CAD Studio - CAD/CAM/BIM/GIS/PLM řešení
Česky Slovensky Magyar English Deutsch
CAD eShop

BIM - informační model budovy

Vyjádřete svoji představu návrhu a tvořte projekty efektivněji. Inteligentní proces pro tvorbu a správu projektů založený na modelu.BIM

Řešení informačního modelu budovy (BIM) od společnosti Autodesk pro projekty domů nabízí přesný, přístupný a praktický náhled na životní cyklus projektu pro všechny účastníky projektu. Řešení BIM společnosti Autodesk pro navrhování budov vám pomohou:

 • zlepšit pochopení projektu a proces rozhodování,
 • sdílet a používat stejná logická data ve všech částech životního cyklu projektu,
 • rychle reagovat na změny pomocí inteligentnějších a rychlejších procesů.

Kolekce Autodesk AEC Collection je obsáhlé portfolio stavebních řešení, která podporují pracovní postupy založené na postupech BIM a CAD, které architektům, technikům a stavebním dodavatelům umožňuje navrhovat, simulovat, vizualizovat a konstruovat lepší budovy. Edice Standard je určena pro designéry, projektanty a kresliče detailů, kteří potřebují základní sadu nástrojů pro dokumentaci. Edice Premium nabízí optimalizovanou sadu nástrojů, které architektům, projektantům TZB a statikům umožňují využívat výhod vysokého výkonu BIM spolu s inteligentním návrhem založeným na 3D modelu. Edice Ultimate staví na hodnotě edice Premium a navíc zahrnuje řadu nástrojů pro návrh a výstavbu, které umožňují lepší přehled životního cyklu budovy.

Proč zvolit řešení Autodesk BIM?

 • Pokročilá technologie pro návrhy, vizualizaci, simulaci a koordinaci
 • Komplexní řešení pracovního postupu s funkcí interoperability k zachování věrnosti dat a podporu vyšší efektivity
 • Podniky se mohou prosadit díky platformám pro stolní počítače, cloud, web a mobilní zařízení a cenově výhodnému balení, což umožňuje reagovat na změny v projektu.

Chcete-li se dozvědět o mnoha výhodách softwaru společnosti Autodesk pro BIM, kontaktujte nás.

BIM - plánování
BIM - předběžný návrh
BIM - projekt
BIM - výstavba
BIM - správa
BIM řešení pro 5 fází projektu - 1. plánování - 2. předběžný návrh - 3. projektování - 4. výstavba - 5. správa

Co je BIM?

Building Information Modeling (BIM, informační model budovy) je moderní, inteligentní proces pro tvorbu a správu projektů založený na modelu. Usnadňuje výměnu informací v rámci procesu návrhu projektu, výstavby a používání budovy. Umožňuje tvořit a spravovat projekty pozemních a inženýrských staveb infrastruktury - rychleji, ekonomičtěji a s nižším dopadem na životní prostředí. BIM software Autodesku nabízí široké portfolio řešení pro návrh, vizualizace, simulace a spolupráci vycházející z obsahově bohatých informací inteligentního modelu. Umožňuje tak lepší, informovanější rozhodování a boří překážky v procesech stavebnictví. Viz též historie BIM.

Princip BIM
Díky využití jednotného informačního modelu budovy (BIM) lze snadno sdílet data mezi jednotlivými projekčními nástroji a přistupovat na kompletní data po celou dobu životního cyklu stavby.


I v samotné fázi projektování přináší BIM podstatné výhody ve snazší týmové spolupráci a řízení projektu - výhody důležité zejména pro střední a větší projekty (i když podle průzkumu NBS neexistuje žádná "minimální" velikost projektu pro BIM). U všech typů projektů však BIM poskytuje bohatší a hodnotnější výstupní materiály - nejen pouhou výkresovou dokumentaci. BIM je rovněž fakticky nutným předpokladem pro efektivní využití konceptu IPD (Integrated Project Delivery).

Hlavní výhody BIM
 • Zvýšení produktivity práce
 • Úspora času
 • Eliminace chyb
 • Kontrola nad celým projektem
 • Vyšší konkurenceschopnost
 • Vyšší ziskovost projektů

Co je BIM:

Propojený BIM:BIM řešení

BIM řešení Autodesku jsou postavena především na projekční sadě Autodesk AEC Collection, která využívá funkcí BIM aplikací Autodesk Revit a AutoCAD Civil 3D, doplněné o koordinační aplikaci Autodesk Navisworks, Autodesk InfraWorks plus další nástroje a web cloud služby Autodesku. Pro menší a začínající firmy nabízíme cenově dostupné "LT" řešení pro postupný přechod z CAD projektování na BIM - AutoCAD Revit LT Suite.

Autodesk BIM 360 je platforma a sada řešení založená na web-cloud technologii, zaměřená na sdílení, analýzu a zpracování projekčních dat a jejich plynulý tok od koncepčního návrhu a schvalování, přes projekci až na staveniště. Tyto nástroje byly nyní rozšířeny o simulační aplikace pro mechanické simulace, proudění vzduchu a tepelnou pohodu. Viz přehled nástrojů BIM 360 jako součásti sady Autodesk AEC Collection.

BIM pomáhá vyhrát zakázky

CzBIM CAD Studio nabízí širokou škálu služeb a nástrojů usnadňující přechod na moderní způsob projektování BIM - školení, implementační služby BIM, knihovny BIM objektů, doplňkové aplikace, webináře, apod. Chceme, aby moderní BIM technologie přinášely zákazníkům CAD Studia maximální efektivitu. Od září 2014 je CAD Studio kolektivním členem organizace "Odborná rada pro BIM" (Czech BIM Council, CzBIM), od roku 2018 pak členem "BIM asociácie Slovensko" (BIMas).
Vyžádejte si naši nezávaznou ukázku BIM řešení.

Rozdíl CAD x BIM

Tradiční CAD aplikace jsou založeny na nástrojích pro kreslení 2D výkresů nebo tvorbu geometrických 3D modelů. BIM nabízí nový způsob práce využívající inteligentní prvky informačního modelu. Jakékoliv změny a úpravy modelu se projeví ve všech aspektech projektu najednou, data zůstávají konzistentní, koordinovaná a přesněji popisují vlastnosti projektu pro všechny členy projekčního týmu či investory stavby.


Přechod na BIM

Zavedení BIM technologií v projekční firmě neznamená pouze pořízení BIM software. Proces BIM mění i řadu zavedených postupů tvorby a výměny projekčních dat. Proto nabízí firma CAD Studio metodiku implementace BIM, spojenou s auditem stávajících postupů v dané firmě. Díky správné implementaci technologie BIM dosáhnete jejího optimálního efektu ve vaší projekční praxi.

Výhody BIM očima uživatelů:

Využití a přínosy BIM

V řadě zemí jsou požadavky na použití BIM již součástí národních oborových norem pro projektování staveb. Např. ve Velké Británii platí "povinný" BIM pro všechny nadlimitní státní projekty pak od roku 2015, ve Španělsku od roku 2018, v Itálii od roku 2019. Další státy s "povinným" BIM obsahem projektů jsou např. Dánsko (vládní projekty nad 5 mil DKK), Nizozemsko (PPP projekty), Norsko, Singapur, Finsko, částečně i Čína. BIM je vyžadován i v mnoha státech USA. V ČR je naplánováno zavedení tzv. BIM mandátu od roku 2022.

Singapur urychluje zavádění BIM metodiky. V roce 2008 byl BIM přístup uplatněn v 10% projektů, v roce 2011 již v 25-30%. Pro rok 2015 se odhaduje až 80%. Velké veřejné architektonické projekty mají být zpracovány jako BIM model od roku 2013, ostatní inženýrské disciplíny od roku 2014. Menší projekty - státní i soukromé - mají používat BIM metodiku od roku 2015. Brazílie zavádí BIM mandát od roku 2021.


Společnost OPTIMAL Engineering spol.s r.o. se zaměřuje na tvorbu optimálních konceptů technických zařízení budov (TZB). Díky přechodu na BIM aplikaci Revit MEP nyní dosahuje firma 20% úspory času při návrhu projektu v koncepční fázi, min. 50% úspory pro zpracování výkazů a až 50% času ušetří při pozdějších úpravách již hotové dokumentace.

Přínosy BIM pro projekty infrastruktury a inženýrské stavby - projděte si interaktivní dokument s videoukázkami - "Přínosy Autodesk BIM pro infrastrukturu" (PDF, 2MB, česky)


BIM - efektivnější
Investicí 2% ušetříte 20% nákladů

Další materiály k BIMŽádost o informace - zvolte požadované položky a dejte nám kontakt na Vás
Nemáte povolený javascript - formulář nebude odeslán. Kontaktujte nás prosím e-mailem.
Pošlete mi informace o BIM
Pošlete mi informace o firmě CAD Studio (kontakty)
Jméno: *
Firma: *
Obec, město:
E-mail: *
Telefon: *
Požadovaný typ informace:
(podrobnosti, předvedení...)
*
Souhlasím se zasíláním občasných informací firmy CAD Studio (viz soukromí)
Facebook Twitter YouTube LinkedIn Pinterest Instagram
© Copyright 2020 CAD Studio s.r.o. | kontakt | webmaster | ochrana soukromí