CAD Studio - CAD/CAM/BIM/GIS/PLM řešení
Česky Slovensky Magyar English Deutsch
CAD eShop
Dle oboru: CADMFGAECMMGISHW RSS kanál
Události a novinky (archiv)
8.6.2018
AEC
Autor: Ladislav Molnar
[2379x]

Automatizace procesu projektování - APIAGRA s.r.o.

Tento článek archivu může obsahovat zastaralé informace - je již více (3) roků starý !
Obr

Společnost APIAGRA s.r.o. se zaměřuje hlavně na projektování, výrobu a montáž vzduchotechnických rozvodů. Projekci a realizaci zastřešují kvalifikovaní odborníci s dlouholetými zkušenostmi.

Výrobní program tvoří produkce čtverhranného potrubí, kruhového potrubí a vzduchotechnických elementů. Každý výrobek, který opouští výrobní oddělení, je dokonale funkční, několikrát kontrolovaný a připravený pro instalaci na stavbě. Zavedením optimalizace v technologických a logistických postupech firma zajišťuje zákazníkům krátké dodací lhůty a dodávku výrobků až na místo určení.

Jak hodnotí zavedení nových nástrojů Ing. Ľuboš Socha, PhD., z realizace zakázek společnosti APIAGRA:

BIM přináší inovace

Postupy naší práce před zavedením BIMu byly vcelku prozaické. Při realizaci velkých projektů jsme obdrželi hotovou projektovou dokumentaci od investora nebo od projektantů VZT ve formátech AutoCADu. Následně jsme museli z celého projektu ručně vytvářet tzv. rozpisky, které obsahovaly kromě pozičního čísla všechny potřebné parametry pro výrobu. Doslova bylo třeba procházet každý prvek zvlášť. Pro představu, ve větším projektu to je v hrubé stavbě od 6000 do 10000 pozic. Hodnoty z takto vytvořeného kusovníku nám pak slouží jako vstupní údaje do Autodesk Fabrication CAMduct, který máme propojený na výrobní stroje a kompletně jím řídíme již samotnou výrobu našich komponentů.

Abychom tento zdlouhavý manuální proces zautomatizovali a také, abychom eliminovali riziko vzniku chyb, hledali jsme na trhu spolehlivého a technicky zdatného partnera.

APIAGRA

Společnost CAD Studio nás přesvědčila hned v úvodu svými zkušenostmi s implementací BIMu do firem, prezentací projekčního softwaru Revit, ale především tím pro nás nejdůležitějším, propojením projekce s naší výrobou.

Díky školením Revit TZB, které byly upraveny přesně pro potřeby naší firmy, jsme nasazení tohoto systému zvládli. Školení probíhalo přímo v našich prostorách a školitel prokázal nejen znalosti a zkušenosti s programem ale také znalosti z oblasti TZB, což bylo hodnoceno v našich řadách jako velmi neobvyklé a opět se prokázalo, že pracovníci CAD Studio jsou opravdu profesionálové.

Pomocí informačního modelu vytvořeného v Revitu dostáváme z projektů automaticky kusovníky, máme větší přehled nad projektem a výrazně se zdokonalila kontrola. Ale na to, abychom splnili náš cíl a zcela zdokonalili propojení od vyhotovení projektu přímo s výrobou, jsme společně s CAD Studiem vytvořili jedinečnou standardizovanou knihovnu vzduchotechnického potrubí "API for fabrication". Knihovna je navržena tak, aby se v maximální míře šetřily finanční prostředky samotné produkce, snižovaly se náklady na odpad, eliminovala se chybovost způsobená lidským faktorem a maximalizovalo se využití nákladového prostoru přepravce. Kromě toho je nedílnou součástí i to, že investor dostane přesný a ucelený výkaz výměr vzduchotechnického potrubí. V této knihovně jsou obsaženy dlouholeté zkušenosti naší výroby, standardy technických norem a programátorské dovednosti CAD Studia. Pro projektanty je pak práce s knihovnou API v programu REVIT intuitivní a velmi jednoduchá.

API knihovna for fabrication

APIAGRA API knihovnu lze aktuálně stáhnout ve verzi 2016, 2017 na stránce www.apiagra.sk ZDARMA, včetně podrobného uživatelského manuálu. S příchodem nové licence pro Revit je aktualizována i knihovna a všechna vylepšení jsou implementována i do předchozích verzi.

To, že tuto knihovnu pro Revit používají projektanti, je pro nás společně velkým přínosem. Jelikož jsou do prvků zahrnuty všechny potřebné podmínky a parametry pro výrobu, jsou zaručeny 100% správná a vyrobitelná vzduchotechnická potrubí, čímž dokážeme zajistit plynulý přechod z projekce přímo na pálicí ​​a výrobní stroje. Projektant se nemusí zamýšlet například nad tím, jaký rádius musí být v navrženém koleni, nebo jaký přídavek musí být na odskoku, aby se dala namontovat příruba. Děje se tak automaticky za předpokladu všech požadovaných podmínek.

APIAGRA APIAGRA

Momentálně testujeme a nasazujeme unikátní řešení pro Revit, které nám společnost CAD Studio vyvinula přesně podle našich požadavků výroby.

Doprogramovaná funkcionalita - plugin pro ověřování pravosti v Revitu zajistí kontrolu, která porovná, zda rodina prvků APIAGRA se rovná rodině, která je použita v projektu. Pokud každý prvek bude obsahovat požadované parametry a tedy validace proběhne v pořádku, dokončí se i celý proces exportu. Pokud se při porovnávání zjistí u prvku jiný než standardní parametr, který projektant může v projektu manuálně změnit, program na to upozorní výrobního pracovníka a zařadí prvek jako nestandardní a přímo zobrazí, kterého parametru se problém týká. Následně se vytvoří zaheslovaný soubor, který bude obsahovat konkrétní výkaz tvarovek nebo výkaz potrubí, a ten se následně použije přímo na import do řídicího systému Apiagra. Takový přístup podstatně zkrátí čas nutné kontroly, která nyní probíhá ručně.

Díky zavádění systémů automatizace eliminujeme chyby jak v projekci tak i ve výrobě, optimalizujeme náklady na dopravu, efektivně reagujeme na změny v projektech, zkracujeme činnost kontroly a zadávání VZT prvků do výroby a hlavně jsme schopni lépe reagovat a dosahovat kvalitu a termíny dodávek pro naše partnery a můžeme tak participovat na velkých projektech pro investory jako je HB Reavis.PDF

Více na Referencia APIAGRA (PDF)

[AEC]
Viz též:
CAD Studio s.r.o. (součást Arkance Systems)

Firma CAD Studio s.r.o. je autorizovaný dealer Autodesk (již 26x po sobě oceněna jako největší dealer Autodesku v ČR a SR: 1994-2020), Autodesk Platinum Partner, Autodesk Training Center a Autodesk Developer s více než 30letými zkušenostmi a týmem 130 specialistů. Proč nakupovat právě u firmy CAD Studio?

CAD Studio dodává kompletní řešení - software, hardware, školení, služby - pro CAD/CAM, BIM, GIS/FM, PDM a multimédia, založená na technologiích firmy Autodesk (digitální prototypy, BIM, AutoCAD, Inventor, Revit, Civil 3D, Fusion 360, 3ds Max, Vault, Plant, Simulation, cloud...) a aplikační nadstavby pro konkrétní profese (i vlastní vývoj). CAD Studio je členem evropské skupiny ARKANCE.

Kontakt

PRAHA - Líbalova 1/2348, 149 00 Praha 4, tel: +420 910 970 111
BRNO - Sochorova 23, 616 00 Brno, tel: +420 910 970 111
OSTRAVA - Hornopolní 34, 702 00 Ostrava, tel: +420 910 970 111
Č.BUDĚJOVICE - Pražská tř. 16, 370 04 České Budějovice, tel: +420 910 970 111
PARDUBICE - Rokycanova 2730, 530 02 Pardubice, tel: +420 910 970 111
PLZEŇ - Teslova 3, 301 00 Plzeň, tel: +420 910 970 111
SLOVENSKO (Bratislava + Žilina) - tel. +421 2 6381 3628
MAĎARSKO (Budapešť: Varinex-CAD Studio) - tel. +36 1 273 3400
FRANCIE, BELGIE, NIZOZEMSKO, POLSKO, FINSKO, LITVA (Arkance Systems)


Facebook Twitter YouTube LinkedIn Pinterest Instagram
© Copyright 2021 CAD Studio s.r.o. (Arkance Systems) | kontakt | webmaster | ochrana soukromí