CAD Studio - CAD/CAM/BIM/GIS/PLM řešení
Česky Slovensky Magyar English Deutsch
CAD eShop

Anaglyf 3D anaglyfy

Stereoskopické zobrazení 3D modelů (AutoCAD, Inventor, Revit), ukázky, aplikace, videa3D brýle Prohlédněte si vaše CAD modely ve skutečném 3D. Anaglyf je stereoskopická metoda zobrazující prostorové modely rozdělením obrazu pro levé a pravé oko. Kromě jednoduchých brýlí nepotřebujete pro trojrozměrné prohlížení anaglyfů žádný speciální hardware.

S aplikacemi a 3D brýlemi CAD Studia vkročí vaše CAD modely do prostoru.


Boysův povrch z AutoCAD 3DPlot - anaglyf

Díky bezplatným doplňkovým aplikacím CAD Studia pro AutoCAD, Inventor a Revit můžete z vašich 3D modelů a scén jednoduše vytvářet standardní červeno-azurové anaglyfy. Aplikace "Anaglyf" najdete přímo v okně Autodesk Exchange Apps v jednotlivých produktech Autodesku řady 2013 a vyšších.

V následujících odstavcích najdete postupy tvorby anaglyfů v CAD aplikacích, ukázky 3D obrázků, animací, videí a her využívající principu červeno-azurových anaglyfů.

Přejeme vám příjemnou zábavu i poučení ve světě 3D!
Anaglyfy z AutoCADu

AutoCAD ribbon - anaglyf V AutoCADu 2013 můžete tvorbu anaglyfů zautomatizovat pomocí plug-in modulu "CADstudio Anaglyf", který si můžete nainstalovat jako freeware z okna Autodesk Exchange Apps. Aplikaci nainstalujte a v ribbonu "Moduly plug-in" spusťte ikonku "Anaglyf" (nebo příkaz ANAGLYF) - aplikace vytvoří 3D anaglyf aktuálního perspektivního pohledu na váš CAD model. Můžete určit vzdálenost očí (intenzitu 3D efektu), rozlišení výsledného PNG obrázku a jeho vizuální styl. Lze rovněž vytvářet samostatné PNG soubory pro levý a pravý pohled a následně je složit do 3D (např. pomocí StereoPhotoMaker) pro jiné systémy 3D zobrazení (např. aktivní závěrkové nebo polarizované 3D brýle, 3D monitory) - viz Anaglyph.

Anaglyfy z Revitu

Revit ribbon - anaglyf Pro tvorbu anaglyfů v Revitu můžete využít funkci "Anaglyf" v bonus sadě "CADstudio Revit Tools". V Revitu 2013 spusťte okno Autodesk Exchange Apps a vyhledejte aplikaci "Revit Tools". Aplikaci nainstalujte a v ribbonu "CAD Studio" spusťte ikonku "Anaglyf" - aplikace vytvoří rendrovaný 3D anaglyf aktuálního 3D pohledu na váš projekt. Funkce Anaglyf neexpiruje jako ostatní funkce trial verze Revit Tools. Revit rovněž podporuje interaktivní práci v prostředí 3D anaglyfů prostřednictvím driveru iZ3D (viz níže).

Anaglyfy z Inventoru

Inventor ribbon - anaglyf Anaglyfy modelů z Inventoru lze vytvářet pomocí plug-in modulu "Inventor Anaglyph", který najdete v okně Exchange Apps. V Inventoru 2013 spusťte okno Autodesk Exchange Apps a vyhledejte aplikaci "Anaglyph". Aplikaci nainstalujte a v ribbonu "Doplňky" spusťte ikonku "Anaglyf" - aplikace vytvoří rendrovaný 3D anaglyf aktuálního 3D pohledu na váš model, v aktuálním vizuálním stylu. Můžete určit vzdálenost očí (intenzitu 3D efektu) a rozlišení výsledného PNG obrázku zachycujícího aktuální perspektivní pohled. Inventor podporuje také interaktivní práci v prostředí 3D anaglyfů prostřednictvím driveru iZ3D (viz níže).

Anaglyfy z Autodesk 3ds Max

Tvorbu 3D pohledů v 3ds Max pomocí plug-in modulu "Render 3D" popisuje video na YouTube kanálu CAD Studia:

Anaglyfy přímo v CAD Windows aplikacích, hrách a filmech (iZ3D)

Desítky dalších Windows aplikací, včetně počítačových her nebo 3D filmů můžete používat ve 3D "živě" – pomocí bezplatného Windows driveru iZ3D (pro Windows XP 32bit, Windows Vista 32bit/64bit a Windows 7 32bit/64bit). Ten se nainstaluje nad grafický driver Windows a podporuje anaglyfický režim 3D ve všech Windows aplikacích využívajících grafické rozhraní DirectX (8,9,10,11) na kartách nVidia a ATI/AMD. Škála podporovaných aplikací je široká – od programů Autodesk Inventor, Revit, Showcase, 3ds Max a Navisworks, přes Google Earth a desítky počítačových her, až po přehrávače 3D filmů a videí (iZ3D Media Player Classic).

Nainstalujte si driver iZ3D a pomocí jeho ovládacího panelu vypněte "In-Game" parametry pro danou CAD aplikaci (pomocí Browse vyhledejte její EXE program). Poté aplikaci standardně spusťte, v případě potřeby nastavte její perspektivní režim (nejlépe šipkou u kostky ViewCube) a pohněte 3D pohledem.

iZ3D - nastavení

Editace projektu v Autodesk Inventoru, Autodesk Revitu, Autodesk Showcase a 3ds Max s driverem iZ3D (kliknutím zvětšíte):

 


Galerie ukázek - obrázky, videa

Ukázky anaglyfů vytvořené pomocí výše uvedených aplikací, anaglyfy fotografií a videa využívající 3D anaglyfů. Nasaďte si brýle a vyzkoušejte!


3D anaglyfy z CAD aplikací

Anaglyfické obrázky generované z 3D CAD aplikací pomocí výše zmíněných add-on aplikací CAD Studia (klikněte pro větší):

Web knihovna PartCommunity

3D brýle a anaglyfy využijete i při stahování CAD modelů výrobků z web knihovny CADENAS PartCommunity:


3D fotografie

Příklady anaglyfů vytvářených fotografickými postupy - snímáním scény ze dvou směrů (klikněte pro větší):


3D videa

Youtube - 3D Příklady 3D filmů a videí, která můžete najít na YouTube. Pro další ukázky doporučujeme uživatelský kanál YouTube 3D. Pro volbu správného režimu 3D zobrazení pro promítání videa prosím použijte nastavení pod ikonkou "3D" ve vašem YouTube prohlížeči.


NASA - Kennedy Space Center:

Audi konfigurátor:

Anaglyf demo:


Jiné stereoskopické metody

Pomocí aplikace Anaglyph pro AutoCAD a výše zmíněné aplikace StereoPhoto Maker můžete vytvářet také 3D obrázky pro zobrazení na moderních 3D LCD/LED a plasmových televizorech. Jde o tzv. SBS (side-by-side) snímky pro levé a pravé oko. Takové 3D snímky pak můžete např. ve vaší zasedací místnosti bezdrátově promítat (pomocí DLNA resp. AllShare) na nástěnný TV přijímač - stačí na něm stisknout tlačítko "3D" a nasadit si aktivní 3D brýle. Populárním systémem pro 3D zobrazování s aktivními brýlemi je nVidia 3D Vision.

Příklad SBS stereogramu z AutoCADu ve Full-HD TV rozlišení:


JPG soubor ke stažení

3D hry

Vedle stovek "velkých" 3D her provozovatelných pomocí driveru iZ3D (viz přehled) a počítačových her interně podporujících stereoskopické zobrazení (viz Wiki) si můžete vyzkoušet např. online hru Invaders from space nebo hry z www.anaglyphgames.com


Upozornění: Dlouhodobé pozorování 3D obsahu, anaglyfů a především videí, může u některých osob způsobovat bolest v očích a výjimečně i nevolnost.
Žádost o informace - zvolte požadované položky a dejte nám kontakt na Vás
Nemáte povolený javascript - formulář nebude odeslán. Kontaktujte nás prosím e-mailem.
Pošlete mi informace o Anaglyfy
Pošlete mi informace o firmě CAD Studio (kontakty)
Jméno: *
Firma: *
Obec, město:
E-mail: *
Telefon: *
Požadovaný typ informace:
(podrobnosti, předvedení...)
*
Souhlasím se zasíláním občasných informací firmy CAD Studio (viz soukromí)
Facebook Twitter YouTube LinkedIn Pinterest Instagram
© Copyright 2021 CAD Studio s.r.o. (Arkance Systems) | kontakt | webmaster | ochrana soukromí