X-NEWS: Xanadu homepage - www.cadstudio.cz

X-NEWS - Bulletin firmy XANADU - prosinec '07

Toto personalizované vydání bulletinu X-NEWS (obsahuje obchodní sdělení) dostáváte na základě vámi uděleného souhlasu. Lze jej odhlásit jediným klepnutím myši.
Pokud se tato zprava nezobrazi spravne, klepnete prosim na odkaz
www.cadstudio.cz/email/x-news1207.htm nebo www.cadstudio.cz/xnews

XANADU a.s., největší prodejce CAD řešení Autodesk v ČR, autorizovaný partner HP a IBM/Lenovo, si v tomto pravidelném bulletinu dovoluje upozornit na aktuality, nové služby, tipy a produkty z oblasti CAD/CAM, GIS/FM, tiskových a bezpečnostních řešení, podnikové IT infrastruktury obecně.

Z obsahu:

PF2008 Přejeme všem obchodním partnerům, čtenářům X-News i jejich blízkým příjemné a klidné prožití Vánoc a mnoho osobního štěstí v roce 2008.

Děkujeme vám za úspěšnou spolupráci v tomto roce.

HP PP Firma XANADU úspěšně obhájila statut obchodního a servisního Preferred partnera Hewlett-Packard a i v dalším roce nese titul HP Preferred Partner 2008.

Připomínáme, že možnost upgrade z AutoCAD aplikací verzí 2005 končí již 15.3.2008.

AutoCAD, LT, CAD

Upgradujte se slevou - do 15.1.2008
Do 15.1.2008 můžete u firmy XANADU využít slevu 10% při upgrade na CAD aplikaci verze 2008 zakoupeném včetně Subscription. Akce platí na upgrade (mezi verzemi) i cross-upgrade (z AutoCADu na profesní CAD aplikaci) na většinu CAD produktů.
Nezapomeňte, že upgrade z AutoCAD aplikací řady 2005 je možný již jen do 15.3.2008.
Viz promo akce
Lepší AutoCAD!
Víte že za stejnou cenu jako holý AutoCAD teď můžete opět mít i lepší AutoCAD Mechanical, lepší AutoCAD Architecture, nebo lepší AutoCAD Map 3D? Všechny tyto profesní verze přitom obsahují kompletní funkčnost AutoCADu 2008 CZ plus navíc desítky dalších produktivních funkcí pro váš obor strojírenství, stavebnictví nebo mapování.
Viz Lepší AutoCAD
LT-supermyš Chyťte supermyš k AutoCADu LT
Nenechte si uniknout bezdrátovou laserovou myš Microsoft Wireless Laser Mouse 5000 - do 25.1.2008 získáte při nákupu AutoCADu LT 2008 u firmy XANADU navíc (zdarma) nejen nadstavbovou aplikaci LT Extension, ale i bezdrátovou optickou myš stvořenou pro práci v AutoCADu LT.
Čtěte na LT - supermyš
Autodesk software a Windows Vista
Většina aktuálních verzí Autodesk aplikací je kompatibilní s Windows Vista. Jaké jsou podrobnější specifikace, výsledky benchmark testů a doporučení ohledně Windows Vista - to shrnuje oficiální dokument Autodesku: Autodesk aplikace a Windows Vista (PDF, 1.8MB, anglicky).
Zajímavostí je např. vyšší rychlost Inventoru ve Windows Vista oproti WinXP (+5%) nebo až 10x vyšší rychlost koridorových operací AutoCADu Civil 3D ve Windows Vista.
Viz též Tip 5892
Jak rychle nás přibývá?
Víte kolik uživatelů Autodesk produktů přibývá čtvrtletně? V oblasti 3D aplikací se např. za poslední kvartál ve světě prodalo 21.400 komerčních licencí Revitu, 13.400 licencí Inventoru a 8.200 licencí Civil 3D. Nejvíce rostly prodeje Revit (+49% meziročně), AutoCAD Architecture (+44%) a AutoCAD Mechanical (+39%).

Deadline objednávek 2007 - pro dodání produktů Autodesk ještě v tomto roce je potřeba zaslat objednávku nejpozději v těchto dnech. Běžnější typy produktů budou k dispozici skladem.

Jak uvádí poslední číslo AUGIWorld Magazine, budoucí verze AutoCADu (AutoCAD 2009?) budou pravděpodobně obsahovat takové funkce jako makro-rekordér, rozšíření uživatelského prostředí nebo podporu i starších verzí formátu DGN (V7).

Na CAD Blogu najdete: Každý může vyvíjet aplikace pro AutoCAD.

Víte, že v AutoCADu můžete podobně jako v Excelu používat vzorce pro výpočet z hodnot buněk tabulek? Poradí vám Tip 5881.
Automatický export všech rozvržení do samostatných DWG souborů zajistí Tipu 5868

Autodesk Inventor, MCAD - strojírenství

AIS2008 Školení ZDARMA ke strojařským aplikacím řady 2008
Do 31.12.2007 můžete využít bezplatného proškolení firmou XANADU při nákupu plných verzí strojařských produktů Autodesku. Nemusíte se tak obávat efektivity nasazení nové MCAD aplikace. Kvalitní proškolení v délce 5 (či 3) dnů získá každý zákazník, který si nejpozději do konce prosince 2007 pořídí plnou verzi některé z níže uvedených aplikací firmy Autodesk současně s Autodesk Subscription programem:
 • Autodesk Inventor Suite 2008
 • Autodesk Inventor Professional 2008
 • Autodesk Simulation Suite 2008
 • Autodesk Routed Systems Suite 2008
 • AutoCAD Mechanical 2008 (jen 3 dny školení)
Tuto nabídku navíc můžete kombinovat s akcí Nastupte si a získat tak navíc hodnotný dárek dle vašeho výběru.
Viz další informace - školení ZDARMA

Světově nejúspěšnější systém pro tvorbu digitálních prototypů - Autodesk Inventor. Vyžádejte si instalační DVD zkušební verze Inventoru Professional 2008 nebo si nechte novou verzi předvést.

Seminář - ocelové konstrukce. 29.listopadu proběhl specializovaný workshop firmy XANADU zaměřený na oblast ocelových konstrukcí a rozsáhlých konstrukčních celků. Účastníci se seznámili s praktickými možnostmi modulu Frame Generator a dynamickou analýzou v Inventoru 2008.

Chcete se podílet na beta testování nové verze Inventor 2009? Kontaktujte nás.

Nový web aliasdesign.autodesk.com je určen pro komunitu uživatelů designerských aplikací řady Autodesk Alias.

Pozor, ovladač myši MS Intellipoint 6.10.155.0 není kompatibilní se SP1 a SP2 pro Inventor 2008. Použijte prosím starší verzi driveru 5.5.

Jak potlačit zobrazování jednotek hmotnosti ("kg") v kusovníku? Viz Tip 5898.
Jak použít 3D uzly pro interaktivní editaci součástí Inventoru? Přečtěte si Tip 5887.

Architektura, stavebnictví, vizualizace (AEC)

LCD k AEC aplikacím Dívejte se na své projekty z širšího úhlu
Do 16.ledna 2008 můžete získat ZDARMA kvalitní 24palcový LCD monitor Samsung ke stavařským aplikacím Autodesk. Akce platí pro plné, komerční licence produktů:
 • Revit Architecture 2008
 • Revit Structure 2008
 • Revit MEP 2008
 • AutoCAD Architecture 2008
 • AutoCAD MEP 2008
Proč měnit vaše stávající 2D řešení? Parametrické, objektově orientované CAD a BIM aplikace vám usnadní práci v mnoha směrech. Umožní vám plně se věnovat projekční práci a na minimum zredukují netvůrčí činnost spojenou s tvorbou projektové dokumentace. Nejdůležitějším výsledkem nasazení těchto produktů v praxi je časový zisk, který můžete investovat, jak uznáte za vhodné.
Viz další informace
Autodesk Stormwater - Civil 3D Extension
Pro držitele subscription k AutoCADu Civil 3D 2008 Autodesk uvolňuje novou aplikaci Autodesk StormWater pro navrhování a analýzu (výpočty, optimalizace, reporty) dešťové kanalizace, která načítá potrubní data z Civil 3D (dříve Intellisolve HydraFlow, oblast hydrologie/hydrografie).

Pro kreslení sklonovníků v podélném profilu v situacích AutoCADu Civil 3D můžete využít aktualizovaný Tip 5818.

Aplikace Maya Muscle (svaly a kůže) získaná od Comet Digital byla Autodeskem nyní uvolněna jako Autodesk Maya 2008 Extension 1.

Zaokrouhlení výměr ploch ve výkazech místností Revitu zajistí Tip 5902.

GIS, mapování, FM

Bezplatné rozšíření podpory GIS formátů v AutoCAD Map 3D 2008
Společnost Safe Software uvedla bezplatnou aplikaci FME FDO Provider pro AutoCAD Map 3D 2008. Uživatelé AutoCAD Mapu 3D tak mají k dispozici rychlý a snadný přístup k devíti populárním GIS formátům přímo z dialogu Datové připojení v Mapu. Moderní technologie FDO je implementovaná do všech GIS produktů Autodesku - Map 3D, Civil 3D, Topobase, MapGuide Enterprise i MapGuide Open source.
Nyní si můžete stáhnout bezplatný "FME FDO Provider", který do dialogu "Datové připojení" v AutoCAD Mapu doplní rychlou podporu geoprostorových formátů ESRI ArcInfo Export (E00), Geography Markup Language (GML) a MapInfo TAB/MIF/MID. Získáte tak přímý přístup k těmto souborům, bez nutnosti jejich kopírování a importu. Při změně dat se ve výkresu automaticky zaktualizují zobrazované informace.
Další informace viz FDO pro Map 3D 2008

Produkty HP, IBM, hardware, novinky, akce

HP xw4600 Pracovní stanice která poroste s vámi
Už se nemusíte kvůli ceně ohlížet po neznačkových necertifikovaných řešeních - nejnovější pracovní stanice HP xw4600 poroste s vašimi potřebami při nízké počáteční investici. Za nečekanou cenu necelých 18.000,-Kč (bez DPH) nyní můžete zakoupit výkonnostně rozšiřitelnou pracovní stanici HP včetně 3leté záruky:
 • Dvoujádrový procesor Intel Core2 Duo E4500 (2.20 GHz)
 • Originální OS Windows Vista Business (vč. WinXP Professional downgrade)
 • Paměť 1 GB DDR2 - 800 MHz (2x512MB; až 8GB)
 • Pevný disk 160 GB 7200 SATA II NCQ
 • Mechanika DVD/CDRW SATA
 • 2x slot PCI Express 16x pro grafiku (VGA není osazena)
 • Firewire, audio, 1Gb LAN, 2+7x USB 2.0, ext. SATA, HP Protect Tools, 80 Plus zdroj, kláv+myš
 • Tříletá záruka s možností rozšíření
Po doplnění grafickou kartou vhodnou pro vaši 2D či 3D CAD aplikaci (společnost XANADU doporučuje karty HP s čipy nVidia) můžete tuto stanici rovnou začít používat.
Zvýhodněnou pracovní stanici xw4600 si můžete ihned objednat online - viz IT Shop Xanadu.
HP StorageWorks Backup System - jednoduchá ochrana vašich dat
Zařízení HP StorageWorks D2D110 Backup System představuje jednoduchou, nenákladnou a spolehlivou ochrana vašich dat. Zálohování serverů i koncových stanic (včetně notebooků) pro malé a střední firmy tak vyřešíte snadným připojením zálohovacího serveru do vaší sítě LAN. Systém umožňuje automatické každodenní zálohy bez potřeby obsluhy a údržby. Obnova ztracených dat trvá jen minuty. Tato investice se vám může vyplatit již zítra.
Základní verzi určenou až pro 4 servery můžete zakoupit již za 43.970,-Kč.
Viz HP StorageWorks
HP CarePack Nejste na to sami!
Vozíte s sebou v autě krabičku první pomoci? Určitě ano. Zkuste si představit, že byste měli podobný balíček také pro váš počítač. Mohli byste tak ihned ošetřit jak svůj počítač, notebook, tak server či tiskárnu.
A přesně tak funguje HP Care Pack – balíčková služba, která ochrání vaše zařízení Hewlett Packard po dobu 2 až 5 let. Máte-li HP Care Pack a dojde-li k problémům se značkovým zařízením HP, pak nám jen zavoláte a my se o vše ihned postaráme.
Se službou HP Care Pack nyní můžete navíc vyhrát all-inclusive zájezd do Legolandu pro celou rodinu. Při koupi HP Care Packu u firmy XANADU dostanete Lego panáčka. Poté stačí, když se zaregistrujete na webu www.hp.cz/legoland a zodpovíte jednoduchou otázku. Tato nabídka platí do 31.ledna 2008.
Viz Nejste na to sami
HP cartridge Nové inkoustové kazety HP
Tiskové cartridge HP jsou nyní odlišeny různě barevným balením podle toho, na co je budete nejspíš používat. Až půjdete příště kupovat originální tiskové kazety HP, budete si moci vybrat podle toho, co tisknete a v jakém množství. Například HP Standard Print Cartridge v modrém balení pro menší objemy tisku, nebo větší HP Value Print Cartridge v zeleném balení. Nebo se můžete rozhodnout pro HP Specialty Print Cartridge, která nabízí vyšší kvalitu pro tisk fotografií. Všechny tři verze budete moci použít i ve vaší tiskárně.
Viz Nové cartridge HP
Prodej serverů roste - vede IBM a HP
Společnost Gartner provádějící průzkumy trhu zveřejnila celosvětové výsledky prodeje serverů v třetím čtvrtletí 2007. Celkový prodej vzrostl meziročně o 8.7%, prodáno bylo celkem 2.2 milionu kusů serverů. Z hlediska obratu je vedoucí firmou IBM (roste především prodej serverů řady System P a System X), z hlediska počtu kusů je pak na prvním místě HP (její podíl vzrostl o 20.2%), na dalších místech pak Dell, Sun a Fujitsu.
Významněji roste prodej blade serverů (13.7% meziročně), přičemž tento trh dominantně ovládá HP s podílem neuvěřitelných 91%.

Informujte se na aktuální výhodnou nabídku HP serverů a výkonných pracovních CAD stanic HP.

Xanadu Shops Aktuální ceny všech produktů najdete na www.cadstudio.cz/shop

Microsoft, ostatní software

Exchange SP1
Microsoft uvolnil Service Pack 1 pro Exchange 2007. Přináší mj. vylepšení v oblastech podpory Windows Serveru 2008, Unified Messaging, přístup k veřejným složkám přes Outlook WebAccess, lepší správu veřejných složek, vylepšený ActiveSync a průběžnou replikaci (SCR).

Z dalších významných service packů byl uvolněn SP1 pro MS Office 2007 a beta verze SP1 pro Windows Vista a SP3 pro Windows XP.

Microsoft uvolnil beta verzi své nové virtualizační technologie očekávané ve Windows Serveru 2008 - Hyper-V ("Viridian").

Matika pro Word - "Microsoft Math" je bezplatný Add-in modul pro MS Word 2007; zpracovává rovnice, výpočty a grafy v prostředí Wordu - ke stažení viz Math

Ještě do 31.12. můžete využít legalizační kampaně Corel - jste-li vlastníky CorelDRAW Graphics Suite X3 a objednáte-li minimálně tři nové licence CorelDRAW Graphics Suite X3, získáte je jen za cenu upgrade.

Firma XANADU je certifikovaným partnerem Microsoft - nabízíme kompletní řešení vašich firemních kancelářských ('backoffice') aplikací i CAD/CAM/GIS řešení od jednoho dodavatele.
Viz nabízená řešení

XANADU - vlastní aplikace

VRMLout 2008
Aplikace VRML Export 2008 je doplněna o podporu AutoCADu 2008, Mechanicalu 2008 a AutoCADu Architecture 2008. Tato aplikace vytváří VRML modely (virtuální světy) z 3D objemových modelů AutoCADu.
Viz VRMLout

Nová verze Xanadu LT Extension - aktualizovaná verze této oblíbené sady nástrojů pro AutoCAD LT nyní nabízí nové funkce seskupování objektů a tvorby souvisle číslované řady z existujících textů.
Viz LT Extension

Jako každý rok, i letos firma XANADU daruje pod stromeček uživatelům CAD aplikací Autodesk několik užitečných bezplatných aplikací. Těmito "vánočními" utilitami jsou letos:

DBXremSL - pokud DWG výkresy z CAD aplikací rodiny AutoCAD 2008 obsahují nadbytečná měřítka anotací, mohou se otevírat pomalu nebo mohou být problémy s jejich připojováním jako Xrefy. Takové výkresy lze nyní snadno identifikovat a opravit pomocí nového free nástroje Xanadu DBXremSL/DBXscanSL. Aplikace prohlédne strom adresářů a vypíše počty měřítek nadefinovaných v jednotlivých DWG souborech, následně je umí i opravit bez otvírání v AutoCADu.
Viz Tip 5903

DOBT (DrawOrder By Type) je nová bezplatná aplikace umožňující nastavovat pořadí kreslení (překrývání) objektů dle jejich typu nebo dle hladiny, ve které objekty leží. Na základě uživatelského předpisu tak můžete například snadno přenést vaše texty do popředí před šrafy, AEC místnosti pod AEC stěny a pláště, apod.

Funkce LGC je bezplatná utilita firmy XANADU pro odměřování vzdáleností (staničení) na libovolné křivce ve výkresu AutoCADu.

Zakázkový vývoj CAD a GIS aplikací firmy XANADU - viz www.cadstudio.cz/vyvoj

Service Packy, aktualizace, bezplatný software

 • Autodesk Inventor 2008 Service pack 2
 • Autodesk Topobase 2008 Service Pack 1 (client)
 • Aktualizace knihovny grafických karet Inventor 2008, R11, R10, R9
 • Aktualizace knihovny grafických karet AutoCAD 2008/2007 (17.1.0.4)
 • Xanadu SLDview 1.1 - AutoCAD Slide Viewer
 • Bezplatné stavařské aplikace GGmenu v1.98 + CAD standardy v1.4
 • CADVault Runtime - free object enabler for CADVault 5.0
 • DelShape vymaže odkazy na neexistující SHX tvary

viz www.cadstudio.cz/download (viz též tabulky kompatibility patchů)

Školení, kurzy

Využijte nabídku firmy XANADU, Autorizovaného školicího střediska Autodesku (ATC), na CAD školení AutoCADu, Inventoru, AutoCADu Architecture a Mechanical 2008 - PDF pozvánka s termíny na Q1/2008.

Přehled kurzů je pro vás připraven na www.cadstudio.cz/skoleni.

Podpora, tipy a triky

Nasloucháme Vám Vážený zákazníku, NASLOUCHÁME VÁM
I Váš názor je důležitý a pro naši práci významný - ať jste našimi zákazníky, partnery, nebo třeba jen náhodnými návštěvníky našich webů. Každý váš názor bude vyslechnut a vynasnažíme se jej využít pro další zlepšení našich služeb.
Vaše názory nám můžete zaslat pomocí stránky www.cadstudio.cz/naslouchamevam nebo e-mailem na naslouchamevam@xanadu.cz.
Čtenáři nám píší...
Pan T.Peterka se ptá na možnost instalace AutoCADu 2008 CZ ve Windows Vista 64.
Tato instalace standardně není podporována, ale chcete-li nainstalovat 32bitový AutoCAD 2008 CZ, Architecture 2008 CZ nebo Mechanical 2008 CZ pod WinXP x64 nebo Vista 64, kontaktujte technickou podporu XANADU pro zaslání upravených instalačních souborů. Standardně se totiž pro 64bitové OS používají 64bitové verze AutoCADů, ty se však v CZ verzi 2008 nedodávají.

Máte i vy dotaz, který může být přínosný i pro ostatní čtenáře X-News? Neváhejte a napište nám na adresu "NaslouchameVám".

Katalog CAD bloků byl rozšířen o stovky nových DWG, RFA a IPT bloků.
Jednoduše přispějte vaším uploadem do Katalogu CAD bloků a stáhněte si některé z více než 2.000 stávajících bloků z oblasti stavebnictví, strojírenství, dopravy a mapování, rozčleněných do 102 tematických kategorií. Knihovny bloků tedy nemusíte kupovat, stáhněte si je zdarma u XANADU.

4.148 CAD tipů a triků na www.cadforum.cz:
Jak znovu zapnout okno náhledu kamery? AutoCAD nenačte .SAT soubor (ACIS). Nefunguje mi uzlová editace 3D těles. ADMS/Vault: Přehled omezení SQL Express proti plnému SQL serveru. Mohu použít Visual Studio 2008 pro tvorbu aplikací pro AutoCAD? Prázdné okno Design Review po spuštění. Chyba "Chybná definice" při načítání typů čar z .LIN souboru. Vytvoření 3D hmoty terénu (okraje+podloží) v Civil 3D. Jak povýšit CAD aplikaci krytou víceletým Subscription? Jak lze exportovat do DWF pouze část 3D sestavy Inventoru? Jak přidat Vault do obrazu síťové instalace Civil 3D? Jak změnit materiál svarů ve svařencích Inventoru? LISP, VBA a ARX aplikace v AutoCADu LT. Jak spustit příkaz OTEVŘI v zadaném adresáři? Okamžité otevření velké sestavy Inventoru.

Máte nějaký problém s produkty firmy Autodesk?
Přihlaste se do diskusní konference CAD Fórum a zapojte se do výměny praktických zkušeností s tisíci ostatních uživatelů produktů Autodesku z České republiky i Slovenska (počet registrovaných již přesáhl 5.600). Nebo si můžete zkusit vyhledat radu sami v databázi CAD tipů a triků, nebo kontaktujte technickou podporu na support@xanadu.cz

Žhavá diskusní témata posledního měsíce: LT a AutoLISP, DWG do PDF, Inventor 2008 sp2, Zarovnání vrstev zdí, Rozšíření Civil 3D ...

Jak získat přístup na VIP server XANADU?
"CAD Support Pack" je rozšířená služba XANADU zahrnující mj. i přístup na VIP server. Přístupový účet VIP poskytujeme též při nákupu komerčních verzí Autodesk produktů a Autodesk Subscription u naší firmy. Možnosti rozšířené technické podpory firmy XANADU najdete na http://vip.xanadu.cz


A z jiného soudku:
- nudící se kopáči - doma to nezkoušejte (video)
- hraje vám počítač náhodně klasickou hudbu? ne, nezbláznili jste se - viz Microsoft knowledge base
- špionům pod stromeček - telefon v hodinkách
- užitečný nástroj - online překladač R2D2

Další informace

Informace o dalších novinkách najdete na www.cadstudio.cz, web serveru pro CAD a IT profesionály

Toto periodikum je zasíláno registrovaným zákazníkům společnosti XANADU a.s.,
kteří k tomu udělili souhlas. Pokud si nepřejete dále dostávat tyto a další informace
od společnosti XANADU a.s., můžete se odhlásit (odvolat souhlas) pomocí
odkazu mailing preference
Toto vydání dostáváte na adresu


XANADU a.s. - info@xanadu.cz
Autodesk Value Added Reseller, HP Preferred Partner 2008, Microsoft Certified Partner
www.cadstudio.cz - www.cadforum.cz - www.iproject.cz - www.hpdesignjet.cz
České Budějovice, 370 01, Tylova 17, tel. 386 352 966 (..969)
Praha 10, 106 00, Žirovnická 2389, tel. 283 891 154
Brno, 602 00, Sportovní 2a/558 (areál BILLA), tel. 541 212 077
Pardubice, 530 02, Štrossova 291, tel. 466 611 773
Ostrava, 709 00, Fráni Šrámka 5, tel. 596 611 060