CAD Studio - CAD/CAM/BIM/GIS/PLM řešení
Česky Slovensky Magyar English Deutsch
CAD eShop
Dle oboru: CADMFGAECMMGISHW RSS kanál
Události a novinky (archiv)
30.11.2020
AEC
Autor: Martin Slanec
[590x]

Jak se mění BIM cloud společnosti Autodesk

TitObr

Pro projekční a stavební firmy se realizace projektů vinou COVIDu letos zkomplikovala. Řada firem významně urychlila tempo digitální transformace, výrazně přepracovala svůj přístup ke správě dat a ke spolupráci na projektech napříč týmy, projekty a fázemi výstavby. Komplikace dané pandemií ale také představují novou příležitost pro změnu způsobu fungování vašeho podnikání.

I na způsobu práce s projekčními nástroji Autodesk bylo letos vidět, jak se od jara prudce zvýšil poměr využívání nástrojů cloudové spolupráce. Z podnětů zákazníků vzešla potřeba změny nabídky těchto produktů – její zjednodušení a možnost využívání nejen pro projektanty. Žádáno bylo i lepší propojení mezi procesy týmového navrhování a koordinačními procesy, aby se co nejvíce zjednodušila výměna návrhových dat mezi společnostmi, bylo možno lépe detekovat kolize v projektu, analyzovat jej a spravovat vzniklé problémy – to vše v hlubším propojení s používanými návrhovými nástroji, jako jsou Revit a Navisworks.

Proto byly na konferenci Autodesk University 2020 oznámeny tři nové cloudové produkty pro projektování:

 • Autodesk Docs - centralizované řešení pro správu dokumentů v Autodesk Construction Cloud, bude přítí roku zahrnuto do sady AEC Collection.
 • Autodesk BIM Collaborate – nový produkt pro „netvůrčí“ členy týmu, který bude vydán příští rok, pomůže zúčastněným stranám projektu sledovat vývoj v reálném čase a komentovat kolize návrhů
 • BIM 360 Design bude přejmenován na Autodesk BIM Collaborate Pro“ a bude zahrnovat nové funkce, jako je přístup ke sjednoceným produktům v Autodesk Construction Cloud. Bude také zahrnovat funkce pro koordinaci a analýzu projektů.

Posbírali jsme vaše nejčastěji kladené otázky a rovnou jsme na ně odpověděli:

 1. Proč Autodesk provádí tyto změny?

  Jak se mění vaše potřeby, Autodesk neustále vyvíjíme své produkty. Díky těmto změnám máte vy naši projekční zákazníce, přístup k jednotné platformě, která zahrnuje funkce přizpůsobené vašim potřebám a pracovním postupům. V návaznosti na bezprecedentní požadavky, jimž jste letos museli čelit, chceme podpořit vaše cíle digitální transformace poskytnutím přístupu ke společnému datovému prostředí (CDE), které zahrnuje neomezené cloudové úložiště.

 2. Jsem současným zákazníkem BIM 360 Design, BIM 360 Docs nebo AEC Collection. Co bych měl udělat, abych se na tyto změny připravil?

  Pokud nyní používáte produkty BIM 360 Docs, BIM 360 Design nebo AEC Collection, můžete tyto produkty nadále používat bez přerušení svých projektů. Až budou příští rok dostupné zmíněné nové produkty, můžete ve spolupráci s CAD Studiem zahájit nové projekty na jednotné platformě. Viz podrobnosti níže:

  1. Pokud jste zákazníkem AEC Collection, získáte automaticky přístup k Autodesk Docs, který zahrnuje i přístup k BIM 360 Docs. Licence Autodesk Docs budou doplněny k aktuálním předplatným sady AEC Collection v poměru 1:1.
  2. Pokud jste zákazníkem BIM 360 Design, budete automaticky upgradováni na Autodesk BIM Collaborate Pro, což znamená, že můžete zahájit nové projekty na jednotné platformě a pokračovat v přístupu a práci na projektech BIM 360.
  3. Pokud jste zákazníkem BIM 360 Docs, můžete BIM 360 pro své projekty nadále používat bez přerušení. Nedostanete automatický přístup k Autodesk Docs, protože tyto dva produkty nejsou stejné.

 3. Proč bych měl chtít zahájit projekt na jednotné platformě?

  Zahájení nového projektu v Autodesk Construction Cloud (ACC) vám umožní připravit se na budoucnost předávání projektů s podporou nejkomplexnější cloudové platformy Autodesk pro projektování a výstavbu. Budete moci:

  • Propojit vaše projekční data s daty stavebních firem v aplikaci Autodesk Build prostřednictvím aplikace Autodesk Docs.
  • Připojit se k interoperabilnímu ekosystému integračních partnerů, kteří vytvářejí řešení pro potřeby projektování a výstavby.
  • Podílet se na celých pracovních postupech životního cyklu projektu s robustnějším datovým schématem, od společného datového prostředí až po digitální předání

 4. Jaký je rozdíl ve funkčnosti mezi těmito třemi produkty?

  Autodesk Docs je centralizované řešení pro správu dokumentů, které funguje jako jediný „zdroj pravdy“ v celém životním cyklu projektu pro všechny týmy.

  Autodesk BIM Collaborate umožňuje projektovým týmům sladit a realizovat záměry projektu díky správě celého pracovního postupu spolupráce a koordinace v jediném společném nástroji, a snížit tak potřebu opakovaných prací, zlepšit produktivitu a zrychlit předávání projektů.

  Autodesk BIM Collaborate Pro je další evolucí nástroje BIM 360 Design a přidává moduly Model Coordination and Insight pro propojení služeb spolupráce Revit Cloud Worksharing, Collaboration for Civil 3D a Collaboration for Plant 3D k navazujícím stavebním pracovním postupům, jako je detekce kolizí – jak na BIM 360 tak na jednotné platformě. BIM Collaborate Pro umožní autorům projekční dokumentace pracovat kdykoli a odkudkoli v samostatných nebo multidisciplinárních projektech aplikace Revit, Civil 3D a Plant 3D.

 5. Proč se mění název BIM 360 Design?

  Autodesk se zavázal přizpůsobovat své produkty a zvyšovat jejich hodnotu, protože se mění potřeby zákazníků. Tato změna názvu odráží přesun funkcí ukládání a správy dokumentů z BIM 360 Docs do Autodesk Docs a přidání nových funkcí, jako je koordinace modelů.

 6. Jsou Autodesk Docs a BIM 360 Docs stejné produkty?

  Ne. Oba produkty dnes obsahují mnoho stejných funkcí společného datového prostředí, ale Autodesk Docs podporuje správu dokumentů pro projekty na jednotné platformě i na BIM 360, zatímco BIM 360 Docs podporuje správu dokumentů pouze pro projekty v BIM 360.

 7. Co se stane s BIM 360?

  Autodesk bude nadále poskytovat zákazníkům přístup a podporu, kterou potřebují pro práci na svých stávajících projektech a v rámci svých stávajících pracovních postupů. Všechny sjednocené produkty v Autodesk Construction Cloud také umožní přístup k projektům BIM 360.

 8. Jsou Autodesk Docs, BIM Collaborate a BIM Collaborate Pro k dispozici v evropském datovém centru? A co shoda s ISO?

  Účty v evropském datovém centru nebudou k dispozici hned při uvedení v příštím roce, ale jejich dostupnost bude o několik měsíců později. Cílem pro BIM 360 Document Management je vyhovět normě ISO 19650 při uvedení v příštím roce. Soulad s normou ISO 19650 pro Autodesk Docs bude následovat také o několik měsíců později.

 9. Které verze aplikací Revit, Civil 3D a Plant 3D jsou podporovány?

  Projekty na BIM 360 budou podporovat Revit 2018.3 nebo novější, Civil 3D 2020.2 nebo novější a Plant 3D 2021 nebo novější. Projekty na sjednocené platformě budou podporovat Revit 2018.3 nebo novější, Civil 3D 2020.5.1 nebo novější a Plant 3D 2021 nebo novější.

 10. Jak budu moci spravovat své licence a oprávnění? Budu moci koupit uživatelské balíčky pro svůj tým? Jak funguje BYOS?

  Více informací o využití licencí a oprávnění bude k dispozici před uvedením. U těchto tří produktů budou k dispozici také uživatelské balíčky a zásady „Přineste si vlastní předplatné“ (BYOS).

 11. Budu si moci vyzkoušet tyto nové produkty jako Trial?

  Další informace o zkušebních verzích budou k dispozici před uvedením.

Začátek změn v BIM cloud nabídce lze očekávat s uvedením nové produktové řady Autodesk na jaře příštího roku. Pro případné dotazy prosím kontaktujte CAD Studio, Platinum partnera Autodesku.

[AEC]
Viz též:
CAD Studio s.r.o. (součást Arkance Systems)

Firma CAD Studio s.r.o. je autorizovaný dealer Autodesk (již 25x po sobě oceněna jako největší dealer Autodesku v ČR a SR: 1994-2019), Autodesk Platinum Partner, Autodesk Training Center a Autodesk Developer s více než 29letými zkušenostmi a týmem 125 specialistů. Proč nakupovat právě u firmy CAD Studio?

CAD Studio dodává kompletní řešení - software, hardware, školení, služby - pro CAD/CAM, BIM, GIS/FM, PDM a multimédia, založená na technologiích firmy Autodesk (digitální prototypy, BIM, AutoCAD, Inventor, Revit, Civil 3D, Fusion 360, 3ds Max, Vault, Plant, Simulation, cloud...) a aplikační nadstavby pro konkrétní profese (i vlastní vývoj). CAD Studio je členem evropské skupiny ARKANCE.

Kontakt

PRAHA - Líbalova 1/2348, 149 00 Praha 4, tel: +420 910 970 111
BRNO - Sochorova 23, 616 00 Brno, tel: +420 910 970 111
OSTRAVA - Hornopolní 34, 702 00 Ostrava, tel: +420 910 970 111
Č.BUDĚJOVICE - Pražská tř. 16, 370 04 České Budějovice, tel: +420 910 970 111
PARDUBICE - Rokycanova 2730, 530 02 Pardubice, tel: +420 910 970 111
PLZEŇ - Teslova 3, 301 00 Plzeň, tel: +420 910 970 111
SLOVENSKO (Bratislava + Žilina) - tel. +421 2 6381 3628
MAĎARSKO (Budapešť: Varinex-CAD Studio) - tel. +36 1 273 3400
FRANCIE, BELGIE, NIZOZEMSKO, POLSKO, FINSKO (Arkance Systems)


Facebook Twitter YouTube LinkedIn Pinterest Instagram
© Copyright 2021 CAD Studio s.r.o. (Arkance Systems) | kontakt | webmaster | ochrana soukromí