X-NEWS: Xanadu homepage - www.cadstudio.cz

X-NEWS - Bulletin firmy XANADU - březen '09

Toto personalizované vydání bulletinu X-NEWS (obsahuje obchodní sdělení) dostáváte na základě vámi uděleného souhlasu. Lze jej odhlásit jediným klepnutím myši.
Pokud se tato zprava nezobrazi spravne, klepnete prosim na odkaz
www.cadstudio.cz/email/x-news0309.htm nebo www.cadstudio.cz/xnews

XANADU a.s., největší prodejce CAD řešení Autodesk v ČR, autorizovaný partner HP, IBM/Lenovo, Microsoft, si v tomto pravidelném bulletinu dovoluje upozornit na aktuality, nové služby, tipy a produkty z oblasti CAD/CAM, GIS/FM, tiskových a bezpečnostních řešení, podnikové IT infrastruktury obecně.

Z obsahu:

Nová certifikace ISO 9001:2008 pro XANADU
Společnosti XANADU a.s. se podařilo úspěšně projít recertifikačním procesem a obhájit certifikaci kvality ISO na následující 3 roky. Audit firemních procesů a podpory zákazníků byl certifikační agenturou vyhodnocován podle novelizované normy ISO 9001:2008.
Osvědčení vydané certifikační autoritou NQA CZ je zárukou jakosti pro stávající i budoucí obchodní partnery a znovu potvrzuje plnou konkurenceschopnost firmy na lokálním i mezinárodním trhu.

V únoru padl denní rekord v návštěvnosti serveru CADforum.cz – bylo zobrazeno 350.000 stránek za jediný den. Nejstarší příspěvek v archivu diskuzní konference CAD Fórum byl odeslán přesně před 12 lety, v březnu 1997.

AutoCAD, LT, CAD

CAD 2010 Přehled nových CAD aplikací řady 2010
Počínaje dnem 23.března budou na trh postupně uváděny nové verze produktů Autodesk řady 2010 pro oblasti strojírenství, stavebnictví, inženýrské stavby, mapování, pro geoprostorová řešení a vizualizace. Vedle AutoCADu 2010, AutoCAD Inventoru 2010, Autodesk Revitu 2010 bude k dispozici celkem 54 nových verzí s označením "2010".
Přehled nejdůležitějších aplikací nové řady 2010 najdete v článku Oznámení řady 2010. Aplikace řady 2010 dostanete zdarma při nákupu stávajících verzí 2009. S novými funkcemi řady 2010 se můžete seznámit na seminářích firmy XANADU (viz níže).
CAD 2010 zdarma Subscription zdarma
Při nákupu nových licencí většiny CAD a GIS produktů Autodesk řady 2009 nyní získáte roční předplatné - subscription - zdarma. Zajistíte si tak mj. i bezplatný upgrade na nově oznámené verze řady 2010. Jen u firmy XANADU navíc získáte i VIP podporu s přístupem na vip.xanadu.cz.
Akce platí vždy do uvedení příslušné jazykové verze daného produktu řady 2010. Ty budou uváděny postupně během druhého čtvrtletí 2009.
Úplný přehled produktů s bezplatným přechodem na verzi 2010 najdete v článku Subscription zdarma.
AutoCAD LT 2010 Novinky AutoCADu LT 2010
AutoCAD LT 2010 obsahuje velkou část nových funkcí AutoCADu 2010 (s vyjímkou 3D funkcí a vytváření parametrických vazeb). Můžeme se proto těšit např. na nové odměřovací funkce, rozšířenou podporu PDF, spline, čištění výkresů, nové kontextové ovládací prvky, či 100% kompatibilitu s novým formátem DWG2010.
Zároveň ale byla odstraněna řada omezení verze LT z minulých verzí. I verze LT tak nyní obsahuje příkaz Align, ořezávání a editaci referencí na místě, nepravoúhlé výřezy, rozšířenou editaci a export atributů.
Další informace na stránce AutoCAD LT

Majitelé Subscription samozřejmě získají nové verze 2010 automaticky zdarma.

Upozorňujeme na zvýšení cen některých CAD aplikací Autodesk (a snížení cen některých subscription), ke kterému dojde od 23. března. Využijte proto včasného nákupu u Xanadu - na objednávky přijaté do 23.3. aplikujeme vždy tu nižší z cen software před a po 23.3.

Německý výrobce aplikace LT Extender prohrál soud s Autodeskem o ochraně autorských práv a byl odsouzen k náhradě škody a ukončení distribuce této aplikace.

Video "AutoCAD - výrazy v kótách" v sekci Výuka ilustruje postup použití aritmetických výrazů v kótách AutoCADu.

Na XANADU Blogu najdete:
- Design na křídlech vážky
- Nová verze web prohlížeče Project Freewheel 1.0.9
- DWF výkresy nyní i ve Firefox, Google Chrome nebo Safari
- A letošního Oscara získává...
- Todella kattava kokoelma

Jak získat přístup do Subscription centra? Smazal jsem si e-mail s pozvánkou. Poradí Tip 6542.
Vynucení zadání úhlů ve stupních. Aby vám AutoCAD rozuměl i při práci v gradech nebo radiánech - viz Tip 6557.

Autodesk Inventor, MCAD - strojírenství

Inventor 2010 Akce: Inventor jen za 1/4 ceny
Přejděte nyní výhodně na plný strojařský 2D/3D CAD
V rámci promo akce nyní můžete využít dočasné, podstatně zvýhodněné ceny pro přechod z vašeho AutoCADu nebo AutoCADu Mechanical (jakákoliv upgradovatelná verze) na nejrozšířenější strojařský CAD - Autodesk Inventor. Zvýhodněná cena činí jen 1/4 ceny nové licence Inventoru - 1.450 EURO.
Viz Inventor za čtvrtinu ceny
Inventor Tooling 2010 Inventor Tooling Suite
Jedním z nových členů rodiny Inventoru 2010 je "AutoCAD Inventor Tooling Suite 2010". Tato aplikace obsahuje mj. i nástroje Inventoru pro navrhování a analýzu plastových součástí a sestav, ale i standardní knihovny plastových prvků, jako DME, Futaba, HASCO, LKM, Pedrotti, Polimold, Rabourdin nebo Strack.
Přijďte se seznámit s touto novinkou na MCAD semináře firmy XANADU.
Vault 2010 Nové varianty správy dokumentů - Autodesk Vault 2010
Klient-server aplikace pro správu dokumentů založené na ADMS serveru - Autodesk Vault - doznává v nadcházející verzi 2010 řady změn a vylepšení. Rodina produktů Autodesk Vault nyní pokrývá širší spektrum potřeb sahající od stávajících funkcí Autodesk Vault až po funkce aplikace Productstream. Uživatelé, kterým nestačí funkce standardní verze Vault (zdarma u řady Autodesk aplikací), tak mohou snadno zvolit požadované doplňující funkce. Autodesk Vault je od verze 2010 k dispozici ve čtyřech variantách - s postupně se zvyšující funkčností: Vault, Vault Workgroup, Vault Collaboration a Vault Manufacturing (což je nový název pro Productstream).
Porovnání funkcí a novinky verze 2010 najdete na stránce Autodesk Vault
iLogic Extension pro Inventor 2009
Uživatelé Autodesk Inventoru 2009 s platným Subscription si nyní mohou ze svého Subscription centra stáhnout nový bezplatný modul (extension) - iLogic. iLogic Extension rozšiřuje parametrické schopnosti Inventoru formou výkonného a elegantního řešení - to je postavené na navrhování řízeném pravidly. S iLogic vytváříte různé konfigurace výrobku, které se automaticky aktualizují podle zadaných pravidel definujících vztahy mezi parametry modelu.
Čtěte na iLogic Extension
Semináře - Nová MCAD řešení řady Autodesk 2010 pro strojírenství
Navštivte semináře firmy XANADU konané po celé České republice ve dnech 27.4.-7.5.2009 a seznamte se s novými strojírenskými aplikacemi Autodesk pro 2D a 3D tvorbu, publikování a správu digitálních prototypů.
Při nákupu 3D CAD aplikace získají účastníci semináře výkonnou HP workstation zdarma!
Další informace a online registrace viz MCAD semináře

Vault Workshop - přijďte na bezplatný seminář firmy XANADU a naučte se efektivně využívat řešení pro správu dokumentů, které již vlastníte spolu s vaší CAD aplikací Autodesk. Viz registrace.

Populární aplikace iPropWiz je nyní k dipozici i pro Inventor 2009 (32/64-bitová verze).

Aplikace FeatureRename automaticky pojmenovává díry, závity a zkosení ve stromu konstrukčních prvků v Inventoru.

Jak vložit vlastní razítko do šablony výkresu Inventoru? Přečtěte si Tip 6547.

Architektura, stavebnictví, vizualizace (AEC)

Semináře - Nová CAD/BIM řešení řady Autodesk 2010 pro stavebnictví
Navštivte semináře firmy XANADU ve dnech 14.4.-16.4.2009 a seznamte se s novými AEC aplikacemi Autodesk v oblasti architektury a stavebnictví.
Další informace a online registrace viz AEC semináře
Sort&Mark pro Revit nyní levněji
Nadstavbové aplikace AGA-CAD Tools4Revit pro Autodesk Revit - tedy Sort&Mark, Rafter+ a Truss+ nyní můžete získat levněji. Do uvedení nových verzí Revit Architecture, Revit Structure a Revit MEP řady 2010 můžete využít slevu 30% na nadstavby "Tools4Revit" pro Autodesk Revit. Součástí promo akce je i bezplatný upgrade nadstaveb na verzi Revit 2010. Akce platí do uvedení nových verzí Revit řady 2010 (cca 30.4.). Tyto nadstavby umožňují automatické vytváření střech, krovů a výkazů stavebních prvků v prostředí BIM aplikace Autodesk Revit. Aktuální verze Sort&Mark 2009.5 přidává možnost vykazovat v legendě počet dveří a ignorovat v legendě směr otevírání dveří.
Další informace viz Tools4Revit
Civil-SprX - příčné řezy vodních toků
Pokud používáte AutoCAD Civil 3D pro vodohospodářské stavby, využijete našeho návodu pro nastavení obráceného staničení a číslování příčných řezů "proti proudu" - směrem od ústí řeky.
Viz tip Obrácené staničení vodního toku a bezplatná utilita SPRx.
Softimage Autodesk Softimage
Byla uvedena nová verze vizualizační aplikace Autodesk Softimage 7.5 s technologií UV rozvinu, simulátorem tkanin Syflex, rychlejším renderingem a integrovaným rendererem mental ray 3.7+.

Při objednání prodloužení CADKON Subscription programu do 30.6.2009 dostane uživatel automaticky 1/2 roku zdarma navíc. Při nákupu nové licence CADKONu-2D nebo CADKONu-TZB nebo CADKONu-RCD nebo CADKONu-KROVY je CADKON Subscription program na 1 rok v ceně produktu.

PDF Rozšiřující Subscription Bonus Pack 2009 (rozšířený import/export PDF) je nyní k dispozici i pro AutoCAD Civil 3D 2009. Viz článek.

Dalším novým bezplatným Subscription nástrojem je GENIO Import/Export pro Civil 3D 2009, který podporuje soubory aplikace Bentley MX.

Na webu CADforum.cz najdete novou českou online příručku k rastrové aplikaci AutoCAD Raster Design.

Project Dragonfly (Vážka) je nová web aplikace Autodesku pro jednoduché vytváření a prezentaci dispozic místnostností (2D+3D). Vyzkoušejte si na Autodesk Dragonfly.

Video "Civil 3D - výměna podsestav" v sekci Výuka ilustruje výměny podsestav v příčném řezu.

Na blogu věnovaném používání aplikace AutoCAD Civil3D v ČR - Civil3D.cz - najdete:
- AutoCAD Civil 3D: The road ahead (prezentační video k Civil 3D)
- Návrat odhumusování 2 aneb pokud skrýváme jen někde (postup)
- Kouzlení se stopami příčných řezů (postup, video)

Jak popsat linie sítí nebo jiné křivky ve směru jejich vedení? Tip 6560 shrnuje 7 způsobů.
Vytvoření křivky průsečnice průniku dvou povrchů terénu popisuje Tip 6562.

GIS, mapování, FM

MapGuide Pre-caching rastrů v MapGuide Open Source
Nejnovější verze authoring nástroje MapGuide Maestro podporuje užitečnou akcelerační funkci pro práci s rozsáhlými rastry - MgCooker. Ta umožňuje dávkově vytvořit cache paměť náhledových rastrů pro zadaná měřítka pohledů - následný MapGuide přístup ke GIS vrstvě rastrové mapy je tak řádově rychlejší.

Jak nastavit souřadný systém JTSK jedním tlačítkem? Viz Tip 6543.

Produkty HP, IBM, hardware, novinky, akce

K notebookům HP mobilní internet 3G zdarma
Mobilita HP notebooků je nyní podtržena nabídkou mobilního vysokorychlostního internetu od O2 zdarma. Pro internet zdarma stačí jednoduchá instalace - připojíte USB klíč (nebo u vybraných modelů jen vložíte SIM kartu do integrovaného 3G modulu) a můžete surfovat - kdykoliv a kdekoliv.
Nabídka se týká vybraných modelů ze všech modelových řad - HP 550, HP Compaq 2230s, 6730s, 6735s, 6730b, 6530b, 6735b a HP EliteBook - viz internet zdarma.
Ke stanici HP LCD monitor 22" zdarma
Ke dvěma modelům HP workstation xw 4600 - KK505EA nebo KK510ES - získáte při nákupu do 31.3. 22" LCD monitor HP L2245w ZDARMA.
HP Enterprise Virtual Array 6400/8400 (EVA)
Firma Hewlett-Packard představila nová disková pole HP Enterprise Virtual Array 6400/8400 (EVA 6400/8400) s inovovaným řešením Storage Virtualisation Services Platform (SVSP) a novou verzí zálohovacího software Data Protector 6.1. SAN Storage EVA 6400/8400 využívá nejnovější technologie jako možnost použití SSD disků, zabezpečení VRAID 6, maximální velikost LUN 32 TB, podporu VMware a plně virtualizovanou vnitřní architekturu. HP EVA 6400/8400 je ideální řešení pro virtualizované serverové prostředí a aplikace na bázi Oracle, SAP a Microsoft.
3D myši zefektivnily práci o 30%
Britská firma Douglas Equipment (letištní tahače) využívá CAD aplikace Autodesk Inventor 2009 a AutoCAD Electrical 2009. Po doplnění všech svých pracovních stanic o 3D myši (SpacePilot a SpaceNavigator for Notebooks) zaznamenali její konstruktéři 30% nárůst produktivity.

Chcete si usnadnit opravy a pravidelnou údržbu tiskáren a počítačů HP ve vaší organizaci? Kontaktujte servisní oddělení XANADU, autorizovaného servisního partnera HP.

Informujte se na aktuální výhodnou nabídku HP serverů a výkonných pracovních CAD stanic HP.

Xanadu Shops Aktuální ceny všech produktů najdete na www.cadstudio.cz/shop

Microsoft, ostatní software

Server 2008 Firemní software Microsoft až o 35% levněji
Potřebujete snížit provozní náklady na firemní komunikaci a firemní aplikace, a zároveň zvýšit produktivitu zaměstnanců? Softwarové nástroje Microsoft pro vaše obchodní aktivity nyní můžete získat až o 35% levněji. Do 30.6.2009 můžete využít slev na licence Microsoft Exchange 2007, Microsoft Office Professional Plus 2007, Microsoft Windows Server 2008 a Microsoft SQL Server 2008.
Čtěte Firemní software Microsoft levněji
Nová verze Microsoft App-V
Společnost Microsoft uvolnila ke stažení nejnovější verzi technologie pro virtualizaci aplikací App-V. App-V slouží ke spouštění aplikací bez nutnosti jejich instalace a nutnosti interakce s hostitelským operačním systémem. Dosavadní verze 4.5 nepodporovala Windows 7, což řeší nejnovější aktualizace Cumulative Update 1 (CU1). Technologie App-V je součástí balíčku Microsoft Desktop Optimization Pack (MDOP).
Co přinese SP2 pro Windows Vista?
V dubnu má být uveden SP2 pro Windows Vista (stejný kód jako SP1 pro Windows Server 2008). Kromě oprav chyb přinese vylepšení v těchto oblastech:
  • Vylepšená správa napájení (o 10% efektivnější spotřeba energie)
  • Nová verze Windows Search 4.0 s podporou skupinových politik
  • Windows Connect Now - zjednodušení připojení k WiFi
  • Extended FAT s poporou souborů větších než 4GB
  • Nativní zapisování datových disků Blu-ray

Firma XANADU je certifikovaným Gold partnerem Microsoft - nabízíme kompletní řešení vašich firemních kancelářských ('backoffice') aplikací i CAD/CAM/GIS řešení od jednoho dodavatele.
Viz nabízená řešení

XANADU - vlastní aplikace

Z nově uvedených a aktualizovaných CAD utilit Xanadu:

Utilita Sol2Face převádí entity Deska (2D Solid) na 3D plochy (3D Face) - např. pro účely vizualizace.

Utilita GeoRefImg pro georeferencování obrázků nyní podporuje i formáty ECW a SID.

Doplněny další automatizační funkce do utility (reaktoru) FLay pro vynucení hladin pro zadané typy objektů.

Utilita fArea byla doplněna o příkaz fLength pro vytváření dynamické popisky délky.

Zakázkový vývoj CAD a GIS aplikací firmy XANADU - viz www.cadstudio.cz/vyvoj

Service Packy, aktualizace, bezplatný software

  • AutoCAD Civil 3D 2009 Update 2.1
  • AutoCAD Map 3D 2009 Update 2
  • AutoCAD 2009/2008/2007 hardware XML database update
  • DWFxConverter - převádí formáty mezi DWF a DWFx

viz www.cadstudio.cz/download (viz též tabulky kompatibility patchů)

Školení, kurzy, služby

Byly vypsány nové termíny na školení novinek AutoCADu, Inventoru, AutoCADu Civil 3D, 3ds Max. Využijte nabídku firmy XANADU, Autorizovaného školicího střediska Autodesku (ATC), na CAD školení AutoCAD, Inventor, AutoCAD Architecture a Mechanical, Revit, Civil 3D (včetně verzí 2009).

Přehled kurzů je pro vás připraven na www.cadstudio.cz/skoleni.

Podpora, tipy a triky

Nasloucháme Vám Vážený zákazníku, NASLOUCHÁME VÁM
I Váš názor je důležitý a pro naši práci významný - ať jste našimi zákazníky, partnery, nebo třeba jen náhodnými návštěvníky našich webů. Každý váš názor bude vyslechnut a vynasnažíme se jej využít pro další zlepšení našich služeb.
Vaše názory nám můžete zaslat pomocí stránky www.cadstudio.cz/naslouchamevam nebo e-mailem na naslouchamevam@xanadu.cz.

Katalog CAD bloků byl rozšířen o stovky nových DWG, RFA a IPT bloků.
Jednoduše přispějte vaším uploadem do Katalogu CAD bloků a stáhněte si některé z více než 4.171 stávajících bloků z oblasti stavebnictví, strojírenství, elektro, dopravy a mapování, rozčleněných do 113 tematických kategorií. Katalog např. nově obsahuje výkresy redukčních ventilů LDM.

4.603 CAD tipů a triků na www.cadforum.cz:
Nejde mi vymazat hladina výkresu (obsahuje objekty). Jak upravit popisy profilů v kusovníku AutoCADu Mechanical? Podle EULA údajně nesmím používat CAD software v zahraničí - je to tak? Jak nastavit "průhlednou" barvu vlastních ikonek AutoCADu? AutoCAD 2009 mi hlásí nedostatek paměti - Out of memory. Simulace proudění na 3D modelu. Zobrazení plochy povrchu součásti v kusovníku Inventoru. Vektorizace vrstevnic ze skenované mapy. Výpůjčka síťové licence Raster Design. Jak jednoduše eliminovat dlouhé trojúhelníky po okrajích trojúhelníkové sítě? HP DesignJet hlásí systémovou chybu: 04C300 00240000. Podstatné urychlení tisku z Mapu a Civilu 2009. Nitkový kříž se mi zobrazuje šikmo (pootočený). Přidání výrobků dalších firem do AutoCADu Electrical.

Máte nějaký problém s produkty firmy Autodesk?
Přihlaste se do diskuzní konference CAD Fórum a zapojte se do výměny praktických zkušeností s tisíci ostatních uživatelů produktů Autodesku z České republiky i Slovenska (počet registrovaných již dosáhl 14.740, počet příspěvků již 58.275). Nebo si můžete zkusit vyhledat radu sami v databázi CAD tipů a triků, nebo kontaktujte technickou podporu na support@xanadu.cz

Jak získat přístup na VIP server XANADU?
"CAD Support Pack" je rozšířená služba XANADU zahrnující mj. i přístup na VIP server. Přístupový účet VIP poskytujeme též při nákupu komerčních verzí Autodesk produktů a při prodloužení Autodesk Subscription u naší firmy. Možnosti rozšířené technické podpory firmy XANADU najdete na http://vip.xanadu.cz


A z jiného soudku:
- baterie, které se nabijí za 3 vteřiny
- nikdy nedávej počítači najevo, že spěcháš (anonymní citace)
- jak muži hovoří se ženami (video)
- qlock - kolik je kde zrovna hodin?
- infračervená kamera vidí dovnitř těla (video)
- máte tiskárnu a webkameru? vyzkoušejte si GE SmartGrid

Další informace

Informace o dalších novinkách najdete na www.cadstudio.cz, web serveru pro CAD a IT profesionály

Toto periodikum je zasíláno registrovaným zákazníkům společnosti XANADU a.s.,
kteří k tomu udělili souhlas. Pokud si nepřejete dále dostávat tyto a další informace
od společnosti XANADU a.s., můžete se odhlásit (odvolat souhlas) pomocí
odkazu mailing preference
Toto vydání dostáváte na adresu


XANADU a.s. - info@xanadu.cz
Autodesk Premier Solutions Provider, HP Preferred Partner, Microsoft Gold Certified Partner
www.cadstudio.cz - www.cadforum.cz - www.iproject.cz - www.hpdesignjet.cz
České Budějovice, 370 01, Tylova 17, tel. 386 352 966 (..969)
Praha 10, 106 00, Žirovnická 2389, tel. 283 891 154
Brno, 602 00, Sportovní 2a/558 (areál BILLA), tel. 541 212 077
Pardubice, 530 02, Štrossova 291, tel. 466 611 773
Ostrava, 709 00, Fráni Šrámka 5, tel. 596 611 060