CAD Studio - CAD/CAM/BIM/GIS/PLM řešení
Česky Slovensky Magyar English Deutsch
CAD eShop
NOVOU FIREMNÍ PREZENTACI NAJDETE NA www.arkance-systems.cz
Dle oboru: CADMFGAECMMGISHW RSS kanál
Události a novinky (archiv)
12.4.2010
AEC
[20392x]

Nové funkce projekční CAD/BIM aplikace Revit Architecture 2011

Tento článek archivu může obsahovat zastaralé informace - je již více (14) roků starý !
Revit 2011 V těchto dnech přichází na trh nová verze stavařské projekční CAD/BIM aplikace Autodesk Revit. Přináší několik významných novinek, které potvrzují přední postavení Revitu jako nástroje pro Building Information Modeling (BIM). Revit řeší všechny fáze projekčního procesu od koncepčního architektonického návrhu (včetně energetického posouzení), přes stavbní projekt, TZB a konstrukce, až po prováděcí dokumentaci a vizualizace.

Vylepšení uživatelského rozhraní

Přepracované pásy karet
Ikony jsou přehlednější a vzhled odpovídá ostatním aplikacím Autodesku.
Karta Upravit
V okamžiku výběru nějakého nástroje nebo prvku je karta Upravit s editačními nástroji neustále k dispozici.

Ribbon Upravit

Paleta vlastností
Paleta vlastností prvků a pohledů může být nyní trvale zobrazena a umožňuje změnu vlastností prvků nebo pohledů bez narušení pracovních postupů. Tuto "nemodální" paletu lze ukotvit, změnit rozměry a podporuje práci s více monitory. Obsahuje nově také nabídku pro výběr typu.
Vylepšení panelu nástrojů Rychlý přístup
Příkazy na paletě pro Rychlý přístup můžete snáze organizovat – měnit pořadí, oddělovat, seskupovat.

Zvýšení produktivity

Klávesové zkratky
Zkratky příkazů včetně těch, které dříve nebyly dostupné, můžete nyní ovládat pomocí dialogového panelu. Zkratky lze definovat, importovat, exportovat, vyhledávat, filtrovat. Zkratky jsou okamžitě po zadání funkční, není proto třeba Revit znovu spouštět.
Opakování posledního příkazu
Tato funkce byla přidána na žádost uživatelů. Poslední příkaz zopakujete použitím klávesy ENTER nebo pravým tlačítkem myši a vyvoláním Opakování posledního příkazu a nebo využitím historie příkazů.
Vybírání objektů
Další vylepšení přidané na přání uživatelů je možnost výběru prvků stejného typu jen v daném pohledu nebo v celém projektu.
Dočasné kóty
U dočasných kót je nyní možnost nastavit si velikost fontu a pozadí (průhledné/neprůhledné). Navíc, pokud změníte u dočasné kóty polohu vynášecí čáry, Revit si tuto změnu zapamatuje.
Konstrukční nástroje
Nástroje dříve dostupné jen v Revit Structure (skloněný sloup, profily konstrukční podlahy, zakřivený nosník, příhradové konstrukce a další) jsou nyní dostupné i pro uživatele Revit Architecture a jsou umístěny v samostatné kartě Konstrukce.
Export DWG
Export do DWG byl vylepšen možností exportu True Color barev a volby expoertu textu (zachovat vizuální nebo funkční věrnost).

Drobná vylepšení

Uživatelské značky pohledů
Symbol značky pohledu jsou nyní plně uživatelsky přizpůsobitelné - mohou obsahovat jakoukoliv grafiku a počet orientací.
Texty a odkazy
Okolo textu lze zobrazit hranici a nastavit její vzdálenost od textu. Lze vytvořit číslovaný seznam nebo seznam s odrážkami. Ovládat vertiální umístění odkazové čáry. Lze také používat známé zkratky na formátování textu Ctrl+B, Ctrl+I, Ctrl+U.

Ribbon formátování textu

Seznam výkresů
Seznam výkresů může obsahovat i výkresy, které nejsou obsaženy v projektu.
Zarovnání výřezů
Nový nástroj Vodicí osnova umožňuje zarovnat výřezy na výkresech. Ve výřezech se lze chytat referenčních prvků jako podlaží, osnova, referenční rovina a zarovnávat s osnovou výkresu.

Vylepšení editoru Rodin

Adaptivní komponenty
Jednou z nejzajímavějších rovinek verze 2011 jsou adaptivní komponenty pro koncepční navrhování. Adaptivní komponenty řeší například umisťování opakovaného prvku na dané ploše či křivce, s automatickým přizpůsobením geometrickým podmínkám (ohnutí, zaplnění…). Lze tak snadno vytvářet působivé architektonické "organické" tvary a prvky staveb.

Adaptivní komponenty

Odkazování parametrů
V rodinách přibyl nový typ parametru instance – Odkazující parametr. Je to speciální parametr, který neovládá geometrii modelu, ale odkazuje na hodnotu kóty v rodině. Např. lze pomocí tohoto parametru odečíst tloušťku stěny a podle ní použít odpovídající šířku zárubně.
Koncepční návrh
Tvorba koncepčních hmot byla vylepšena o možnost upravovat profily jednotlivých hmot bez nutnosti je nejprve smazat. Pomocí nového příkazu Rozložit hmotu se hmota rozloží na prvky, z kterých byla definována – body, křivky, profily. Povrch lze rozdělit nejen ve směru U, V ale podle podlaží, ref. Rovin a modelových čar nebo jejich kombinací.

Analýza a vizualizace

Simulace sluneční dráhy
Autodesk Revit Architecture 2011 umožňuje simulovat sluneční dráhu, pro lepší pochopení dopadu slunečních paprsků ve vztahu k projektu a jeho okolí. Viz ukázkové video.

Dráha slunce

Nové styly pohledu
Kromě existujících stylů (drátový, skryté hrany, stínovaný a stínovaný s hranami) nabízí Revit 2 nové styly vylepšující kvalitu prezentace modelu – Konzistentní barvy a Realistický pohled (jsou funkční pouze při zapnuté hardwarové akceleraci). Ve 3D pohledech navíc nyní Revit umožňuje zapnout Nepřímé (globální) osvětlení (v možnostech grafického zobrazení). Nepřímé osvětlení osvětluje scénu podobným způsobem jako v reálném světě a umožňuje realističtěji zobrazit scénu.

Realistický vizuální styl

Render

Bylo odstraněno čtyř procesorové omezení při výpočtech renderingu a lze využít tolik jader, kolik jich počítač má.
Obrázek pozadí
Kromě jedné barvy, volby oblohy lze nyní použít jako pozadí při rendrování i obrázek.
Procedurální textury
Lze vytvářet uživatelské textury založené na vzorech typu gradient, dřevo, mramor a další.
Společná knihovna materiálů
Revit využívá jednotnou knihovnu materiálů s ostatními CAD aplikacemi firmy Autodesk řady 2011.

Týmová spolupráce

Vylepšený výměnný formát ADSK pro sdílení dat mezi Revitem a Inventorem. Modely exportované z Inventoru lépe zachovávají vizuální věrnost materiálů. Export do nového formátu FBX2011 pro Max.
Správa pracovních sad
Ve správci připojených souborů přibyla možnost spravovat sady připojených souborů. Je možné zavírat nebo otevírat pracovní sady připojených souborů. Revit si toto nastavení zapamatuje, dokud nebude připojení zrušeno.

V případě, že je v připojeném projektu pracovní sada stejného názvu jako v hostujícím projektu, zobrazí se připojená pracovní sada podle nastavení pracovní sady v hostujícím projektu. Pokud v hostujícím projektu není odpovídající pracovní sada, zobrazí se připojená pracovní sada podle hostujícího pohledu. Způsob zobrazení připojených pracovních sad lze nastavit na kartě Pracovní sady v dialogu Nastavení zobrazení připojeného RVT.

Výkon

Otevírání projektu
Otevírání projektů je nyní rychlejší díky možnosti otevírat části projektu souběžně ve více vláknech. Platí jen pro nový formát.
Otevírání pohledů
Čas potřebný k otevření pohledů byl zkrácen, zejména u rozsáhlých 3D pohledů.
Ribbon
Přechod mezi jednotlivými kartami je plynulý.
API
Rozšířené API v Revitu 2011 umožňuje vytvářet interaktivnější a výkonnější nadstavbové aplikace.

K další vylepšením patří zahrnutí web služby pro stanovení energetické náročnosti - Autodesk Green Building Studio, propojení Revit modelu s databází - RDB Link a další.

Podrobnější informace viz PDF dokument firmy XANADU - Novinky Revitu 2011 (1.1MB, česky) a stránka Autodesk Revit. Kontaktujte XANADU pro další informace.

[AEC]
Viz též:
CAD Studio s.r.o. (součást Arkance Systems)

Firma CAD Studio s.r.o. je autorizovaný dealer Autodesk (již 26x po sobě oceněna jako největší dealer Autodesku v ČR a SR: 1994-2020), Autodesk Platinum Partner, Autodesk Training Center a Autodesk Developer s více než 30letými zkušenostmi a týmem 130 specialistů. Proč nakupovat právě u firmy CAD Studio?

CAD Studio dodává kompletní řešení - software, hardware, školení, služby - pro CAD/CAM, BIM, GIS/FM, PDM a multimédia, založená na technologiích firmy Autodesk (digitální prototypy, BIM, AutoCAD, Inventor, Revit, Civil 3D, Fusion 360, 3ds Max, Vault, Plant, Simulation, cloud...) a aplikační nadstavby pro konkrétní profese (i vlastní vývoj). CAD Studio je členem evropské skupiny ARKANCE.

Kontakt

PRAHA - Líbalova 1/2348, 149 00 Praha 4, tel: +420 910 970 111
BRNO - Sochorova 23, 616 00 Brno, tel: +420 910 970 111
OSTRAVA - Hornopolní 34, 702 00 Ostrava, tel: +420 910 970 111
Č.BUDĚJOVICE - Pražská tř. 16, 370 04 České Budějovice, tel: +420 910 970 111
PARDUBICE - Rokycanova 2730, 530 02 Pardubice, tel: +420 910 970 111
PLZEŇ - Teslova 3, 301 00 Plzeň, tel: +420 910 970 111
SLOVENSKO (Bratislava + Žilina) - tel. +421 2 6381 3628
MAĎARSKO (Budapešť: Varinex-CAD Studio) - tel. +36 1 273 3400
FRANCIE, BELGIE, NIZOZEMSKO, POLSKO, FINSKO, LITVA (Arkance Systems)


Facebook Twitter YouTube LinkedIn Pinterest Instagram
© Copyright 2021 CAD Studio s.r.o. (Arkance Systems) | kontakt | webmaster | ochrana soukromí