CAD Studio - CAD/CAM/BIM/GIS/PLM řešení
Česky Slovensky Magyar English Deutsch
CAD eShop
NOVOU FIREMNÍ PREZENTACI NAJDETE NA www.arkance-systems.cz
Dle oboru: CADMFGAECMMGISHW RSS kanál
Události a novinky (archiv)
31.3.2015
MFG
Autor: Ladislav Horalek
[7562x]

Technické novinky Inventoru 2016 - CAD modelář pro jakýkoliv formát

Tento článek archivu může obsahovat zastaralé informace - je již více (9) roků starý !
Obr

Nově uvolněný Autodesk Inventor 2016 přináší zcela nové možnosti v oblasti vzájemné spolupráce - jak mezi rozdílnými CAD produkty Autodesku, tak i v propojení ne-nativních CAD dat. Inventor se tak může stát „vrcholovým“ CAD produktem, v němž je možné velice jednoduše využívat CAD data z různých 3D modelářů bez porušení vazby na jejich mateřský CAD. Nesmíme zapomenout ani na „klasické“ nové funkce, které jsou napříč celým Inventorem. Autodesk Inventor 2016 je verzí, v níž je zapracována řada připomínek a námětů uživatelů.

Multi-CAD prostředí (AnyCAD)

Nová technologie pro import a propojení souborů jiných CAD systémů

Jako "AnyCAD" označujeme zcela nový import, resp. přímé využití CAD dat z programů CATIA, SolidWorks, NX, Pro-E/Creo a Alias umožňující udržovat spojení s vybranými soubory. Při změně těchto souborů součástí či sestav se data v Inventoru (včetně např. kusovníku) ihned aktualizují.

Selektivní import umožňuje vybrat jen tu geometrii a informace, které jsou pro váš návrh důležité a nenačítají se tak zbytečná data. Tím se zrychluje jak proces vlastního importu, tak i následné aktualizace. Při importu se načítají grafické reprezentace modelů a sestav, ale i jejich vlastnosti (název, číslo součásti, ...) a barevná reprezentace. Je tak umožněno plnohodnotné zařazení CAD dat z různých zdrojů do jednoho projektu.

Velmi důležitá je i podpora více jader procesorů (multithreading), čímž je proces importu razantně zrychlen a vlastní hardware je tak využit na maximum. Výhody se projeví hlavně u větších importovaných celků.

Zabezpečena je i komunikace s prostředím Autodesk Vault, který je tak možné použít i pro řízení a správu takto propojených CAD dat.

Co mi je tedy vlastně "AnyCAD" schopen přinést? Klíčový bude určitě pro všechny, kteří potřebují finalizovat projekty, jejichž zdroje pocházejí z různých CAD systémů v rámci vlastní firmy tak i od různých subdodavatelů, zdrojů z internetu atd. Inventor je tak tím správným produktem, v němž je možné tato data kompletovat a tvořit tak finální projekty nezávisle na zdrojovém CAD systému. Při aktualizaci zdrojových dat se automaticky aktualizují i v prostředí Inventoru.

Je nutné si uvědomit, že úpravou importovaných dat z jiných CADů, jejich správou, změnami při aktualizacích apod. stráví konstruktér velké množství času. A tento zcela nový přístup tyto neproduktivní časy odstraní.

Asociativní DWG

Další funkcí AnyCAD je využití při spolupráci s 2D DWG soubory. Kromě standardních způsobů propojení DWG a Inventoru jak je známe dnes, tak přibyla funkčnost umožňující živé propojení 2D DWG a Inventoru, kdy při změně zdrojového DWG souboru se aktualizují i 3D modely vytvořené na takto podloženém DWG zdroji. Tento způsob propojení je navíc rychlejší než klasický import.

Modelování plechových dílů

Novou funkcí je hlavně možnost využití Víceobjemových plechových dílů pro rychlé vytvoření plechového konceptu a následného „rozstřelení“ na sestavu s jednotlivými plechovými díly, tak jak to dnes známe s klasickými objemovými díly. Rozviny se generují až v jednotlivých dílech. Pomocí konceptu je možné centrálně řídit jak tvar, tak i tloušťku plechových dílů.

Další novinkou je možnost rozvinu plechového dílu s nulovým poloměrem a automatické nastavení tloušťky po importu např. z formátu STEP.

Plech

Práce v součástech

Práce v součástech umožňuje zcela nové přístupy k modelování. Od verze 2016 je možné libovolně přecházet mezi parametrickým modelováním, přímou editací a volnoplošným modelováním a to tam i zpět. Novou funkčností ve verzi 2016 je právě převod parametrického modelu či jeho části do prostředí volnoplošného modelu a zpět.

Freeform

Další novinkou je možnost využít více těles pro operace Zrcadlení a pole. Lze vytvářet nelineární pole těles.

Velmi silnými nástroji jsou funkce pro tvorbu dělicí roviny modelu. Jako např. nová tažená plocha „Ruled surface“ přímo generující plochu dělící roviny. Dále to je zcela nová funkčnost pro úkosy na modelu použitelné např. na lomené dělící hraně či na nové 3D profilové křivce (generuje se automaticky na základě směru odformování).

FaceDraft

Výkresová dokumentace

Každého určitě potěší volba uživatelského pohledu pomocí kostky „ViewCube“ již při tvorbě prvního pohledu. Po jejím překliknutí se automaticky všechny promítnuté pohledy aktualizují. A až po potvrzení se teprve pohledy vykreslí.

Výkres

 • Dále je zde nová, rozšířená „centralizovaná“ knihovna značek (symbolů).
 • Rozšířený textový editor.

  Text

 • Zcela nový způsob umístění pozic, kdy je pozice umístěna na modelu blíže praporku.
 • Značka drsnosti se edituje na dvojklik.
 • Plus řada dalších vylepšení prostředí výkresů.


K dalším novým funkcím jen bodově, přijďte se podívat na Roadshow CAD Studia "Autodesk Live 2016".

Náčrty

 • Identifikace roviny či plochy, na níž je náčrt umístěn (Zobrazit vstup)
 • Rychlejší sdílení náčrtu pomocí drag&drop ve stromu historie
 • Generování profilové křivky ve 3D
 • Obalení křivky na více povrchů
 • Tečné kóty
 • ...

Sestavy

 • Nové Zobrazení výpočtu Koeficientu bezpečnosti v pevnostní analýze
 • Nahrazení všech vybraných prvků sestavy uvnitř sestavy
 • Možnost vymazat více problémů nalezených Design Doctorem najednou

Prezentace

 • Zcela nový nástroj pro pohybování komponent, opravdu dobře povedené a velmi rychlé.
 • Jednodušší tvorba a editace trasovaných čar
 • Zjednodušený výběr komponent
 • Umístění příkazu pro Automatický rozstřel na panel nástrojů a další drobná vylepšení.

IPN

Vizualizace a Inventor Studio

 • Všechna světla v Inventor Studiu nyní využívají IBL (Image Based Lighting).
 • Renderovací engine v Inventor Studiu nyní používá RapidRT a rozšířenou možností konfigurace pro opravdu pěkné výstupy.
 • Nové vizuální efekty zobrazují stíny v podstatně blíže realitě.

IBL

Uživatelské rozhraní

Inventor Home – nový nástroj pro lepší start vaší práce v Inventoru, zobrazuje rozsáhlý seznam naposledy použitých souborů či větší možnosti pro nastavení výchozích šablon. Opravdu stojí za to, je možné si nastavit libovolné zobrazované vlastnosti, nastavovat oblíbené soubory, má podstatně lepší přístup k výběru projektů a plně podporuje Autodesk Vault např. se zobrazením stavu dokumentu.

Home

Prostředí Inventoru jako takové opět doznalo řadu změn, velmi důležité jsou například možnosti rozšířených vizualizačních stylů, možnosti skrýt kóty náčrtu, import/export externích pravidel iLogic. Velmi užitečnou drobností je možnost použití klávesy „Esc“ pro zrušení právě probíhající operace. Inventor nově přináší přímý 3D tisk na řadu podporovaných tiskáren. Inventor Professional obsahuje elektromechanické propojení na AutoCAD Electrical.

Viz též Autodesk Inventor

[MFG]
Viz též:
CAD Studio s.r.o. (součást Arkance Systems)

Firma CAD Studio s.r.o. je autorizovaný dealer Autodesk (již 26x po sobě oceněna jako největší dealer Autodesku v ČR a SR: 1994-2020), Autodesk Platinum Partner, Autodesk Training Center a Autodesk Developer s více než 30letými zkušenostmi a týmem 130 specialistů. Proč nakupovat právě u firmy CAD Studio?

CAD Studio dodává kompletní řešení - software, hardware, školení, služby - pro CAD/CAM, BIM, GIS/FM, PDM a multimédia, založená na technologiích firmy Autodesk (digitální prototypy, BIM, AutoCAD, Inventor, Revit, Civil 3D, Fusion 360, 3ds Max, Vault, Plant, Simulation, cloud...) a aplikační nadstavby pro konkrétní profese (i vlastní vývoj). CAD Studio je členem evropské skupiny ARKANCE.

Kontakt

PRAHA - Líbalova 1/2348, 149 00 Praha 4, tel: +420 910 970 111
BRNO - Sochorova 23, 616 00 Brno, tel: +420 910 970 111
OSTRAVA - Hornopolní 34, 702 00 Ostrava, tel: +420 910 970 111
Č.BUDĚJOVICE - Pražská tř. 16, 370 04 České Budějovice, tel: +420 910 970 111
PARDUBICE - Rokycanova 2730, 530 02 Pardubice, tel: +420 910 970 111
PLZEŇ - Teslova 3, 301 00 Plzeň, tel: +420 910 970 111
SLOVENSKO (Bratislava + Žilina) - tel. +421 2 6381 3628
MAĎARSKO (Budapešť: Varinex-CAD Studio) - tel. +36 1 273 3400
FRANCIE, BELGIE, NIZOZEMSKO, POLSKO, FINSKO, LITVA (Arkance Systems)


Facebook Twitter YouTube LinkedIn Pinterest Instagram
© Copyright 2021 CAD Studio s.r.o. (Arkance Systems) | kontakt | webmaster | ochrana soukromí