X-NEWS: Xanadu homepage - www.cadstudio.cz

X-NEWS - Bulletin firmy XANADU - říjen '09

Toto personalizované vydání bulletinu X-NEWS (obsahuje obchodní sdělení) dostáváte na základě vámi uděleného souhlasu. Lze jej odhlásit jediným klepnutím myši.
Pokud se tato zprava nezobrazi spravne, klepnete prosim na odkaz
www.cadstudio.cz/email/x-news1009.htm nebo www.cadstudio.cz/xnews

XANADU a.s., největší prodejce CAD řešení Autodesk v ČR, autorizovaný partner HP, IBM/Lenovo, Microsoft, si v tomto pravidelném bulletinu dovoluje upozornit na aktuality, nové služby, tipy a produkty z oblasti CAD/CAM, GIS/FM, tiskových a bezpečnostních řešení, podnikové IT infrastruktury obecně.

Z obsahu:

CF2009 Děkujeme za účast na konferenci CADfórum 2009 a GISfórum 2009
23. září, proběhl v Horní Cerekvi již 6. ročník odborné konference CADfórum 2009. Letošního ročníku se účastnilo bezmála 200 českých a slovenských odborníků z řad konstruktérů, projektantů a dalších profesionálů z oblasti CAD/CAM. Konferenci jste mohli sledovat i v online přenosu. Paralelně probíhala také GIS konference GISfórum 2009.
Viz informace z konference
Archiv videozáznamů a další informace najdete na konference.cadforum.cz

AutoCAD, LT, CAD

-20% AutoCAD LT nabízíme levněji o 20% - akce končí!
Již jen tento týden 16.10.2009 máte mimořádnou příležitost získat aktuální verzi aplikace AutoCAD LT 2010 X+ o 20% levněji. Slevu 20% nabízíme na samostatné licence i zvýhodněné 5-licenční packy AutoCADu LT. I k těmto zvýhodněným licencím přitom získáte nadstavbovou aplikaci "Xanadu LT Extension" zdarma.
Ceny LT viz CAD eShop
Civil 3D 2010 Váš login na CADforum.cz má hodnotu až 10.000,-Kč
Jste-li registrovaným (do 31.8.) uživatelem webu CADforum.cz, zobrazí se vám po přihlášení váš osobní slevový kód. Na tento kupón (individuální kód) můžete u firmy XANADU čerpat slevu ve výši 5% na veškeré vaše osobní nebo firemní objednávky profesních CAD aplikací Autodesk (AutoCADy, Inventor, Revit) a jejich "legacy" upgrade. Nabídka platí jen do 31.10.2009.
Čeština v Subscription Center
Web portál Autodesk Subscription Center je nyní dostupný i v češtině. Postup pro nastavení jazyka najdete v tipu Subscription Center česky.
Chyba lokalizace
V českých lokalizacích AutoCADu Mechanical 2010 a Architecture 2010 nefunguje (při spuštění) řada běžných českých příkazů. Než bude vydána oficiální oprava, můžete využít náš automatický opravný program Fix2010 - stačí jej 1x spustit.
Program je ke stažení na vip.xanadu.cz. Pokud nemáte dané aplikace zakoupeny u firmy XANADU, vyčkejte prosím na oficiální opravu. Viz též tip 6967

Kalkulačka Vyzkoušejte naši online kalkulačku a porovnejte cenu Subscription s cenou Upgrade vašich CAD licencí Autodesk.

Clipboard Manager (správce položek schránky) je nový bezplatný AutoCAD plugin dostupný na Autodesk Labs

Na XANADU Blogu najdete:
- nVidia iRay ukazuje cestu k urychlení renderingu
- Skutečně využíváte váš počítač na plný výkon?
- První zkušenosti s přechodem na Windows 7
- Chcete Autodesk software za 2.99$ ?

Jak spustit AutoCAD s prázdným oknem, bez výkresu? Poradí Tipu 6946.
Kompatibilita AutoCADu 2010 s Windows 7 - viz Tip 6949.
Jak zvětšit či zmenšit všechny texty výkresu bez změny polohy? Čtěte Tip 6978.

Autodesk Inventor, MCAD - strojírenství

Inventor 2010 Kupte si Inventor za 1/4 ceny
Do 15.1.2010 (prodlouženo) můžete využít zvýhodněné ceny pro přechod z vašeho AutoCADu nebo AutoCADu Mechanical (jakákoliv upgradovatelná verze) na nejrozšířenější strojařský CAD - Autodesk Inventor X+. Zvýhodněná cena činí jen 1/4 ceny nové licence Inventoru - 1.450 EURO (popř. 2.850 EURO za verzi Professional).
Viz Inventor za čtvrtinu ceny
ČSN výkres a rohové razítko
Pro rychlou tvorbu výkresů s předpřipraveným rámečkem a rohovým razítkem dle ČSN můžete využít IDW šablonu firmy XANADU pro Inventor. Blok šablony si mohou naši zákazníci stáhnout z Katalogu bloků.
Pro dynamické české rámečky s přizpůsobením formátů využijte aplikaci/službu Xanadu "CAD Standardy".
Wild West Přechází na digitální prototypy
Další firmou, která se rozhodla nahradit Solidworks aplikací pro kompletní tvorbu digitálních prototypů - Autodesk Inventor, je výrobce speciálních výkonných motocyklů Wild West Motor Company.

I toto je Inventor - Inventor Fusion (video) - naživo jsme jej mohli shlédnout např. na CADfóru2009.

Nefunguje vám některá vazba v náčrtu Inventoru? Ověřte zda ji nemáte vypnutou - viz Tip 6938.
Jak převádět knihovny mezi Obsahovým centrem ve Vaultu a lokální knihovnou? Poradí Tip 6944.
Jak v Inventoru pracovat přímo s daty CATIA V5? Čtěte Tip 6960.

Architektura, stavebnictví, vizualizace (AEC)

Katalog řešení pro projektování inženýrských staveb
Projekční CAD aplikace AutoCAD Civil 3D představuje velmi flexibilní nástroj pro projektování liniových staveb, inženýrských sítí a terénních úprav v nejrůznějších oborech. Vedle široké škály vestavěných funkcí AutoCADu Civil 3D lze využít i řady doplňkových aplikací, které dále zefektivňují práci projektanta či geodeta. Ucelený přehled nejdůležitějších nástrojů pro inženýrské stavby najdete v nové PDF brožuře Xanadu.
Čtěte na Katalog AEC řešení
Civil3D 2010 Workshopy AutoCAD Civil 3D
Naučte se plně využívat nové funkce, šablony a doplňky dostupné pro Civil 3D pro zefektivnění vašich projekčních prací. Vyzkoušejte si praktické tipy a triky. Navštivte workshopy k AutoCADu Civil 3D:
 • Praha - 27.10.2009
 • Brno - 29.10.2009
Zaregistrujte se včas
Nové české šablony XANADU pro Civil 3D
Projektanti z oblasti HTU (hrubých terénních úprav) a vodohospodářských staveb mohou nyní využít nové šablony firmy XANADU pro AutoCAD Civil 3D 2010. Šablony jsou ke stažení na webu vip.xanadu.cz a na Bonus CD X+ k AutoCADu Civil 3D.
1) Česká HTU šablona obsahuje styly, dynamické bloky a nastavení pro tvorbu projektů a křížení inženýrských sítí dle ČSN 01 3420 "Výkresy pozemních staveb".
2) Česká "vodařská" šablona pro projektování hydrotechnických a hydroenergetických staveb obsahuje nástroje a nastavení pro tvorbu projektů dle výkresové normy ČSN 01 3469.
Čtěte též Xanadu šablony pro Civil3D
Rozšíření tras pro AutoCAD Civil 3D
Další z řady bezplatných nadstavbových aplikací pro zákazníky firmy XANADU je užitečný nástroj pro české projektanty využívající software AutoCAD Civil 3D - Xanadu-Rozšíření. Interaktivní aplikace "Rozšíření" vytváří hrany trasy a parametrické rozšíření trasy v zadaných staničeních. Rozšíření jsou přitom kreslena podle českých zvyklostí a norem.
Další informace - viz aplikace Xanadu-Rozšíření
České silniční podsestavy pro Civil 3D
Od 9.10. jsou pro uživatele CAD/BIM aplikace AutoCAD Civil 3D s platným Subscription k dispozici nové silniční podsestavy respektující české extravilánové normy. Jsou určeny pouze pro AutoCAD Civil 3D verze 2010. Obsahují mj.:
 • Jízdní pruhy pro směrově nerozdělené a směrově rozdělené pozemní komunikace
 • Nezpevněná krajnice
 • Svahování výkopu a násypu
 • Střední dělící pruh
Čtěte na Silniční podsestavy
Lokalizované Revit Extension
Pro držitele subscription k Revitu bude v nejbližší době uveden lokalizovaný balíček Revit Extension. Revit Extension je sada utilit pro efektivnější práci v Revitu. Obsahuje například nástroje na generování dřevěných rámových konstrukcí, automatické vkládání konstrukčních prvků, tvorbu parametrických profilů (i spřažených), nebo třeba generování modelu z tabulky Excelu.
Ukázky najdete ve videu Revit #19
Update 2 pro Revit 2010
Byl uveden Service Pack 2 pro Revit Architecture 2010 a Revit MEP 2010. SP2 funguje na CZ i EN verzi Revitu, existuje v 32-bitové i 64-bitové verzi. Nevyžaduje předchozí instalaci "Update 1". Ke stažení na stránce Xanadu Download.
Update 2 pro Civil3D 2010 zvyšuje výkon
Nově uvedený SP2 pro AutoCAD Civil 3D 2010 přináší vylepšený výkon, efektivnější správu paměti a další úpravy pro zvýšení produktivity.
SoftImage 2010 Nejdůležitější novinky Autodesk SoftImage 2010
Jaké novinky přináší aplikace pro tvorbu sofistikovaných vizuálních efektů s řadou 3D modelovacích, animačních, renderovacích a kompozičních nástrojů - Softimage 2010?
Čtěte na Softimage 2010

Do 23.12.2009 platí 20% sleva na všechny položky týkající se nákupu nových licencí produktů CADKON 2010 (CADKON-2D, CADKON-TZB, CADKON-RCD, CADKON-Krovy).

Do 23.12.2009 je nabízen Concrete Suite – balíček produktů Advance Concrete a CADKON-RCD za zvýhodněnou cenu.

V sekci CAD video najdete nové video k Civil3D: křížení inženýrských sítí (HTU).

Na blogu Civil3D.cz, věnovanému využívání aplikace AutoCAD Civil3D v ČR, najdete:
- Uff 2 - Vodařská šablona už je také na světě
- Silničářům se letos naježilo dříve (dárek pro silničáře)
- Uff - HTU šablona je na světě
- Kouzla s PDF (jak pracovat s PDF soubory)

Nebaví vás projektovat? Nechte těžkou práci strojům - Tip 6973.
Multithreading volby Revitu - Tip 6953.

GIS, mapování, FM

Map 2010 České oborové knihovny pro AutoCAD Map 3D 2010
Pro CAD/GIS aplikaci AutoCAD Map 3D 2010 CZ je nyní k dispozici bezplatný rozšiřující balíček pro zefektivnění práce na mapových a GIS projektech z oblasti inženýrských sítí. Kreslené bodové a liniové objekty lze automaticky klasifikovat do jednotlivých tříd objektů a snáze je tak znázorňovat a analyzovat v CAD mapách a GIS modelech. Map Industry Toolkit pokrývá inženýrské sítě:
 • voda
 • kanalizace
 • plyn
 • elektro
Další informace na ITK pro Map 2010

Google Earth vám nezobrazuje KML soubory z Autodesk MapGuide? Poradí Tip 6957.

Produkty HP, IBM, hardware, novinky, akce

DesignJet 1120 HP Designjet - s CAD software o 25% levněji
Platí již jen zítra - 15.10. - Při koupi libovolné CAD aplikace firmy Autodesk můžete nyní u firmy XANADU získat nové modely plotrů HP Designjet se slevou 25 procent - čtvrtina plotru je tak už vaše.
Nabídka platí při pořízení jakékoliv komerční licence (nové nebo upgrade) firmy Autodesk a modely plotrů HP Designjet 70, 110+, 510+, T610 a HP Designjet T1120.
Viz akce DesignJet-AutoCAD
HP Z workstation Přejeďte s námi do rychlého pruhu
Se zvýhodněnou pracovní stanicí HP Z400 zvládnete grafické úlohy podstatně rychleji. Výkonnou HP workstation Z400 optimalizovanou pro grafiku a video (a certifikovanou pro 3D CAD aplikace) nyní získáte se střihovým programem Adobe Premiere Pro zdarma a LCD monitorem 22" LP2275w (nebo 24" LP2475w) téměř zdarma.
Stanici v konfiguraci: procesor Intel Xeon W3520 (8M), 3D grafika NVIDIA Quadro FX1800 (768MB), paměť 2x2GB ECC DDR3 RAM, 500GB disk SATA, DVD RW, 1394, operační systém Vista Business 64bit, doplněnou o software Adobe Premiere Pro CS4 získáte za velmi atraktivní cenu cca 36.500,-Kč (bez DPH).
Viz Přejeďte do rychlého pruhu

S nástupem Windows 7 se zvýší požadavky na podporu virtualizace - jak zapnout HW podporu virtualizace na počítačích HP? Poradí Tip 6966.

Chcete si usnadnit opravy a pravidelnou údržbu tiskáren a počítačů HP ve vaší organizaci? Kontaktujte servisní oddělení XANADU, autorizovaného servisního partnera HP.

Informujte se na aktuální výhodnou nabídku serverů a výkonných pracovních CAD stanic HP.

Xanadu Shops Aktuální ceny všech produktů najdete na www.cadstudio.cz/shop

Microsoft, ostatní software

Windows 7 Přichází Windows 7
22.října přichází na trh nový operační systém Microsoft Windows 7.
K jeho hlavním lákadlům patří zvýšený výkon, pohodlnější ovládání (hlavní panel, seznam odkazů, ovládání oken), lepší správa zařízení a sítě, vylepšená kompatibilita (včetně virtuálního WinXP módu) a řada nových funkcí pro ovládání, vyhledávání a zabezpečení. Viz co je nového.
Z Windows Vista lze provést snadný upgrade "na místě", bez potřeby reinstalace aplikací. Pro 3D CAD aplikace doporučujeme využít 64bitovou verzi Windows 7.
Přečtěte si První zkušenosti s Windows 7
VMware Fusion 3 rozšiřuje nabídku pro uživatele Mac OS X
Díky virtualizačním nástrojům mají i uživatelé počítačů Apple Mac možnost pracovat s nativními Windows aplikacemi.
Společnost VMware oznámila novou, výkonnou 64bitovou verzi virtualizačního produktu Fusion 3.
Do nabídky virtualizačních produktů pro MacOS patří i Parallels Desktop - nyní s oficiální podporou CAD produktů Autodesk.
Viz VMware Fusion

Byl dokončen vývoj nové verze groupwarové aplikace Exchange Server 2010. Tento 64bitový server je cílen především na stávající uživatele verze Exchange 2003.

Jaké operační systémy, browsery, kancelářské aplikace a počítače se reálně používají? Prohlédněte si statistiky exo.performance na infoworld.com.

Firma XANADU je certifikovaným Gold partnerem Microsoft - nabízíme kompletní řešení vašich firemních kancelářských ('backoffice') aplikací i CAD/CAM/GIS řešení od jednoho dodavatele.
Viz nabízená řešení

Bezpečnost, ochrana dat, Symantec, sítě

MessageLabs MessageLabs pod křídly Symantec
MessageLabs, nyní součást společnosti Symantec, nabízí řadu řízených služeb na ochranu, kontrolu, šifrování a archivaci elektronických komunikací. Díky tomu, že nevyžadují instalaci hardwaru nebo softwaru, mohou být služby MessageLabs nasazeny kdekoli na světě během několika minut.
Další informace na MessageLabs řešení
Ochraňte svůj počítač s Microsoft Security Essentials
Microsoft uvolnil finální verzi svého bezplatného antivirového programu určeného pro domácí osobní počítače - Security Essentials. Tato jednoduchá aplikace nabízí snadno dostupnou ochranu před viry a malwarem pro Windows XP, Vista a 7.
Viz Security Essentials
Nová nebezpečí číhají na nečekaných místech
S rozvojem PC technologií se otevírají vrátka pro škodlivý kód i na dříve nečekaných místech. Například akcelerátory (GPU) v nových grafických kartách již nemusí řešit jen zobrazení grafiky, ale mohou provádět i další pomocné výpočty (např. nVidia Fermi). Právě možnosti spouštět na GPU programový kód mohou využít i viry a další škodlivé aplikace, a proto bude potřeba rozšířit antivirou ochranu i pro tyto komponenty.

Nástroje na odstranění účinků aktuálních virových hrozeb a informace o aktuální bezpečnostní situaci na internetu najdete na stránkách www.cadstudio.cz/bezpecnost

XANADU - vlastní aplikace

Z nově uvedených a aktualizovaných CAD utilit Xanadu:

AddV/DelV je jednoduchá utilita pro rychlé interaktivní přidání nebo vymazání vrcholu křivky (polyline).

Aplikace SelLay pro výběr všch objektů v ukázané hladině byla doplněna o možnost předvýběru objektů (např. oknem).

Pomocí makra pro přepínání hladin (viz tip) se můžete rychle pohybovat mezi jednotlivými hladinami prostým stiskem klávesové zkratky.

Zakázkový vývoj CAD a GIS aplikací firmy XANADU - viz www.cadstudio.cz/vyvoj

Service Packy, aktualizace, bezplatný software

 • AutoCAD Map 3D 2010 Update 1
 • AutoCAD Civil 3D 2010 Update 2
 • AutoCAD P&ID 2010 update 1
 • Autodesk Revit Architecture 2010 SP2
 • Autodesk Revit MEP 2010 SP2
 • Autodesk Inventor Tooling 2010 Service pack 1
 • Autodesk Navisworks 2010 Service Pack 1
 • Inventor View 2010 service pack 1
 • Autodesk Inventor 2010 + 2009 + 2008 + R11 hardware library patch
 • AutoCAD Civil 3D Importer for Trimble Business Center - HCE

viz www.cadstudio.cz/download (viz též tabulky kompatibility patchů)

Školení, kurzy, služby

Rekvalifikační kurzy MŠMT
Firma XANADU úspěšně obhájila certifikaci Ministerstva školství a prodloužila svou akreditaci pro poskytování rekvalifikačních kurzů a školení v oblasti IT a CAD řešení pro stavebnictví, strojírenství a liniové stavby.
Školení XANADU v projektu celoživotního vzdělávání ČKAIT
Nově vypsaná CAD školení a kurzy firmy XANADU na AutoCAD, AutoCAD Architecture, AutoCAD Map 3D, AutoCAD Civil 3D a Revit Architecture školení jsou zařazeny do projektu celoživotního vzdělávání ČKAIT. Pro členy ČKAIT platí sleva 10% z uvedených cen. Všechny naše kurzy jsou ohodnoceny 3 body ČKAIT.

Využijte nabídku firmy XANADU, Autorizovaného školicího střediska Autodesku (ATC), na CAD základní i rozdílová školení AutoCAD, Inventor, AutoCAD Architecture a Mechanical, Revit, Civil 3D (včetně verzí 2010).

Přehled kurzů je pro vás připraven na www.cadstudio.cz/skoleni.

Podpora, tipy a triky

Nasloucháme Vám Vážený zákazníku, NASLOUCHÁME VÁM
I Váš názor je důležitý a pro naši práci významný - ať jste našimi zákazníky, partnery, nebo třeba jen náhodnými návštěvníky našich webů. Každý váš názor bude vyslechnut a vynasnažíme se jej využít pro další zlepšení našich služeb.
Vaše názory nám můžete zaslat pomocí stránky www.cadstudio.cz/naslouchamevam.

Katalog CAD bloků byl rozšířen o stovky nových DWG, RFA a IPT bloků.
Jednoduše přispějte vaším uploadem do Katalogu CAD bloků a stáhněte si některé z více než 4.960 stávajících bloků z oblasti stavebnictví, strojírenství, elektro, dopravy a mapování, rozčleněných do 115 tematických kategorií.

4.876 CAD tipů a triků na www.cadforum.cz:
Makro pro získání měřítka strojařského rámečku. V aplikačním menu Inventoru mi chybí Vault funkce "Přihlásit se". Přenos nastavení AutoCADu na jiné PC či uživatele (přes USB, LAN...). AutoCAD mi nezobrazuje celobarevné šrafy a výplně. Česká verze Inventoru mi zobrazuje ribbon v angličtině. Jaké funkce nefungují po přepnutí Inventoru na staré rozhraní? Jak odstranit obloukové úseky křivek? Problém s dialogem vlastností modelu zobrazení Topobase. Příčiny selhání online přenosu licence (2010). Chyba při spuštění: Revit could not load RevitMFC.dll. Volba stafážní postavy ve scéně Navisworks. Jak zadat K-Faktor ohybu plechu? Jak rychle zapnout nástrojový panel v ribbon rozhraní AutoCADu?

Máte nějaký problém s produkty firmy Autodesk?
Přihlaste se do diskuzní konference CAD Fórum a zapojte se do výměny praktických zkušeností s tisíci ostatních uživatelů produktů Autodesku z České republiky i Slovenska (počet registrovaných již dosáhl 19.454, počet příspěvků již 63.576). Nebo si můžete zkusit vyhledat radu sami v databázi CAD tipů a triků, nebo kontaktujte technickou podporu na support@xanadu.cz

Jak získat přístup na VIP server XANADU?
"CAD Support Pack" je rozšířená služba XANADU zahrnující mj. i přístup na VIP server. Přístupový účet VIP poskytujeme též při nákupu komerčních verzí Autodesk produktů a při prodloužení Autodesk Subscription u naší firmy. Možnosti rozšířené technické podpory firmy XANADU najdete na http://vip.xanadu.cz


A z jiného soudku:
- také jedete na moravských vindousech?
- působivé vysokorychlostní fotografie
- proč ženy žijí déle než muži?
- zajímá vás co se děje uvnitř spalovacího motoru? podívejte se (video)

Další informace

Informace o dalších novinkách najdete na www.cadstudio.cz, web serveru pro CAD a IT profesionály

Toto periodikum je zasíláno registrovaným zákazníkům společnosti XANADU a.s.,
kteří k tomu udělili souhlas. Pokud si nepřejete dále dostávat tyto a další informace
od společnosti XANADU a.s., můžete se odhlásit (odvolat souhlas) pomocí
odkazu mailing preference
Toto vydání dostáváte na adresu


XANADU a.s. - info@xanadu.cz
Autodesk Premier Solutions Provider, HP Preferred Partner, Microsoft Gold Certified Partner
www.cadstudio.cz - www.cadforum.cz - www.iproject.cz - www.hpdesignjet.cz
České Budějovice, 370 01, Tylova 17, tel. 386 352 966 (..969)
Praha 10, 106 00, Žirovnická 2389, tel. 283 891 154
Brno, 602 00, Sportovní 2a/558 (areál BILLA), tel. 541 212 077
Pardubice, 530 02, Štrossova 291, tel. 466 611 773
Ostrava, 709 00, Fráni Šrámka 5, tel. 596 611 060