CAD-NEWS: CAD Studio homepage - www.cadstudio.cz

CAD-NEWS - Bulletin firmy CAD Studio - leden '12

Toto personalizované vydání bulletinu CAD-NEWS (obsahuje obchodní sdělení) dostáváte na základě vámi uděleného souhlasu. Lze jej odhlásit jediným klepnutím myši.
Pokud se tato zprava nezobrazi spravne, klepnete prosim na odkaz
www.cadstudio.cz/email/cadnews0112.htm nebo www.cadstudio.cz/cadnews

CAD Studio a.s., největší prodejce CAD řešení Autodesk v ČR, autorizovaný partner HP si v tomto pravidelném bulletinu dovoluje upozornit na aktuality, nové služby, tipy a produkty z oblasti CAD/CAM, GIS/FM řešení.

Z obsahu:

Pozitivní výsledky CAD Studia za rok 2011
Společnost CAD Studio dosáhla za rok 2011 obratu přes 244 mil. Kč. Nejlepších výsledků bylo dosaženo v oblasti správy produktových dat ve strojírenství (PDM) – s meziročním nárůstem prodeje licencí o 55% – a geoprostorových řešení (GIS), kde uživatelé zakoupili dokonce o 79% více licencí specializovaných řešení.
Viz též tisková zpráva
Statistika CADforum.cz
Statistiky web portálu CADforum.cz vykázaly za rok 2011 nové rekordy:
 • 38.600 registrovaných uživatelů z Česka a Slovenska (a 245.000 dalších registrovaných ze zahraničí)
 • 8.000 bloků v sekci CAD bloky
 • 83.000 diskusních příspěvků
 • 220 videoklipů
Děkujeme za vaši trvající podporu.

Navštivte stránky firmy CAD Studio i na Facebooku a na YouTube - viz níže uvedené odkazy:

 AutoCAD, LT, CAD

Off-line editace DWG souborů v mobilním AutoCADu WS
ACAD WS Bezplatný mobilní AutoCAD - AutoCAD WS - je stále častěji využíván jako šikovný doplněk "desktop" AutoCADu i v projekční praxi. Ač tato cloud aplikace funguje primárně jako online editor DWG výkresů, můžete ji použít na vašem telefonu, tabletu či notebooku i pokud zrovna nejste připojeni k internetu - ať už z technických důvodů (tunel, divočina bez signálu, Android tablet nebo iPad bez 3G) nebo z ekonomických důvodů (datový tarif účtovaný dle objemu, datový roaming v zahraničí).
Postup offline editace DWG výkresů popisuje tip 8373 na CADforum.cz
10 nejpopulárnějších nástrojů z Autodesk Labs
Labs Na serveru Autodesk Labs jsou publikovány nejrůznější CAD a GIS nástroje Autodesku ve formě tzv. "technology preview". Tyto většinou časově omezené bezplatné aplikace jsou obvykle následně přetaveny do standardních komerčních či freeware programů, nebo se stanou součástí stávajích produktů Autodesku, nebo je jejich vývoj zastaven. Které z těchto nástrojů jsou - co do počtu downloadů - nejpopulárnější za rok 2011?
Čtěte na 10 nejpopulárnějších nástrojů z Autodesk Labs
Konec verzí 2009, zvýhodněná obnova subscription
Tak jako v předchozích letech bude k 15.3.2012 ukončena možnost upgrade ze starších Autodesk produktů - tentokrát řady 2009, tzv. "obit". Využijte proto včasný přechod na aktuální verze aplikací.
Do 22.1.2012 můžete obnovit vaše propadlé subscription kontrakty bez jinak povinného poplatku "late procecessing fee". Podmínkou je obnova subscription na 2 nebo 3 roky (je cenově zvýhodněné, -10%).

Obrazovkové menu vpravo patří k zapomenutým prvkům rozhraní AutoCADu. Víte ale, že si jej stále můžete zapnout i ve verzi 2012?

Zajímavá ukázka nasnímání 3D modelu budovy (123D Catch) dálkově ovládanou MikroKoptérou.

V sekci CAD video si můžete prohlédnout ukázku využití paprskových šraf v AutoCADu.

Na CAD Studio Blogu najdete:
- K čemu jsou ty balíčky aplikací od Autodesku?
- Autodesk 2011 Design Visualization - ukázky animací
- Akvizice technologie T-Splines posílí digitální prototypy Autodesku
- AutoCAD WS podporuje DWF - mobilní prohlížeč DWF

Víte jak zpřístupnit klasický dialog šrafování v AutoCADu 2012 a 2011? Čtěte Tip 8370.
Umíte vybrat entity v přesně daném pořadí? Postup prozradí Tip 8413.
I v AutoCADu LT můžete využít funkci zjednodušení křivky. Přesvědčte se v Tipu 8403.

 Autodesk Inventor, MCAD - strojírenství

Nový InventorCAM 2012 pro Inventor
InventorCAM Na trh přichází InventorCAM 2012 - nejnovější verze výkonného CAM systému integrovaného do Autodesk Inventoru. InventorCAM 2012 přináší nový revoluční model iMachining, který zkracuje pracovní cykly až o 70% a výrazně zvyšuje životnost nástrojů. Uživatelé Autodesk Inventoru mohou díky InventorCAMu 2012 výrazně zvýšit produktivitu CNC obrábění - CAM nástroje jsou integrovány v jednom okně s Inventorem. Soustružení, souvislé pětiosé frézování, 4/5 osé indexování, HSM i HSS strategie v InventorCAMu 2012 dávají strojařům možnost zpracovat i ty nejsložitější díly navržené v Autodesk Inventoru a doplňují tak postupy digitálního prototypování.
Podrobněji viz Novinky InventorCAM 2012 a stránka InventorCAM
Inventor Publisher s iPadem jen za 1 Kč!
Publisher Autodesk Inventor Publisher je aplikace pro snadné publikování návodů, rozpadů, montážní a servisní dokumentace. Pracuje s 3D modely z CAD aplikací Inventor, CATIA V4/V5, Pro/Engineer, SolidWorks, NX, s formáty Parasolid, JT, DWG, DWF, STEP, IGES a SAT.
Jedním z výstupů Publisheru je mobilní prohlížeč pro iPad - a právě tablet Apple iPad 2 nyní od nás dostanete k zakoupenému Inventoru Publisher 2012 za pouhou 1 Kč (při koupi NLM verze). Akce platí do 20.1.2012.
Podrobnosti na Publisher s iPadem jen za 1 Kč
ŠKODA ELECTRIC nyní navrhuje elektrické motory v Inventoru
Přední dodavatel trakčních elektrických pohonů, trolejbusů a trakčních motorů, ŠKODA ELECTRIC, nahradil systém CATIA novým 3D řešením Autodesk Inventor. Digitální prototypy nyní pomáhají u konkrétních projektů zkracovat dodací lhůty a snižovat provozní náklady.
Čtěte na Reference - ŠKODA ELECTRIC
123D - vyrobte si dárek sami
123D Autodesk zaktualizoval svou bezplatnou "kutilskou" aplikaci "123D". Autodesk 123D je 3D modelovací aplikace založená na technologii Inventor Fusion, která je k dispozici zdarma formou veřejné beta verze. Nová Beta 8 přináší řadu vylepšení v oblasti náčrtů a kreslení (např. zrcadlení, text podél křivky), umožňuje ukládat a otevírat vaše návrhy na cloud prostor "My Corner" (můj koutek) a "My Gallery" (veřejné), obsahuje vylepšené nástroje pro laserové vyřezávání a 3D tisk (3D tisky rovnou z aplikace, kontrola vodotěsnosti importovaných 3D modelů, vkládání SVG a EPS souborů na listy pro laserové vyřezávání).
Viz Autodesk 123D - Beta 8

"K čemu jsou ty balíčky aplikací od Autodesku?" Příklad praktické odpovědi společnosti STRAND.

Navštivte bezplatný workshop CAD Studia věnovaný PDM systémům Autodesk a implementaci systémů správy dat výrobku - Brno+Praha, 15.+16.2.2012 - Registrace.

Videoprezentace z konference IDC CEMA - Factory 2020 - s účastí firmy CAD Studio.

Znáte rozdíl mezi odvozením a setrváním vazby v náčrtu Inventoru? Čtěte Tip 8409.
Jak vyhledat soubory Inventoru pocházející z EDU verze? Poradí VIP Tip 8382.

 Architektura, stavebnictví, vizualizace (AEC)

Rozšíření utilit pro Revit od firmy AGA-CAD
Litevská firma AGA-CAD vydala nové balíčky rozšiřujících aplikací pro populární projekční CAD/BIM software Autodesk Revit a doplnila je novými nástroji. Aplikace řady Tools4Revit jsou určeny pro Revit Architecture, Revit Structure a Revit MEP (TZB). Některé sady obsahují i novou aplikaci na výpočet součinitele prostupu tepla - "U-Value".
Viz článek Rozšíření Tools4Revit

DTMcol I obyčejný 3D model terénu vyskládaný z trojúhelníkových 3DFACE můžete v AutoCADu snadno zpřehlednit pomocí automatického obarvení hypsometrií. Pomůže vám bezplatná nadstavbová aplikace DTMcol - viz ukázky a video v tipu Jak obarvit model terénu.

V sekci CAD Video na CADforum.cz si můžete prohlédnout postup definice sklonu potrubí v aplikaci AutoCAD Plant 3D. Na YouTube najdete naše nové video ukazující aplikaci efektů větru na stromy v 3ds Max.

Chybí vám nějaká parametrická rodina (RFA) pro Revit? Dejte nám vědět, často žádané rodiny rádi vytvoříme a zpřístupníme dalším uživatelům.

Na blogu Civil3D.cz, věnovanému využívání aplikace AutoCAD Civil3D v ČR, najdete:
- Z koridoru tělesa? (Labs nástroj)
- Šílené Vánoce!
- Trasa a profil z 3D křivky

V blogu Na zdi zaměřeném na projekční BIM aplikace si přečtěte například:
- eTransmit pro Revit
- Přepsané kóty aneb podvádět se nemá

Jak v Revitu uložit pohled jako obrázek do projektu? Poradí Tip 8380.
Proč vám AutoCAD Civil 3D neklopí vozovku v řezech? Přečtěte si Tip 8386.
Víte jaký je rozdíl mezi Místností a Plochou v Revitu? Čtěte Tip 8394.

 GIS, mapování, FM

AutoCAD Map 3D: podpora GIS dat dle EU direktivy INSPIRE
INPIRE Pro podporu EU direktivy INSPIRE je určen bezplatný nadstavbový modul pro mapovou aplikaci AutoCAD Map 3D 2012, který je nově dostupný z Autodesk Labs - "Project Inspire Technology Preview". Pomocí této aplikace mohou uživatelé AutoCADu Map snadno vyhledávat, připojovat, ale i publikovat metadata podle standardu INSPIRE, s využitím otevřeného standardu rozhraní CSW. Nástroj Project Inspire umožňuje uživatelům Map 3D snáze sdílet geoprostorové informace - lokálně nebo přes web.
Další informace viz INSPIRE v AutoCADu Map 3D

AQUASERV používá GIS řešení Autodesk pro správu vodovodů - přečtěte si case study.

Jak v Mapu vytvořit víceřádkové popisy GIS dat? Poradí Tip 8379.

 Produkty HP, hardware, novinky, akce

Vyměňte váš plotr za nový
T1300 V rámci aktualizované akce HP "Zbavte se staré" můžete vyměnit váš starý plotr za nový. Za váš starý plotr přitom získáte až 84.000 Kč. Využijte vyšší rychlosti a přesnosti, moderních technologií i snížených tiskových nákladů nových modelů plotrů HP Designjet.
Podrobnosti a cenovou tabulku odkupních cena najdete na Zbavte se staré.
K pracovní stanici HP monitor zdarma
Využijte atraktivní nabídku a získejte ke každé HP pracovní stanici 22" monitor HP 2211x (LED backlight AG, matný, 1920x1080) zdarma! Nabídka se netýká pacovních stanic nabízených za speciální promo ceny. Nabídka platí na CAD stanice řady HP Z210, Z400 a Z600 do 31.1.2012.

Windows 8 se údajně chystají na uvedení v říjnu 2012.

Informujte se na aktuální výhodnou nabídku výkonných pracovních CAD stanic HP.

 CAD Studio - vlastní aplikace

CADstudio LT Extension - bonus pro zákazníky CAD Studia
Naše doplňková aplikace pro AutoCAD LT - "LT Extension" s desítkami doplňujících funkcí byla rozšířena o nástroj pro zjednodušování a segmentování křivek. Tuto aplikaci přidáváme k AutoCADům LT zakoupeným u naší firmy. Kompletní aplikaci v aktualizované verzi si můžete vyžádat prostřednictvím našeho Helpdesku.
Podrobné informace viz LT Extension

Další nové a aktualizované CAD nástroje z dílny CAD Studia:

X-Tools V2.1 - CADstudio Inventor Tools (automatické vlastnosti, rozvin plechu, automatické QR kódy, makra řízená událostmi, helpdesk funkce atd.) pro Inventor 2012, nyní s řadou dalších vylepšení. Součást sady "CS+". K bezplatnému stažení na Helpdesku.
DTMcol - analýza/obarvení 3D modelu terénu podle výšky (hypsometrie) - pro modely z 3DFACE - viz videoukázka
LColor - přebarví objekty s barvou "DleHlad" na explicitní barvu jejich hladiny
ListInspection - aktualizované VBA makro pro výkaz kontrolních kót v Inventoru
XOffset - hromadná tvroba rovnoběžek objektů v AutoCADu, s volbou hladiny a dalších parametrů
TRANS - aplikace pro překlad textů v DWG nyní podporuje i poznámky AutoCADu Mechanical - viz videoukázka

Máte nápad na další aplikaci zefektivňující práci, nebo potřebujete upravit některý z našich nástrojů? Napište nám na wishlist@cadstudio.cz

Zakázkový vývoj CAD a GIS aplikací firmy CAD Studio - viz www.cadstudio.cz/vyvoj

 Service Packy, aktualizace, bezplatný software

 • AutoCAD 2012 for Mac Service Pack 1
 • AutoCAD LT 2012 for Mac Service Pack 1
 • AutoCAD Structural Detailing 2012 Service Pack 3
 • Autodesk Project Vasari 2.1
 • eTransmit 1.1 for Revit 2012
 • AutoCAD Quick Send to 3ds Max 2012
 • River Analysis Extension for AutoCAD Civil 3D 2012
 • AutoCAD WS Mobile for Kindle Fire V1.3.1
 • Autodesk 123D - beta 8
 • Paprskové šrafy pro AutoCAD
 • Plakát - Kalendář 2012 - A1
 • TeamViewer - vzdálené zpřístupnění plochy vašeho počítače pro pracovníky technické podpory CAD Studia

viz www.cadstudio.cz/download (viz též tabulky kompatibility patchů 2012)

 Školení, kurzy, služby

Přehled rozšířených služeb podpory - CAD Support Pack
Přehled služeb standardní technické podpory CAD Studia (zdarma) a různých úrovní rozšířených služeb v rámci balíčků služeb, tzv. CAD Support Packu, najdete na stránce CAD Support Pack
CAD školení plně z dotací EU
EU Nový dotační program "Vzdělávejte se pro růst" je zaměřený na zvýšení úrovně odborných znalostí, dovedností a kompetencí zaměstnanců a zaměstnavatelů vybraných odvětví průmyslu a služeb. V rámci tohoto programu mohou zaměstnavatelé získat finanční příspěvek na vzdělávání či rekvalifikaci svých zaměstnanců. Navíc jsou zaměstnavateli hrazeny i mzdové náklady vzdělávaných zaměstnanců (max. 24.000 měsíčně), a to po dobu jejich vzdělávání.
Podmínky viz Vzdělávejte se pro růst
Webináře Online webináře CAD Studia
Aktuální nabídku Webinářů (živých online prezentací) firmy CAD Studio najdete na stránce webináře. Vzhledem ke zvýšenému zájmu o naše webináře se prosím včas registrujte. Můžete rovněž shlédnout videozáznamy z uplynulých webinářů.
Přihlaste se na nejbližší webinář - Autodesk Cloud - Dokumenty - sdílený prostor pro vaše data (Pá 27.1.).

Sháníte nebo nabízíte práci v oblasti CAD? Využijte sekce nabídky/poptávky práce na webu CADforum.cz a oslovte potenciální zaměstnance či zaměstnavatele.

Využijte aktualizovanou nabídku firmy CAD Studio, Autorizovaného školicího střediska Autodesku (ATC), na CAD základní i rozdílová školení AutoCAD, Inventor, AutoCAD Architecture a Mechanical, Revit, Map a Civil 3D - jsou vypsány nové kurzy pro rok 2012.

Přehled kurzů je pro vás připraven na www.cadstudio.cz/skoleni.

 Podpora, tipy a triky

Nasloucháme Vám Vážený zákazníku, NASLOUCHÁME VÁM
I Váš názor je důležitý a pro naši práci významný - ať jste našimi zákazníky, partnery, nebo třeba jen náhodnými návštěvníky našich webů. Každý váš názor bude vyslechnut a vynasnažíme se jej využít pro další zlepšení našich služeb.
Vaše názory nám můžete zaslat pomocí stránky www.cadstudio.cz/naslouchamevam

Katalog CAD bloků byl rozšířen o stovky nových DWG, RFA a IPT bloků.
Jednoduše přispějte vaším uploadem do Katalogu CAD bloků a stáhněte si některé z více než 8.087 stávajících bloků z oblasti stavebnictví, strojírenství, elektro, dopravy a mapování, rozčleněných do 123 tematických kategorií.

5.821 CAD tipů a triků na www.cadforum.cz:
Jak spojit dohromady 3D křivky nebo spline? Jak změnit vazbu mezi popiskem a komponentou Plant3D? Jak vytvořit z 3D křivky trasu nebo profil? Stínovaný pohled Inventoru bez přechodů a odrazů. Jak do Navisworks načíst DGN soubor s referencemi? Kde najdu Tutorial soubory Inventoru? Odkud si mohu stáhnout bezplatného klienta Vault? Instalace Vault Serveru 2012 skončí chybou 1920. Nefunguje mi aktualizace asociativních kót.

Máte nějaký problém s produkty firmy Autodesk?
Přihlaste se do diskuzní konference CAD Fórum a zapojte se do výměny praktických zkušeností s tisíci ostatních uživatelů produktů Autodesku z České republiky i Slovenska (počet registrovaných již dosáhl 38.700, počet příspěvků již 83.000). Nebo si můžete zkusit vyhledat radu sami v databázi CAD tipů a triků, nebo kontaktujte technickou podporu na helpdesk.cadstudio.cz

Jak získat přístup na Helpdesk (VIP) server CAD Studia?
"CAD Support Pack" je rozšířená služba CAD Studia zahrnující mj. i rozšířený přístup na Helpdesk server. Plný přístupový účet poskytujeme též při nákupu komerčních verzí Autodesk produktů a při prodloužení Autodesk Subscription u naší firmy. Možnosti rozšířené technické podpory firmy CAD Studia najdete na helpdesk.cadstudio.cz


A z jiného soudku:
- Nic v tomto hrozném světě není trvalé - ani naše potíže... (Ch.Chaplin)
- trvale udržitelné fíkové mosty v Indii (video)
- už máte taky v počítači vestavěný kávovar?
- muzeum kalkulaček HP (HP-20S mi stále věrně slouží)
- a wonderful world podle BBC (video)

 Další informace

Informace o dalších novinkách najdete na www.cadstudio.cz, web serveru pro CAD a GIS profesionály

Toto periodikum je zasíláno registrovaným zákazníkům společnosti CAD Studio a.s.,
kteří k tomu udělili souhlas. Pokud si nepřejete dále dostávat tyto a další informace
od společnosti CAD Studio a.s., můžete se odhlásit (odvolat souhlas) pomocí
odkazu mailing preference
Toto vydání dostáváte na adresu


CAD Studio a.s. - info@cadstudio.cz - tel: +420 841 111 124 - Google Earth
Autodesk Gold Partner, HP Preferred Partner
www.cadstudio.cz - www.cadforum.cz - www.iproject.cz - www.hpdesignjet.cz
Praha 4 - Líbalova 1/2348
Brno - Sochorova 23
České Budějovice - Tylova 17
Pardubice - Nábřeží Závodu míru 2738
Ostrava - Nemocniční 12
Plzeň - Teslova 3