CAD Studio - CAD/CAM/BIM/GIS/PLM řešení
Česky Slovensky Magyar English Deutsch
CAD eShop
NOVOU FIREMNÍ PREZENTACI NAJDETE NA www.arkance-systems.cz
Dle oboru: CADMFGAECMMGISHW RSS kanál
Události a novinky (archiv)
12.2.2016
AEC
Autor: Richard Stransky
[2974x]

Setkání BIM: jedinečná příležitost pro developery

Tento článek archivu může obsahovat zastaralé informace - je již více (8) roků starý !
TitObr

Dne 11.2.2016 proběhlo v pražské Kavárně Louvre diskuzní setkání věnované technologii BIM s názvem "BIM: jedinečná příležitost pro developery", pořádané Stavebním fórem ve spolupráci se společností OBERMEYER HELIKA. Dalšími aktivními partnery této akce byla společnost Autodesk a společnost CAD Studio jako jeden z předních integrátorů této technologie ve středoevropském regionu.

U diskuzního stolu před publikem, tvořeným odbornou veřejností, se sešel Patrik Minks ze společnosti Autodesk, Radomír Němeček (Obermeyer Helika), Martin Slanec, vedoucí divize AEC v CAD Studiu, Rudolf Vacek z Penta Investments, a dále zástupci slovenské společnosti HB Reavis.

V úvodním slovu v bloku prezentací představil pan Patrik Minks celkový přehled vývoje situace v oblasti BIM nejen v Evropě, ale i v celosvětovém kontextu a ukázal globální výsledky v porovnání úspor, které přináší BIM oproti využití klasických CAD postupů.

Martin Slanec představil pohled CAD Studia na BIM z hlediska integrátora a partnera Autodesku a k diskutovanému tématu Facility management představil novou aplikaci BIMForMe, která moderním a jednoduchým způsobem dovoluje každému správci či uživateli nemovitosti vést aktuální přehled o spravovaném majetku.

Zástupce společnosti Penta se podělil s přítomným publikem o zkušenosti s využitím BIM technologií v jejich společnosti. Při vytváření jejich interních metodik a postupů a definování požadavků pro své dodavatele, od kterých již BIM data požadují, použili jako zaklad britské metodiky, které modifikovali do českého prostředí.

Blok prezentací pokračoval zajímavým příspěvkem projekční praxe společnosti Obermeyer Helika, který představil projektový manažer (BIM manažer), pan Tomáš Čermák. Představil konkrétní BIM ukázky s příklady propojení 3D dat a dokumentace.

Pánové Kellenberger a Marčok ze slovenské developerské společnosti HB Reavis představili svoji společnost a zároveň zkušenosti s BIM při realizaci projektů na Slovensku a v Polsku a pustili se do zajímavé technické analýzy a popisu jejich praxe se starším typem dat a jejich převodu do BIM.

Do závěrečné diskuze se zapojili - z řad publika i zástupci architektonických, stavebních společností, nebo třeba přítomní zástupci státní správy - do sdílení svých zkušeností a postřehů k daným tématům a zazněly zajímavé náměty a připomínky. Pozitivně hodnotil přechod do BIM jednatel společnosti ing.arch. Jakub Masák, který hovořil o převodu dat do BIM v jejich projektu v jižních Čechách. Tato upravená BIM data jim nyní dovolují „spravovat“ nemovitost v podstatě na dálku z jejich pražské kanceláře. Zajímavý byl i příspěvek zástupce ČSOB a jejich zkušenosti z řad prvních „uživatelů“ BIM dat pro Facility management, a to se smíchovskou budovou, která ovšem vznikala ještě v non-BIM prostředí. Pro možnost správy této budovy bylo nutné po dokončení stavby mnoho tisíc položek převést do FM systému. Proto byl požadavek na kompletní BIM pro stavbu dalšího pražského objektu banky jasnou volbou a jednoznačným zadáním všem dodavatelům.

BIM pro developery

Všichni účastníci této zajímavé akce se s přítomným zástupcem z Ministerstva průmyslu a obchodu jednoznačně shodli na nutnosti aktivní účasti státní správy na vytváření pravidel, metodik a jednotných postupů tak, aby bylo možné v České republice vytvořit pro tuto moderní technologii stejné kvalitní podmínky, jako je již pravidlem ve vyspělém světě. Informace, které na setkání zazněly, stejně tak jako zkušenosti a názory všech prezentujících investorů, developerů a projektantů ukázaly, že návrat k 2D by pro kohokoliv z nich byl již nepřijatelný a v podstatě již technicky nemožný.

[AEC]
Viz též:
CAD Studio s.r.o. (součást Arkance Systems)

Firma CAD Studio s.r.o. je autorizovaný dealer Autodesk (již 26x po sobě oceněna jako největší dealer Autodesku v ČR a SR: 1994-2020), Autodesk Platinum Partner, Autodesk Training Center a Autodesk Developer s více než 30letými zkušenostmi a týmem 130 specialistů. Proč nakupovat právě u firmy CAD Studio?

CAD Studio dodává kompletní řešení - software, hardware, školení, služby - pro CAD/CAM, BIM, GIS/FM, PDM a multimédia, založená na technologiích firmy Autodesk (digitální prototypy, BIM, AutoCAD, Inventor, Revit, Civil 3D, Fusion 360, 3ds Max, Vault, Plant, Simulation, cloud...) a aplikační nadstavby pro konkrétní profese (i vlastní vývoj). CAD Studio je členem evropské skupiny ARKANCE.

Kontakt

PRAHA - Líbalova 1/2348, 149 00 Praha 4, tel: +420 910 970 111
BRNO - Sochorova 23, 616 00 Brno, tel: +420 910 970 111
OSTRAVA - Hornopolní 34, 702 00 Ostrava, tel: +420 910 970 111
Č.BUDĚJOVICE - Pražská tř. 16, 370 04 České Budějovice, tel: +420 910 970 111
PARDUBICE - Rokycanova 2730, 530 02 Pardubice, tel: +420 910 970 111
PLZEŇ - Teslova 3, 301 00 Plzeň, tel: +420 910 970 111
SLOVENSKO (Bratislava + Žilina) - tel. +421 2 6381 3628
MAĎARSKO (Budapešť: Varinex-CAD Studio) - tel. +36 1 273 3400
FRANCIE, BELGIE, NIZOZEMSKO, POLSKO, FINSKO, LITVA (Arkance Systems)


Facebook Twitter YouTube LinkedIn Pinterest Instagram
© Copyright 2021 CAD Studio s.r.o. (Arkance Systems) | kontakt | webmaster | ochrana soukromí