několika přímých nebo tvarovaných komponent (příklad: Trubky spojené přírubami, koleny, T-spojkami atp.)

Další informace - Inventor Professional (homepage produktu, anglicky)

Cenové informace - Koupit Inventor Professional CS+ Ceník


Inventor Professional Inventor Professional - styly

Inventor LT

InventorLT

Po vzoru AutoCADu LT připravil Autodesk také "Limited Technology" verzi Inventoru - Inventor LT. Inventor LT je založen na jádru Inventoru. Jeho omezení proti plné verzi Inventoru jsou následující: neumí modelování sestav a svařenců, nepodporuje nadstavby, nemá modul plech, generátor rámů a Design Accelerator, nemá Obsahové centrum, nemá Vault a samozřejmě neobsahuje AutoCAD Mechanical. Jinak obsahuje všechny funkce Inventoru - modelování, výkresy, práci s DWG, DWF, rendering, podporuje i nově uvedené Translator moduly pro práci s cizími datovými formáty (Parasolids, UG-NX, Pro/E, PTC Granite, Catia).

Inventor LT je vhodným nástrojem pro dodavatele a zákazníky, jako doplněk standardního Inventoru. Lze jím též konvertovat souborové CAD formáty. Technologií, datovými formáty, nápovědou, atd. je Inventor LT zcela kompatibilní s plným Inventorem.

Od března 2012 je Inventor LT dodáván i v ČR, v sadě Suite s AutoCADem LT a s českou lokalizací - viz Inventor LT.Inventor HSM (CAM)

Inventor HSM

Inventor HSM (od verze 2015) je plně integrované řešení pro CAM. Nabízí flexibilní funkce pro 2.5D, 3D a 3+2 obrábění. Vestavěné simulační nástroje pomáhají ověřit proces obrábění před spuštěním vygenerovaných CNC kódů na skutečném stroji. K dispozici jsou plně přizpůsobitelné postprocesory (viz naše nabídka zakázkových postprocesorů) a výkonný editor CNC. Inventor HSM je k dispozici jako součást Autodesk Collection (pronájem).

Podrobněji viz Inventor CAMInventor ETO

Inventor ETO

Inventor ETO (Engineer-To-Order) (od verze 2015) je nástroj pro automatizaci obchodních procesů - návrhů, nabídek a prodeje. ETO rozšiřuje digitální prototypy s využitím flexibilní vývojové platformy pro tvorbu zákaznických aplikací umožňující týmovou práci na rychlejších a nákladově úspornějších dodávkách výrobků. Podrobněji viz Inventor ETO.Inventor Fusion

V roce 2007 začal Autodesk vyvíjet projekt s krycím jménem "Freeway", který má fúzovat do jednotného prostředí stávající technologii parametrického modelování a nové přímé modelování bez historie. Výsledkem tohoto projektu se stala aplikace Inventor Fusion. Ta je v současné době součástí instalace Inventoru 2013/2012, AutoCADu 2013/2012 a řady dalších produktů a sad Autodesk (a je též na Autodesk Labs). Inventor Fusion umožňoval obousměrně přecházet mezi parametrickým modelováním (s historií prvků) a volným interaktivním přímým editováním 3D modelů z jakéhokoliv zdroje (bez historie). Fusion podporuje většinu souborových 3D CAD formátů, takže lze použít i jako konvertor. Aplikace využívala zajímavé, minimalistické uživatelské rozhraní, a byla lokalizována i do češtiny. Z Inventoru Fusion vycházel i nástroj Autodesk 123D. Inventor Fusion byl k dispozici pro Windows, pro Mac OS. Nově je nahrazen cloud aplikací Autodesk Fusion 360.

Viz též:Inventor Publisher

Inventor Publisher Inventor Publisher byla aplikace pro tvorbu katalogových rozpadů a návodek. Jednoduché ovládání předurčovalo tuto aplikaci pro použití při tvorbě servisních manuálů, montážní dokumentace, DTP, instruktážních videí, apod. Rozpad vytvořený v Inventoru Publisher zůstává asociativní s původním modelem sestavy - při její změně se zaktualizuje. Výstup lze publikovat do řady formátů - DOC, Flash, AVI, 3D PDF, ...

Doplňková aplikace Autodesk Inventor Publisher Mobile umožňuje prohlížet 3D modely a montážní návody publikované z Inventor Publisheru na mobilních zařízeních Apple iPhone, iPad a iPod.

Vývoj aplikace byl ukončen, funkce Publisheru jsou nyní k dispozici přímo v Inventoru Professional a v A360.Který Inventor je pro mne? (srovnání)

 Staré označení, již nedodáváno, nyní viz sady Industry Collection
Potřebuji funkce: Inventor LT Inventor Inventor Professional Product Design Collection* AutoCAD Inventor Suite AutoCAD Inventor Routed Systems Suite AutoCAD Inventor Simulation Suite AutoCAD Inventor Professional Suite
Autodesk Inventor -
AutoCAD Mechanical - - -
3D modelování, povrchy, digit.prototypy
Svařence, plasty, sestavy -
Návrh kabelů a kabelových svazků, IDF - - - -
Návrh rour, potrubí a ohebných hadic - - - -
Pevnostní analýza zatížení (MKP/FEA) - - - -
Dynamické simulace - - - -
Návrh nástrojového vybavení a forem - - - - -
Pokročilé animace, prezentace, elektro - - - - - - -
Generativní navrhování - - - - - - -
Autodesk Vault Basic (PDM)Technologie

Autodesk Inventor

Autodesk Inventor je postaven na moderní technologii pro strojařský CAD, která navazuje na parametrické a variační modelování, a je označována jako "adaptivní modelování". Program není řešen jako nadstavba AutoCADu, ale umí pracovat se soubory DWG. Jde o produkt, který je orientován na uživatele, kteří zatím nemohli přejít na 3D technologii z toho důvodu, že dosavadní 3D systémy svým výkonem a kapacitou nedovolovaly modelování reálných rozsáhlých sestav (desítky tisíc dílů) nebo jim 3D technologie připadaly obtížně zvládnutelné a příliš komplikované. Autodesk Inventor rozšiřuje portfolio strojírenských aplikací Autodesku o novou, vyšší dimenzi.Použití

Inventor

Řada nových technologií pomáhá ve snadném vytváření sestav. Odbourání složitých dialogů a proměnných - modelujete tak, jak přemýšlíte. Spolupráce týmu na vytváření sestav. Interaktivní animace a simulace mechanismů. Pomůcka DesignDoctor pomůže najít a odstranit problémy v návrhu. DesignProf naučí používat nejčastější postupy. iParts jsou inteligentní knihovny prvků, ze kterých můžete vkládat součásti včetně volby/upřesnění některých jejich parametrů. Inventor obsahuje knihovnu standardních spojovacích prvků dle norem DIN, ISO, ANSI, BS.

Autodesk Inventor je určen pro efektivní konstruování v oblastech: automobilový průmysl, spotřební výrobky, příprava výroby, plechové výrobky, výroba nábytku, elektromechanické celky, údržba a mnohých dalších - např. i ve stavebnictví.

Inventor nabízí velmi rychlé zobrazení i rozsáhlých sestav (automatické načítání na vyžádání, grafická data ukládána stranou od matematických definic) - cca 40MB soubor je načten za 10sec. Praktický příklad výkonu Inventoru 5: načtení sestavy 8.000 součástí o objemu cca 700MB dat na HP Kayak P-III/600MHz s 256MB RAM trvá necelé 3 minuty!!! Po načtení lze s celou sestavou rotovat v reálném čase!

Práce s DWG soubory, ACIS (jádrem Inventoru je ShapeManager, odvozený od ACIS), formát STEP a IGES, spolupráce s Mechanical Desktopem, načítání souborů Pro/Engineer.

Autodesk Inventor

Další informace

Autodesk Inventor

Datasheet - Autodesk Inventor 2020 v angličtině (4MB)

Datasheet - Autodesk Inventor 2019 v češtině (2.5MB)

nesprávně: Invertor Investor Invetor Iventor Ivertor Inventpr Invektor Intentor Inv AI

Snadné použití - produktivita již od prvního dne!
Od 2D ke 3D bezbolestně!Systémové požadavky Inventoru

Standardní konstrukční CAD pracoviště pro menší a střední sestavy do 1.000 součástí, Inventor 2021/2020 (viz též poznámky "pro větší sestavy")

 • PC s procesorem Pentium XeonE3/Core i7/Athlon 2.5GHz a vyšším, E3/i7 3.3GHz+ (min. 4 jádra) pro větší sestavy, s podporou SSE2
 • Windows 10 64-bit (verze 1809 a vyšší); verze 2020 i Windows 8.1 64-bit
 • 8GB RAM pro malé, 20GB pro střední, 24GB pro větší sestavy (>1000 součástí)
 • 250GB na disku (pro výukové účely i 100GB, v síti)
 • grafická karta min. 1280x1024 (až 3840x2160, 4K), min. 1GB VRAM (dop. 4GB), propustnost >29Gb/s (dop. 106Gb/s), podpora DirectX 11 (certifikovaná, viz níže)
 • ukazovací zařízení (doporučujeme 3D-mouse, driver 10.5.12+)
 • Google Chrome či obdobný
 • Lokální Excel 2016 a vyšší (pro iSoučásti, iSestavy, závity a tabulkami řízené modely), pro export MDB, DB4 a CSV nutné Office 64-bit
 • Microsoft .Net Framework 4.8 a vyšší

Pro Inventor doporučujeme použít certifikované pracovní stanice a grafické karty.
Certifikace a výkonnostní testy PC workstation pro Autodesk Inventor - viz dokumenty Autodesku

Autodesk InventorVývoj a historie programu Autodesk Inventor

Po předchozím více než 3-letém vývoji Autodesk uvedl v roce 1999 nový modelovací nástroj (krycí jméno Rubicon) - Autodesk Inventor. Rychlý vývoj verzí programu Inventoru (cca každých 9-12 měsíců jedna release) zajišťuje stálý přísun nových funkcí zefektivňujících konstruování.

Stručná historie verzí Inventoru uvedených v České republice:

Novinky Inventor 2021

Inventor 2021

Březen 2020 ("Ada")

K dispozici samostatně nebo jako součást Product Design & Manufacturing Collection 2021.

 • Podstatně vyšší výkon pro: výběr součástí, expresní režim, otevírání sestavy, pole komponent, změny viditelnosti, vkládání komponent, čtení XLS
 • Vylepšený generátor rámů a rámových konstrukcí
 • AnyCAD propojení na projekty Revitu
 • Nové paletové dialogy pro další příkazy
 • Lepší pojmenovávání dílů a podsestav
 • Rozšířený iLogic pro výkresy
 • Volitelné tmavé prostředí
 • Aktualizované translátory CAD formátů

Viz Novinky Inventor 2021


Novinky Inventor 2020

Inventor 2020

Březen 2019 ("Senna")

K dispozici samostatně nebo jako součást Product Design & Manufacturing Collection 2020.

 • Podstatně vyšší výkon pro: velké sestavy, tvarově složité díly, pole komponent, náhled výkresů, AnyCAD a generátor rámových konstrukcí
 • Rozviny obecných ploch
 • Vylepšený generátor rámů a rámových konstrukcí
 • Kontrastní ikony v novém uživatelském prostředí
 • Tažení objemů po křivce
 • Závity v sestavách a svařencích
 • Aktualizace a rozšíření Obsahového centra
 • Expresní mód podporuje skeleton
 • Podpora více monitorů
 • Nové možností pro nastavení grafického výkonu
 • Bezlicenční read-only režim jako prohlížeč
 • Migrace nastavení z předchozí verze

Viz Novinky Inventor 2020


Novinky Inventor 2019

Inventor 2019

Březen 2018 ("Zora")

K dispozici samostatně nebo jako součást Product Design & Manufacturing Collection 2019.

 • Podstatně vyšší výkon pro: sestavy, výkresy, výběr, pole, LOD, řezy, závitové díry, shrinkwrap, generátor rámů
 • Sdílení pohledů - snadná a bezpečná spolupráce s externími spolupracovníky
 • Nová funkce pro tvorbu děr
 • Proměnlivé 3D spirály
 • Reverzní zaoblení
 • Vylepšené plechy
 • MBD - vylepšené 3D poznámky - tolerance, stav plochy, popis díry
 • Vylepšené expresní režimy s odloženým načítáním
 • Nové vazby v sestavě
 • Pevná délka hadice
 • AnyCAD pro spolupráci s Fusion 360
 • Rozšířený iLogic pro práci s komponentami
 • Editor barevných stylů

Viz Novinky Inventor 2019 a What's New (PDF)


Novinky Inventor 2018

Inventor 2018

Březen 2017 ("Elon")

K dispozici samostatně nebo jako součást Product Design Collection 2018.

 • Podstatně vyšší výkon pro: skrytí hran, zoom/pan/orbit 3D podhledů, tvorba, zobrazení a editace výkresových pohledů, otvírání vnořených sestav, výběr prvků (2x-10x)
 • Podpora víceobjemových těles pro plechové součásti (s individuálním nastavením stylů a tlouštěk plechu)
 • MBD - připojování anotací a tolerančních symbolů na 3D model, ty lze následně využít ve 2D výkresu, exportovat je do 3D PDF nebo STEP AP242
 • Vylepšené expresní režimy s odloženým načítáním
 • AnyCAD pro spolupráci se staršími i novějšími verzemi Inventoru
 • Vylepšené obalové součásti
 • Rychlejší práce s DWG podložením náčrtů
 • Podpora povrchových dat v prostředí prezentací
 • Vylepšená funkce odměřování
 • Filtrace ve stromu prohlížeče v sestavách
 • Orámečkování textů
 • Identifikace konstrukčního prvku v tabulce parametrů ("kde použit")
 • Odpojitelné okno doplňku Vaultu 2018

Viz Novinky Inventor 2018


Novinky Inventor 2017

Inventor 2017

Březen 2016 ("Enzo")

K dispozici samostatně nebo jako součást Product Design Suite 2017 (všech edicí) či Product Design Collection 2017.

 • Inventor 2017 R2 (2017.2, červenec 2016) - mapování vlastností při importu cizích dat, řada rozšíření modelování, sestav, náčrtů, prezentací a pozicování výkresů
 • Inventor 2017 R3 (2017.3, listopad 2016) - odměřování, vylepšený 3D PDF, text na náčrt, OmniClass 2006
 • Inventor 2017 R4 (2017.4, březen 2017) - AnyCAD s podporou novějších formátů Invetoru (2018)

Viz Přehled novinek 2017


Novinky Inventor 2016

Inventor 2016

Březen 2015 ("Shelby")

K dispozici samostatně nebo jako součást Product Design Suite 2016 (všech edicí).

 • "AnyCAD" - asociativní napojení na CAD data formátu DWG, CATIA, SolidWorks, NX, Pro-E/Creo a Alias
 • Selektivní import částí "AnyCAD" modelů, miltithread podpora importu (zrychlení)
 • Elektromechanické spojení dat Inventoru a AutoCADu Electrical
 • Podstatné rozšíření funkcí volnoplošného modelování
 • Přímý 3D tisk na řadu 3D tiskáren
 • Rozšířené formátování textu
 • Značky drsnosti
 • Kvalitní rendering IBL (Image Based Lighting)
 • Rozšířené Obsahové centrum
 • Rozšířený export rozpisky
 • Export ASM (.smt)
 • Víceobjemové plechové součásti
 • Prováděné operace lze přerušit stiskem ESC
 • Rozšířená úvodní obrazovka
 • Rozšířená nápověda (online nebo lokální) s videoukázkami
 • Inventor 2016 R2 - subscription verze z října 2015 - generátor tvarů, ForceEffect a další novinky
 • Inventor 2016 R3 - subscription verze z listopadu 2015 - propojený návrh (online diskuse) a IFC export - viz novinky

Podrobnější přehled najdete v článku Přehled novinek Inventoru 2016 a v PDF dokumentech What's new in Inventor 2016 (87 stran, 3.1MB) a Změny obsahového centra (42 stran, 302kB).


Novinky Inventor 2015

Inventor 2015

Duben 2014 ("Dyson")

K dispozici samostatně nebo jako součást Product Design Suite 2015 (všech edicí).

 • Domácí stránka pro rychlejší otvírání projektů
 • Volnoplošné modelování (T-Splines)
 • Rozšířené přímé modelování (z Inventor Fusion)
 • Rozšířený Express režim
 • Nové možnosti náčrtů a plechů
 • Rozšířená práce s výkresy a anotacemi
 • Přímé napojení na Configurator 360 a Mockup 360
 • Rozšířená nápověda (online nebo lokální) s videoukázkami
 • Podpora Windows 8.1

Podrobnější přehled najdete v článku Přehled novinek Inventoru 2015


Novinky Inventor 2014

Inventor 2014

Duben 2013 ("Franklin")

K dispozici samostatně nebo jako součást Product Design Suite 2014 (všech edicí).

 • Express mód pro rychlejší načítání sestav
 • Podpora BIM - zjednodušování, podpora formátu Revitu
 • Mračna bodů - ReCap
 • Přímá podpora cloudu Autodesk 360
 • Drážky, hraniční záplaty G1/G2, tažení samoprotínajících se prvků
 • Rozšířená práce s tabulkami
 • Nové typy vazeb v sestavách
 • Rozšířený Generátor rámů
 • Import nových CAD formátů
 • Vylepšená jednotná knihovna materiálů
 • Rozšířená nápověda (online nebo lokální) s videoukázkami
 • Exchange Apps - AppStore s doplňkovými aplikacemi (freeware+shareware)
 • Podpora Windows 8

Podrobnější přehled najdete v článku Přehled novinek Inventoru 2014


Novinky Inventor 2013

Inventor 2013

Březen 2012 ("Goodyear")

K dispozici samostatně nebo jako součást Product Design Suite 2013 (všech edicí).

 • Snazší ovládání, otevřenost formátů, cloud funkce
 • Nový spouštěcí dialog nabízející nejpoužívanější postupy a přístup ke cloud funkcím Autodesk 360 (optimalizace, storage...)
 • Import nových CAD formátů Creo a JT (6/7)
 • Náčrty: křivky řízené výrazy, nové metody kreslení obdélníků, dynamické ořezávání, kótování délky oblouku
 • Součásti: přímá manipulace s pracovní rovinou, hromadná změna vlastností/vzhledu prvků, přímé modelování pomocí přednastavených geometrických primitiv (koule, prsten, válec...), editace skořepin
 • Sestavy: odstranění vnitřních součástí sestavy (ochrana návrhu), natočení profilu v generátoru rámů
 • Výkresy: přímé otevírání výkresů ze sestav, vylepšená správa listů, podpora dalších rastrových formátů pro vkládání obrázků
 • Tooling: umístění vtokové vložky, podpora pro virtuální vtokový kanál, možnost výběru středu smršťování
 • Načítání mračna bodů (3D skenování) s možností uchopování 3D modelu
 • Rozšířená jednotná knihovna materiálů
 • Pokročilejší nástroje pro mapování textur a nastavení vzhledu komponent (přímo ve scéně)
 • Správa textur pro rychlé realistické zobrazení i během editace
 • Rozšířená nápověda (online nebo lokální) s videoukázkami
 • Exchange Apps - AppStore s doplňkovými aplikacemi (freeware+shareware)
 • Uveden na český trh i ve verzi Inventor LT (Suite)

Podrobnější přehled najdete v článku Přehled novinek Inventoru 2013


Novinky Inventor 2012

Inventor 2012

Březen 2011 ("Brunel")

K dispozici samostatně nebo jako součást Product Design Suite 2012 Premium a Ultimate.

 • Jednoduchost, rychlost a otevřenost
 • Prodej formou Suite aplikací
 • Kruhová kontextová menu (původně v Autodesk Alias) urychlující práci díky využití gest zadávaných myší
 • Vylepšené 3D modelování, simulace, rozšířená nápověda, iLogic funkce
 • Jednodušší a rychlejší instalace
 • Rychlost! Spuštění Inventoru 2x až 3x rychleji než u verze 2011, otevření součásti 1.5x rychleji. Až 10x rychlejší je zobrazení výkresových pohledů.
 • Nový Inventor Fusion
 • Nové prostředí opravy modelu
 • Rozšířené možnosti vizualizace s raytracingem v reálném čase
 • Možnost generování izometrických výkresů online pomocí AutoCAD Isometrics WS

Starší verze viz - historie Inventoru

Kontaktujte CAD Studio pro podrobnější přehled novinek Inventoru a informace o možnostech výhodného přechodu na aktuální verzi z vaší stávající verze Inventoru či z jiné CAD aplikace.

Ceny viz eShop společnosti CAD StudioNadstavby Inventoru

Klepněte pro rozpohybování
Efektivnější práce s funkcemi MechSoft
(klepněte na obrázek)

Pro Autodesk Inventor je k dispozici řada nadstavbových aplikací - pro MKP/FEM výpočty (CAE), CNC, kinematiku, simulace, rozšiřující knihovny, atd.

 • Autodesk® Vault je systém pro správu dat v pracovních skupinách integrovaný s Autodesk Inventorem a Inventorem Professional. Umožňuje rychlé a přesné sdílení návrhových dat ve vašem konstrukčním týmu.
 • Autodesk Simulation - je rodina produktů pro FEA/MKP simulace chování digitálních prototypů Inventoru - mechanické, teplotní, únavové, simulace proudění tekutin.
 • Autodesk Inventor HSM - CAM a CNC přímo v prostředí Inventoru (2.5D až 5-osé, s širokou podporou postprocesorů).

Příklady aplikací nezávislých vývojářů:

 • CADstudio Inventor Tools - makra pro Inventor (součást BonusCD CS+) - X-Tools
 • Mechsoft PROFI pro Inventor (tvorba strojírenských detailů) - nyní součást Inventoru jako Inventor Design Accelerator
 • CNC obrábění a výroba - InventorCAM - viz InventorCAM
 • Nábytek, nábytkářská a truhlářská výroba - nadstavba Woodwork for Inventor
 • Nesting - rozložení plechových dílů - nadstavba Nesting Utility (Inventor Nesting)
 • Toleranční analýza (1D) - nadstavba Tolerance Analysis
 • 3D SheetMetal a 3D Ducting - rozšířená podpora plechových součástí - SPI
 • Metal-Bender - plechové součásti, ohýbání - COPRA MetalBender
 • Autodesk ReCap Photo pro reverse-engineering - převod 3D skenů na 3D model ve vysokém rozlišení
 • Konstrukce forem - Mold Factory (3D formy)
 • Moldflow - vstřikovací formy, plastové výrobky (zakoupeno Autodeskem)
 • Ocelové a potrubní prvky, převody - Power Products pro Inventor - Power Products
 • Součástky, ocelové profily a prohlížeč pro Inventor - viz CADmanagement
 • Ocelové konstrukce pro Inventor ASi-Profile (ACAD Steel) - bližší informace a leták ASi-Profile
 • Organizery pro Inventor (projekty, barevná schemata, statistiky...) - viz Organizer
 • GraphiCalc pro Inventor (decision-support)
 • IPA pro Inventor (authoring, prezentace a komunikace) Certifikované aplikace Autodesk Inventoru
 • Rozhraní pro formát IDF (PCB) - IDF-Interface pro Inventor
 • SAP-Link - ERP rozhraní pro Inventor - SAP
 • Výstup do 3D PDF QuadriSpace Share3D (viz ukázka)
 • Online knihovna Manufacturing Supplier Content Center
 • Online knihovny strojařských součástí (i-drop) - Parts
 • Online knihovna strojařských modelů - Thomas Register
 • SKF CAD modely SKF ložiska
 • Import souřadnic náčrtu z Excelu - ImportCoord
 • Převod rozvinu plechu do formátu TRUMPF TruTops GEO - GEO Translátor
 • Kontrolní listy z výkresů Inventoru - Kontrolní listy
 • Správce Reprezentací úrovní detailů (LOD) - LOD Manager
 • Raw Material Picker - ERP náhled - RawMatPicker
 • Propojení Inventoru na ERP systémy (Helios a další) - CS-Link (ERP Connector)
 • Export VRML modelů sestav Inventoru 5.3-11, 2008-2018 pro Web publikování - VRML Translator

Podpora

Primární podporu dodaných licencí Inventoru nabízí CAD Studio prostřednictvím portálu Helpdesk.

  Přes 1.000 tipů a triků pro Inventor na www.cadforum.cz (plus další tipy na VIP serveru firmy CAD Studio)

  Výuka Inventoru (www.cadforum.cz)

 • Pro Inventor 2012 a vyšší najdete aktuální Service Packy (viz přehled) na stránce Download
 • Pro Inventor 2011 (EN i CZ, 32bit i 64bit) je k dispozici Service Pack 1 řešící několik známých problémů v exportu, modelování, Fusion, Vaultu, API a v Professional modulech.
 • Pro Inventor 2010 (EN i CZ, 32bit i 64bit) je k dispozici Service Pack 1 řešící několik známých problémů v importu, modelování, Vaultu, API a v Professional modulech.
 • Pro Inventor 2009 (EN i CZ, 32bit i 64bit) je k dispozici Service Pack 2 (a SP1) řešící několik známých problémů v modelování, výkresech, exportu, sestavách a Professional modulech.
 • Pro Inventor 2008 (EN i CZ) je k dispozici Service Pack 2 (a SP1) řešící několik známých problémů v modelování, výkresech, sestavách a Professional modulech, plus podporu Windows Vista.
 • Pro Inventor R11 (EN i CZ) je k dispozici Service Pack 3 (a SP2/SP1) řešící několik známých problémů v modelování, výkresech, sestavách, Obsahovém centru a Professional modulech.
 • Pro Inventor R10 (EN i CZ) je k dispozici Service Pack 3 (a SP2/SP1) řešící několik známých problémů v modelování, importu, výkresech a sestavách.
 • Pro Inventor R9 (EN i CZ) je k dispozici Service Pack 4 (a SP3/SP2/SP1) řešící několik známých problémů v modelování, náčrtech, výkresech a plechových součástech.
 • Pro Inventor R8 (EN i CZ) je k dispozici Service Pack 1 řešící několik známých problémů v modelování a exportu/importu dat.
 • Pro Inventor R7 (EN i CZ) je k dispozici Service Pack 1 řešící několik známých problémů ve správci výkresů, modelování a migraci dat.
 • Pro Inventor R6 (EN i CZ) je k dispozici Service Pack 2 (a SP1) řešící několik známých problémů v sestavách, výkresech a migraci dat.
 • Pro Inventor R5.3 (EN i CZ) je k dispozici Service Pack 1 řešící několik známých problémů. Informace k Service Packu 1. V květnu 2002 uveden Service Pack 2 (historický, vyžaduje SP1) s řadou oprav v oblasti migrace dat, tvorby výkresů a sestav. Informace k Service Packu 2.
 • Pro Inventor R5 (jen EN, v CZ verzi již obsažen) je k dispozici Service Pack 1 řešící několik známých problémů. Informace k Service Packu 1. Pro všechny jazykové verze je určen SP2.
 • Pro Inventor R4 jsou k dispozici Service Packy 1a a 2 řešící desítky známých problémů. Informace k Service Packu 1a a 2.
 • Pro Inventor R3 je k dispozici Service Pack řešící přes 70 známých problémů. Informace k Service Packu R3 najdete ZDE.
 • Pro Inventor R2 jsou k dispozici tři Service Packy - SP1, SP2 a SP3 - je potřeba instalovat kumulativně (postupně). Přehled Service Packů k R2 najdete ZDE.

 • Pro uživatele Inventoru 2008 jsou na labs.autodesk.com ke stažení Translator moduly doplňující podporu formátů Parasolids (.x_t), UG-NX (.prt), Pro/Engineer (.prt/.asm) a PTC Granite - viz informace.
 • Od Inventoru verze 9 je součástí produktu funkce "Inventoru Design Accelerator" (dříve Mechsoft Profi).
 • Pro držitele Subscription k Inventoru 2009 a 2010 je k dispozici ke stažení modul iLogic (pokročilé parametrické konfigurace).
 • "Subscription Advantage Pack" pro Inventor 2010 doplňuje do Inventoru funkce prohlížeče bloků DWG, řetězové kótování, vytváření více pohledů najednou, hromadné přiřazení materiálů pro simulaci a upravitelné zprávy o simulaci.

MSD Inventor Certifikace - stránka certifikací pro Inventor
Autodeskem certifikované nadstavbové aplikace a hardware pro Inventor
Přehled certifikovaných pracovních stanic pro Autodesk Inventor 11 (PDF)Naše interaktivní kalkulačka návratnosti investic (Return Of Investment) analyzuje typickou situaci - konstruktér navrhující výrobek a vytvářející 3D model, ze kterého systém tvoří asociativní výkresovou dokumentaci. Oproti jiným systémům má Autodesk Inventor nižší pořizovací náklady (v ceně je maintenance i moduly, které se jinde musí přikupovat; nižší nároky na HW; levnější školení, instalace) a podstatně kratší dobu zaškolení. Do tabulky zadejte hodnoty odpovídající vaší konkrétní situaci (implicitní hodnoty jsou pro pořízení 1 nového pracoviště Autodesk Inventoru).

Návratnost investice do Autodesk Inventoru
Pořizovací cena hardware (resp. upgrade/renew) (např. HP PC workstation)
Pořizovací cena Inventoru (subscription) (např. nová licence, 1 rok)
Cena školení
Mzdové a pracovní náklady konstruktéra Kč/měsíc
Doba zaškolování měsíce
Ztráta produktivity při zaškolování (0-100%) %
Zvýšení produktivity konstruktéra (20-300%) %
Návratnost v prvním roce % (klikněte)

Zadejte vaše údaje, údaj návratnosti se automaticky vypočte po změně každého pole (vyžaduje podporu JavaScriptu). Viz též CAD ROI.

Informace pro objednání, CS+ bonus, ceny

 • Inventor dodáváme včetně ročního subscription - průběžného upgrade na novější verze. Autodesk Subscription Program je nejjednodušším způsobem jak zajistit, aby vaše licence Autodesk Inventoru zůstala stále aktuální. Za roční poplatek dostáváte tu neaktuálnější verzi Autodesk Inventoru okamžitě jakmile je k dispozici a za předem stanovený poplatek máte zajištěno, že budete mít k dispozici stále aktuální technologii. Kontaktujte nás pro získání více informací o této nabídce.

  InventorTools
 • Firma CAD Studio je autorizovaným prodejcem CAD aplikace Autodesk Inventor, rozšířený "Inventor CS+" zakoupíte pouze u firmy CAD Studio.
 • Autodesk Inventor dodáváme včetně bonus nástrojů "CS+" (CAD Studio Plus): obsahuje rozšiřující aplikace Inventor Tools (X-Tools - nástroje pro správu vlastností, popisy rozvinů, symboly kót, QR kódy a automatizaci konstrukčních dokumentů), nadstavbové utility, ČSN knihovny a šablony pro české a slovenské konstruktéry, styly, materiálové knihovny, školicí materiály, implementační dokumenty, Inventor videa, online testy, plný přístup na CADforum.cz a rozšířenou technickou podporu (Helpdesk). Tyto bonus nástroje jsou k dispozici ke stažení na Helpdesk serveru.
 • CS+
 • Jen u CAD Studia získáte k Inventoru zdarma tento balíček CS+ s řadou utilit, knihoven a dokumentů pro efektivnější použití InventoruInventor CS+Viz též novinky:
Žádost o informace - zvolte požadované položky a dejte nám kontakt na Vás
Nemáte povolený javascript - formulář nebude odeslán. Kontaktujte nás prosím e-mailem.
Pošlete mi informace o Autodesk Inventor CS+
Pošlete mi informace o firmě CAD Studio (kontakty)
Jméno: *
Firma: *
Obec, město:
E-mail: *
Telefon: *
Požadovaný typ informace:
(podrobnosti, předvedení...)
*
Souhlasím se zasíláním občasných informací firmy CAD Studio (viz soukromí)

Autodesk, AutoCAD, Inventor a další názvy produktů jsou registrovanými obchodními známkami firmy Autodesk, Inc. Autodesk Value Added Reseller, který publikuje tyto materiály, je nezávislým autorizovaným prodejcem produktů Autodesk.

Facebook Twitter YouTube LinkedIn Pinterest Instagram
© Copyright 2021 CAD Studio s.r.o. (Arkance Systems) | kontakt | webmaster | ochrana soukromí