CAD Studio - CAD/CAM/BIM/GIS/PLM řešení
Česky Slovensky Magyar English Deutsch
CAD eShop
NOVOU FIREMNÍ PREZENTACI NAJDETE NA www.arkance-systems.cz
CADLock

CADVault pro AutoCAD

Ochrana intelektuálního vlastnictví v DWG výkresech AutoCADu (digital rights management)Tato aplikace již není dodávána, výrobce ukončil činnost v prosinci 2015
Doporučujeme aplikci DWGsign

Co je CADVault™?

CAD Vault Aplikace CAD Vault americké firmy CADLock Inc. je systém pro ochranu a řízení přístupu k obsahu DWG výkresů AutoCADu. CADVault vychází z populární aplikace "CADLock SE" uvedené již v roce 1997.

CADVault umožňuje zabezpečit grafické i negrafické prvky výkresového souboru AutoCADu - zvolené prvky vloží do elektronického objektu trezoru (vault). Ten zůstává součástí DWG souboru, ale přístup a způsob použití do tohoto trezoru je vázán na uživatelská oprávnění osoby používající daný DWG soubor. Do výkresu je také vložena nevymazatelná informace s vaším jménem, kontaktními informacemi, popř. zadaným oznámením (např. o autorských právech).

Licenci CADVault potřebuje pouze autor výkresu (ten kdo chrání své duševní vlastnictví), zatímco "spotřebitelé" DWG výkresů mohou používat buď standardní AutoCAD nebo LT, nebo AutoCAD doplněný o bezplatný "object enabler" aplikace CADVault (runtime).


CADVault - ochrana proti odcizení DWG výkresů


Pro koho je aplikace CADVault určena?

CADVault role CADVault je určen pro projekční a konstrukční firmy, které distribuují DWG výkresy dalším subjektům (uživatelům/klientům), ale přitom chtějí chránit obsah (nebo část obsahu) těchto výkresů proti zneužití. Lze přiřazovat různé role (úrovně oprávnění) různým typům uživatelů výkresu.

AutoCAD 2004 (a vyšší) sice umí chránit (šifrovat) DWG výkres heslem a opatřit jej digitálním podpisem, ale heslo je použito pouze pro otevření - nijak nechrání výkres proti modifikaci ani kopírování.

CAD Vault umožňuje pokročilé způsoby ochrany a zabezpečení - mj.:

 • Zamknout hodnotné a důležité části vašich návrhů a zabránit jejich nežádoucím modifikacím
 • Zabránit v neoprávněnému přístupu k zabezpečeným prvkům výkresu
 • Připojit právní nebo autorskoprávní prohlášení, která musí uživatelé výkresu potvrdit
 • Vkládat tajné výkresové prvky, které smíte vidět pouze vy
 • Digitálně podepisovat, spolupodepisovat a schvalovat výkresy (elektronický podpis)
 • Vytvářet komponenty, které klienti mohou používat, ale nemohou je rozložit nebo modifikovat
 • Chránit vaše komerční knihovny symbolů

Příklad - scénář použití CADVault:

Jste architekt, který se účastní výběrového řízení a zadavateli předává DWG výkresy se svým návrhem. Chcete tedy zabezpečit výkresy tak, aby bylo možné je prohlížet a tisknout, ale ne v nich odměřovat, modifikovat je a kopírovat. Poté co zakázku dostanete přidělenu a uhrazenu, předáte klientovi heslo pro plný přístup k výkresu.
 1. Vytvoříte projekt obvyklým způsobem
 2. Spustíte CADVault a zabezpečíte celý, nebo jen důležité části vašeho projektu (DWG)
 3. Objektům CADVault přiřadíte dvě role "NEUHRAZENO" (s právy zobrazit a tisknout) a "UHRAZENO" (s právem odměřovat), popř. i roli "VLASTNÍK" s plnými přístupovými právy i pro úpravy
 4. Roli "NEUHRAZENO" můžete nechat bez hesla, přístupnou pro kohokoliv, rolím "UHRAZENO" popř. "VLASTNÍK" přidělíte tajná, jedinečná hesla
 5. Takto ošetřený DWG výkres odešlete do výběrového řízení (po vítězství a zaplacení předáte klientovi heslo)

Jak CADVault funguje a co mi přinese?

CADVault je ARX aplikace pro AutoCAD a příbuzné aplikace. Do prostředí AutoCADu přidává nástrojový panel s jednoduchými příkazy a průvodci pro tvorbu a definici objektového trezoru CADVault. Výsledný DWG výkres má standardní formát a lze jej otevřít ve všech DWG-kompatibilních aplikacích.

Způsob ochrany

CADVault wizard Chráněné objekty výkresu jsou přesunuty do speciálního výkresového objektu CADVault. Pro nastavení zabezpečení můžete využít přehledný průvodce.
Ochranu lze definovat pro celý výkres, vybrané objekty, zvolené hladiny (zamčení určitých hladin), ale i pro negrafické objekty (tabulky a definice DWG výkresu).
Můžete využívat několik uživatelsky definovaných "rolí" - skupin oprávnění povolujících určité operace s daty v DWG souboru (každý objekt CADVault má navíc role "Creator" a "Master").
Lze rovněž definovat datum expirace obsahu trezoru.
Pro identifikaci autora trezoru lze použít též elektronický podpis.
Vzhledem ke způsobu reprezentace "trezoru" Vault nelze chráněná data ukládat do starších verzí DWG výkresů (Ulož jako).

Použití chráněného výkresu

CADVault proxy CADVault umožňuje nastavit, jak budou znázorněny chráněné objekty výkresu - buď formou graficky podobné geometrie, náhradním logem, jménem trezoru nebo nijak. Tato náhradní (proxy) forma zobrazení bude použita, pokud uživatel nemá nainstalován CADVault (nebo CADVault Runtime) nebo pokud nezadá patřičnou identifikaci zpřístupňující originální AutoCAD objekty ("klíč k rezoru") - typicky heslo, popř. digitální certifikát (např. bankovní), autorské PC nebo autorský uživatel.
Uživatel výkresu může být při otvírání výkresu rovněž vyzván k odsouhlasení zadaného právního prohlášení.
Pro přístup k originálním objektům je na počítačích bez nainstalovaného CADVault potřeba tzv. "object enabler" - CADVault Runtime (viz níže).

Systémové požadavky

CADVault objekt CADVault a CADVault Runtime je podporován v aplikacích AutoCAD a AutoCAD LT verze 2014, 2013, 2012, 2011, 2010, 2009, 2008, 2007, 2006, 2004, 2002 a 2000, plus v aplikacích založených na těchto verzích AutoCADu - např. AutoCAD Architecture, Mechanical, Autodesk DWG TrueView. Jsou podporovány 32bitové i 64bitové verze Windows.
Pro funkci digitálních certifikátů doporučujeme aktuální verzi Internet Exploreru.

Tipy a triky pro CADVault na www.cadforum.cz

Dostupnost, ceny, podpora

 • APLIKACE JIŽ NENÍ DOSTUPNÁ!
 • CADVault 6 pro AutoCAD a AutoCAD LT verze 2015, 2014, 2013, 2012, 2011, 2010, 2009, 2008, 2007, 2006, 2004, 2002 a 2000 má formu samostané licence nebo firemní "site" licence (vzhledem ke způsobu ochrany nemá smysl sdílet jednu licenci mezi více počítači)
 • Datasheet - leták CADVault (PDF, 380kB)
 • Stažení bezplatného object enableru aplikace - "CADVault runtime" (a trial verze)

Viz též novinky:Žádost o informace - zvolte požadované položky a dejte nám kontakt na Vás
Nemáte povolený javascript - formulář nebude odeslán. Kontaktujte nás prosím e-mailem.
Pošlete mi informace o CADVault
Pošlete mi informace o firmě CAD Studio (kontakty)
Jméno: *
Firma: *
Obec, město:
E-mail: *
Telefon: *
Požadovaný typ informace:
(podrobnosti, předvedení...)
*
Souhlasím se zasíláním občasných informací firmy CAD Studio (viz soukromí)
Facebook Twitter YouTube LinkedIn Pinterest Instagram
© Copyright 2021 CAD Studio s.r.o. (Arkance Systems) | kontakt | webmaster | ochrana soukromí