X-NEWS: Xanadu homepage - www.cadstudio.cz

X-NEWS - Bulletin firmy XANADU - září '09

Toto personalizované vydání bulletinu X-NEWS (obsahuje obchodní sdělení) dostáváte na základě vámi uděleného souhlasu. Lze jej odhlásit jediným klepnutím myši.
Pokud se tato zprava nezobrazi spravne, klepnete prosim na odkaz
www.cadstudio.cz/email/x-news0909.htm nebo www.cadstudio.cz/xnews

XANADU a.s., největší prodejce CAD řešení Autodesk v ČR, autorizovaný partner HP, IBM/Lenovo, Microsoft, si v tomto pravidelném bulletinu dovoluje upozornit na aktuality, nové služby, tipy a produkty z oblasti CAD/CAM, GIS/FM, tiskových a bezpečnostních řešení, podnikové IT infrastruktury obecně.

Z obsahu:

CF2009 Konference CADfórum 2009 a GISfórum 2009
Poznejte zkušenosti projektantů a konstruktérů, kteří při každodenní práci řeší podobné výzvy jako vy. Navštivte již 6. ročník odborné konference CADfórum 2009 - "Profesionálové profesionálům", která se koná 23. září 2009 v hotelu Rustikal Horní Cerekev. Využijte jedinečnou možnost výměny praktických zkušeností mezi uživateli řešení pro počítačové navrhování ve strojírenství a výrobním průmyslu, stavebnictví a architektuře i v oblasti infrastruktury. V tomtéž termínu se koná i souběžná konference GISfórum 2009 zaměřená na oblast GIS a správy majetku.
Registrace a další informace na konference.cadforum.cz a www.gisforum.cz

AutoCAD, LT, CAD

-20% AutoCAD LT nabízíme nyní levněji o 20%
Do 15.10.2009 máte mimořádnou příležitost získat aktuální verzi aplikace AutoCAD LT 2010 X+ o 20% levněji. Slevu 20% nabízíme na samostatné licence i zvýhodněné 5-licenční packy AutoCADu LT. I k těmto zvýhodněným licencím přitom získáte nadstavbovou aplikaci "Xanadu LT Extension" zdarma.
Ceny LT viz CAD eShop
Civil 3D 2010 Váš login na CADforum.cz má hodnotu až 10.000,-Kč
Jste-li registrovaným (do 31.8.) uživatelem webu CADforum.cz, zobrazí se vám po přihlášení váš osobní slevový kód. Na tento kupón (individuální kód) můžete u firmy XANADU čerpat slevu ve výši 5% na veškeré vaše osobní nebo firemní objednávky profesních CAD aplikací Autodesk (AutoCADy, Inventor, Revit) a jejich "legacy" upgrade. Tato nabídka platí do 31.10.2009.
Automatické začištění kresby s využitím vazeb
Geometrické vazby v AutoCADu můžete využít i pro začištění nepřesně načrtnutých výkresů. Pokud nemáte ve vašem výkresu všechny čáry přesně rovnoběžné, dokonale kolmé, svislé nebo vodorovné, můžete je "zázračně" napravit pomocí jediného příkazu.
Viz tip Začištění kresby
Staničení na křivkách v AutoCADu
Častým požadavkem v různých oblastech projektování je zjišťování staničení, tedy délkového úseku měřeného po dané křivce. Většinu úloh s tím spojených řeší utilita Xanadu LGC - vypsání hodnoty staničení, určení počátku, staničení ve všech vrcholech křivky, vložení popisky staničení (s možností výkazu v tabulce), atd.
Utilitu LGC si můžete stáhnout na stránce www.cadstudio.cz/download

Skryté novinky v "Update 1" (SP1) AutoCADu 2010: upozorňuje na blížící se termín ukončení subscription, řeší problém LiveUpdate se 64bitovou verzí Internet Exploreru 8.

Rovnoběžka k Xrefu (Offset) je nový bezplatný AutoCAD plugin dostupný na Autodesk Labs

Na XANADU Blogu najdete:
- Vezměte vaše CAD data k doktorovi
- Jak "tlustý" je internet?
- Online generátor autorizačních kódů (legální)
- Smršť nových aplikací pro projektanty

Znáte všechny podoby ikony USS v AutoCADu? Prověřte si vaše znalosti v Tipu 6859.
3D tělesa lze snadno vytáhnout pouhým pohybem myši. Čtěte Tip 6891.
Chcete si upravit menu AutoCADu? Prohlédněte si postup pro přidání příkazu do ribbonu - Tip 6923.

Autodesk Inventor, MCAD - strojírenství

Inventor Autodesk Manufacturing Days 2009
Koncem září a začátkem října pořádá Autodesk se spoluúčastí firmy XANADU sérii oborových seminářů zaměřených na oblast strojírenství - Autodesk Manufacturing Days 2009.
Seznámíte se zde s nejdůležitějšími aplikacemi a ověřenými postupy pro efektivní konstruování, tvorbu digitálních prototypů a správu technické dokumentace. Semináře jsou určeny primárně pro vedoucí konstruktéry a technický management.
V rámci těchto odborných seminářů vám představíme nová řešení z následujících oborů:
 • dopravní strojírenství
 • energetické strojírenství
 • výroba strojů a zařízení pro průmysl
 • správa konstrukční dokumentace
Termíny a další informace viz Manufacturing Days 2009
Akce Booster: Inventor jen za 1/4 ceny
Již jen do 15.10. můžete využít dočasné zvýhodněné ceny pro přechod z vašeho AutoCADu nebo AutoCADu Mechanical (jakákoliv upgradovatelná verze) na nejrozšířenější strojařský CAD - Autodesk Inventor X+. Zvýhodněná cena činí jen 1/4 ceny nové licence Inventoru - 1.450 EURO (popř. 2.850 EURO za verz Professional).
Viz Inventor za čtvrtinu ceny

V sekci CAD video najdete naše nová videa k Inventoru: Vlastnosti rozvinu plechové součásti v kusovníku, Přidání vlastního uživatelského profilu, Doplnění rozměrů do profilu.

Doplňkovou aplikaci FitsList (tolerance) pro Inventor 2010 a 2009 si můžete stáhnout z VIP souborů na vip.xanadu.cz

Máte vadu zraku (vnímání zelené, barvoslepost)? Stáhněte si upravené barevné schema Inventoru "Námořní modř" (R5 až 2010) - viz Tip 6191.

Jste zkušený uživatel Inventoru a potřebujete více místa na obrazovce? Použijte Expert mód - Tip 6864.
Jak vytvořit lícovací tabulku pro toleranční kóty? Poradí Tip 6870.

Architektura, stavebnictví, vizualizace (AEC)

Civil 3D 2010 Zdarma chcete Subscription anebo raději AutoCAD LT?
Již jen dnes můžete u firmy XANADU využít mimořádné nabídky zvýhodněných komerčních licencí stavařských a mapových aplikací Autodesk.
Akce platí pro nákup aplikací AutoCAD Civil 3D, AutoCAD Architecture, AutoCAD Map 3D, AutoCAD MEP nebo Revit a ušetřete. Tyto AEC aplikace si můžete pořídit ve dvou zvýhodněných variantách:
 • Subscription zdarma - bezplatné roční předplatné k projekční aplikaci
 • AutoCAD LT zdarma - bezplatná licence další CAD aplikace - AutoCAD LT
Rozšířené funkce "Xanadu Plus" (X+) a VIP podpora firmy XANADU jsou součástí všech uvedených CAD aplikací.
Další informace na Akce na AEC aplikace Autodesk
Revit 2010 Revit + 3ds Max + Navisworks s 20% úsporou
Jste uživateli AutoCADu? Využívejte dál vaše investice vložené do školení, do již vytvořených projektů i do samotných produktů AutoCAD Architecture a AutoCAD. A zároveň získejte možnost postupně přejít na technologii informačního modelu budovy (BIM).
V rámci časově omezené nabídky platné do 1.10. můžete přejít se slevou 20% z AutoCADu nebo AutoCADu Architecture na aplikace pro efektivnější projektování - AutoCAD Revit Architecture Visualization Suite.
Viz Připravte se na budoucnost
Google Earth Plex.Earth Tools pro AutoCAD - Google Earth
Plex.Earth je jednoduchý plug-in modul, který umožňuje do AutoCADu (a jeho profesních verzí Map 3D, Civil 3D, Architecture) naimportovat ve zvoleném souřadnicovém systému barevné nebo černobílé ortofotomapy z populární aplikace Google Earth. Pro pokrytí větší oblasti jsou snímky automaticky poskládány formou mozaiky. Lze tak rychle vytvářet prezentace projektu v reálné mapě, nebo využívat datové zdroje WMS (katastr a další). Plex.Earth je nyní k dispozici i v češtině.
Podrobnější informace, ukázka použití a trial verze na Plex.Earth Tools

Co nabízí nová Autodesk Maya 2010? Viz PDF leták Maya 2010 (397kB)

V sekci CAD video najdete nová videa k Revitu: Použití Content Extension v Revitu - rozměrové řady sloupů, Použití Grid Extension v Revitu - osnovy, sloupy.

Přesvědčivé výstupy počítačových 3D vizualizací

AIA (Americký Institut Architektů) referuje na svém Twitter kanálu o aplikaci Xanadu AutoCAD-Twitter.

Na blogu Civil3D.cz, věnovanému využívání aplikace AutoCAD Civil3D v ČR, najdete:
- Lze uložit WMS katastrální mapy? (postup, ukázky)
- Autodesk kupuje aktiva firmy BOSS International
- Z 2D do 3D rychle a zběsile (pomůcka pro import)

Jak v Revitu převést složenou stěnu zpět na základní? Čtěte postup na Tip 6866.
Proč se mi RPC prvky neodrážejí na zrcadlových plochách? Poradí Tip 6882.
Jak v Revitu natočit šrafu i materiál pro rendrování? Poradí vám Tip 6883.
Jak v Civilu použít spline jako povinnou hranu? Přečtěte si Tip 6890.

Produkty HP, IBM, hardware, novinky, akce

DesignJet 1120 HP Designjet - s CAD software o 25% levněji
Čtvrtina plotru už je vaše! K nejrozšířenějšímu CAD software patří nejrozšířenější plotry.
Při koupi libovolné CAD aplikace firmy Autodesk můžete nyní u firmy XANADU získat nové modely plotrů HP Designjet se slevou 25 procent - čtvrtina plotru je tak už vaše. Tato akce platí do 15.10.2009.
Nabídka platí při pořízení jakékoliv komerční licence (nové nebo upgrade) firmy Autodesk a modely plotrů HP Designjet 70, 110+, 510+, T610 a HP Designjet T1120.
Viz akce DesignJet-AutoCAD
Výhodnější HP Designjet pro účastníky konference CADfórum 2009
Účastníci konference CADfórum 2009 a GISfórum 209 konané 23.září v H.Cerekvi budou moci získat plotry HP Designjet za výhodnějších podmínek. Například dostanou spotřební materiál HP v ceně až 20.000 Kč a PDA mobil HP iPAQ Voice Messenger.
Čtěte na Akce pro účastníky CADfórum 2009
HP Mini Nový netbook HP Mini 311 s ION LE
Chystaný netbook HP Mini 331 nabídne 11.6" displej s LED podsvícením a rozlišením 1366x768 bodů. Běží na jednojádrovém procesoru Intel Atom 1.6GHz a jeho jádrem je chipset Nvidia ION LE. Netbook má hmotnost jen 1.46kg. V základní verzi je osazen 1GB RAM a 160GB pevným diskem. Nechybí WiFi, ethernet, Bluetooth, čtečka paměťových karet 5v1 a HDMI výstup. Cena se má pohybovat kolem 9.000 Kč s DPH.
HP LaserJet P3015 Úsporné laserové tiskárny HP LaserJet P3015
Především pro kancelářský provoz jsou určeny černobílé laserové tiskárny nové řady HP LaserJet P3015. Řada P3015 zvládá i vysoké tiskové náklady, disponuje snadnou rozšiřitelností a pokročilými funkcemi pro zabezpečení tisku citlivých dat. HP LaserJet P3015 tiskne rychlostí až 40 stran za minutu a až 100.000 stran měsíčně.
Další informace na HP LaserJet P3015
Nyní ušetříte 60% na podpoře serverů HP
Do 31. října 2009 platí zvýhodněná nabídka vybraných služeb rozšířené podpory pro servery HP Proliant a storage zařízení. Vybrané servisní služby HP Care Pack pro nové i vaše stávající servery HP můžete získat se slevou 60%.
Viz Ušetříte 60%

Chcete si usnadnit opravy a pravidelnou údržbu tiskáren a počítačů HP ve vaší organizaci? Kontaktujte servisní oddělení XANADU, autorizovaného servisního partnera HP.

Informujte se na aktuální výhodnou nabídku HP serverů a výkonných pracovních CAD stanic HP.

Xanadu Shops Aktuální ceny všech produktů najdete na www.cadstudio.cz/shop

Microsoft, ostatní software

Ušetřete na IT infrastruktuře - Microsoft Exchange až o 35% levněji
Akce "Velký třesk" na Microsodt Exchange 2007 byla prodloužena do 30.září. Snižte si provozní náklady a zvyšte produktivitu vašich zaměstnanců.
Čtěte Ušetřete na IT infrastruktuře

Nový Windows Server 2008 R2 není jen drobný update. Tato nová verze Windows Serveru např. již nepodporuje 32bitové procesory. Pozor při plánování vašeho upgrade.

Firma XANADU je certifikovaným Gold partnerem Microsoft - nabízíme kompletní řešení vašich firemních kancelářských ('backoffice') aplikací i CAD/CAM/GIS řešení od jednoho dodavatele.
Viz nabízená řešení

XANADU - vlastní aplikace

Univerzální import bodů pro AutoCAD
"Xanadu Import bodů" je nová nadstavbová aplikace firmy XANADU určená projektantům a geodetům, kteří pracují s CAD aplikacemi rodiny AutoCAD 2010 - tedy především AutoCAD Map 3D 2010, AutoCAD Architecture 2010, popř. Civil 3D 2010. Aplikace načítá textové soubory XYZ souřadnic a automaticky vytváří body, texty nebo bloky s atributy. V rámci importu lze provádět základní transformační operace, např. zpracování souřadnic JTSK, posun X-Y, zrcadlení kvadrantů, atd. Import lze využít pro jakékoliv mapové a projekční aplikace v programech založených na AutoCADu. Zákazníci firmy XANADU mohou aplikaci "Import bodů" získat zdarma.
Viz Import bodů

Z dalších nově uvedených a aktualizovaných CAD utilit Xanadu:

LOMAN je dialogový správce rozvržení (layoutů) - usnadní orientaci v DWG výkresech s velkým počtem rozvržení.

Nová utilita PSrename umožní dávkově přejmenovat hladiny, bloky, typy čar a další symboly přidáním předpony nebo přípony.

Aplikace History vypíše časový sled (historii) vytváření jednotlivých entit výkresu.

Aplikace fArea nyní nabízí i příkaz fPROP k vytvoření popisky dle konkrétní vlastnosti objektu (hladina, materiál, typ čáry...).

Pomocí utility ListLinks si můžete vypsat všechny hyperodkazy z aktuálního DWG výkresu.

Aplikace ACAD-Twitter umožňuje odesílat tweety přímo z AutoCADu (např. pro automatické projektové zprávy).

Zakázkový vývoj CAD a GIS aplikací firmy XANADU - viz www.cadstudio.cz/vyvoj

Service Packy, aktualizace, bezplatný software

 • AutoCAD 2010 Service Pack 1
 • AutoCAD LT 2010 Service Pack 1
 • Inventor 2010 Update 1 (SP1)
 • AutoCAD Architecture 2010 Update 1 (SP1)
 • AutoCAD Mechanical 2010 Update 1 (SP1)
 • AutoCAD Electrical 2010 Update 1 (SP1)
 • AutoCAD MEP 2010 Update 1 (SP1)
 • MapGuide Enterprise 2010 Update 1 (SP1)
 • MapGuide Studio 2010 Update 1 (SP1)
 • AutoCAD 2010/2009/2008 hardware XML database update
 • XGL Viewer pro prohlížení XGL souborů (vč. zdrojového kódu)
 • Solar Radiation technology preview for Revit
 • iCopy pro Inventor 2010/2009 (32/64-bit)
 • Google Earth nastavení pro import katastrálních dat WMS (viz tipy)

viz www.cadstudio.cz/download (viz též tabulky kompatibility patchů)

Školení, kurzy, služby

Školení XANADU v projektu celoživotního vzdělávání ČKAIT
Nově vypsaná CAD školení a kurzy firmy XANADU na AutoCAD, AutoCAD Architecture, AutoCAD Map 3D, AutoCAD Civil 3D a Revit Architecture školení jsou zařazeny do projektu celoživotního vzdělávání ČKAIT. Pro členy ČKAIT platí sleva 10% z uvedených cen. Všechny naše kurzy jsou ohodnoceny 3 body ČKAIT.

Využijte nabídku firmy XANADU, Autorizovaného školicího střediska Autodesku (ATC), na CAD základní i rozdílová školení AutoCAD, Inventor, AutoCAD Architecture a Mechanical, Revit, Civil 3D (včetně verzí 2010).

Přehled kurzů je pro vás připraven na www.cadstudio.cz/skoleni.

Podpora, tipy a triky

Nasloucháme Vám Vážený zákazníku, NASLOUCHÁME VÁM
I Váš názor je důležitý a pro naši práci významný - ať jste našimi zákazníky, partnery, nebo třeba jen náhodnými návštěvníky našich webů. Každý váš názor bude vyslechnut a vynasnažíme se jej využít pro další zlepšení našich služeb.
Vaše názory nám můžete zaslat pomocí stránky www.cadstudio.cz/naslouchamevam.

Katalog CAD bloků byl rozšířen o stovky nových DWG, RFA a IPT bloků.
Jednoduše přispějte vaším uploadem do Katalogu CAD bloků a stáhněte si některé z více než 4.895 stávajících bloků z oblasti stavebnictví, strojírenství, elektro, dopravy a mapování, rozčleněných do 115 tematických kategorií.

4.837 CAD tipů a triků na www.cadforum.cz:
Jak přidat položku do nabídky Odeslat (Send To) ve Windows? Jak poznat nainstalovaný Update v AutoCADu 2010? Trhaný pohyb myši v okně AutoCADu. Parametrické zobrazení šířky a délky rozvinu plechu. Jak získat nástroje "Assembly Tools" pro Inventor 2010? Trik na zkopírování rozvržení z jiného výkresu. Automatická kopie posledních verzí dokumentů z Vaultu do složky na disku. Mohu provozovat jednotlivé "Suite" aplikace na různých PC? Nedokumentovaná funkce pro rychlou editaci atributu bloku. Skrytí úhlopříčných hran na 3D objektech z Revitu. Jak vytvořit trvale symetrický výkres? SQL heslo pro správu Vault databáze. Dva triky pro opravu rozpadlých šraf. Využití WMS služeb v aplikaci Google Earth. Jak promítnout změnu v jednom podlaží i do jiných pater? Zašedlá funkce Obrázek - jak vložit obrázek do výkresu Inventoru?

Máte nějaký problém s produkty firmy Autodesk?
Přihlaste se do diskuzní konference CAD Fórum a zapojte se do výměny praktických zkušeností s tisíci ostatních uživatelů produktů Autodesku z České republiky i Slovenska (počet registrovaných již dosáhl 18.670, počet příspěvků již 62.650). Nebo si můžete zkusit vyhledat radu sami v databázi CAD tipů a triků, nebo kontaktujte technickou podporu na support@xanadu.cz

Jak získat přístup na VIP server XANADU?
"CAD Support Pack" je rozšířená služba XANADU zahrnující mj. i přístup na VIP server. Přístupový účet VIP poskytujeme též při nákupu komerčních verzí Autodesk produktů a při prodloužení Autodesk Subscription u naší firmy. Možnosti rozšířené technické podpory firmy XANADU najdete na http://vip.xanadu.cz


A z jiného soudku:
- Český veřejný dluh - držte si kloboučky (a peněženky)
- naši protinožci nežijí v Austrálii
- podléháte optickým iluzím? (PPT) a co těmto?
- tisknete ráno na toasty?
- 26 nejlepších filmových efektů za posledních 100 let (video)

Další informace

Informace o dalších novinkách najdete na www.cadstudio.cz, web serveru pro CAD a IT profesionály

Toto periodikum je zasíláno registrovaným zákazníkům společnosti XANADU a.s.,
kteří k tomu udělili souhlas. Pokud si nepřejete dále dostávat tyto a další informace
od společnosti XANADU a.s., můžete se odhlásit (odvolat souhlas) pomocí
odkazu mailing preference
Toto vydání dostáváte na adresu


XANADU a.s. - info@xanadu.cz
Autodesk Premier Solutions Provider, HP Preferred Partner, Microsoft Gold Certified Partner
www.cadstudio.cz - www.cadforum.cz - www.iproject.cz - www.hpdesignjet.cz
České Budějovice, 370 01, Tylova 17, tel. 386 352 966 (..969)
Praha 10, 106 00, Žirovnická 2389, tel. 283 891 154
Brno, 602 00, Sportovní 2a/558 (areál BILLA), tel. 541 212 077
Pardubice, 530 02, Štrossova 291, tel. 466 611 773
Ostrava, 709 00, Fráni Šrámka 5, tel. 596 611 060