CAD-NEWS: CAD Studio homepage - www.cadstudio.cz

CAD-NEWS - Bulletin firmy CAD Studio - duben '15

Toto personalizované vydání bulletinu novinek a tipů - CAD-NEWS (obsahuje obchodní sdělení) - dostáváte na základě vámi uděleného souhlasu. Lze jej odhlásit jediným klepnutím myši.
Pokud se tato zprava nezobrazi spravne, klepnete prosim na odkaz
www.cadstudio.cz/email/cadnews0415.htm nebo www.cadstudio.cz/cadnews

CAD Studio a.s., největší prodejce CAD řešení Autodesk v ČR a SR, si v tomto pravidelném bulletinu dovoluje upozornit na aktuality, nové služby, tipy a produkty z oblasti CAD/CAM/CAE, PDM a GIS/FM řešení.

Z obsahu:


Navštivte stránky firmy CAD Studio i na Facebooku a na YouTube - viz níže uvedené odkazy: AutoCAD, LT, CAD

Roadshow Autodesk 2016 Live - seznamte se novinkami CAD/BIM/GIS
Roadshow Přijměte prosím pozvání na sérii roadshow "Autodesk 2016 Live" pořádanou v průběhu dubna a května celkem v šestnácti termínech po celé České a Slovenské republice. Seznamte se zde naživo s nejmodernějšími technologiemi CAD, BIM, GIS a PDM a ověřte si jejich možnosti v praxi. Představíme vám novinky aplikací rodiny AutoCAD 2016, Inventor 2016, Revit 2016, Civil 3D 2016, Vault 2016, mobilní a cloud technologie Autodesk 360, ale i tipy k nadstavbám CAD Studia.
Z účastníků roadshow "Autodesk 2016 Live" budou vylosováni výherci věcných cen - wellness víkendu pro dva, čtyř hodinek SONY SmartWatch2, 3D myši SpaceNavigator, myši CADmouse a dalších cen.
Online registrace: cadstudio.cz/roadshow2016 - více na Roadshow Autodesk 2016 Live
Design Suite 2016
ADS2016 Na trh přicházejí nové profesní sady Autodesk Design Suite 2016. Nabízejí kontrolu nad všemi aspekty návrhu a přípravy výroby díky propojeným nástrojům desktop aplikací a funkcí cloudu. Sady Autodesk Suite pokrývají celý pracovní postup - od zachycení reality a vytváření variant návrhů, až po fyzické vytvoření návrhu pomocí 3D tisku či jiné formy výroby. Nástroje jsou k dispozici ve flexibilním systému licencování.
Viz Přehled nových profesních sad Autodesk Design Suite 2016
Termíny uvádění produktů Autodesk řady 2016
Postupně aktualizované termíny uvádění nových produktů Autodesk řady 2016 můžete sledovat na stránce Termíny uvádění Autodesk 2016. Najdete zde i termíny českých lokalizací. Od uvedených datumů si můžete vaše nové produkty verze 2016 stahovat z vašeho účtu na portálu Autodesk Accounts.
Uveden AutoCAD 2016 a další nové produkty Autodesk řady 2016
ACAD2016 S rekordní rychlostí lokalizace - zároveň s EN verzí - byl uveden nový AutoCAD 2016. Přináší řadu novinek pro efektivnější a přesvědčivější 2D a 3D navrhování - např. rychlejší grafiku, nové rendering jádro, lepší PDF export, inteligentní kótování, odvození geometrie z mračna bodů, monitorování proměnných, import Navisworks, apod. Novinky jsou k dispozici i v profesních verzích AutoCADu.
Přehled hlavních novinek najdete v článku AutoCAD 2016 - co je nového
AutoCAD LT 2016 nyní u nás získáte za 9.800 Kč
Desktop Subscription Novou českou verzi populární 2D CAD aplikace AutoCAD LT 2016 (popř. projekční 3D BIM nástroj Revit LT Suite nebo konstrukční 3D aplikaci Inventor LT Suite) můžete získat pomocí moderního způsobu licencování – "Desktop Subscription" - a to již od 9.800 Kč ročně. Porovnejte si pomocí online kalkulačky tento náklad s cenou standardní trvalé licence (33.000 Kč) a jejím "Maintenance Subscription" (6.100 Kč ročně), popř. se starší metodou upgrade (23.000 Kč jednou za X let). Ceny jsou orientační a uvedené bez DPH.
Přehled končících samostatných licencí Autodesk od 1.2.2016
Jak jsme již upozorňovali, od 1. února 2016 dojde k ukončení prodeje nových samostatných (non-Suite) trvalých licencí většiny produktů Autodesku. Ty budou nadále dostupné formou Desktop Subscription (pronájmu, placení za použití) s podstatně nižšími vstupními náklady. Změna se netýká produktových sad Autodesk Design Suite a některých typů aplikací - např. Vault nebo Simulation. Přehled končících trvalých licencí/produktů a další informace najdete v článku:
Přehled končících samostatných licencí Autodesk
Chraňte si své CAD projekty pomocí DWGsign
DWGsign V nejbližších dnech najdete na našem webu a na Autodesk Apps novou aplikaci DWGsign pro ochranu obsahu výkresů AutoCADu a BIM projektů Revitu. Tato aplikace přidává do souboru permanantní neviditelnou značku s unikátním "podpisem" (jménem) autora. U tohoto, a u jakýchkoliv dalších souborů odvozených z toho dokumentu lze následně snadno zkontrolovat a zobrazit původní podpis a prokázat tak vlastnictví původního obsahu.
Více na DWGsign
Jak centrálně spravovat aktualizace produktů Autodesk?
Nové možnosti stahování a distribuce aktualizací nainstalovaných produktů Autodesku ve vaší firmě pomocí komponenty Application Manager a portálu Autodesk Accounts shrnuje Tip 10276 a související Helpdesk tip CAD Studia.

Od 7.5. se chystá zvýšení cen CAD licencí o 4% vlivem kursu USD/EUR.

Uvedena aktualizovaná verze aplikace JTB FlexReport 9.2 pro sledování využití síťových i lokálních verzí CAD aplikací.

Uvedena nová verze aplikace AutoCAD 360 pro tablety Win8.1, nově s podporou kótování a opravami chyb.

Průběžně aktualizovaná stránka s produktovými kódy a registry klíči aplikací řady Autodesk 2016

Byl ukončen provoz staré cloudové aplikace AutoCAD WS založené na technologii Flash - tato aplikace byla již před časem nahrazena modernějším AutoCADem 360.

Zpráva z 1.4. - Autodesk rozšiřuje podporu i pro klingonské uživatele

Ze složky Download si stáhněte menu KbdPan.cuix pro AutoCAD 2015/2016 (panoramování pomocí Ctrl+numerické klávesy).

TRIAL verze nových produktů Autodesk řady 2016 v češtině i angličtině, plně funkční po 30 dnů, si nyní můžete stáhnout přímo ze stránky cadstudio.cz/trial.

Na CAD Studio Blogu najdete:
- Mobilní 3D CAD nástroj A360 nyní v češtině
- AutoCAD 2016 CZ - česká lokalizace za 0 dnů
- GIS - správa pozemků s využitím dat katastru
- Autodesk Tinkerplay - zábavný 3D tisk pro děti

Jak nastavovat parametry rendrování v AutoCADu 2016? Viz Tip 10247.
Umíte použít digitální (elektronický) podpis CAD souborů ve formátu DWFx? Poradí Tip 10257.
Mohu použít svou Windows licenci AutoCADu i na Macu? Čtěte Tip 10262.

 Autodesk Inventor, MFG - strojírenství

Uveden Autodesk Inventor 2016
Inv2016 Velkým množstvím novinek se letos může pochlubit nový Autodesk Inventor 2016. Jen jejich přehled zabere 87 stran, plus dalších 42 stran popisuje změny knihoven normálií Obsahového centra. Důležitou novinkou je přímé propojení s CAD daty programů CATIA, SolidWorks, NX, Pro-E/Creo a Alias, tzv. "AnyCAD". Zvýšila se kvalita vizualizace, jsou zde nové funkce pro volnoplošné modelování, přímý 3D tisk, je přepracována úvodní stránka, prostředí plechů pracuje s víceobjemovými tělesy, funkce podporují multithreading CPU.
Podrobněji (včetně PDF přehledu) viz Inventor 2016 - CAD modelář pro jakýkoliv CAD formát
3D iMachining ušetřil 59% času při obrábění
V německé společnosti Micon Drilling GmbH byl obráběn díl na CNC stroji WFL – soustružnicko/frézovací centrum. Použita byla technologie iMachining 3D. Obráběný díl je používán v těžkém provozu jako součást svislé vrtací soupravy na ropných polích. (materiál dílu je 1.6580 - 30CrNiMo8). Díl má 5 kapes, každá kapsa má celkovou délku 980 mm, maximální šířku 106 mm a maximální hloubku 84 mm. Předchozí čas obrábění byl přes 24 hodin pro všech 5 kapes. Aktuální čas obrábění je s modulem InventorCAM 3D iMachining okolo 10 hodin, což činí úsporu cca 59%. V případě zájmu je možné provést test obrábění na vašich dílech s využitím 2.5D či 3D iMachining.
Nechte své zákazníky konfigurovat vaše výrobky na webu
Pomocí aplikací Autodesk Configurator 360 a Autodesk Inventor ETO můžete zájemcům zpřístupnit konfiguraci vašich výrobků formou interaktivního webového 3D modelu řízeného parametry. Z něj pak může zákazník přímo generovat poptávku, nabídku nebo si výsledný model stáhnout jako 3D CAD data, 2D výkres či obrázek.
Ukázku použití (vícepatrové regály) najdete na Regál 360
Navštivte workshopy Vault PDM a Factory Design
Workshop Přijďte se seznámit s moderními nástroji pro týmovou správu konstrukčních dat a technických dokumentů a pro navrhování výrobních linek. V celkem čtyřechu workshopech vám firma CAD Studio představí nástroje Autodesk pro digitální prototypy. Účast na workshopech je bezplatná, vzhledem k omezené kapacitě je ale nutná registrace.
 • Autodesk Vault Professional v praxi - 18.5. Praha a 28.5. Brno
 • Tvorba layoutů s Autodesk Factory Design Suite - 10.6. Praha a 11.6. Brno
Registrace viz Nové CAD workshopy

video Nová videa na YouTube kanálu CAD Studia nabízí ukázku použití aplikace GEO Translator (TRUMPF) a videotip Přenos materiálů mezi IPT soubory.

Víte, že 3D CAD/CAM aplikace Autodesk Fusion 360 je zdarma nejen pro studenty a učitele, ale i pro kutily, začínající firmy a malé firmy s obratem menším než 100.000 USD ročně?

Nový mobilní 3D prohlížeč Autodesk A360 Mobile je nyní k dispozici i v češtině.

Na blogu PLMguru.cz, věnovaném aplikaci Autodesk PLM 360 a na blogu InventorGuru.cz věnovaném digitálním prototypům najdete:
- Základní tiskové výstupy v PLM360
- Uveden Inventor 2016

Jak překopírovat materiály do jiného IPT souboru součásti? Viz Tip 10271.
Do jakých formátů lze exportovat nakonfigurované modely z Configurator 360? Čtěte Tip 10278.
Jak změnit vlastnost Norma u součástí z Obsahového centra? Poradí Tip 10265.

 Architektura, stavebnictví, vizualizace (AEC)

Uveden Revit 2016
Revit2016 Dnes byla uvedena nová verze BIM aplikace Autodesk Revit 2016 - a to i v češtině. K hlavním novinkám verze 2016 patří vyšší výkon, nový raytrace renderer (fyzikálně přesný, s podporou až 16 CPU jader), napojení na cloudový "BIM server" A360 Collaboration for Revit (C4R), rozšířená podpora otevřeného BIM formátu IFC, integrace nástroje Dynamo (grafické programování), modul Site Designer, energetické analýzy, rozšířené funkce pohledů a editačních nástrojů. Podrobněji vás budeme o novinkách informovat v samostatných článcích.
Viz též stránka Autodesk Revit
Nový AutoCAD Civil 3D 2016 - i v češtině
Civil2016 V rekordním čase - ve stejný den jako anglická verze - byla uvedena i česká verze projekční CAD/BIM aplikace pro inženýrské stavby - AutoCAD Civil 3D 2016. Kromě nových civilovských funkcí obsahuje Civil 3D samozřejmě i novinky AutoCADu Map 3D 2016 (podpora nových GIS formátů/databází) a novinky samotného AutoCADu 2016 (pro projektování je zajímavá např. práce s mračny bodů, napojení na Navisworks a BIM360, nový rendering).
Novinky viz Novinky AutoCAD Civil 3D 2016
Nová verze potrubní aplikace AutoCAD Plant 3D 2016
Plant2016 Uživatelé potrubní aplikace AutoCAD Plant 3D a aplikace pro tvorbu technologických schemat AutoCAD P&ID mohou na svém účtu na portálu Autodesk Accounts stahovat nově uvedené verze AutoCAD Plant 3D 2016 a AutoCAD P&ID 2016. V letošním roce se Autodesk u těchto produktů zaměřil na zapracování požadavků a připomínek zákazníků a vylepšení spolupráce s dalšími aplikacemi.
Přehled novinek viz AutoCAD Plant 3D 2016 a P&ID 2016
Změna aplikace InfraWorks a složení Design Suite
InfraWorks BIM aplikace pro koncepční modelování a plánování urbanistických a developerských projektů Autodesk InfraWorks 360 je v nové produktové řadě 2016 částečně restrukturalizována. Od 16.4. se aplikace Autodesk InfraWorks přejmenovává na Autodesk InfraWorks 360 LT a u nových projekčních sad Design Suite 2016 nebude zahrnut.
Viz Změna aplikace InfraWorks a složení Design Suite

video Na YouTube kanálu CAD Studia můžete shlédnout záznam webináře Projekty AutoCAD Plant 3D v Autodesk Vault.

Jeden ze zákazníků CAD Studia - Petr Matyáš, di5 architekti: BIM - stavebnictví v nové inovační éře (video)

Nap Apps Exchange najdete nový IFC for Revit 2015 (v15.3.0.1) s podporou exportu místností z 3D pohledů a exportem/importem triangulovaných ploch (menší IFC soubory).

Americký "National Institute of Building Sciences buildingSMART alliance" chystá vydání národních standardů pro používání BIM technologií (NBIMS-US™ Version 3).

Chybí vám nějaká parametrická rodina (RFA) pro Revit? Dejte nám vědět, často žádané rodiny rádi vytvoříme a zpřístupníme dalším uživatelům.

Na blogu Civil3D.cz, věnovaném využívání aplikace AutoCAD Civil3D v ČR, najdete:
- Český Civil 3D 2016 je venku!
- Výchozí styl a popisek COGO bodů
- Novinky v AutoCAD 2016

V blogu Na zdi zaměřeném na projekční BIM aplikace si přečtěte například:
- CAD nastavenia projektu v Fabrication CADmep

Jaký je maximální počet bodů mračna v Revitu? Čtěte Tip 10254.
Jak zpřístupnit funkce pro výběr stylu u nových COGO bodů? Viz Tip 10264.
Kde vzít knihovny plastového potrubí pro AutoCAD Plant 3D? Poradí Tip 10251.

 GIS, mapování, FM

Nová aplikace Hatch2GIS umožňuje snadný export šrafovaných oblastí (včetně atributů) z Mapu nebo Civilu 3D do GIS formátů SHP (ESRI) nebo databází SDF.

 CAD Studio - vlastní aplikace

Nové a aktualizované CAD nástroje z dílny CAD Studia:

ViewText - zarovnání textů do roviny aktuálního 3D pohledu, pro zčitelnění
UnitsConversion - paleta převodníku fyzikálních jednotek pro AutoCAD 2016/2015/2014
PtOutline - vytvoří konvexní obálkovou křivku skupiny 2D/3D bodů
DWGsign - ochrana CAD/BIM projektů - viz výše
Hatch2GIS - převod šraf do GISu - viz výše
řada našich aplikací na Autodesk Exchange Apps byla aktualizována na verze 2016

Máte nápad na další aplikaci zefektivňující práci, nebo potřebujete upravit některý z našich stávajících nástrojů? Napište nám na wishlist@cadstudio.cz

Zakázkový vývoj CAD a GIS aplikací firmy CAD Studio - viz www.cadstudio.cz/vyvoj a viz Exchange Apps

 Service Packy, aktualizace, bezplatný software

 • TRIAL verze AutoCAD 2016 CZ, LT, Revit, Inventor, 3ds Max, Mechanical, Civil, Map, atd.
 • Autodesk DWG TrueView 2016 - free prohlížeč, konvertor DWG
 • Autodesk Inventor View 2016 CZ
 • Autodesk Maya 2015 Service Pack 6
 • AutoCAD 2016 Czech Language Pack
 • AutoCAD LT 2016 Czech Language Pack
 • AutoCAD Mechanical 2016 Czech Language Pack
 • AutoCAD Architecture 2016 Czech Language Pack
 • Inventor 2016 Czech Language Pack
 • Inventor LT 2016 Czech Language Pack
 • Autodesk Vault Basic 2016 Server + Client (CZ)
 • Autodesk Fusion 360 R2 (V2.0.1478)
 • Autodesk A360 Mobile 2.1.0 for Android
 • Autodesk A360 Mobile 2.1 for iPad/iPhone
 • AutoCAD 360 for Windows 8.1 tablets V1.1.0
 • Project Memento 1.0.15.10 - 3D mesh editor
 • TeamViewer 10 - vzdálené zpřístupnění plochy vašeho počítače pro pracovníky technické podpory CAD Studia

viz www.cadstudio.cz/download (viz též service packy a produktové kódy)

 Školení, kurzy, služby

Využijte aktualizovanou nabídku firmy CAD Studio, Autorizovaného školicího střediska Autodesku (ATC), na CAD základní i rozdílová školení AutoCAD, Inventor, AutoCAD Mechanical, Revit, Plant 3D, Map a Civil 3D - jsou vypsány nové kurzy pro verze 2016.

Přehled kurzů je pro vás připraven na www.cadstudio.cz/skoleni.

 Podpora, tipy a triky

Nový Helpdesk portál
V nejbližších dnech proběhne přechod stávajícího portálu helpdesk.cadstudio.cz na novou technologii. Nový portál technické podpory CAD Studia nabídne pohodlnější přístup a vyhledávání, integruje e-mailovou a web komunikaci, usnadní přístup z mobilních zařízení a umožní snazší rozšiřování. Veškeré uživatelské účty i stávající obsah s historií vašich dotazů a tipů ve znalostní databázi zůstanou zachovány. Omluvte krátký výpadek mimo pracovní hodiny, nezbytný pro migraci obsahu.
Nasloucháme Vám Vážený zákazníku, NASLOUCHÁME VÁM
I Váš názor je důležitý a pro naši práci významný - ať jste našimi zákazníky, partnery, nebo třeba jen náhodnými návštěvníky našich webů. Každý váš názor bude vyslechnut a vynasnažíme se jej využít pro další zlepšení našich služeb.
Vaše názory nám můžete zaslat pomocí stránky www.cadstudio.cz/naslouchamevam

Na stránce Download nebo v Helpdesku CAD Studia najdete aktualizovanou verzi klientské aplikace TeamViewer pro dočasné zabezpečené zpřístupnění plochy vašeho počítače pro pracovníka technické podpory CAD Studia.

7.114 CAD tipů a triků na www.cadforum.cz:
Proč mi FormIt nedovolí uložit BIM model do formátu .RVT? Jak ze skriptu AutoCADu spustit vnořený skript (.SCR)? Uchopovací mód Geometrický střed v AutoCADu 2016. Chybějící ribbon Analýzy rámových konstrukcí v Inventoru. Aplikaci se nepodařilo správně spustit (0xc0000142). Jak tisknout na HP Designjet 500/800 z AutoCADu ve Win8/8.1? Jak přepnout Inventor Publisher na DirectX 9? Rychlá inspekce dílů v sestavě Inventoru (iLogic). Jak hromadně obnovit vymazané hranice šraf? Chyba instalace či aktualizace Fusion 360 (locked). Přehled síťových kódů "Feature Code" pro produkty Autodesk 2016.

Katalog CAD bloků byl rozšířen o desítky nových DWG, RFA a IPT bloků.
Jednoduše přispějte vaším uploadem do Katalogu CAD bloků a stáhněte si některé z více než 11.528 stávajících CAD/BIM bloků z oblasti stavebnictví, strojírenství, elektro, dopravy a mapování, rozčleněných do 127 tematických kategorií. Nyní nově s možností hromadného downloadu vybraných bloků.

Fórum Máte nějaký problém s produkty firmy Autodesk?
Přihlaste se do diskuzní konference CAD Fórum a zapojte se do výměny praktických zkušeností s desetitisíci ostatních uživatelů produktů Autodesku z České republiky i Slovenska (počet registrovaných již dosáhl 62.412, počet příspěvků již 108.494). Nebo si můžete zkusit vyhledat radu sami v databázi CAD tipů a triků, nebo kontaktujte technickou podporu na helpdesk.cadstudio.cz

Jak získat přístup na Helpdesk (VIP) server CAD Studia?
"CAD Support Pack" je rozšířená služba CAD Studia zahrnující mj. i přístup na Helpdesk server. Plný přístupový účet poskytujeme též při nákupu komerčních verzí Autodesk produktů a při prodloužení Autodesk Subscription u naší firmy. Možnosti rozšířené technické podpory firmy CAD Studia najdete na helpdesk.cadstudio.cz


A z jiného soudku:
Jako "technologie" označujeme věci, které ještě nefungují. (D.Hillis)
- víte, kolik balónků zastaví letící kulku? (video)
- konečně! MS-DOS na mobilním telefonu
- není nad "vědu" předpovídání budoucnosti (video, 1920)
- co všechno také můžete najít na Google StreetView

 Další informace

Informace o dalších novinkách najdete na www.cadstudio.cz, web serveru pro CAD a GIS profesionály

Toto periodikum je zasíláno registrovaným zákazníkům společnosti CAD Studio a.s.,
kteří k tomu udělili souhlas. Pokud si nepřejete dále dostávat tyto a další informace
od společnosti CAD Studio a.s., můžete se odhlásit (odvolat souhlas) pomocí
odkazu mailing preference
Toto vydání dostáváte na adresu


CAD Studio a.s. - info@cadstudio.cz - tel: +420 841 111 124 a +421 2 6381 3628 - viz též
Autodesk Platinum Partner, HP Preferred Partner
www.cadstudio.cz - www.cadforum.cz
Praha 4 - Líbalova 1/2348
Brno - Sochorova 23
České Budějovice - Pražská 16 (změna)
Pardubice - Rokycanova 2730
Ostrava - Hornopolní 34
Plzeň - Teslova 3
Bratislava - Einsteinova 24
Žilina - Bratislavská 29