CAD Studio - CAD/CAM/BIM/GIS/PLM řešení
Česky Slovensky Magyar English Deutsch
CAD eShop
NOVOU FIREMNÍ PREZENTACI NAJDETE NA www.arkance-systems.cz
SPI

SPI SheetMetal

Návrh a výroba parametrických plechových dílů v Inventoru


Přínosy pro uživatele


sheet metal assembly Aplikace SPI - SheetMetal Inventor Suite (3D Plech) přináší do procesu návrhy znalosti z výroby čímž nejenom dramaticky zvyšuje produktivitu práce konstruktéra, ale i umožňuje velmi významné snížení nákladů při následné výrobě plechových dílů. Toto je dosaženo díky jedinečným schopnostem aplikace právě v oblasti plechových dílů.

Aplikace SPI – Sheetmetal úzce propojuje proces návrhu s výrobou, což vede k celkovému zkrácení vývojového cyklu. Výrobce je díky tomu schopen mnohem rychleji reagovat na potřeby trhu a dodávat zákazníkům výrobky splňující jejich potřeby.

Názor jednoho z uživatelů:
"První prototyp na obrazovce je zároveň prototypem posledním, neboť pak již vyrábíme finální výrobky ."

K dispozici jsou tři verze SheetMetal - pro AutoCAD, parametrická pro Mechanical Desktop (vhodným doplňkem je rovněž aplikace 3D Ducting) a pro Autodesk Inventor.

SheetMetal pro AutoCAD a Mechanical Desktop

Aplikace SPI - Sheetmetal pro AutoCAD je určena pro návrh neparametrických 3D plechových dílů a sestav a umožňuje i tvorbu rozvinu plechových dílů. 3D plechový díl je vytvářen ze základního plechového plechu nebo profilu přidáváním dalších ohybů a profilů. Podobně jako v případě aplikace pro Mechanical Desktop lze i zde tvořit profil podél trajektorie nebo vytvářet skořepinu. Rozvinutý tvar je vytvořen kliknutím na jedinou ikonu. Stejně tak je možné rozvinutý tvar automaticky okótovat a opatřit tabulkou ohybových úhlů.

 • Od srpna 2001 je dodatelná nová verze SheetMetal R6 pro Mechanical Desktop R6.
  K novinkám patří: uživatelsky definované parametrické nástroje, parametrický ohyb, nápověda s videoukázkami, rozvinová data v kusovníku, rozdělování ploch, výštipky...
 • Od června 2003 je dodatelná nová verze SheetMetal R7 pro produkty rodiny AutoCADu 2004 (později i 2005 a 2006).
  Novinky jsou především ve funkcích 'Material data' a 'Unfold parameters' - obě funkce je možné využívat i na úrovni sestavy, lze tak např. změnit tloušťku plechu sestavy v jednom kroku.
 • Od srpna 2006 existuje SheetMetal ve verzi pro AutoCAD 2007.
  Přináší skupiny ohybových nástrojů, přímý import dat TRUMPF ToPs 600, import dat razníků z TRUMPF ToPs 300.


SheetMetal Inventor Suite

unfolded circular to rectangular

Od roku 2001 existuje verze SheetMetal pro Autodesk Inventor - SheetMetal Inventor Suite (aktuální verze SheetMetal pro Inventor 2008 a 2009).

Oproti sheetmetal funkcím vestavěným v Inventoru umí navíc ohyby dle definovaného vzorce, ohyby s definovaným poloměrem ohybu=0, rozvin těles vytvořených pomocí loftingu, automatické výštipky, ostré rohy, rozvin volných ploch, kuželových ploch, ohybové úhly větší než 360 stupňů, cenové kalkulace, materiálovou databázi, výstupy pro stroje DELEM, CYBELEC, TruTops Trumpf ToPs 600 V.2.2, atd.

 • Verze R7 přináší nové komponenty: krabička s víčkem "Box with Cap", "Y-Transition 2 Cones to Pipe", "Rectangular Pipe" a "Rectangular Cone".
 • Verze R8 přináší rozviny volných ploch (program si vytváří ohybové linie), nové nástroje "unfold facets", "automatic relief", "smooth relief", materiálový editor SPI načítá ohybové tabulky Inventoru, program obsahuje širokou škálu razníků.
 • Verze R9 nabízí navíc profily a ohyby s ostrými hranami, asociativní pohledy rozvinu a správce razníků.
 • Verze R10 s rozšířenou tvorbou ohybových značek, výštipů, pozicování a podporou svařenců.
 • Verze R11 s rychlejším generováním rozvinutých pohledů, ukládáním parametrů rozvinu, rozšířeným editorem materiálů a vylepšenou přímou podporou dat TRUMPF ToPs 600 + ToPs GEO a importem dat TRUMPF ToPs 300. Nová komponenta T-konektor s přechodem.
 • Verze 2008 s importem TruTops Bend (ToPs 600) a razníků z TruTops Punch (ToPs 300). Parametry rozvinu lze ukládat do pojmenovaných konfigurací. Vícenásobné ohybové linie pro volnoplošná tělesa.
 • Verze 2009 s modulem Ducting (přechodky) - dříve dodávaný samostatně. Podpora výstupu na ohýbačky - Trumpf, Delem, Cybelec. Samostatná aplikace "SPI TruTops Bend Interface" (rozhraní mezi SPI a TOPs).

Datasheet:

Leták k SPI SheetMetal Desktop

Leták k SPI SheetMetal Inventor Suite


Funkce programu


Vlastnosti

PLECH DEMO SPI SheetMetal používá speciální příkazy a terminologii srozumitelnou konstruktérovi, což umožňuje zkrátit dobu nasazení i v případě, že projektant není specialistou v oblasti používání CAD systémů a počítačů vůbec. Během návrhu je trvale prováděna kontrola na vyrobitelnost součásti (dodržení minimálního rádiusu ohybu...). Díky tomu je možné značně zmenšit podíl skutečných prototypů. Navíc návrh probíhá plně ve 3D, takže je možné kdykoliv ověřit i správnost konstrukce i z hlediska dalších detailů sestavy.

Aby byl systém schopen provádět tyto kontroly, je jeho součástí i technologická databáze, která obsahuje údaje o materiálech, tabulku ohybových úhlů. Kromě toho lze definovat i vlastní, empiricky odzkoušené hodnoty pro různé typy ohýbaček. Dalším prvkem systému je databáze razících nástrojů a průtlačníků, která obsahuje nejčastěji používané typy nástrojů. Při vkládání nástroje je konstruktér informován nejenom o vlastním tvaru nástroje, ale i o dalších parametrech, jako jsou bezpečné vzdálenosti od okrajů plechu a ohybových hran.

Další, velmi užitečnou, u CAD programů zřídka vídanou záležitostí, je výpočet výrobních nákladů. Tak je možné uspořit nejenom čas konstruktéra, ale i nalézt nejvýhodnější řešení z hlediska výrobních nákladů.

Závěrem práce konstruktéra je vytvoření rozvinutého tvaru a předání tohoto tvaru programátoru NC strojů. SPI SheetMetal generuje rozvinutý tvar automaticky na základě geometrie modelu a materiálových vlastností z technologické databáze. Tento tvar lze použít jak pro vytvoření dílenské dokumentace, tak i pro přenos do systémů pro programování vysekávacích lisů (velmi dobré zkušenosti máme se systémy JetCam i CNC APS). Tím, že není nutné geometrii rozvinu znovu zadávat, lze dosáhnout dalších časových i finančních úspor.

Viz 3D model plechového dílu (VRML objekt, 117kB).

Tvorba rozvinu

Tvorba rozvinu plechového dílu (ať již se zaoblenými či nezaoblenými hranami) nám v každém okamžiku návrhu plechového dílu umožňuje kontrolu procesu modelování. Během výpočtu rozvinutého tvaru dochází k analýze plechového dílu a veškeré případné problémy aplikace vypisuje ve formě reportu rozvinu. Konstruktér si dle svého uvážení volí algoritmus pro výpočet rozvinutého tvaru (K-faktor, empirický vztah, tabulka ohybových úhlů). Výsledkem výpočtu je kromě již zmiňovaného reportu a samotný rozvinutý tvar.

Poprvé ve verzi SPI - Sheetmetal Desktop 4.0 aplikace umožňuje i rozvin obecných ploch (unfold freeform surfaces), NURBS (lofting), tažených plechových součástí. Aplikace umožňuje i vytvoření rozvinu obecné plochy objemového tělesa bez nutnosti vytvoření plechového dílu (skořepiny). Toto lze použít pro tvorbu rozvinu jen z části 3D dílu.

2D reprezentaci rozvinutého tvaru lze přenést pomocí formátu DXF do řídícího systému vyřezávacího stroje, případně lze využít přímý výstup do systému Cybelec nebo Delem, kdy aplikace exportuje veškeré potřebné informace i pro následné tváření (ohýbání) pro dosažení požadovaného 3D tvaru.


Příklady použitíSystémové požadavky


 • PC s procesorem Pentium-4 nebo AMD
 • 512MB RAM, 40MB na disku
 • MDT5/6, 2004/2005/2006, 2007/2008; AutoCAD 2000i/2002, 2004/2005/2006, 2007/2008/2009, 2010/2011; Inventor 5/6/7, 8/9/10/11, 2008/2009, 2010/2011
 • Windows 2000/XP/Vista/Win7
 • mechanika CD-ROM

K dispozici je lokální (pevná) nebo plovoucí síťová licence SheetMetal Suite. Subscription program je nabízen na 1 - 3 roky.


Další informace o SPI SheetMetal

 Přehled funkcí viz leták SPI Sheetmetal (PDF, 800kB, anglicky)

 Cenové informace - viz Ceník

 SPI SheetMetal dodává (verzi pro AutoCAD a MDT i spoluvyvíjí) firma CAD Studio

Žádost o informace - zvolte požadované položky a dejte nám kontakt na Vás
Nemáte povolený javascript - formulář nebude odeslán. Kontaktujte nás prosím e-mailem.
Pošlete mi informace o SPI SheetMetal
Pošlete mi informace o firmě CAD Studio (kontakty)
Jméno: *
Firma: *
Obec, město:
E-mail: *
Telefon: *
Požadovaný typ informace:
(podrobnosti, předvedení...)
*
Souhlasím se zasíláním občasných informací firmy CAD Studio (viz soukromí)

Facebook Twitter YouTube LinkedIn Pinterest Instagram
© Copyright 2021 CAD Studio s.r.o. (Arkance Systems) | kontakt | webmaster | ochrana soukromí