CAD Studio - CAD/CAM/BIM/GIS/PLM řešení
Česky Slovensky Magyar English Deutsch
CAD eShop
NOVOU FIREMNÍ PREZENTACI NAJDETE NA www.arkance-systems.cz
Dle oboru: CADMFGAECMMGISHW RSS kanál
Události a novinky (archiv)
22.7.2011
MFG
[19675x]

iLogic - inteligentnější modely v Inventoru

Tento článek archivu může obsahovat zastaralé informace - je již více (13) roků starý !

Historie

iLogic Jednou z velmi užitečných technologií Autodesku získaných původně akvizicí (viz Autodesk na nákupech) je iLogic. Původně se jednalo o samostatnou nadstavbu Inventoru vyvinutou kanadskou firmou Logimetrix (v ceně $4300). V prosinci 2008 ohlásil Autodesk akvizici této firmy a produkt začal brzy nabízet zdarma jako doplněk do Inventoru pro zákazníky vlastnící subscrption pro Inventor. Jednalo se postupně o verze Inventoru 2009 a 2010. Ve verzích Inventor 2012 a 2011 je funkce iLogic plně integrována do programu, je lokalizována a je součástí každé licence.

Popis funkčnosti

iLogic rozšiřuje možnosti Inventoru a umožňuje běžné modely, sestavy a výkresy naučit se chovat v různých situacích dle pravidel určených konstruktérem. Technologie iLogic řeší „nelinearity“ v zadání, které by běžnou úpravou parametrů v Inventoru byly dosažitelné jen obtížně nebo vůbec.

Pomocí pravidel uvnitř dokumentu je možné vytvářet součásti a sestavy s „vlastní inteligencí“. Pravidla mohou být ovládána jednak pomocí číselných parametrů (stávajících parametrů Inventoru), tak pomocí textových a logických parametrů, které nově přináší modul iLogic. Pravidlo je jednoduchý programový kód (skript či makro), který je uložený přímo v dokumentu součásti, sestavy nebo výkresu a není tedy závislý na nastavení počítače nebo instalace Inventoru. Nadefinovaná pravidla mohou pracovat v reálném čase a okamžitě aktualizovat například rozměry, hmotnost, stav prvků a uspořádání modelu. Tím lze velmi snadno získávat různé konfigurace výrobku. Nadefinovaná pravidla mohou být vyvolána také pomocí předdefinovaných událostí v iLogicu – jako například uložení nebo otevření dokumentu (obdobně jako v aplikaci CADstudio Automakra).

Pro snazší ovládání pravidel lze vytvořit uživatelské rozhraní (dialog). iLogic principiálně nevyžaduje znalosti programování, tvorba pravidel se děje v jakémsi vizuálním prostředí, kde se vybírají parametry modelu v dialogu jako podmínky a také prvky modelu jako objekty, které model mění. Tato možnost je velice atraktivní, neboť umožňuje jednoduše konfigurovat model. Takto vytvořené konfigurátory umožňují rychle nakonfigurovat model či sestavu dle přednastavených klíčových parametrů bez nutnosti nořit se do modelu pomocí klasické změny jeho parametrů.

Ukázka

Příklady

Součást

  • Příkladem je součást – nosník, který má vytvořené pravidlo, které doplňuje výztuhy v závislosti na jeho délce, upravuje použitý materiál v závislosti na zatížení nosníku atd.

Sestava

  • Sestava zábradlí, kde lze ovládat rozměry zábradlí, barvu, použitý materiál, způsob uchycení atd.
  • Konfigurátor dopravníku kdy v závislosti na šířce a délce jsou doplňovány nebo odebírány části dopravníku.
  • Další typickou úlohu je model žebříku, kdy jsme omezeni dodavatelem podélných profilů na maximální délku žebříku 3 metry. Pokud bude žebřík delší, např. 5 metrů, budu muset použít profil délky 3 metry a další profil cca 2 metry. Pro člověka jednoduchá omezující podmínka, kterou logicky snadno vyřeší. Pro Inventor na bázi standardních parametrů relativně složitá úloha, kterou ale iLogic snadno ošetří na základě jednoduché podmínky max. délky podélného profilu.

Výkres

  • Příkladem je změna vzhledu výkresu v závislosti na délce součásti, kdy se doplní nebo odstraní přerušení pohledu a následně také úprava kótovacího stylu, který ovlivní vzhled kót na výkresu.
  • Dalším pěkným příkladem je možnost naučit výkres, ať se jeho formát automaticky přizpůsobí vkládanému objektu – opět na základě jednoduché logiky: je li sestava malá (250 mm), použij formát A3, je li větší, použij A2.

Závěr

Modul iLogic je především použitelný k tvorbě konfigurátorů výrobku a automatizaci opakujících se procesů za předem definovaných podmínek. iLogic nepřináší novou funkčnost do Inventoru, ale umožňuje významně zefektivnit některé činnosti prováděné v Inventoru.

Chcete-li dozvědět více o použití funkce iLogic, navštivte školení iLogic – inteligentní modely a dialogy (Praha, 9.8.2011)

[MFG]
Viz též:
CAD Studio s.r.o. (součást Arkance Systems)

Firma CAD Studio s.r.o. je autorizovaný dealer Autodesk (již 26x po sobě oceněna jako největší dealer Autodesku v ČR a SR: 1994-2020), Autodesk Platinum Partner, Autodesk Training Center a Autodesk Developer s více než 30letými zkušenostmi a týmem 130 specialistů. Proč nakupovat právě u firmy CAD Studio?

CAD Studio dodává kompletní řešení - software, hardware, školení, služby - pro CAD/CAM, BIM, GIS/FM, PDM a multimédia, založená na technologiích firmy Autodesk (digitální prototypy, BIM, AutoCAD, Inventor, Revit, Civil 3D, Fusion 360, 3ds Max, Vault, Plant, Simulation, cloud...) a aplikační nadstavby pro konkrétní profese (i vlastní vývoj). CAD Studio je členem evropské skupiny ARKANCE.

Kontakt

PRAHA - Líbalova 1/2348, 149 00 Praha 4, tel: +420 910 970 111
BRNO - Sochorova 23, 616 00 Brno, tel: +420 910 970 111
OSTRAVA - Hornopolní 34, 702 00 Ostrava, tel: +420 910 970 111
Č.BUDĚJOVICE - Pražská tř. 16, 370 04 České Budějovice, tel: +420 910 970 111
PARDUBICE - Rokycanova 2730, 530 02 Pardubice, tel: +420 910 970 111
PLZEŇ - Teslova 3, 301 00 Plzeň, tel: +420 910 970 111
SLOVENSKO (Bratislava + Žilina) - tel. +421 2 6381 3628
MAĎARSKO (Budapešť: Varinex-CAD Studio) - tel. +36 1 273 3400
FRANCIE, BELGIE, NIZOZEMSKO, POLSKO, FINSKO, LITVA (Arkance Systems)


Facebook Twitter YouTube LinkedIn Pinterest Instagram
© Copyright 2021 CAD Studio s.r.o. (Arkance Systems) | kontakt | webmaster | ochrana soukromí