CAD Studio - CAD/CAM/BIM/GIS/PLM řešení
Česky Slovensky Magyar English Deutsch
CAD eShop
Dle oboru: CADMFGAECMMGISHW RSS kanál
Události a novinky (archiv)
15.4.2019
AEC
Autor: Jakub Jansa
[3553x]

Revit 2020 – novinky BIM aplikace

Tento článek archivu může obsahovat zastaralé informace - je již více (2) roků starý !
Obr

Tak jako každoročně, i letos Autodesk přichází s novou verzí projekční BIM aplikace Revit, konkrétně pak s verzí 2020. Ta je i součástí nové verze projekční sady Autodesk AEC Collection. Co nového nám Autodesk připravil do nové verze a jaké výhody přináší přechod na tuto novou verzi Revitu? To vše si povíme v následujícím článku. Většina nových funkcí verze 2020 pomáhá projektantovi vytvářet přesnější a podrobnější dokumentaci, lépe zachycující účel návrhu. Nové funkce vycházejí z veřejné roadmapy plánu vývoje Revitu. Většina novinek se týká i odlehčené verze Revit LT. Tu, stejně jako plný Revit, tradičně nabízíme i v češtině a včetně bonus knihoven a materiálů CS+.

Funkce novinek Revitu 2020 z oblasti TZB (MEP) a konstrukcí (Structure) přinášíme v samostatných článcích na blogu NaZdi - TZB novinky Revitu 2020 a Konstrukční novinky Revitu 2020.

Revit 2020

Konzistentní práce s cloud modely

Uživatelé aplikace BIM 360 mohou z Revitu vytvářet, otevírat a ukládat a sdílet cloudové modely (projekty) či pracovní sady ze standardního dialogu Otevřít. Revit také detekuje non-Autodesk soubory.Podložení PDF souboru

Autodesk vyslyšel požadavky uživatelů, kde jednou z nejpožadovanějších funkcí (třetí nejžádanější požadavek) bylo podkládání PDF do projektu. V Revitu 2020 tedy nyní přibyla možnost podložení PDF souboru, kde máte možnost nastavit, jakou stránku z daného souboru chcete vložit a rozlišení, ve kterém chcete dané PDF vložit. Revit následně vidí jednotlivé body geometrie v podloženém vektorovém PDF a můžete se k nim tak při modelování uchopovat a využít PDF jako plnohodnotný podklad pro modelování prvků vašeho projektu.

PDF


Trasa cesty

Na kartě Analýza přibyla nová zajímavá možnost - analyzovat trasy, které budou budoucí uživatelé nuceni podstupovat při pohybu v navrhovaném objektu. Kromě skrytých prvků, bouraných konstrukcí a prvků podkladu máte možnost nastavit, jaké další kategorie mají být zohledněny či naopak ignorovány a nebudou tak tvořit překážku pro analýzu trasy. Nástroj následně navrhne trasu a vypočítá celkovou délku mezi zvolenými body, včetně času, za jaký se daná vzdálenost urazí.

Trasa


Tvorba eliptických stěn

Další novinkou je tvorba složitější geometrie stěn, konkrétně pak stěn ve tvaru elipsy. Revit umožňuje vytvořit eliptickou stěnu pomoci středu a dvou poloměrů. S touto stěnou pak můžeme dále pracovat tak jako s rovnou stěnou. Eliptická stěna je po vložení rozdělena na dva oblouky, stejně jako stěna tvořená kružnicí. U starších verzí Revitu bylo nutné vytvářet eliptické stěny nepohodlnými pomocnými konstrukcemi.Vylepšené materiály

Do knihovny vzhledů přibylo 104 nových realistických materiálů vysoké kvality použitelné pro rendering i pro pohledy s nastavením vysoké kvality či raytracingu. Materiály lze vybírat podle větších miniatur 256x256 pixelů.

Filtrování podle výšky od podlaží

Pokud u prvků máte zadanou jejich výšku od podlaží, tak Revit nabízí možnost využít tento parametr pro filtrování v projektu. Máte tak možnost odfiltrovat, případně označit prvky, které jsou jinak výškově odsazeny než ostatní prvky stejného typu.

Výška


Filtrování pohledů a výkazů

Vylepšená podmínka „OR“ pro filtry pohledů založené na pravidlech: Pokud pravidlo OR odkazuje na více kategorií, nejste již omezeni na použití parametrů společných pro vybrané kategorie. Mohou být použity všechny parametry z vybraných kategorií. Nově jsou k dispozici operátory „má hodnotu“ a „nemá hodnotu“, které můžete použít pro filtrování pohledů a výkazů.

Přístup k orientovanému kvádru přes výkaz pohledů

V Revitu 2020 můžeme spravovat a upravovat orientovaný kvádr pomocí parametru. Ve vytvořeném výkazu jednotlivých pohledů jste schopni ovládat oblasti oříznutí bez toho, aniž byste museli jednotlivé pohledy samostatně otevírat.

kvádr


Tvorba částí z importované geometrie

Nově můžete udělat z importované geometrie (přímé tvary), např. z aplikace Autodesk Infraworks atp., menší části, se kterými můžete následně dále pracovat.Kopírování legend mezi výkresy

Pokud chcete stejnou legendu ve více pohledech / výkresech, můžete ji jednoduše překopírovat mezi jednotlivými místy v projektu.Kopírování výztuže

Další novinkou je vylepšené kopírování výztuže mezi prvky, kde nově můžete velmi snadno zkopírovat již vytvořenou a nastavenou výztuž včetně logiky, kterou jste tam vytvořili. Kopírování a přesouvání se tak stalo intuitivnější a dosáhnete tak rychleji vyšší přesnosti návrhu.

Dynamo Revit 2.1

V Revitu je k dispozici nová verze vizuálního programovacího nástroje Dynamo Revit 2.1. Ta zahrnuje následující inovace:

  • Nové a aktualizované uzly.
  • Vylepšená funkce hledání k dosažení rychlejších a přesnějších výsledků.
  • Vylepšení prostředí prohlížeče díky reorganizaci knihovny a oddělení vlastního obsahu.
  • Vylepšení grafického publikování v editoru jazyka Python, u možností vázání a u uzlů aplikace Revit.
  • Další funkce přizpůsobení uživatelského rozhraní díky podpoře rozšíření v aplikaci Package Manager.
  • Vylepšená spolehlivost, stabilita a výkon.

Dynamo je ve verzi 2020 integrováno i do dalších BIM aplikací Autodesk, např. Civil 3D a Advance Steel.Import SketchUp

Revit 2020 nyní podporuje načítání .SKP souborů v novějších formátech - až do formátu SketchUp 2018 – a lépe interpretuje v nich přiřazené materiály a barvy, včetně průhlednosti.

Další změny

Důležitou změnou je i ukončení podpory Windows 8.x – pro Revit 2020 je doporučeným operačním systémem Windows 10 64-bit.

Revit 2020 samozřejmě obsahuje i vylepšení všech subscription verzí Revitu 2019 – tedy např. novou domovskou obrazovku s historií souborů a přístupem na BIM 360, vkládání instancí obrázků, zoom ve výkazech, posuny o malé vzdálenosti, import mostů a tunelů z InfraWorks, lepší spolupráci s Civil 3D nebo škálovatelné dialogy s podporou HD monitorů.

Přehled hlavních novinek ve videoukázkách
Trial verzi Revit 2020 si můžete stáhnout ze stránky Download. Více o novinkách Revitu 2020 a dalších projekčních aplikací Autodesku a CAD Studia se dozvíte na online konferenci Autodesk LIVE 2020 dne 25. dubna - zaregistrujte se.

[AEC]
Viz též:
CAD Studio s.r.o. (součást Arkance Systems)

Firma CAD Studio s.r.o. je autorizovaný dealer Autodesk (již 25x po sobě oceněna jako největší dealer Autodesku v ČR a SR: 1994-2019), Autodesk Platinum Partner, Autodesk Training Center a Autodesk Developer s více než 29letými zkušenostmi a týmem 125 specialistů. Proč nakupovat právě u firmy CAD Studio?

CAD Studio dodává kompletní řešení - software, hardware, školení, služby - pro CAD/CAM, BIM, GIS/FM, PDM a multimédia, založená na technologiích firmy Autodesk (digitální prototypy, BIM, AutoCAD, Inventor, Revit, Civil 3D, Fusion 360, 3ds Max, Vault, Plant, Simulation, cloud...) a aplikační nadstavby pro konkrétní profese (i vlastní vývoj). CAD Studio je členem evropské skupiny ARKANCE.

Kontakt

PRAHA - Líbalova 1/2348, 149 00 Praha 4, tel: +420 910 970 111
BRNO - Sochorova 23, 616 00 Brno, tel: +420 910 970 111
OSTRAVA - Hornopolní 34, 702 00 Ostrava, tel: +420 910 970 111
Č.BUDĚJOVICE - Pražská tř. 16, 370 04 České Budějovice, tel: +420 910 970 111
PARDUBICE - Rokycanova 2730, 530 02 Pardubice, tel: +420 910 970 111
PLZEŇ - Teslova 3, 301 00 Plzeň, tel: +420 910 970 111
SLOVENSKO (Bratislava + Žilina) - tel. +421 2 6381 3628
MAĎARSKO (Budapešť: Varinex-CAD Studio) - tel. +36 1 273 3400
FRANCIE, BELGIE, NIZOZEMSKO, POLSKO, FINSKO (Arkance Systems)


Facebook Twitter YouTube LinkedIn Pinterest Instagram
© Copyright 2021 CAD Studio s.r.o. (Arkance Systems) | kontakt | webmaster | ochrana soukromí