X-NEWS: Xanadu homepage - www.cadstudio.cz

X-NEWS - Bulletin firmy Xanadu - leden '04


Toto personalizované vydání bulletinu X-NEWS umožňuje jeho snadné odhlášení nebo např. přihlášení do CAD konference 'CAD Fórum' jediným klepnutím myši.
Pokud se tato zprava nezobrazi spravne, klepnete prosim na http://www.cadstudio.cz/email/x-news0104.htm

Xanadu s.r.o. (CAD Studio + i-Systems), největší prodejce CAD řešení Autodesk v ČR, si v tomto pravidelném bulletinu dovoluje upozornit na aktuality, nové služby, tipy a produkty z oblasti CAD, GIS/FM, tiskových a bezpečnostních řešení a IT obecně.

Z obsahu:

Dovolte popřát vám mnoho úspěchů a osobní spokojenosti v roce 2004.

Firma Xanadu s.r.o. zveřejnila předběžné ekonomické výsledky za rok 2003. Dosažený roční obrat 162 mil. Kč představuje rekorní 44% meziroční nárůst. Vyšším tempem rostl například prodej mapových aplikací Autodesk (+71%) nebo pracovních stanic HP PC (+124%).

Společnost HP vyhlásila nejlepší partnery v České republice za rok 2003. Firma Xanadu s.r.o. byla oceněna jako "HP partner roku 2003" v kategorii Workstations za nejlepší obchodní výsledky v oblasti pracovních stanic HP.

Upgradujte vaši aplikaci Autodesk do 31.1.2004 a Leťte s námi první třídou - pokud se zaregistrujete a odpovíte na tři soutěžní otázky, postupujete do losování o jednu ze tří hlavních cen v celkové ceně 150.000,-Kč. Díky bodovému ohodnocení jednotlivých produktů stoupá pravděpodobnost výhry s hodnotou produktu a počtem zakoupených licencí. Zároveň obdrží každý zaregistrovaný zákazník los do hry T-Mobile Renta.

AutoCAD, LT, CAD

AutoCAD LT 2004

K plné licenci AutoCADu LT 2004 CZ dostanete u firmy Xanadu ZDARMA doplňkovou aplikaci Xanadu LT Extension. Aplikace LT Extension zefektivňuje práci v AutoCADu LT doplněním řady užitečných funkcí ve vlastním nástrojovém panelu.

Novým způsobem efektivního přechodu na nové verze produktů Autodesku je Subscription. Porovnejte podmínky a výhodnost předplatného ve srovnání s upgrade pomocí online kalkulátoru na www.cadstudio.cz/subscription. A nezapomeňte - při zakoupení Subscription u firmy Xanadu získáváte ZDARMA přístup na "VIP server" (tipy, soubory, informace a další VIP služby) po celou dobu trvání vašeho Autodesk Subscription kontraktu.

Upgradujte váš AutoCAD R14, R13, R12, R10...
AutoCAD R14 Využijte mimořádnou možnost upgrade z jinak již neupgradovatelných verzí AutoCADu (a na něm založených aplikací) na nejnovější technologie Autodesku. V rámci Autodesk Legacy Program můžete přejít na nové plné verze AutoCADu nebo Desktopů se slevou cca 30%.
Viz bližší informace

Jako dárek pro odběratele X-NEWS z řad uživatelů AutoCADu nabízíme ke stažení HTML šablonu "CD Expedice" pro usnadnění publikování projektů z AutoCADu na CD nebo na web. Vedle CAD výkresů ve formátu DWF tak můžete předávat i doprovodnou dokumentaci v PDF či fotografie.
Viz bližší informace a download

V Las Vegas proběhlo v prosinci každoroční celosvětové setkání uživatelů produktů Autodesku - Autodesk University 2003. Letošního setkání se zúčastnilo přes 3.300 uživatelů. Jeho součástí bylo i setkání mezinárodní skupiny AUGI (www.augi.com). Z tohoto setkání vzešlo i letošní "top ten" - 10 nejčastějších přání uživatelů pro další verze AutoCADu. Jak každoročně, Xanadu vám přináší i letos žebříček těchto přání.

Přesnost DWF souborů
Narozdíl od .DWG výkresů, které pracují s plnou 64bitovou dvojitou přesností, jsou .DWF soubory (ePlot) určené pro publikování a z důvodů objemu a rychlosti používají omezenou přesnost. Je tato přesnost dostatečná pro odměřování a komunikaci vašich CAD dat?
Soubory formátu DWF6 mají implicitně nastavené rozlišení 400 dpi, což je cca 4500 pixelů na výšku implicitního výstupního formátu A4 (29cm/11"). Pokud například na takovém výstupu znázorňujete budovu dlouhou 100 metrů a její obraz zabírá 3/4 formátu papíru, představuje toto rozlišení cca 16mm (100/4500*0.75*1000). To je sice vysoká přesnost, ale pro některé aplikace nemusí být dostatečná. V dialogu uživatelských vlastností pro tisk do DWF si můžete nastavit vyšší hodnotu DPI (až do cca 200.000.000 na A4), nebo můžete zvětšit plochu virtuálního papíru. Hodnota šířky papíru krát DPI může být až 2^31, tedy 2.147.483.648 bodů (pixelů). S takovouto přesností si už můžete troufnout i na obtížnější situace než 100m budovu. Například na mapě celé České republiky v DWF tak můžete odměřit detaily s přesností 0.2mm!
Viz Publikování DWF souborů.

Autodesk Inventor, MCAD - strojírenství

Autodesk Inventor Pro 8

Autodesk uvede Inventor Series 8 CZ a Inventor Professional 8 CZ
Ještě v lednu bude uvedena na trh česká verze systému Inventor - Inventor Series 8 a začátkem února Inventor Professional 8. Součástí Inventor Series R8 je Mechanical Desktop 2004 DX, AutoCAD Mechanical 2004 DX, AutoCAD 2004 a Autodesk Inventor 8. Tyto české verze pro vás připravila opět firma Xanadu.
Inventor Series 8 je zásadně inovován a to hlavně v oblasti generování výkresové dokumentace (rychlost, vyšší výkon, rozšířená funkčnost kusovníků, odměřování, špičková DWG kompatibilita, …). Dále pak Řešič dotyku, zrcadlení sestav, rozšířený Autodesk ShapeManager (3D spline, plochy, ..). Vylepšené uživatelské rozhraní (úpravy klávesových zkratek, Nový Design Support Systém, …), rozšíření tisku, uživatelské úpravy Knihovny obsahu.
Rozšířený je Autodesk Vault, vestavěná funkce úložiště pro správu strojírenských dat. Rychlé a přesné týmové sdílení návrhových dat v centrálním úložišti.
Inventor Professional je rozšířená verze Autodesk Inventoru určená především pro elektromechanické konstruování. Nová verze vylepšuje funkčnost v oblasti trubek a potrubí a přidává funkce z oblasti kabelových svazků.
Současně s novým Inventorem byl uvedena nová verze systému Mechanical Desktop 2004 DX (Data Exchange) a AutoCAD Mechanical 2004 DX, které podstatně rozšiřují možnosti výměny nativních formátů dat mezi Inventorem a AutoCADem.
Viz podrobnější přehled novinek Inventoru 8

Autodesk Inventor 8 Ušetřete při upgrade Inventoru
Všichni, kteří v tuto chvíli používají starší české verze Inventoru a plánují přechod na Inventor + Subscription, mají příležitost ušetřit, pokud se rozhodnou k nákupu upgrade ještě před uvedením české verze Inventoru R8. Úspora činí:

  • AIS 8, CZ, UPG z AI: 5 450,- €
  • AIS 8, CZ, UPG z AIS 5.3: 1.350,- €
  • AIS 8, CZ, UPG z AIS 6: 1.600,- €

Viz bližší informace

Trial verze Aktuální informace o produktové řadě Inventoru najdete na www.cadstudio.cz/inventor. Vyžádejte si TRIAL verzi Inventoru pro nezávazné vyzkoušení na vašem počítači.

Chcete publikovat vaše 3D modely z Inventoru na internetu? Publikovaná data jsou vždy řádově úspornější (menší), umožňují elektronický přenos (CD, e-mail, web) a chrání autorská konstrukční data uvnitř 'zdrojových' sestav. Příjemce takto publikovaných dat nepotřebuje náročnou CAD aplikaci ani výkonnou CAD stanici. Existuje nejméně 9 způsobů.
Čtěte Tip 3484 na www.cadforum.cz

"Inventorovskými vánočními jesličkami" lze nazvat ukázkovou animaci složité 'hračkové' sestavy vytvořenou v Inventoru. Prohlédněte si video-stream (MS Media Player) na www.cadforum.cz

Mechsoft pro Inventor 8 přináší novou funkčnost v oblasti materiálové databáze, nových výpočtů, funkce Wander Drop - Drag&Drop vkládání normalizovaných součástí - vložit podle, definování O kroužků v libovolném tvaru, Multi Part Wizard - vkládání více součástí najednou, nový dialogový panel šroubového spoje, 3D náhled vkládaných součástek a jiné.
Viz další informace

SPI Sheetmetal pro Inventor 8 má řadu novinek v oblasti rozvinu volných ploch a rozsáhlou knihovnu razníků.
Viz další informace

MITCalc - společnost Xanadu se v prosinci stala exkluzivním partnerem pro prodej nové strojírenské výpočetní aplikace MITCalc. MITCalc obsahuje návrhové a kontrolní výpočty - například ozubení, klínové řemeny, ozubené řemeny, řetězové převody, nosníky, hřídele, pružiny, šroubové spoje, spojení hřídelí, uložení, tolerance a mnoho dalších. K dispozici je také řada materiálových, srovnávacích a rozhodovacích tabulek včetně systému pro správu vyřešených úkolů. MITCalc využívá MS Excel a spolupracuje s 2D a 3D CAD aplikacemi AutoCAD, AutoCAD LT, Autodesk Inventor a dalšími.
Viz další informace

Architektura, stavebnictví, vizualizace (AEC)

Autodesk Revit

Nový Autodesk Revit 6
Byla uvolněna nová verze AEC aplikace Autodesk Revit - vedoucí světové aplikace pro 'BIM' (Building Information Modeling, informační model stavby). Nová verze 6 přináší řadu vylepšení v oblasti správy projektů, variantních návrhů, navrhování schodišť, tvorby výkazů a v týmové spolupráci. Podrobnější informace najdete na naší web stránce Revit nebo si vyžádejte zkušební verzi u firmy Xanadu, prodejce Revitu v ČR.

Architectural Desktop 2004
K dispozici je české prostředí (lokalizace) pro Architectural Desktop 2004 a to ve dvou variantách.

  1. české prostředí, které pouze "počeští" tuto novou verzi Desktopu
  2. české prostředí pro ADT a další doplňky, který přidávají nové funkce a zároveň stavební prvky dle ČSN

Pro Architectural Desktop je k dispozici plugin s podporou IFC 2 (Industry Foundation Classes). Tento výměnný formát je používaný pro převody dat mezi AEC aplikacemi.
viz Architectural Desktop

Porovnejte funkce vizualizačních a animačních programů Autodesk VIZ R4, chystaného VIZ R6, 3ds max 6 a VIZ Renderu - viz PDF dokument na stránce Xanadu - Discreet

GIS, mapování, FM, EDM CRM

Autodesk Map 2004

Map 2004 CZ
Byla uvedena lokalizace (české prostředí) pro produkty Autodesk Map 2004 a Autodesk Map Series 2004. Lokalizace obsahuje lokalizaci všech dialogů, nabídek/menu a průvodců a zahrnuje i kompletní funkčnost AutoCADu 2004, který je součástí Mapu 2004.
viz GIS aplikace

Firma Xanadu implementovala integraci dat z GIS systému města České Budějovice a Teplárny ČB pro interní GIS systém Teplárny České Budějovice. Jedná se zejména o registr budov. Polygony budov, jež jsou připojené na přívod tepla, jsou navázány na databázi popisných informací teplárny. Uvedená integrace poskytuje kvalitní grafickou informaci, otevírá možnosti vizualizace nejrůznějších informací prostřednictvím tematických zobrazení a tím podstatně kvalitnější využití uvedených datových zdrojů.
viz FM@Web

HP produkty, novinky, akce

Upgradujte váš plotr!
Do 29.2.2004 můžete výhodně upgradovat váš stávající plotter a přejít na nejmodernější tiskové technologie HP. Prostudujte si leták 4 dobré důvody ke koupi HP DesignJet (PDF, 385kB):
1. protiúčet - odkup staré tiskárny
2. rychlost - nárůst produktivity díky vyšší rychlosti tisku
3. hospodárnost - nižší náklady na tisk, provoz i pořízení
4. klid v duši - rozšířená záruka HP, servis, podpora
Kontaktujte nás pro konkrétní nabídku

HP Maxilab Digitální Maxilab HP
...aneb když minilab nestačí   Požadují vaši zákazníci větší formáty výtisků? Chcete rozšířit vaši nabídku o další služby? Pořiďte si "Maxilab" - automatickou velkoformátovou barevnou tiskárnu s jednoduchou obsluhou a vynikající kvalitou tisku (skládá se z tiskárny HP DesignJet 5500, Onyx RIP Postershop a řezačky Fotoba).
viz Promo akce

Vzdálený tisk HP po Internetu. S velkoformátovými tiskárnami HP DesignJet můžete využít zajímavou web službu firmy HP. Pomocí "Remote Printing for AEC" můžete snadno vytisknout z AutoCADu publikační 'balíček' výkresů a přenést jej po internetu příjemci, který jej vytiskne na HP DesignJetu. Nemusíte se přitom starat o nastavení správného modelu plotru či další parametry. Prostě tisknete na kterýkoliv plotr HP na světě.

HP nx9010 K notebooku HP Compaq nx9010 (Pentium-4/2.4GHz, 256MB, 30GB, 15.1" XGA, DVD/CD-RW, WinXP) vám přidáme tiskárnu HP DeskJet 3650 zdarma! Akce platí do vyprodání zásob.

HP VP6110 Digitální projektory HP
HP je významným producentem digitálních projektorů určených pro kancelářské prezentační využití i domácí kina. Od mobilních modelů (1kg) až po instalovatelné stacionární verze s jasem až 2600 ANSI Lm. Vyžádejte si další informace a cenovou nabídku.

Cena multifunkčních zařízení HP LaserJet 3300mfp se snižuje o 200€ a začíná tak na cca 13.700,-Kč.

Xanadu-Shops Aktuální ceny všech produktů najdete na www.cadstudio.cz/shop

Microsoft, ostatní software

MS Office 2003

10 důvodů pro upgrade na MS Office 2003
Jaké jsou nejdůležitější novinky v nové verzi kancelářských programů Microsoft? XML, Outlook, zabezpečení, inteligentní dokumenty...
viz 10 důvodů pro upgrade

Byl uveden Windows Small Business Server 2003, inovovaná verze SBS postavená na technologii Windows 2003 Serveru. Zajímavostí jsou mj. dva typy přístupových licencí (CAL) - na zařízení (libovolný uživatel na daném zařízení) a na uživatele (daný uživatel z libovolného zařízení, např. mobilního). Cena těchto licencí je shodná.

Informace o nových Windows "Longhorn" a ukázková aplikace (video) pro realitní firmy na stránce MSDN.

Ukončení produktů MS Windows 98, 98 SE a Windows for Workgroups. Microsoft plánoval ukončení prodeje a podpory uvedených operačních systémů. Podporu však nakonec prodloužil až do června 2006.
Postupně budou z trhu staženy produkty Windows 2000 Server (včetně přístupových licencí), a to počínaje 1.4.2004.

Firma Xanadu je certifikovaným partnerem Microsoft - nabízíme kompletní řešení vašich firemních kancelářských ('backoffice') aplikací i CAD/CAM/GIS řešení od jednoho dodavatele.
viz nabízená řešení

Bezpečnost, Symantec, sítě

V roce 2003 bylo po internetu rozesláno neuvěřitelných 7 miliard nevyžádnaých e-mailů denně - polovina veškerého e-mailového provozu. Pro rok 2004 je odhadováno zvýšení tohoto počtu spamu na 9 miliard denně. Nepodceňujte bezpečnostní řešení.

Viz Bezpečnostní řešení

HP ProLiant DL380 Package Cluster
DL380 Package Cluster je jednoduché a cenově dostupné clusterové řešení s vysokým výkonem a dostupností. Je určenné pro aplikace sdílení souborů, tisku, databází, internetových a poštovních serverů.

Přepínače HP ProCurve PoE
V řadě HP ProCurve Networking byly uvedeny nové přepínače s napájením zařízení po Ethernet portech (Power-over-Ethernet). Umožňují jednodušší a efektivnější nasazení IP telefonů, bezdrátových Access pointů, web kamer a jiných zařízení vyžadujících externí napájení.

Xanadu - vlastní aplikace

Aplikace firmy Xanadu - VRML Translator for Inventor - získala certifikaci Autodesku pro Inventor R8.
viz VRML Translator

Aplikace firmy Xanadu - LiveLabel - byla aktualizována na AutoCAD 2004. LiveLabel umožňuje živé dynamické propojení vlastností entit výkresu a jejich automatickou aktualizaci.
viz LiveLabel

Zakázkový vývoj CAD a GIS aplikací firmy Xanadu - viz www.cadstudio.cz/vyvoj

Service Packy, aktualizace, bezplatný software

  • Service Pack 2b pro AutoCAD Mechanical 2004 a Mechanical Desktop 2004
  • Service pack 1 pro Autodesk Raster Design 2004
  • Aktualizace aplikace Excellink 2004
  • CD Expedice - šablona pro publikování projektů AutoCADu 2004 (realizační dokumentace stavby) na CD nebo web
  • AcadCalc 2 - interaktivní kalkulátor pro AutoCAD

viz www.cadstudio.cz/download (viz též tabulka kompatibility patchů)

Školení, kurzy

Firma Xanadu je Autorizovaným školicím střediskem Autodesk (ATC) a Microsoft. Kromě školení na produkty těchto firem pořádá řadu kurzů k výpočetní technice a jazykových kurzů. Jsme držiteli akreditace Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy ČR k provádění rekvalifikačních kurzů. Aktuální kalendář kurzů je pro vás připraven na www.cadstudio.cz/skoleni.asp. Naučte se pracovat s počítačem a jednotlivými aplikacemi jednoduše, efektivně a levně!

Podpora, tipy a triky

Nasloucháme vám a snažíme se maximálně zefektivnit vaše používání produktů dodaných firmou Xanadu. Poskytujeme širokou podporu těchto produktů prostřednictvím e-mailu, telefonicky, databází tipů a triků i diskusním fórem CAD Fórum.

Přes 2570 CAD tipů a triků na www.cadforum.cz:
Chyba při exportu kusovníku Inventoru: Položka nebyla v kolekci nalezena. Jak přenést licenci programu Autodesk na jiný počítač? Jak sloučit více DWF výkresů do jednoho? Nedokumentovaný příkaz Architectural Desktopu 2004. Tentýž výkres má v kótách na jednom počítači desetinné tečky a na jiném čárky. Jak při vykreslování z AutoCADu zmenšit okraje u výkresů na DesignJet 500? Nedokumentované triky s texturami v Inventoru. Přidání vlastní dodatečné nápovědy do AutoCADu nebo AutoCADu LT. Pokus o přidání ikonky ČISTI do panelu nástrojů selže. Přestaly mi fungovat příkazy ROZLOŽ/EXPLODE, XREF a XVAŽ/XBIND. Rychlé spuštění instalace Revitu 6 v českých Windows. Desítky bezpečnostních symbolů pro AutoCAD (únikové cesty, požární, chemické, varovné symboly). Automatizovaná instalace Inventoru ze sítě. Jak vytvářet ARX aplikace pro AutoCAD? Automatické nastavení vlastností do DWG souboru. Kde najdu již jednou zadaný autorizační kód k AutoCADu? Snadné vložení textu do výkresu AutoCADu. Jak znázornit závity děr plechových součástí?

Máte nějaký problém s produkty Autodesk?
Můžete zkusit vyhledat radu sami -
nebo nám napište na support@xanadu.cz

Nové způsoby hledání v databázi CAD tipů a triků na serveru www.cadforum.cz. Nyní můžete vyhledávat za pomoci zástupných znaků (?/*) či pevných sousloví, použít znak '+' pro zdůraznění slova, systém nabízí aliasy hledaných slov, zvýrazňuje nalezené řetězce a obsahuje funkci 'Viz též'. Příklady hledacích řetězců: chyba 7.?.29, "barv? hladin", +error access, cdilla

Aktuální CAD tipy, ale i nejnovější CAD zprávy ze serveru www.cadstudio.cz nyní můžete získávat i formou tzv. RSS kanálu (newsfeed). Další informace najdete v Odkazech na www.cadforum.cz a na adrese www.cadstudio.cz/linkbackcz.htm

CAD Forum Přihlaste se jediným klepnutím myši do diskusní konference CAD Fórum a zapojte se do výměny zkušeností se stovkami ostatních uživatelů produktů Autodesku z České republiky i Slovenska.

CAD Support Pack Enterprise je nová verze rozšířené služby Xanadu zahrnující mj. i přístup na VIP server Xanadu. Možnosti rozšířené technické podpory firmy Xanadu najdete na http://vip.xanadu.cz (nyní s bezplatným přístupem v rámci Subscription)


A z jiného soudku:
- hrozí vám Y2K4 a Y2K38 bug?
- také fotografujete s miliardovým rozlišením?
- rychlý test na nemoc šílených krav

Další informace

Informace o dalších novinkách najdete na www.cadstudio.cz, web serveru pro CAD a IT profesionály

Toto periodikum je zasíláno všem registrovaným zákazníkům společnosti
Xanadu s.r.o. Pokud si nepřejete dále dostávat tyto a další informace
od společnosti Xanadu s.r.o, můžete se odhlásit zasláním požadavku na
automatické odhlášení prostřednictvím tohoto odkazu info@xanadu.cz
Toto vydání dostáváte na adresu

-------------------------------------------- xanadu = cad studio + i-systems ------
Xanadu s.r.o. - info@xanadu.cz
Autodesk Systems Center, HP Business Partner Select, Microsoft Certified Partner
www.cadstudio.cz
www.cadforum.cz  www.iproject.cz  www.hpdesignjet.cz
České Budějovice, 370 01, Tylova 17, tel. 386 352 966 (..969)
Praha 10, 106 00, Žirovnická 2389, tel. 272 770 000, 283 891 154
Pardubice, 530 02, Smilova 386, tel. 466 611 773
Ostrava, 709 00, Fráni Šrámka 5, tel. 596 634 734