CAD Studio - CAD/CAM/BIM/GIS/PLM řešení
Česky Slovensky Magyar English Deutsch
CAD eShop
NOVOU FIREMNÍ PREZENTACI NAJDETE NA www.arkance-systems.cz
Dle oboru: CADMFGAECMMGISHW RSS kanál
Události a novinky (archiv)
25.9.2012
MFG
[11480x]

PRODECO - důlní velkostroje navrhované nástroji Autodesk

Tento článek archivu může obsahovat zastaralé informace - je již více (12) roků starý !

Sady aplikací s nástroji pro 3D navrhování a správu dat pomáhají konstruktérům společnosti PRODECO navrhovat důlní velkostroje.

Důlní velkostroj

Inženýrská a dodavatelská společnost PRODECO čerpá z téměř sedmdesátileté tradice konstrukce důlních strojů a zařízení. Specializuje se především na dodávky a služby zákazníkům z oblasti povrchových dolů a tepelných elektráren. Dodávky – včetně rozsáhlých projektů – provádí na klíč, včetně všech potřebných služeb. Kromě inženýrské činnosti zpracovává projektovou dokumentaci, zajišťuje dodání a montáž technologií i uvedení zařízení do provozu. Kromě vlastních velkostrojů a dalších zařízení pro povrchovou těžbu je společnost pověstná také důkladným a komplexním servisem vycházejícím z individuálních potřeb jednotlivých zákazníků.

Týmem odborníků společnosti PRODECO byla vyprojektována a dodána řada unikátních zařízení, která patří mezi světovou špičku ve své kategorii a jsou chráněna řadou patentů. Patří mezi ně více než 30 různých typů kolesových rypadel, korečkových rypadel a zakladačů v celkovém počtu převyšujícím 140 kusů. Velkostroje a zařízení pro povrchovou těžbu spolehlivě slouží nejen v České republice, ale také v Rusku, na Ukrajině, v Kazachstánu, Makedonii, Polsku, Bulharsku nebo Řecku. Aby tým konstruktérů obstál na současném vysoce konkurenčním trhu, využívá nejmodernějších nástrojů pro počítačovou podporu navrhování a správu dat od společnosti Autodesk.

Historie
Konstrukční tým používal nejprve obecný AutoCAD, jak však rostly nároky na komplexnost sestav, týmovou spolupráci a rychlost uvádění nových technologií na trh, rozhodlo se vedení společnosti přejít nejprve na oborově zaměřený Inventor, zaručující spolehlivé využití stávajících dat, později na ucelené sady aplikací Product Design Suites. S rozvojem virtuálního prototypování složitých zařízení se ukázalo jako nezbytné využít také automatizované správy dat. Bez ní je dnes postup schvalování či archivace v elektronické podobě jen těžko myslitelný.

„Výběr produktů od Autodesku byl v naší společnosti důkladně připraveným krokem – přinesl nám jak potřebnou kontinuitu provozu, tak i zaručenou kompatibilitu dat. Vždyť DWG je nejrozšířenější formátem dat také u našich partnerů,“ připomíná Ladislav Hanuška, technický náměstek akciové společnosti PRODECO. „Vývoj nových velkostrojů a související inženýrská činnost jsou velmi náročné činnosti a vyžadují specializovaný software. Rozhodli jsme se proto přejít na sady aplikací Product Design Suites, díky nimž mají naši konstruktéři po ruce všechny nástroje, které potřebují. Podstatnými argumenty samozřejmě byly i jednodušší správa a celková cena, která je u sad výrazně nižší, než by byla u samostatných produktů.“

Ve společnosti PRODECO aktuálně využívají 18 sad Autodesk Product Design Suite v nejvyšších verzích Premium a Ultimate, včetně Vaultu pro efektivní správu dat. Při každodenní práci je využívá 14 pracovníků, další nárazově, dle potřeby. Zejména při přechodu na vyšší verze s novými funkcemi se opakovaně osvědčila technická podpora a školení autorizovaného dodavatele, společnosti CAD Studio. Autodesk Vault Professional se ve společnosti PRODECO osvědčuje při každodenní práci – nejvíce při týmové spolupráci více pracovníků na jediném projektu, dále při schvalování, archivaci i tisku. Konstruktéři oceňují zejména rychlé vyhledávání dokumentace, možnost zpětně se vracet k jednotlivým verzím či pružně zapracovávat změny do nových verzí.

Transportní vůz TV-300 v produktech Autodesku
Díky dlouhodobému renomé získala společnost PRODECO zakázku od Severočeských dolů na nový vůz určený pro transport různých typů poháněcích stanic dálkové pásové dopravy. Jde přitom o skutečný nákladní kolos: nosnost je 300 tun a rozměry vozu jsou 25,3 × 13,3 × 2,2 metru (pro srovnání: běžná nákladní Tatra 815 6×6 má rozměry 8,3 × 2,5 × 3 metry). Vzhledem k ceně zařízení byl kladen velký důraz na splnění všech specifických požadavků Dolu Bílina i na výslednou kvalitu a dlouhodobou spolehlivost v rámci těžkého provozu. Projekt byl zpracován čtyřčlenným týmem specialistů v Inventoru v rozsahu od studie (8 týdnů) přes projekt finální varianty (15 týdnů) a dílenskou dokumentaci (8 týdnů) až po realizaci a průvodní dokumentaci. Klíčové přínosy správy dat s produktem Autodesk Vault u projektu TV-300:

  • podpora efektivní tvorby různých verzí zařízení – s možností vrátit se kdykoli ke starším variantám,
  • rychlá dostupnost vždy aktuálních dat,
  • bezpečné sdílení všech důležitých informací v rámci pracovního týmu.

Díky skloubení mnohaletých zkušeností konstruktérů společnosti PRODECO s nejmodernějšími technologiemi Autodesku pro digitální prototypování správu dat se podařilo celou zakázku v letech 2010–2012 úspěšně realizovat. Nový transportní vůz dnes již slouží v Dole Bílina v severních Čechách. Současně jde o atraktivní referenci, která v budoucnu může přinést zakázku i na některém ze zahraničních trhů.

Detail napínání
[MFG]
Viz též:
CAD Studio s.r.o. (součást Arkance Systems)

Firma CAD Studio s.r.o. je autorizovaný dealer Autodesk (již 26x po sobě oceněna jako největší dealer Autodesku v ČR a SR: 1994-2020), Autodesk Platinum Partner, Autodesk Training Center a Autodesk Developer s více než 30letými zkušenostmi a týmem 130 specialistů. Proč nakupovat právě u firmy CAD Studio?

CAD Studio dodává kompletní řešení - software, hardware, školení, služby - pro CAD/CAM, BIM, GIS/FM, PDM a multimédia, založená na technologiích firmy Autodesk (digitální prototypy, BIM, AutoCAD, Inventor, Revit, Civil 3D, Fusion 360, 3ds Max, Vault, Plant, Simulation, cloud...) a aplikační nadstavby pro konkrétní profese (i vlastní vývoj). CAD Studio je členem evropské skupiny ARKANCE.

Kontakt

PRAHA - Líbalova 1/2348, 149 00 Praha 4, tel: +420 910 970 111
BRNO - Sochorova 23, 616 00 Brno, tel: +420 910 970 111
OSTRAVA - Hornopolní 34, 702 00 Ostrava, tel: +420 910 970 111
Č.BUDĚJOVICE - Pražská tř. 16, 370 04 České Budějovice, tel: +420 910 970 111
PARDUBICE - Rokycanova 2730, 530 02 Pardubice, tel: +420 910 970 111
PLZEŇ - Teslova 3, 301 00 Plzeň, tel: +420 910 970 111
SLOVENSKO (Bratislava + Žilina) - tel. +421 2 6381 3628
MAĎARSKO (Budapešť: Varinex-CAD Studio) - tel. +36 1 273 3400
FRANCIE, BELGIE, NIZOZEMSKO, POLSKO, FINSKO, LITVA (Arkance Systems)


Facebook Twitter YouTube LinkedIn Pinterest Instagram
© Copyright 2021 CAD Studio s.r.o. (Arkance Systems) | kontakt | webmaster | ochrana soukromí