CAD Studio - CAD/CAM/BIM/GIS/PLM řešení
Česky Slovensky Magyar English Deutsch
CAD eShop
NOVOU FIREMNÍ PREZENTACI NAJDETE NA www.arkance-systems.cz
Dle oboru: CADMFGAECMMGISHW RSS kanál
Události a novinky (archiv)
12.4.2017
AEC
Autor: Vaclav Statecny
[4354x]

Novinky AutoCAD PID a Plant 3D 2018

Tento článek archivu může obsahovat zastaralé informace - je již více (7) roků starý !
Obr

Byla uvolněna nová verze potrubní aplikace AutoCAD Plant 3D 2018 a AutoCAD P&ID 2018 pro technologická schemata. AutoCAD Plant 3D bude v nejbližších možné získat také v rámci produktové sady Autodesk Plant Design Suite 2018 resp. v nové AEC Collection 2018.

AutoCAD P&ID a Plant 3D 2018 obsahuje celou řadu vylepšení stávajících nástrojů a nových funkcí pro lepší generováni PID schemat nebo spolupráci v týmu nad projektem pomocí cloudu. Součástí nové verze jsou i funkce z Extension 2017.1. V následujícím seznamu najdete nástroje, o kterých si myslíme, že jsou největším přínosem při práci v AutoCAD PID a Plant 3D 2018:

Spolupráce na projektu v cloudu

Jednou z hlavních novinek verze 2018 je možnost spolupráce v týmu na projektu pomocí služby BIM 360 Team (viz aktuální promo akce). Postup sdílení je takový, že vytvoříte v projekt v BIM 360 Team, nahrajete do něj data již vytvořeného projektu Plantu a pozvete jednotlivé spolupracovníky.

Plant

Ve verzi 2018 je oproti předchozím verzím více myšleno na tvorbu PID. Významnou novinkou je možnost vytvářet schémata na základě potrubních tříd v Plant 3D. Tedy potrubní třída již nemusí být jen textová informace, ale odpovídá jí reálná komponenta z potrubní třídy Plant 3D.

Nové použití potrubních tříd v PID

Při povolení řízení potrubních tříd v PID z Plant 3D (volba Spec Driven Project v Project Setup > PID DWG Setting > Pipe Spec in PID) dojde k vyhledávání parametrů potrubních dílů z potrubní třídy aktuálně vybrané v Plant 3D.

Plant

Pro jednotlivé díly lze namapovat, jaké parametry se mají z potrubní třídy načítat:

Plant

Technolog pracující v PID může také snadno poznat, jaké díly jsou použity v potrubní třídě. Pomocí další nové funkce - PID Painter - lze snadno rozeznat, jaké symboly nejsou ve vybrané potrubní třídě. PID Painter umožňuje barevně rozlišit schémata na základě zadaného parametru. Lze tak například graficky odlišit aparáty jednotlivých výrobců, existující nebo nově přidané prvky, typ média v potrubí, nebo jak bylo zmíněno výše - prvky, které nejsou v potrubní třídě. Na následujícím obrázku je například schéma barevně rozlišené podle média.

Plant

Opět byly vylepšeny Off Page Connectory, které nyní podporují napojení signálních tras (instrumentů) a tras v rámci jednoho výkresu.

Procesy

Další příjemné změny se týkají zjednodušení pracovního procesu, kdy například potrubní třídy obsažené v projektu jsou přímo přístupné ze správce projektu (Project Manager), kdy můžete potrubní třídy mazat, přidávat nebo upravovat přímo ze správce projektu.

Plant

Další zjednodušení se týká připojování externích referencí k výkresu. V kontextové nabídce ve správci projektu (Project Manager) je možné vybrat jakýkoliv model a připojit ho jako externí referenci do aktuálního výkresu.

Plant

Instrumenty

Další uživateli žádané vylepšení se týká podpory instrumentů. Na paletě nástrojů přibyla nová paleta s instrumenty, která dynamicky načítá instrumenty z potrubní třídy Instrumentation Metric/Instrumentation Imperial. Zároveň byl vytvořen a přidán do výchozí instalace katalog instrumentů. To usnadní tvorbu a ráci s instrumenty.

Plant

Plant

Zálohování

Užitečnou novinkou je možnost provést zálohu projektu (SQLite, SQL Server, Vault, Colaboration) včetně databáze. To se může hodit pro případ zaslání projektu k testování, nebo k přesunu z Vaultu na BIM 360 Team.

Plant Plant

Drobnou novinkou je možnost vyhledávat ve správci projektu:

Plant

Izometrie

Bylo vylepšené zobrazení šikmých trubek na izometrii.

Pro správnější zobrazení šikmých trubek byla provedena řada změn. Na izometrii lze nyní zobrazit i relativní kóty a popisky.

Plant

Drobnou změnou je způsob zobrazení grafických symbolů pro nespojité komponenty - „kapiček“, které se zobrazují jako 3D a mají vždy orientaci směrem dolů.

Licencování

Z obchodního hledska je důležitá informace, že Autodesk ukončuje prodej samotného AutoCADu P&ID, a to od 7.5.2017. Nadále bude k dispozici jen AutoCAD Plant 3D (a AEC Collection), jehož součástí je i AutoCAD P&ID. Nové funkce pro AutoCAD P&ID budou k dispozici jen v rámci AutoCADu Plant 3D. Zároveň tak již nebude AutoCAD P&ID součástí nových verzí AEC Collection a Autodesk Plant Design Suite. Kontaktujte CAD Studio pro zvýhodněnou cenu AutoCAD P&ID a Plant 3D.

Zákazníci s plánem údržby (maintenance) nebo pronájmem (subscription) si mohou nový AutoCAD Plant 3D 2018 stáhnout ze svého účtu Autodesk Account. Pro nové uživatele je Plant 3D k dispozici formou subscription - kontaktujte CAD Studio.

[AEC]
Viz též:
CAD Studio s.r.o. (součást Arkance Systems)

Firma CAD Studio s.r.o. je autorizovaný dealer Autodesk (již 26x po sobě oceněna jako největší dealer Autodesku v ČR a SR: 1994-2020), Autodesk Platinum Partner, Autodesk Training Center a Autodesk Developer s více než 30letými zkušenostmi a týmem 130 specialistů. Proč nakupovat právě u firmy CAD Studio?

CAD Studio dodává kompletní řešení - software, hardware, školení, služby - pro CAD/CAM, BIM, GIS/FM, PDM a multimédia, založená na technologiích firmy Autodesk (digitální prototypy, BIM, AutoCAD, Inventor, Revit, Civil 3D, Fusion 360, 3ds Max, Vault, Plant, Simulation, cloud...) a aplikační nadstavby pro konkrétní profese (i vlastní vývoj). CAD Studio je členem evropské skupiny ARKANCE.

Kontakt

PRAHA - Líbalova 1/2348, 149 00 Praha 4, tel: +420 910 970 111
BRNO - Sochorova 23, 616 00 Brno, tel: +420 910 970 111
OSTRAVA - Hornopolní 34, 702 00 Ostrava, tel: +420 910 970 111
Č.BUDĚJOVICE - Pražská tř. 16, 370 04 České Budějovice, tel: +420 910 970 111
PARDUBICE - Rokycanova 2730, 530 02 Pardubice, tel: +420 910 970 111
PLZEŇ - Teslova 3, 301 00 Plzeň, tel: +420 910 970 111
SLOVENSKO (Bratislava + Žilina) - tel. +421 2 6381 3628
MAĎARSKO (Budapešť: Varinex-CAD Studio) - tel. +36 1 273 3400
FRANCIE, BELGIE, NIZOZEMSKO, POLSKO, FINSKO, LITVA (Arkance Systems)


Facebook Twitter YouTube LinkedIn Pinterest Instagram
© Copyright 2021 CAD Studio s.r.o. (Arkance Systems) | kontakt | webmaster | ochrana soukromí