X-NEWS: Xanadu homepage - www.cadstudio.cz

X-NEWS - Bulletin firmy XANADU - leden '09

Toto personalizované vydání bulletinu X-NEWS (obsahuje obchodní sdělení) dostáváte na základě vámi uděleného souhlasu. Lze jej odhlásit jediným klepnutím myši.
Pokud se tato zprava nezobrazi spravne, klepnete prosim na odkaz
www.cadstudio.cz/email/x-news0109.htm nebo www.cadstudio.cz/xnews

XANADU a.s., největší prodejce CAD řešení Autodesk v ČR, autorizovaný partner HP, IBM/Lenovo, Microsoft, si v tomto pravidelném bulletinu dovoluje upozornit na aktuality, nové služby, tipy a produkty z oblasti CAD/CAM, GIS/FM, tiskových a bezpečnostních řešení, podnikové IT infrastruktury obecně.

Z obsahu:

Ekonomické výsledky - rok 2008
Podle předběžných, dosud neauditovaných ekonomických výsledků vykázala firma XANADU za uplynulý rok 2008 obrat 348 mil. Kč, což představuje meziroční růst ve výši 3%. Významněji přitom rostl zejména segment služeb (+20%) a GIS řešení Autodesk (+83%).
Rekordní rok pro CADforum.cz
Statistika CAD web služby firmy XANADU - CADforum.cz - vykazuje významný nárůst za rok 2008. Tento populární web zaznamenal celkem 68 mil. přístupů a poskytl přes 1.8 TB(!) dat. V databázi tipů přibylo jen za rok 2008 přes 700 CAD tipů. Uživatelé diskuzního fóra (kterých je dnes již přes 13.000) odeslali v roce 2008 celkem 11477 příspěvků.

Připomínáme, že možnost upgrade z AutoCAD aplikací verze 2006 a Inventor 10 končí již 15.3.2009.

AutoCAD, LT, CAD

Samsung LCD 22" LCD nebo TomTom ONE GPS jen za 999 Kč
Objevte nové možnosti pro CAD navrhování - pořiďte si nyní program AutoCAD LT 2009 a získejte od nás luxusní 22" LCD monitor Samsung 2233BW nebo GPS navigaci TomTom ONE Europe 31 RDS-TMC jen za 999,-Kč (sleva 80%, obvyklá cena 4.800 Kč).
Tato akce platí do 31.1.2009 (prodlouženo!).
Podrobnosti viz LT dárky za 999,-Kč
Jak na downgrade CAD aplikací
Většina uživatelů typicky řeší spíše upgrade, tedy povyšování svých CAD aplikací. Ten dnes většinou probíhá již ne starou cestou kupování jednotlivých upgradů, ale výhodnější a především levnější metodou subscription (předplatného). Někdy jsou však situace, kdy je potřeba zakázku realizovat nebo dokončit ve starší verzi CAD programu než který vlastníte. I v tomto případě ale pomůže subscription. V rámci něj totiž máte přístup až ke 3 starším verzím dané CAD aplikace (a ani je nemusíte vlastnit).
Viz tip Jak lze provést downgrade programů AutoCAD, Inventor nebo Revit
DWG Vynucení společné verze formátu DWG
Pokud používáte v rámci vaší firmy více různých verzí AutoCADu, nebo potřebujete implicitně používat starší verzi formátu DWG. Můžete si konkrétní verzi DWG přednastavit a sjednotit v možnostech AutoCADu. Málo známým trikem ale lze vynutit starší formát ukládání i z menu makra, LISP utility nebo pomocí hromadného nastavení v Registry (např. GPO).
Viz popis v Tipu 6438
Bod v třetině vzdálenosti nebo čtvrtině křivky
V řadě konstrukčních úloh AutoCADu je třeba rychle zjistit bod, který leží v určitém poměru vzdálenosti dvou bodů nebo v určité vzdálenosti na dané křivce. V těchto situacích pomůže konstrukční utilita Xanadu Seg2P a SegCur, která vrátí souřadnici bodu ležícího v zadaném poměru vzdáleností (jde o zobecněnou konstrukční úlohu M2P z AutoCADu).
Použití popisuje Tip 6464 na CADforum.cz

Na webu CADforum.cz najdete ke stažení novou verzi bezplatných stavařských funkcí a knihoven pro AutoCAD - CAD standardy v1.41 s podporou AutoCADu 2009.

Bývalá dlouholetá ředitelka firmy Autodesk, paní Carol Bartz, byla jmenována do čela internetového gigantu Yahoo! .

Na XANADU Blogu najdete:
- AutoCAD pro Linux?

Jak v AutoCADu rychle volit měřítko výřezu? Poradí Tip 6443.
Jak v okně vlastnosti zobrazovat jenom potřebné údaje? Přečtěte si Tip 6449.

Autodesk Inventor, MCAD - strojírenství

Jaké výhody přináší ribbon rozhraní pro Inventor?
Nové uživatelské prostředí pro Inventor (preview verze pro Inventor 2009, pravděpodobná součást Inventoru 2010) vychází z ribbonu známého z AutoCADu. Je tedy snáze přizpůsobitelné než např. ribbon v MS Office 2007 a má usnadnit a zrychlit ovládání Inventoru novým i zkušeným uživatelům. Jeho návrh vychází z analýzy dat zaslaných uživateli v rámci CIP programu (customer-involvement). Rozvržení funkcí je úlohově orientováno a je konzistentní s ostatními Autodesk aplikacemi, nejdůležitější příkazy jsou vždy "na ráně". Podobně jako v případě AutoCADu nabízí panel rychlého přístupu a vyhledávání příkazů jménem.
Už první seznámení ("bezdokumentový" stav Inventoru) poskytuje rady a informace s výukovými nástroji k ovládání Inventoru. Vedle ribbonu jsou součástí nového prostředí i poloprůhledné ovládací prvky, dokumentové záložky s náhledy, režim "čistá obrazovka", podpora vícemonitorových konfigurací nebo možnost distribuce podnikových úprav menu.
Skutečná délka kabelů v sestavě Inventoru
Pokud používáte Inventor Professional nebo Routed Systems a pracujete s kabelovými svazky, je důležitou informací délka použitých kabelů. Na Inventorem vypočítanou délku má vliv několik více či méně skrytých nastavení.
Jejich přehled najdete v tipu Celková upravená délka kabelů v Inventoru (všechny vlivy) (VIP).

Na XANADU Blogu najdete:
- ALGOR a iLogic koupeny Autodeskem

Jak obarvit a zvýraznit pohyblivé části sestavy Inventoru? Přečtěte si Tip 6440.
Znáte různé způsoby vymodelování koule v Inventoru? Viz Tip 6437.

Architektura, stavebnictví, vizualizace (AEC)

Revit 2009 Akce Udělejte krok správným směrem
Jednou z hlavních obav projekčních firem při uvažovaném přechodu na vyšší typ CAD software nebo jeho novou verzi je obava z dočasného výpadku produktivity během učení a implementace nového software. Proto nyní nabízíme v ceně projekčního software Revit Architecture a AutoCAD Civil 3D i pomoc při jeho implementaci u zákazníka - buď formou školení nebo participací odborníka firmy XANADU na prvním reálném projektu u zákazníka. Nabídka platí již jen dnes!
Viz Krok správným směrem
Kanalizace, voda a plyn pro AutoCAD - Canalis, WinGRAVEN
Řada projektantů používá AutoCAD pro tvorbu projektů venkovních potrubních sítí kanalizace, odpadní vody, rozvodu vody a plynu. Pro výrazné zefektivnění práce na těchto typech projektů nyní firma XANADU zařadila do své nabídky dvě nové CAD aplikace určené pro tento obor. Kanál
Canalis je nadstavbová aplikace pro AutoCAD, AutoCAD Civil 3D a AutoCAD Map 3D. Komplexně řeší správu a projektování vnějších trubních sítí, zejména kanalizace, odpadní a dešťové vody.
WinGRAVEN je samostatný program pro praktickou tvorbu podélných profilů potrubních sítí (voda, plyn, kanalizace - včetně jejího dimenzování), kompatibilní s AutoCADem. Program WinGRAVEN byl vyvinut podle požadavků české praxe projektování potrubí a je tak podřízen co nejefektivnějším postupům práce.
Podrobnější informace viz Canalis a WinGRAVEN
Pro jednotný styl vaší výkresové dokumentace
Projektová dokumentace vaší společnosti nemusí vypadat "anonymně". Odlište se od konkurence a produkujte výkresy s jedinečným stylem charakteristickým pro vaši firmu a především s jednotným stylem. Na každém výkresu se ihned pozná, že je produktem vaší projekční firmy.
Jednotný vzhled CAD dokumentace lze snadno implementovat pomocí stylů a šablon aplikací AutoCAD Civil 3D, AutoCAD Architecture nebo Revit. S touto implementací vám může firma XANADU pomoci formou zakázkových úprav, jedné z našich oblíbených CAD služeb.
Další informace viz styl dokumentace a CAD služby
Aktuální build Revit 2009
Na stránce české podpory aplikace Autodesk Revit - www.cadforum.cz/revit si můžete stáhnout aktuální build ("WU3") české verze Revit Architecture 2009 (32-bit). Build WU3 opravuje několik chyb z oblasti importu DWG, exportu IFC, správy připojených souborů, modelování a renderingu. Instalace verze WU3 přeinstaluje váš původní Revit 2009.

Autodesk Robot Structural Analysis Professional je nová výpočetní aplikace pro statickou analýzu BIM modelů (budovy, mosty, speciální konstrukce). Viz Robot Structural Analysis

Autodesk kupuje firmu BIMworld zabývající se zakázkovým vývojem BIM objektů a knihoven. Její technologie budou zařazeny do služby Autodesk Seek.

Zajímavé možnosti nabízí uživatelské výrazy ve stylech AEC objektů AutoCADu Architecture. Můžete si např. doplnit automatickou vlastnost "směr otevírání oken" a použit ji ve výkazech nebo popiskách. Viz tip Automatický výkaz směru otevírání oken v AutoCADu Architecture (VIP).

Na blogu věnovaném používání aplikace AutoCAD Civil3D v ČR - Civil3D.cz - najdete:
- Jak připravit soubor bodů zaměření (kvadrant JTSK)
- Výškové kóty terénu - příklad řešení (LISP utilita)
- Microsoft umí urychlit váš AutoCAD Civil 3D

Chybí vám náhledy Revit souborů RFA/RVT v Průzkumníku? Pomůže Tip 6456.
Jak umístit přídavek stěny okolo nebo na konec samostatné stěny? Viz Tip 6462.
Nezobrazují se vám ČSN šablony koridorů v AutoCADu Civil 3D? Poradí Tip 6459.

GIS, mapování, FM

LandXplorer 2009 Autodesk LandXplorer - 3D modelování měst
Autodesk uvedl novou aplikaci pro 3D modelování městského prostředí, efektivní tvorbu dat, analýzy, řízení a distribuci rozsáhlých geoprostorových informací - Autodesk LandXplorer Studio 2009 (původně od firmy 3D Geo). LandXplorer poskytuje urbanistům, architektům, projektantům, stavebním firmám, správcům sítí a provozovatelům městských služeb nástroje a integrovaná geoprostorová data využívající technologie jako je fotogrammetrie ve vysokém rozlišení, laserové skenování, georeferencované ortofotomapy, 3D vizualizace (vč. stereoskopické vizualizace) rozsáhlých dat a simulace.
Viz Autodesk LandXplorer a www.cadstudio.cz/gis

Nepodařilo se otevřít připojení FDO při načítání SDF souboru (2/3). Chybu vysvětluje Tip 6420.

Produkty HP, IBM, hardware, novinky, akce

Quad-core Sestřihli jsme ceny, ne výkon
S pracovní stanicí HP xw4600 s čtyřjádrovým procesorem Intel Core 2 Quad si můžete "střihnout" i tu nejnáročnější práci. Ale tím to nekončí. Šijeme vám nabídky totiž přímo na míru. Proto přidáváme ještě 50% slevu na monitor. Veškeré vaše grafické práce budou mít dokonalý střih, stejně jako zůstatek na vašem kontě. Nastal čas zastřihnout konkurenci křídla.
Technologie pro vaše podnikání, na kterou se můžete opravdu spolehnout.
  • Pracovní stanice HP workstation xw4600, Q9300, Vista Business, 4GB RAM, 500 GB disk, certifikace Autodesk, 3 roky záruka - 18.720,-Kč (bez DPH)
  • Širokoúhlý 24" LCD monitor HP LP2475w, 1920x1200 - 5.930,-Kč (bez DPH)
Pro dodávku stanice (včetně možnosti bezplatné předinstalace CAD software) kontaktujte firmu XANADU.

Chcete si usnadnit opravy a pravidelnou údržbu tiskáren a počítačů HP ve vaší organizaci? Kontaktujte servisní oddělení XANADU, autorizovaného servisního partnera HP.

Informujte se na aktuální výhodnou nabídku HP serverů a výkonných pracovních CAD stanic HP.

Xanadu Shops Aktuální ceny všech produktů najdete na www.cadstudio.cz/shop

Microsoft, ostatní software

Ke stažení je Beta verze Windows 7 (chválený nástupce Windows Vista) a dále Windows Server 2008 R2 Beta 1 a Hyper-V Server 2008 R2 Beta 1. Odkazy ke stažení a další informace: Windows 7, WS2008 R2, Hyper-V. A zajímavé porovnání výkonu Windows XP, Vista a Windows 7.
Nedoporučujeme instalovat beta verze operačních systémů a aktualizací v produkčním prostředí!

Firma XANADU je certifikovaným Gold partnerem Microsoft - nabízíme kompletní řešení vašich firemních kancelářských ('backoffice') aplikací i CAD/CAM/GIS řešení od jednoho dodavatele.
Viz nabízená řešení

XANADU - vlastní aplikace

CAD freeware knihovna s 200+ utilitami
Knihovna bezplatných CAD aplikací a pomůcek na webu xanadu.cz se rozrostla již na více než 200 položek. Většina z nich jsou bezplatné LISP utility firmy XANADU, které pomáhají v efektivnější práci v AutoCADu a dalších CAD aplikacích firmy Autodesk.
Vyzkoušejte si sami některé z CAD aplikací dostupných na stránce CAD freeware.

Z nově uvedených utilit:

Utilita Xanadu SurfacePoints automaticky vytvoří bodové objekty (výšky terénu, např. pro HTÚ) na vybraném upraveném povrchu terénu AutoCAD Civil 3D. Standardní funkce modelu terénu zobrazení výškových kót nenabízejí.

Triangle je jednoduchá LISP aplikace nabízející různé možnosti konstruování trojúhelníků v AutoCADu.

Seg2P a SegCur konstruují bod v zadaném poměru vzdáleností.

MatchSel je pomůcka, které nastaví aktuální barvu, hladinu a typ čáry podle vybrané entity (jakýsi opačný MatchProp).

COPY2LAY zkopíruje vybrané objekty do všech rozvržení výkresu.

Zakázkový vývoj CAD a GIS aplikací firmy XANADU - viz www.cadstudio.cz/vyvoj

Service Packy, aktualizace, bezplatný software

  • Autodesk Revit Architecture 2009 WU3 (Update 3) CZ
  • BreakAll + BreakObjects (přerušení čar v průsečících)
  • CAD standardy v1.41 beta

viz www.cadstudio.cz/download (viz též tabulky kompatibility patchů)

Školení, kurzy, služby

Byly vypsány nové termíny na školení novinek AutoCADu 2009, AutoCADu Architecture, tvorby dynamických bloků a práci ve 3D. Využijte nabídku firmy XANADU, Autorizovaného školicího střediska Autodesku (ATC), na CAD školení AutoCAD, Inventor, AutoCAD Architecture a Mechanical, Revit, Civil 3D (včetně verzí 2009).

Přehled kurzů je pro vás připraven na www.cadstudio.cz/skoleni.

Podpora, tipy a triky

Nasloucháme Vám Vážený zákazníku, NASLOUCHÁME VÁM
I Váš názor je důležitý a pro naši práci významný - ať jste našimi zákazníky, partnery, nebo třeba jen náhodnými návštěvníky našich webů. Každý váš názor bude vyslechnut a vynasnažíme se jej využít pro další zlepšení našich služeb.
Vaše názory nám můžete zaslat pomocí stránky www.cadstudio.cz/naslouchamevam nebo e-mailem na naslouchamevam@xanadu.cz.

Katalog CAD bloků byl rozšířen o stovky nových DWG, RFA a IPT bloků.
Jednoduše přispějte vaším uploadem do Katalogu CAD bloků a stáhněte si některé z více než 3.840 stávajících bloků z oblasti stavebnictví, strojírenství, elektro, dopravy a mapování, rozčleněných do 111 tematických kategorií.

4.535 CAD tipů a triků na www.cadforum.cz:
ADMS hlásí chybu - "Program Vacuum Cleaner: smazáno". Jak zabránit přečíslování vodičů v projektu AutoCADu Electrical? Inventor Viewer i na počítači s Inventorem. Výkresový soubor je chráněn proti zápisu. Odkud se bere text "VYTVOŘENO VE STUDENTSKÉ VERZI AUTODESK"? Zadávání rozměrů v palcových jednotkách. Jak přenést 3D model z Maya do AutoCADu? Problém aktivace AutoCADu - vypisuje: chyba 312. Podpora protokolu IPv6 pro plovoucí síťové licence. Topobase Web - nastavení formuláře pro view (FID).

Máte nějaký problém s produkty firmy Autodesk?
Přihlaste se do diskuzní konference CAD Fórum a zapojte se do výměny praktických zkušeností s tisíci ostatních uživatelů produktů Autodesku z České republiky i Slovenska (počet registrovaných již dosáhl 13.000, počet příspěvků již 56.000). Nebo si můžete zkusit vyhledat radu sami v databázi CAD tipů a triků, nebo kontaktujte technickou podporu na support@xanadu.cz

Žhavá diskuzní témata posledního měsíce: jakou paměť AutoCAD používá, Inventor a port 80, výběr vhodného renderu, LCD monitor ...

Jak získat přístup na VIP server XANADU?
"CAD Support Pack" je rozšířená služba XANADU zahrnující mj. i přístup na VIP server. Přístupový účet VIP poskytujeme též při nákupu komerčních verzí Autodesk produktů a Autodesk Subscription u naší firmy. Možnosti rozšířené technické podpory firmy XANADU najdete na http://vip.xanadu.cz


A z jiného soudku:
- další pokus o náramkový mobil
- v datacentrech raději nekřičte (video)
- rok 2008 ve fotografiích
- jeden rok ve 40 vteřinách (video)
- Proteus - experimentální katamaran navrhovaný v Inventoru (video)

Další informace

Informace o dalších novinkách najdete na www.cadstudio.cz, web serveru pro CAD a IT profesionály

Toto periodikum je zasíláno registrovaným zákazníkům společnosti XANADU a.s.,
kteří k tomu udělili souhlas. Pokud si nepřejete dále dostávat tyto a další informace
od společnosti XANADU a.s., můžete se odhlásit (odvolat souhlas) pomocí
odkazu mailing preference
Toto vydání dostáváte na adresu


XANADU a.s. - info@xanadu.cz
Autodesk Premier Solutions Provider, HP Preferred Partner, Microsoft Gold Certified Partner
www.cadstudio.cz - www.cadforum.cz - www.iproject.cz - www.hpdesignjet.cz
České Budějovice, 370 01, Tylova 17, tel. 386 352 966 (..969)
Praha 10, 106 00, Žirovnická 2389, tel. 283 891 154
Brno, 602 00, Sportovní 2a/558 (areál BILLA), tel. 541 212 077
Pardubice, 530 02, Štrossova 291, tel. 466 611 773
Ostrava, 709 00, Fráni Šrámka 5, tel. 596 611 060