CAD-NEWS: CAD Studio homepage - www.cadstudio.cz

CAD-NEWS - Bulletin firmy CAD Studio - březen '15

Toto personalizované vydání bulletinu novinek a tipů - CAD-NEWS (obsahuje obchodní sdělení) - dostáváte na základě vámi uděleného souhlasu. Lze jej odhlásit jediným klepnutím myši.
Pokud se tato zprava nezobrazi spravne, klepnete prosim na odkaz
www.cadstudio.cz/email/cadnews0315.htm nebo www.cadstudio.cz/cadnews

CAD Studio a.s., největší prodejce CAD řešení Autodesk v ČR a SR, si v tomto pravidelném bulletinu dovoluje upozornit na aktuality, nové služby, tipy a produkty z oblasti CAD/CAM/CAE, PDM a GIS/FM řešení.

Z obsahu:

Mezinárodní ocenění CAD Studia
Platinum Na celosvětové partnerské konferenci Autodesku - OTC 2015 (One Team Conference, Las Vegas) získala společnost CAD Studio a.s. hlavní cenu v kategorii TOP Partner v růstu obratu. Děkujeme za důvěru všem našim zákazníkům v České i Slovenské republice a v dalších evropských zemích.
Viz Ocenění CAD Studia

Statistika popularity českých YouTube kanálů z oblasti software podle SocialBakers.


Navštivte stránky firmy CAD Studio i na Facebooku a na YouTube - viz níže uvedené odkazy: AutoCAD, LT, CAD

AutoCAD LT 2015 nyní u nás získáte za 9.800 Kč
Desktop Subscription Českou verzi populární 2D CAD aplikace AutoCAD LT 2015 (popř. projekční 3D BIM nástroj Revit LT Suite 2015 nebo konstrukční 3D aplikaci Inventor LT Suite 2015) můžete získat pomocí moderního způsobu licencování – "Desktop Subscription" - a to již za 9.800 Kč ročně. Porovnejte si pomocí online kalkulačky tento náklad s cenou standardní trvalé licence (33.000 Kč) a jejím "Maintenance Subscription" (6.100 Kč ročně), popř. se starší metodou upgrade (23.000 Kč jednou za X let). Ceny jsou orientační a uvedené bez DPH.
Viz AutoCAD LT jen za 9.800 Kč
Chystaná změna trvalých licencí Autodesk od 1.2.2016
Autodesk chystá změnu způsobu licencování nově pořizovaných produktů. Nyní byly oznámeny konkrétnější obrysy a první milník tohoto plánu přechodu na licence typu Desktop Subscription, tedy formou pronájmu. Od 1. 2. 2016 (tedy příští rok) plánuje Autodesk zastavit prodej nových trvalých licencí vybraných samostatných produktů. Nové licence těchto produktů bude možné získat pouze formou Desktop Subscription, tedy měsíčního, kvartálního, ročního nebo víceletého pronájmu. Samotný produkt se změnou typu licence nemění, jde o normální, lokálně nainstalované aplikace.
Podrobnější informace viz Změna trvalých licencí Autodesk
Změna portálu Subscription Centrum od 13.3.2015
Od 13. března 2015 byl spuštěn nový webový portál "Autodesk Accounts" pro správu licencí a produktů Autodesku. Ten nahradil původní "Subscription Centrum". Část funkcí nového portálu byla k dispozici již v minulých týdnech, a to i v češtině. Přístup na nový, rozšířený a přehlednější portál si můžete sami vyzkoušet, na adrese www.autodesk.com/account.
Podrobný popis funkcí a ovládání viz blog Nový portál pro správu licencí Autodesk
Jak aktivovat pronajatou licenci Autodesk
Jednou z funkcí nové portálu Autodesk Accounts je správa pronájmů licencí, tedy Desktop Subscription. Pronájmy budou stále častěji využívanou formou licencování CAD a BIM software. Postup pro přiřazení a aktivaci pronajaté licence pro vás i pracovníky vaší firmy jsme proto shrnuli do podrobného postupu, který najdete na naší stránce Pronájem software.
Viz Rental licence - Desktop Subscription
Nové mobilní nástroje Autodesk
Mobilni Aktualizovali jsme přehled mobilních aplikací firmy Autodesk pro zařízení s iOS, Android a Win8. Najdete zde i nově uvedené aplikací Autodesk Pixlr a Autodesk SketchBook pro tablety s Win8. Většina mobilních aplikací je zdarma, takže můžete směle instalovat a vyzkoušet kreativní 2D a 3D nástroje na na vašich telefonech a tabletech.
Viz cadstudio.cz/mobilni.asp
Přehled bonus nástrojů CS+
CS+ Většina zákazníků CAD Studia využívá rozšířených funkcí produktů Autodesku díky doplňkovým bonus nástrojům "CS+". Ty zvyšují produktivitu práce konstruktérů a projektantů. Rodina těchto bonus aplikací, knihoven a šablon pro CAD, BIM a PDM produkty Autodesk se stále rozrůstá podle podnětů stávajících uživatelů. Přehled nejdůležitějších doplňků z rodiny CS+, které jsou dostupné přes Helpdesk CAD Studia, najdete na web stránce CS-Plus.
Studentská videa na CADforum.cz
Video100 Na portálu CADforum.cz jsme zprovoznili novou funkčnost, určenou především pro studenty (ale nejen pro ně) - "video za stovku". Vlastní natočené videotipy a postupy můžete publikovat na kanálu CAD Studia a za každé publikované video získáte výhru 100 Kč (autor nejpopulárnějšího videa pak ještě navíc 300 Kč). Zviditelněte se jako CAD expert.
Podrobná pravidla viz Publikujte vlastní CAD video
Pokročilé matematické křivky v AutoCADu LT
Umíte v AutoCADu LT nakreslit logaritmickou spirálu nebo jiné pokročilé křivky? Podívejte se podrobný postup v novém tipu 10232 na portálu CADforum.cz.

Víte jaký program použít pro převod CAD formátu XXX na formát YYY? Např. pro převod .ADSK na .FBX? Poradí průvodce Formáty na CADforum.cz

Cloudová služba Autodesk 360 Rendering nyní podporuje funkci "Stereo panorama" - rendrování stereoskopických obrázků pro kartonové 3D brýle pro mobilní telefon.

Chystá se uvedení cloudové CAD aplikace AutoCAD 360 na další platformu - Windows Phone (např. pro Microsoft Lumia).

Při problému s otvíráním xrefů v AutoCADu 2015 SP2 použijte xref hotfix.

Ze složky Download si stáhněte menu KbdPan.cuix pro AutoCAD 2015 (panoramování pomocí Ctrl+numerické klávesy).

31.3. proběhne nasazení SSL opravy licenčních serverů Autodesk - co to pro vás znamená a jak postupovat - viz POODLE SSLv3.

Proč vzrůstá popularita Subscription mezi uživateli inženýrského softwaru? Engineering.com

TRIAL verze nových produktů Autodesk řady 2015 v češtině i angličtině, plně funkční po 30 dnů, si nyní můžete stáhnout přímo ze stránky cadstudio.cz/trial.

Na CAD Studio Blogu najdete:
- Autodesk Official Showreel 2015
- A360 Viewer - univerzální online prohlížeč 2D/3D CAD souborů
- Veřejná beta verze aplikace Autodesk Memento

Jak zprovoznit komerční licenci cloud služby Autodesk A360 Team? Viz Tip 10220.
Co dělat když zapomenu své přístupové údaje k Autodesk ID? Poradí Tip 10224.
Jak si vyžádat fyzická média nebo domácí licenci produktu Autodesk? Čtěte Tip 10241.

 Autodesk Inventor, MFG - strojírenství

3DPartFinder - vyhledávání tvarově podobných 3D dílů
Nová aplikace v nabídce CAD Studia, tvarový vyhledávač 3DPartFinder je určen pro zefektivnění konstrukce vyhledáváním stávajících tvarově příbuzných součástí. Je určen pro Autodesk Inventor a Vault. Tím, čím je vyhledávač Google pro texty, je 3DPartFinder pro vyhledávání 3D tvarů.
Vyhledávání tvarově podobných dílů
Navštivte workshopy Simulation CFD, Inventor ETO a Vault PDM
Workshop Přijďte se seznámit s moderními nástroji pro věrné výpočetní simulace proudění, pro snadné konfigurace variant výrobků a pro týmovou správu konstrukčních dat a technických dokumentů. Ve třech samostatných workshopech vám firma CAD Studio představí nástroje Autodesk pro digitální prototypy. Účast na workshopech je bezplatná, vzhledem k omezené kapacitě je ale nutná registrace.
 • Vyzkoušejte si Autodesk Simulation CFD v praxi - 25.3. Praha
 • Inventor ETO - konfigurace variant výrobků - 2.4. Brno
 • Autodesk Vault Professional v praxi - 18.5. Praha a 28.5. Brno
Registrace viz Nové 3 CAD workshopy
Nová verze CADstudio X-Tools
X-Tools Zákazníci CAD Studia získávají aktualizovanou verzi populárního bonus nástroje z rodiny aplikací CS+. Jde o bonus doplňky do Autodesk Inventoru - Inventor Tools (X-Tools). Doplňková aplikace X-Tools 2.5 pro Inventor 2015 a 2016 je nyní uvolněna ke stažení. Jsou v ní zahrnuty požadavky našich zákazníků i řada obecných požadavků z diskusí na CAD Fóru.
Další informace a odkaz ke stažení viz Nové bonus nástroje CADstudio X-Tools

video Nová videa na YouTube kanálu CAD Studia nabízí záznam webináře k Autodesk Nastran In-CAD a k X-Tools, nebo ukázku použití aplikací Inventor a Configurator 360 pro variantní nabídku výrobků oken.

Uvedeny dvě nové aktualizace pro Inventor - Update 5 pro Inventor 2014 SP2 a Update 3 pro Inventor 2015 SP1.

Uveden Autodesk Inventor HSM 2015 Update 7 (SP7).

Byla uvedena nová verze elektro aplikace ECSCAD 2015.

Ze stránky Download si stáhněte o 20dB tišší cvaknutí sestavy pro Inventor (connect.wav do složky Bin).

Aplikace Inventor ETO bude dodávána již pouze formou Subscription (renewal nebo pronájem).

Jak získat bezplatnou licenci Fusion 360 v rámci sady Product Design Suite?

Autodesk Vault 2015 je nyní certifikován pro Citrix.

Jak získat bezplatnou licenci Fusion 360 v rámci sady Product Design Suite? Viz Tip 10209.
Jak odstranit přepsání vzhledu komponent Inventoru? Čtěte Tip 10234.
Jak urychlit výpočty proudění v Simulation CFD? Poradí Tip 10215.

 Architektura, stavebnictví, vizualizace (AEC)

Záborák - automatická tvorba záborových elaborátů
Zábor Nový Záborák 2015 je kompletně přepracovaná verze předchozí aplikace pro automatické generování záborových elaborátů. Využili jsme přesnějších a bohatších grafických dat dostupných ze serveru ČÚZK, a tak je vlastní vektorová mapa obohacena o hranice KÚ, budovy, definiční body parcel, vnitřní kresbu a polygony BPEJ.
Viz Nová verze aplikace Záborák 2015
Šablona Revit MEP - zdravotechnika
Zákazníci CAD Studia mají k dispozici novou šablonu pro Revit MEP. Je určená pro TZB projektování v profesi zdravotechnika. Obsahuje předdefinované dělení projektu podle disciplin, systémy a typu trubek, tvarovky včetně jejich zobrazení v jednočarových schematech, popisky podle českých norem a zvyklostí nebo tabulky. Šablonu najdete ke stažení na serveru technické podpory Helpdesk.
Petrochemické projekty
Podívejte se jak aplikace sady Autodesk Plant Design Suite a možnosti 3D koordinace velkých modelů krotí složité petrochemické projekty ve společnosti Kočka inženýrské technologie.
Viz Kočka - petrochemické projekty
NWsim Přechod z Quantity Takeoff na Navisworks
Produkt Autodesk Quantity Takeoff (QTO, poslední verze 2013) nebude dále vyvíjen. Stávající uživatelé aplikace QTO mohou do 31.7.2015 využít slevu 88% na licenci Autodesk Navisworks Simulate Desktop Subscripton. Koordinační aplikace Navisworks Simulate 2015/2016 již dnes obsahuje většinu funkcí výkazového produktu Quantity Takeoff.

video Na YouTube kanálu CAD Studia můžete shlédnout záznam webináře Autodesk Vehicle Tracking, webináře Animace v Navisworks 2015 nebo ukázku z aplikace Záborák 2015 pro záborové elaboráty.

Byla uvolněna Update Release 7 (UR7) pro Autodesk Revit 2015 R2.

Reakcie na školenie BIM s pridanou hodnotou (SK).

Ukázka využití Autodesk InfraWorks 360 v projektu plynové elektrárny Ocotillo.

Stav postupu nasazení ?BIM? v některých velkých státech světa.

Několik neklamných znaků, že ve vaší projekci potřebujete systém pro správu dokumentů.

Na konferenci "Game Developers Conference" (?GDC2015?) v San Francisku Autodesk oznamuje nové herní jádro Stingray a aplikaci Maya LT 2016.

Chybí vám nějaká parametrická rodina (RFA) pro Revit? Dejte nám vědět, často žádané rodiny rádi vytvoříme a zpřístupníme dalším uživatelům.

Na blogu Civil3D.cz, věnovaném využívání aplikace AutoCAD Civil3D v ČR, najdete:
- Export výkresu z Civil 3D do AutoCAD
- Nový Záborák 2015 je konečně venku!
- Změna stylu směrové šipky na trase
- Kreslení entit Autocadu v Civil 3D

V blogu Na zdi zaměřeném na projekční BIM aplikace si přečtěte například:
- CAD Studio šablona pro Revit MEP 2015 - zdravotechnika
- Revit MEP - odhadovaná délka kabelů

Jak zjistit zdvojené (duplicitní) prvky v modelu? Čtěte Tip 10210.
Problém při výběru strany rozšíření trasy v AutoCAD Civil 3D? Viz Tip 10217.
Jak exportovat z Autodesk Maya do Unity nebo Unreal engine? Poradí Tip 10225.

 GIS, mapování, FM

Mapy a katastrální data - Sokolovská uhelná
SUAS Sokolovská uhelná, právní nástupce, a.s. je jedním z největších nezávislých výrobců elektrické energie v České republice a zároveň nejmenší hnědouhelnou těžební společností. Ke své činnosti využívá pozemky v 63 katastrálních územích a spravuje několik areálů. Pro jejich správu se společnost SUAS rozhodla využívat GIS řešení CAD Studia postavené na produktu Autodesk AutoCAD Map 3D a mapovém serveru Autodesk Infrastructure Map Server využívající přístup na aktuální katastrální data.
Viz SUAS - GIS řešení

 CAD Studio - vlastní aplikace

Nové a aktualizované CAD nástroje z dílny CAD Studia:

SelFace - snadný výběr atypických ploch (3DFACE) - degenerované, vodorovné, pravotočivé...
LineIntArc - vytvoří obloučky v průsečících čar (křížení vodičů)
KbdPan - doplní do AutoCADu panoramování pomocí Ctrl+numerické klávesy
DrGrid - vykreslí zadanou 2D nebo 3D mřížku (osnovu), nyní s lepším zadáním parametrů

Máte nápad na další aplikaci zefektivňující práci, nebo potřebujete upravit některý z našich stávajících nástrojů? Napište nám na wishlist@cadstudio.cz

Zakázkový vývoj CAD a GIS aplikací firmy CAD Studio - viz www.cadstudio.cz/vyvoj a viz Exchange Apps

 Service Packy, aktualizace, bezplatný software

 • TRIAL verze AutoCAD 2015 CZ, Revit, Inventor, 3ds Max, Civil, Map, atd.
 • ECSCAD 2015 - standalone i add-on verze (Trial)
 • Autodesk Revit 2015 R2 Update Release 7 (UR7)
 • Autodesk Inventor HSM 2015 Update 7 (SP7)
 • Autodesk Inventor View 2016 (viewer)
 • Autodesk Fusion 360 R2 (V2.0.1457)
 • Autodesk Licensing Hotfix - POODLE SSL v3 (2015, Win64)
 • AdLM - Autodesk License Manager 2015 (LMtools) update 11.12.1.4
 • Autodesk FormIt 9.0 - BIM editor for iPad
 • Autodesk FormIt 8.2 - BIM editor for Android
 • Autodesk A360 Mobile 2.0 for iPad/iPhone
 • Autodesk A360 Mobile 2.0.1 for Android
 • Project Memento 1.0.14.1
 • Autodesk Screencast 2.0.0 - screen recording utility
 • CADstudio X-Tools 2.5 pro Inventor 2015/2016
 • CADstudio šablona pro Revit MEP 2015, V1.0
 • TeamViewer 10 - vzdálené zpřístupnění plochy vašeho počítače pro pracovníky technické podpory CAD Studia

viz www.cadstudio.cz/download (viz též service packy a produktové kódy)

 Školení, kurzy, služby

Webináře Online webináře CAD Studia - přihlaste se!
Je rovněž dostupný archiv se záznamy průběhu uskutečněných online webinářů firmy CAD Studio - viz webináře. Na naše webináře se prosím včas registrujte. Můžete rovněž shlédnout videozáznamy z uplynulých webinářů.
Přihlaste se na naše nejbližší webinář - Jak si poradíme s katastrálními daty (27.3.). Další webináře připravujeme.

Využijte aktualizovanou nabídku firmy CAD Studio, Autorizovaného školicího střediska Autodesku (ATC), na CAD základní i rozdílová školení AutoCAD, Inventor, AutoCAD Mechanical, Revit, Plant 3D, Map a Civil 3D - jsou vypsány nové kurzy pro verze 2015.

Přehled kurzů je pro vás připraven na www.cadstudio.cz/skoleni.

 Podpora, tipy a triky

Nasloucháme Vám Vážený zákazníku, NASLOUCHÁME VÁM
I Váš názor je důležitý a pro naši práci významný - ať jste našimi zákazníky, partnery, nebo třeba jen náhodnými návštěvníky našich webů. Každý váš názor bude vyslechnut a vynasnažíme se jej využít pro další zlepšení našich služeb.
Vaše názory nám můžete zaslat pomocí stránky www.cadstudio.cz/naslouchamevam

Na stránce Download nebo v Helpdesku CAD Studia najdete aktualizovanou verzi klientské aplikace TeamViewer pro dočasné zabezpečené zpřístupnění plochy vašeho počítače pro pracovníka technické podpory CAD Studia.

7.084 CAD tipů a triků na www.cadforum.cz:
Název aktuálního rozvržení jako textové pole výkresu. Příjemnější ovládání pohledu Inventoru pomocí ViewCube. Jak vynutit rastrový typ výplně ploch v PDF? (bez proužků). Jak přidat souřadnice svarů na výkres isometrie? Umí Fusion 360 využít vícejádrové procesory? Nechtěná změna pořadí rozvržení AutoCADu 2015. Jak zavřít klávesovou zkratkou jen aktuální výkres? Správce vlastností hladin je prázdný. Jak vymodelovat 3D závit v Inventoru? Jak hromadně smazat všechny adresáře OldVersions?

Katalog CAD bloků byl rozšířen o desítky nových DWG, RFA a IPT bloků.
Jednoduše přispějte vaším uploadem do Katalogu CAD bloků a stáhněte si některé z více než 11.498 stávajících CAD/BIM bloků z oblasti stavebnictví, strojírenství, elektro, dopravy a mapování, rozčleněných do 127 tematických kategorií. Nyní nově s možností hromadného downloadu vybraných bloků.

Fórum Máte nějaký problém s produkty firmy Autodesk?
Přihlaste se do diskuzní konference CAD Fórum a zapojte se do výměny praktických zkušeností s desetitisíci ostatních uživatelů produktů Autodesku z České republiky i Slovenska (počet registrovaných již dosáhl 61.754, počet příspěvků již 107.914). Nebo si můžete zkusit vyhledat radu sami v databázi CAD tipů a triků, nebo kontaktujte technickou podporu na helpdesk.cadstudio.cz

Jak získat přístup na Helpdesk (VIP) server CAD Studia?
"CAD Support Pack" je rozšířená služba CAD Studia zahrnující mj. i přístup na Helpdesk server. Plný přístupový účet poskytujeme též při nákupu komerčních verzí Autodesk produktů a při prodloužení Autodesk Subscription u naší firmy. Možnosti rozšířené technické podpory firmy CAD Studia najdete na helpdesk.cadstudio.cz


A z jiného soudku:
Komedie rovná se tragedie plus čas. (C.Burnett)
- živá mapa právě probíhajících útoků a ohrožení na internetu (pro Chrome)
- šplhoun, hotový Spiderman (video)
- sněhová nadílka není pro kanadské vlaky problém (video)
- nevěřte všemu co píšou v novinách nebo co vidíte ve filmu (video)

 Další informace

Informace o dalších novinkách najdete na www.cadstudio.cz, web serveru pro CAD a GIS profesionály

Toto periodikum je zasíláno registrovaným zákazníkům společnosti CAD Studio a.s.,
kteří k tomu udělili souhlas. Pokud si nepřejete dále dostávat tyto a další informace
od společnosti CAD Studio a.s., můžete se odhlásit (odvolat souhlas) pomocí
odkazu mailing preference
Toto vydání dostáváte na adresu


CAD Studio a.s. - info@cadstudio.cz - tel: +420 841 111 124 a +421 2 6381 3628 - viz též
Autodesk Platinum Partner, HP Preferred Partner
www.cadstudio.cz - www.cadforum.cz
Praha 4 - Líbalova 1/2348
Brno - Sochorova 23
České Budějovice - Tylova 17 (od 1.4. Pražská 16)
Pardubice - Rokycanova 2730
Ostrava - Hornopolní 34
Plzeň - Teslova 3
Bratislava - Einsteinova 24
Žilina - Bratislavská 29