X-NEWS: Xanadu homepage - www.cadstudio.cz

X-NEWS - Bulletin firmy XANADU - leden '07

Toto personalizované vydání bulletinu X-NEWS (obsahuje obchodní sdělení) dostáváte na základě vámi uděleného souhlasu. Lze jej odhlásit jediným klepnutím myši.
Pokud se tato zprava nezobrazi spravne, klepnete prosim na odkaz
www.cadstudio.cz/email/x-news0107.htm nebo www.cadstudio.cz/xnews

XANADU a.s., největší prodejce CAD řešení Autodesk v ČR, autorizovaný partner HP a IBM/Lenovo, si v tomto pravidelném bulletinu dovoluje upozornit na aktuality, nové služby, tipy a produkty z oblasti CAD/CAM, GIS/FM, tiskových a bezpečnostních řešení, podnikové IT infrastruktury obecně.

Z obsahu:

Předběžné ekonomické výsledky roku 2006
Společnost XANADU dosáhla v roce 2006 obrat 292 mil.Kč, což představuje meziroční nárůst ve výši 1%, odpovídající plánu roku 2006 věnovaného zvýšené orientaci firmy na služby. Tržby v oblasti služeb vzrostly o 23%, významně narostl i prodej síťových řešení Cisco. Nárůsty počtu prodaných licencí Autodesk software potvrzují přechod zákazníků firmy Xanadu do 3D - Inventor a Civil 3D: +83%, Revit: +510% meziročně.

Hokejový match XANADU - přátelské hokejové utkání teamů ALL STARS ZÁKAZNÍCI versus ALL STARS XANADU se konalo 15.12.2006 v pardubické ČEZ Aréně. Viz bližší informace

Končí upgrade z CAD verzí 2004
Vlastníte-li licenci CAD aplikace firmy Autodesk založené na AutoCADu 2004, nebo VIZ 4 nebo Inventor 8 a 7, připomínáme vám, že možnost upgrade těchto aplikací koncí již v březnu 2007.
Viz Obit

AutoCAD, LT, CAD

Zefektivnění práce v AutoCADu
Pokud patříte k převládající většině projektantů a konstruktérů a používáte pro tvorbu výkresů AutoCAD nebo jinou aplikaci postavenou na jádru AutoCADu (LT, Architectural Desktop, apod.), můžete vaši práci zefektivnit využitím automaticky vyplňovaných údajů výkresu (číslo zakázky, schválil, investor, název projektu...). Pro tuto funkci lze využít uživatelských vlastností výkresu a textových polí. Použitím takovýchto automatických textů zabráníte nepřesnostem v údajích na výkresech vašeho projektu a urychlíte jeho tvorbu. Významná je i skutečnost, že takto zadané parametry projektu jsou dostupné i mimo prostředí AutoCADu - pokud v Průzkumníku Windows klepnete pravým tlačítkem na takto vytvořeném DWG výkresu a z místní nabídky zvolíte funkci Vlastnosti, zobrazí se na kartě Vlastní veškeré vámi zadané vlastnosti DWG výkresu.
Přesný postup najdete na www.cadforum.cz v tipu 5367
Co přinese Autodesk Design Review 2008?
Aplikace pro zobrazování, připomínkování a odměřování 2D a 3D CAD dokumentů formátu DWF - Autodesk Design Review (dříve DWF Composer) - přinese ve své nové chystané verzi 2008 (zatím v beta fázi) několik zajímavých novinek.
 • Funkci pro porovnání 2D geometrie mezi dvěma listy, s automatickým generováním rozdílů ve formě připomínek
 • Tři navigační kolečka pro snazší orientaci 3D modelů a procházek v architektonických modelech
 • Georeferencované DWF s možností připojit GPS a zobrazovat polohu na mapě v reálném čase
 • Online vyhledávání vlastností objektů a dat
 • Rozšířené odměřování a připomínkování 3D DWF souborů
 • Uživatelské parametry osvětlení pro lepší zobrazení 3D scény
 • Vržené stíny u 3D modelů
 • Nové rozhraní pro snazší přepínání 3D pohledů a optimalizované navigační nástroje
 • Podporu 3D myši SpaceTraveler
 • Již dříve anoncovaná podpora rozšířené verze DWF - XPS formátu "DWFX"
Viz technologie DWF
Windows Vista Windows Vista a CAD produkty Autodesku
Chystáte-li nasazení nové verze Windows - Windows Vista, vyčkejte u CAD pracovišť na nové verze Autodesk aplikací. Podpora pro Vista bude uvedena až ve verzích řady 2008 uváděných v průběhu prvního pololetí tohoto roku. Starší verze zpravidla nejsou kompatibilní s Windows Vista.

Cenová politika množstevních slev na produkty Autodesk bude ukončena k 1.2.2007 - využijte proto pro případné plánované nákupy více licencí či obnovy subscription ještě zvýhodněné ceny. Od 1.2. se mění i některé další podmínky pro poskytování slev.

Co náš čeká v oblasti CAD v roce 2007? Přečtěte si novoroční předsevzetí CAD managera.

Jak aktualizovat bloky výkresu novou verzí z DWG souboru? Viz Tip 5350

Autodesk Inventor, MCAD - strojírenství

Využíváte plně funkcí Inventoru 11?
V tomto pololetí bude uveden nový Inventor 2008 s řadou důležitých inovací, ale někteří uživavatelé plně nevyužívají funkcí stávající verze 11 nebo používají starší verze. Zvyšte vaši produktivitu - povyšte nyní na Inventor 11 se Subscription a verzi 2008 dostanete zdarma. Pro plné využití nových funkcí Inventoru vám XANADU nabízí rozdílová školení. Kontaktujte nás.
Autodesk pro potrubařinu
Vedle uvedení první potrubářské aplikace - 2D programu AutoCAD P&ID 2007 plánuje Autodesk v této oblasti i velkou 3D aplikaci. Pravděpodobně ji chce získat odkupem některého stávajícího software na trhu potrubních aplikací.

Co znamenají různé druhy údaje počtu kusů v rozpisce Inventoru? Viz Inventor tip 5339.

Jak vymodelovat 3D spirálu v Inventoru? Viz Inventor tip 5320.

Architektura, stavebnictví, vizualizace (AEC)

Revit 9.1 Úspěšní už používají Autodesk Revit
Autodesk Revit je CAD/BIM aplikace používaná již více než 140.000 uživatelů po celém světě i stovkami uživatelů v České a Slovenské republice. Revit je pro ně nástrojem pro efektivní navrhování a projektování - od hmotové studie pro prováděcí dokumentaci, výkazy a vizualizace, od drobných staveb až například po nový mrakodrap "Věž svobody" na místě dvojčat WTC. Revit je ceněn zejména díky vysoké produktivitě práce, jednoduchému ovládání a snadné spolupráci v týmech.
Jak Autodesk Revit hodnotí jeho čeští uživatelé? K čemu používá Revit jeden z jeho uživatelů, Národní divadlo? Jaké jsou možnosti výhodného přechodu na Revit?
Viz Máme Autodesk Revit

Ke dni 15.3.2007 končí nejen řada AutoCADu 2004, ale i možnost upgrade z 3ds max 6/5 a z programů Autodesk VIZ 4 a VIZ 3.

Jak v Revitu vytvořit šikmou stěnu? Viz Tip 5336.

GIS, mapování, FM

Civil3D Připojení geodetických přístrojů do Civil 3D
Víte, že do Autodesk Civil 3D můžete přímo načítat body a situace zaměřené v terénu pomocí elektronických dálkoměrů, totálních stanic a dalších geodetických zařízení?
Modul pro zařízení Leica najdete zde, další informace a podporu pro další typy zápisníků najdete v Tipu 5340.
Další informace o Autodesk Civil 3D

Produkty HP, IBM, hardware, novinky, akce

Zbavte se staré - váš nový plotr HP
Akce HP "Zbavte se staré" pokračuje s novými podmínkami, především zahrnutím nových modelů HP DesignJet, do 31.3.2007. V rámci této akce můžete výhodně přejít (upgradovat) z vašeho stávajícího plotru či kopírky na nový, výkonnější model velkoformátové tiskárny HP DesignJet s nižšími provozními náklady. Za váš starý plotr tak můžete získat až 105.000,-Kč.
Další informace o Zbavte se staré
xw4400 Přehled nabízených pracovních stanic HP
Pracovní stanice HP vám dávají sílu. Být výkonný. Dělat divy. Jít vlastní cestou... S výkonnou, inovativní technologií podporující všechny vaše klíčové aplikace.
HP workstations jsou certifikovány firmou Autodesk a dalšími předními výrobci technických aplikací. HP workstations nabízejí prověřenou technologii, která pracuje za vás.
Vyberte si vaši novou pracovní stanici v stolním, či mobilním provedení, širokoúhlý LCD monitor, plotry a další periferní zařízení z produkce HP od firmy Xanadu - viz katalog HP Workstations 12/2006 (PDF 1.3MB, česky) - The computer is personal again.
HP notebook Notebooky HP nyní levněji
Od nového roku je k v prodeji nová řada notebooků HP nx7300 vycházející z dražší řady nx7400 (je bez dokovacího konektoru a magnesiového rámu). S tímto uvedením nových notebooků se snižují ceny (až o 17%) starších modelů přenosných počítačů řady HP nx6310, nx7400, nx6325 a nx9400.
Vyberte si z aktuálních modelů a cen notebooků HP s procesory Celeron, Core Duo a Core 2 Duo.
HP LaserJet výhodněji
Do 31.1. můžete využít dodatečnou 10% slevu na modely tiskáren LaserJet 1018, LaserJet 1020, LaserJet 1022, LaserJet P2015n a Color LaserJet 2605dn. Na modely LJ P3005dn a CLJ 4700dn navíc poskytujeme tříletou záruku zdarma.

Sháníte nejrychlejší server pro MS Exchange 2003 nebo 2007? Takovým serverem je "Hewlett-Packard ProLiant BL480C" - viz Microsoft benchmark MMB3.

Informujte se na aktuální výhodnou nabídku HP serverů a výkonných pracovních CAD stanic HP.

Xanadu Shops Aktuální ceny všech produktů najdete na www.cadstudio.cz/shop

Microsoft, ostatní software

Stáhněte si MS Exchange Server 2007
Chcete-li si vyzkoušet nové funkce poštovního systému Exchange Server 2007, můžete si nyní stáhnout 120-denní zkušební verzi, která je k dispozici na Microsoft Download Center. Tato trial verze je ke stažení buď jako verze 32-bitová (určena jen k testování), nebo jako verze 64-bitová (určena do provozního prostředí). Pro přechod ze 120denní 64bitové testovací verze na verzi plnou stačí zadat licenční kód bez nutnosti reinstalace (plná verze Exchange 2007 je určena jen pro 64bitové operační systémy - Microsoft Windows Server 2003 x64).
Viz článek 824

Vypočtěte si potřebnou velikost a výkon úložiště pošty a uživatelských mailboxů pro Exchange 2007 - viz Exchange 2007 Mailbox Server Role Storage Requirements Calculator.
A nezapomeňte, že Exchange 2007 nemá žádný limit velikosti Mailbox Store.

Znáte klávesové zkratky Windows? Např. kombinace Win+D rychle zobrazí plochu Windows ("Win" je speciální klávesa mezi Ctrl a Alt).

Jsou Windows Vista pomalejší než Windows XP? Přečtěte si na cad.blog.cz.

Firma XANADU je certifikovaným partnerem Microsoft - nabízíme kompletní řešení vašich firemních kancelářských ('backoffice') aplikací i CAD/CAM/GIS řešení od jednoho dodavatele.
Viz nabízená řešení

Bezpečnost, ochrana dat, Symantec, sítě

Norton 360 beta
Symantec uvolnil veřejnou beta verzi aplikace Norton 360 pro Windows Vista. Norton 360 je nová integrovaná bezpečnostní služba s funkcemi ladění, lokálního a online zálohování a zabezpečení transakcí.
Aplikace je ke stažení na www.norton.com/norton360beta

Nástroje na odstranění účinků aktuálních virových hrozeb a informace o aktuální bezpečnostní situaci na internetu najdete na stránkách www.cadstudio.cz/bezpecnost

XANADU - vlastní aplikace

Bezplatná utilita firmy Xanadu - BlkRedef.lsp umožňuje dávkově aktualizovat bloky ve výkresech jejich novými verzemi z externích DWG souborů. BlkRedef je ke stažení na Download

Byly aktualizovány free aplikace DelProxy a srxText.

Zakázkový vývoj CAD a GIS aplikací firmy Xanadu - viz www.cadstudio.cz/vyvoj

Service Packy, aktualizace, bezplatný software

 • Revit Building 9.1 - build 20061202_0700
 • AutoCAD 2007 - update databáze knihovny grafických karet
 • BLKREDEF, DELPROXY, TROY

viz www.cadstudio.cz/download (viz též tabulky kompatibility patchů, tamtéž)

Školení, kurzy

Využijte rozdílových školení na Autodesk Inventor a AutoCAD pořádaných firmou XANADU, včetně školení na produkty řady AutoCAD 2007, Inventor 11 a Revit 9.

Firma XANADU je Autorizovaným školicím střediskem Autodesk (ATC). Přehled kurzů je pro vás připraven na www.cadstudio.cz/skoleni.

Podpora, tipy a triky

Nasloucháme Vám Vážený zákazníku, NASLOUCHÁME VÁM
I Váš názor je důležitý a pro naši práci významný - ať jste našimi zákazníky, partnery, nebo třeba jen náhodnými návštěvníky našich webů. Každý váš názor bude vyslechnut a vynasnažíme se jej využít pro další zlepšení našich služeb.
Vaše názory nám můžete zaslat pomocí stránky www.cadstudio.cz/naslouchamevam nebo e-mailem na naslouchamevam@xanadu.cz.

Sháníte CAD bloky a rodiny pro vaše projekty? Chcete se podělit o vaše užitečné bloky s dalšími uživateli? Katalog CAD bloků byl rozšířen o bloky (součásti) Inventoru ve formátu IPT a stovky nových DWG a RFA bloků.
Jednoduše přispějte vaším uploadem do Katalogu CAD bloků a stáhněte si některé z více než 670 stávajících bloků z oblasti stavebnictví, strojírenství, dopravy a mapování, rozčleněných do cca 80 tematických kategorií.

3.797 CAD tipů a triků na www.cadforum.cz:
Jak v bloku nastavovat dva atributy vždy na stejnou hodnotu? Jak rozdělit tabulku oken/dveří podle podlaží? Jak rozložit komplexní typy čar? Jaký je maximální počet souběžných sezení AutoCADu? Jak nastavit aktuální styl Civil objektu jako implicitní? Export tabulky z AutoCADu do Excelu. Jak vykázat plochy neuzavřených místností? Automatický atribut s hodnotou souřadnice přepočtenou koeficientem (aritmetický výraz v textovém poli). Proč mám zešedlé funkce pro rendering v Revitu? Zmizel mi panel nástrojů Vault z Excelu a Wordu. Jak vytvořit osu dvou úseček? Jak přepnout Map, aby vždy importoval správné souřadnice z DGN? Jak programově přepnout aktuální profil uvnitř AutoCADu? Jak zvýšit výkon renderingu v Revitu?

Máte nějaký problém s produkty firmy Autodesk?
Přihlaste se do diskusní konference CAD Fórum a zapojte se do výměny praktických zkušeností s tisíci ostatních uživatelů produktů Autodesku z České republiky i Slovenska (počet registrovaných již přesáhl 2.000). Nebo si můžete zkusit vyhledat radu sami v databázi CAD tipů a triků, nebo kontaktujte technickou podporu na support@xanadu.cz

Jak získat přístup na VIP server XANADU?
"CAD Support Pack" je rozšířená služba XANADU zahrnující mj. i přístup na VIP server. Přístupový účet VIP poskytujeme též při nákupu komerčních verzí Autodesk produktů a Autodesk Subscription u naší firmy. Možnosti rozšířené technické podpory firmy XANADU najdete na http://vip.xanadu.cz


A z jiného soudku:
- robotizovaný zedník
- pozdrav pro kosmonauty (vytvořte si vlastní)
- přistání Apolla 11 na Měsící (první synchronizované video)
- fascinující vesmírné snímky
- moje malá červená raketka... (video)
- kovové kapaliny (video)

Další informace

Informace o dalších novinkách najdete na www.cadstudio.cz, web serveru pro CAD a IT profesionály

Toto periodikum je zasíláno registrovaným zákazníkům společnosti XANADU a.s.,
kteří k tomu udělili souhlas. Pokud si nepřejete dále dostávat tyto a další informace
od společnosti XANADU a.s., můžete se odhlásit (odvolat souhlas) pomocí
odkazu mailing preference
Toto vydání dostáváte na adresu


XANADU a.s. - info@xanadu.cz
Autodesk Value Added Reseller, HP Preferred Partner 2007, Microsoft Certified Partner
www.cadstudio.cz - www.cadforum.cz - www.iproject.cz - www.hpdesignjet.cz
České Budějovice, 370 01, Tylova 17, tel. 386 352 966 (..969)
Praha 10, 106 00, Žirovnická 2389, tel. 283 891 154
Brno, 602 00, Sportovní 2a/558 (areál BILLA), tel. 541 212 077
Pardubice, 530 02, Štrossova 291, tel. 466 611 773
Ostrava, 709 00, Fráni Šrámka 5, tel. 596 611 060