X-NEWS: Xanadu homepage - www.cadstudio.cz

X-NEWS - Bulletin firmy XANADU - březen '08

Toto personalizované vydání bulletinu X-NEWS (obsahuje obchodní sdělení) dostáváte na základě vámi uděleného souhlasu. Lze jej odhlásit jediným klepnutím myši.
Pokud se tato zprava nezobrazi spravne, klepnete prosim na odkaz
www.cadstudio.cz/email/x-news0208.htm nebo www.cadstudio.cz/xnews

XANADU a.s., největší prodejce CAD řešení Autodesk v ČR, autorizovaný partner HP a IBM/Lenovo, si v tomto pravidelném bulletinu dovoluje upozornit na aktuality, nové služby, tipy a produkty z oblasti CAD/CAM, GIS/FM, tiskových a bezpečnostních řešení, podnikové IT infrastruktury obecně.

Z obsahu:

AEC Partner Nejrychleji rostoucí AEC partner
Autodesk ocenil firmu XANADU jako prodejce s největším růstem v oblasti stavebnictví a architektury ze region ČR a SR.
Viz stavařská řešení Xanadu
XANADU na One Team Conference 2008
Na právě proběhlé celosvětové partnerské konferenci firmy Autodesk byli mj. oceněni 3 nejlepší GIS partneři Autodesku - mezi nimi i firma XANADU.
Čtěte na Xanadu.cz

Počet registrovaných uživatelů webu CADforum.cz již přesáhl 7.000. Ti mají přístup k více než 46.000 diskusním příspěvkům a knihovně 2.500 CAD bloků.

AutoCAD, LT, CAD

AutoCAD 2009 Uvedení AutoCADu 2009 - novinky
V těchto dnech je uváděna nová verze AutoCADu a další CAD produkty nové řady "AutoCAD 2009". Majitelé Subscription (zatím jen EN verzí) tak mohou očekávat zásilku s bezplatnou dodávkou nové verze.
Co je ve verzi 2009 nového? AutoCAD 2009 je zaměřen na produktivitu - na první pohled upoutá nové, rozšiřitelné uživatelské rozhraní využívající tzv. "ribbon" (známý z Office 2007). Všechny aplikace řady 2009 nabízí nové, jednotné navigační nástroje ViewCube a SteeringWheel. Pro prohlížení CAD dat už nepotřebujete prohlížeč - nový publikační formát DWFx lze zobrazovat přímo ve Windows Vista a XP. Tvorbu maker usnadní Záznamník akcí (macro recorder). I v české verzi se dočkáme nativní 64bitové verze AutoCADu.
Přehled všech hlavních novinek AutoCADu 2009 najdete na stránce AutoCAD 2009. AutoCAD 2009 UI
Aplikace řady 2009 budou uváděny v originálních anglických i lokalizovaných českých verzích v průběhu následujících měsíců. Tyto aplikace si však můžete zajistit již dnes formou bezplatného Subscription - viz níže - Subscription 2008 Promo.
Subscription zadarmo - výhodná cesta k CAD verze 2009
Při koupi plné komerční verze CAD aplikací firmy Autodesk nyní získáte roční Subscription zdarma. V rámci tohoto předplatného pak získáte mj. i bezplatný upgrade vaší CAD aplikace na novou verzi 2009. Tato zvýhodněná nabídka platí pro následující CAD aplikace:
 • AutoCAD LT 2008
 • AutoCAD 2008
 • AutoCAD Architecture 2008
 • Inventor Suite 2008
 • AutoCAD Mechanical 2008
 • AutoCAD Electrical 2008
K Autodesk Subscription tak získáte zdarma i další výhody od firmy XANADU - včetně podpory a přístupu na VIP server.
Viz Subscription 2008 promo
AutoCAD LT 2009 Nepropásněte levnější upgrade AutoCADu LT
Od uvedení nové verze LT2009 (novinky viz AutoCAD 2009) dojde ke změně ceny upgrade AutoCADu LT. Podobně jako u ostatních produktů firmy Autodesk bude cenově zvýhodněn způsob aktualizace verzí cestou Subscription oproti starší metodě Upgrade. Plánované zvýšení ceny upgrade AutoCADu LT (z 400 Euro na 650 Euro) ve srovnání s cenou 200 Euro za obnovu ročního Subscription potvrzuje výhodnost Subscription i z čistě cenového pohledu a proč dnes uživatelé CAD aplikací preferují levnější cestu Subscription (viz online kalkulačka subscription).
Pokud jste uživateli starší verze AutoCADu LT, využijte dosud levnější upgrade na aktuální verzi AutoCAD LT 2008 a pomocí Subscription si rovnou zajistěte bezplatný přechod na právě uváděný AutoCAD LT 2009 (který ruší řadu omezení verze "LT"). Ušetříte tak proti pozdějšímu upgrade na verzi 2009 - dnešní cena upgrade + cena subscription jsou totiž nižší než budoucí cena upgrade.
Při koupi nové licence AutoCADu LT 2008 dnes navíc dostanete v rámci akce "Subscription 2008 promo" zdarma LT-Subscription zajišťující pozdější bezplatný přechod na LT 2009.
Viz LT upgrade
Design Review 2009 Nové možnosti prohlížení a připomínkování CAD dat
S novou řadou CAD aplikací "2009" se významně rozšiřují i možnosti prohlížení a připomínkování CAD dat. Všechny aplikace řady 2009 nabízejí kromě klasického formátu DWF i jeho "XPS" variantu DWFx. Formát DWFx ja nativně podporován ve Windows Vista a Windows XP s aktuálním .NET Framework, takže pro jeho zobrazení již není potřeba žádný prohlížeč.
Nová verze bezplatného připomínkovacího nástroje Autodesk Design Review 2009 již také umí pracovat i s formátem DWFx a umí též oba formáty převádět. Nabízí též zjednodušené ovládání a vyšší rychlost. Formát DWFx lze nyní prohlížet i pomocí web služby freewheel.autodesk.com.
Nová verze bezplatného prohlížeče DWG - Autodesk DWG TruewView 2009 - nabízí kromě prohlížení i převod DWG do starších formátů a nově i funkce pro odměřování výkresů.
Změny cen Autodesk od 25.3.2008 !
V souvislosti s uvedením produktů nové řady 2009 chystá Autodesk také změnu cenové hladiny některých svých produktů (nahoru i dolů). Vedle výše zmíněného zdražení AutoCADu LT se naopak zlevňují některé vizualizační aplikace.
Čtěte v článku Změny cen Autodesk
Aktuální počty licencí Autodesk software
Autodesk zveřejnil výsledky za fiskální rok 2008 (tedy období 1/2007-1/2008). Tržby činily 2.172 miliardy dolarů, což představuje 18% meziroční nárůst. Za Q4 vzrostl objem prodeje o 20%, v České a Slovenské republice pak dokonce o 43%. Zároveň byly zveřejněny aktuální celkové počty prodaných licencí některých produktů.
Čtěte na Počty licencí

Vychutnejte si EURO 2008 s AutoCAD LT - ke každé dodávce 5 licencí AutoCADu LT dostanete dres a míč Puma a kšiltovku Adidas. Viz promo akce.

Uživatelé Autodesk Subscription budou moci využívat až 3 verze starší licence dané aplikace (aniž by museli ony starší verze vlastnit).

Doplňková aplikace ShareNow (labs.autodesk.com) pro automatické publikování a sdílení CAD návrhů nyní podporuje CAD aplikace řady 2008 i 2009.

Vyhledávač Google umí prohledávat i texty v online DWF souborech - zkuste si např. najít "Xanadu" v DWF

Na CAD Blogu najdete: Komu se zelení... nebo AutoCAD 2009, Inventor 2009, Revit 2009...

Jak předefinovat vlastnosti hladin vlastnostmi z jiného DWG výkresu? Čtěte Tip 5993.

Autodesk Inventor, MCAD - strojírenství

Inventor Pro 2009 Přichází nový Inventor 2009
Blíží se uvedení nové (podstatně nové) verze světově nejprodávanější MCAD aplikace - Autodesk Inventor 2009. Ten obsahuje přes 200 nových a rozšířených funkcí - umožňuje pracovat s většími návrhy, vylepšuje konstrukční funkce, podporuje cizí datové formáty. Jaké jsou nejdůležitější novinky?
Inventor 2009 je poprvé k dispozici i v nativní 64bitové verzi (bez paměťových omezení), podporuje 3D data ve formátech Pro/ENGINEER, Granite, UG-NX, Parasolid, SolidWorks, rozšiřuje funkce plechových součástí, má řadu nových výkresových funkcí (formátování textu, lepší tisk...), zahrnuje výkonnostní optimalizace (např. podporu SSE2), vlastní profily v Generátoru rámů, nové 3D navigační nástroje a podporu XPS formátu DWFx (jednotící funkce řady 2009), publikování do PDF, uživatelské konstrukční funkce součástí a sestav, výrazně rozšířené Inventor Studio, vyšší výkon Vaultu, rozšířené simulační funkce, jednodušší instalace.
Přehled všech hlavních novinek Inventoru 2009 najdete na stránce Xanadu - Inventor 2009.
AIS6 Vyměňte starý CAD za nový Autodesk Inventor
Vlastníte starou verzi programů Autodesk Inventor (R8/R7/R6), AutoCAD Mechanical (2004 a starší) či Mechanical Desktop, kterou již nelze upgradovat? Chcete využít výhody nejmodernějších technologií ale nechcete platit plnou cenu za novou licenci? Využijte naší mimořádné nabídky: nyní máte možnost získat 30% slevu a navíc vás zdarma zaškolíme.
Akce probíhá od 15. února do 15. dubna 2008 - viz podrobnosti.

Vyžádejte si instalační DVD zkušební verze Inventoru Professional nebo si nechte tuto verzi předvést.

ISOGEN
Firma XANADU uzavřela partnerskou smlouvu se společností Alias (Intergraph) a stala se autorizovaným dodavatelem potrubní aplikace ISOGEN. ISOGEN je automatický generátor izometrických výkresů potrubních technologií. Jde o průmyslový standard pro navrhování potrubních systémů, tvorbu izometrických výkresů, schémat, kusovníků.
ISOGEN je určen pro profesionály v chemickém, zpracovatelském, potravinářském a jim podobných oborech. Společně s Autodesk Inventorem získávají nástroj pro navrhování potrubí od počátečního návrhu až po výrobu a montáž podle průmyslového standardu.
Viz ISOGEN
Jak zefektivnit správu dokumentů
Navštivte workshop firmy XANADU věnovaný zefektivnění správy CAD dokumentů a dat s vazbou na IS/ERP. Seminář se koná 29.4.2008 v Jihlavě.
Tento seminář je určen pro všechny, kdo používají Autodesk Vault či Productstream, nebo uvažují o jeho nasazení a rádi by se dozvěděli o možnostech rozšíření a další funkčnosti, popřípadě uvažují o efektivním systému pro správu CAD dat s propracovanou vazbou na CAD aplikace.
Viz online registrace

Přínosy aplikací Vault a Productstream ve správě produktových dat - čtěte v PDF dokumentu Xanadu - Vault/Productstream.

Jak omezit přístupová práva k dokumentům v centrálním úložišti Vault? Použijte nastavení viz Tip 6004.
Interaktivní úprava tvaru spline křivek v náčrtu Inventoru. Přečtěte si Tip 6011.
Jak zobrazit hodnotu vypočteného číselného parametru bez jednotek "ul". Přečtěte si Tip 6023.

Architektura, stavebnictví, vizualizace (AEC)

Revit 2009 Co nabídne nový Revit 2009?
V rámci nových produktů řady 2009 jsou uváděny i nové verze CAD/BIM aplikace Autodesk Revit (Architecture, Structure, MEP). Co přináší nového?
Nový rendering modul mental ray nabízející kvalitnější vizualizuace, knihovnu materiálů a podporu formátu FBX, jako všechny další aplikace řady 2009 využívá navigační nástroje ViewCube a SteeringWheels a nový publikační formát DWFx, nástroj Tažený přechod umožňuje modelování komplexních tvarů, vylepšuje práci s místnostmi, s kótami a textem, nabízí rozšířené nástroje pro držitele Subscription.
Přehled všech hlavních novinek Revitu 2009 najdete na stránce Xanadu - Revit.
Architecture 2009 Novinky AutoCAD Architecture 2009
Novým stavařským AutoCADem je Architecture 2009 - nabízí tyto hlavní novinky:
Vedle novinek samotného AutoCADu 2009 obsahuje vylepšení nástrojů urychlující projektování - např. kreslení prostorů a stěn (začišťování, uživatelská zakončení), popisek (víceřádkové), či Navigátoru projektu. Automaticky aktualizuje xrefy. Zobrazuje nápovědné tipy u nástrojů, u řešení problémů a vlastnosti objektů. Rozšiřuje podporu souborových formátů (DGN v7, gbXML, vylepšené IFC), vazbu na Google Earth. K dispozici je i nativní 64bitová verze ACADA. Držitelé Subscription získávají ilustrační nástroj Impression 2 a modul Drawing Compare.
Informace o AutoCADu Architecture najdete na stránce Xanadu - AutoCAD Architecture.
Civil 3D 2009 Novinky AutoCAD Civil 3D 2009
Projektování terénních a liniových staveb je snazší v AutoCADu Civil 3D 2009 - nabízí nyní mj.:
Podporu práce s velkými modely terénu (>1.6 mil.bodů), ořez terénu, plochy povodí, komunikaci s geodetickými zařízeními (dálkoměry), nové moduly pro hydrologii a hydrauliku (Hydraflow), snazší modelování koridorů, svahování zemních těles, kritérii řízený návrh komunikací, optimalizaci tras/nivelet, propojení xrefů, hmotnice, přesuny hmot, rozšíření zástupců dat a Vaultu.
Informace o AutoCADu Civil 3D najdete na stránce Xanadu - AutoCAD Civil 3D.
Impression Autodesk Impression pro vaše prezentace zdarma !
Zajímavým překvapením uvádění řady 2009 je zahrnutí nové verze ilustrační aplikace Impression 2 (dříve: 500$) do bezplatných nástrojů dostupných v rámci Subscription ke všem stavařským CAD aplikacím (AutoCAD, AutoCAD Architecture, Revit, Civil 3D, Map) řady 2009.
Grafická aplikace Impression umožňuje snadnou a rychlou tvorbu přesvědčivých "ručních" prezentačních obrázků (perspektiv, pohledů, půdorysů) přímo z CAD dat AutoCADu, Revitu či Inventoru. Prezentace jsou přitom asociativní s původními CAD daty (DWG, DWF) takže při jejich aktualizaci je aktualizována i ilustrační kresba. Na CAD data jednoduše aplikujete předdefinované či vlastní styly a technický CAD výkres se změní na ilustrační kresbu vzhledu ručního náčrtu. Bloky symbolů (např. stromů) jsou nahrazeny obrázky, plochy jsou vybarveny štětcem, krajónem, křídou či připravenými texturami, do scény lze doplnit stafážní bloky z širokého sortimentu.
Podrobnější informace najdete na stránce Xanadu - Impression.
Nové Revit učebnice v češtině (PDF)
Od 18.3. budou k dispozici ke stažení nové české elektronické materiály (PDF + ukázková data) cvičebnice Revitu. Jde o 312-stránkový "Pracovní sešit studenta", 87-stránková skripta a 300MB komprimovaných dat 20 lekcí ukázkových dat.
Viz Xanadu - Revit
Xanadu na IBF 2008
Navštivte expozici firmy XANADU na mezinárodním stavebním veletrhu IBF Brno - pavilon B, stánek 60. Seznamte se s právě uváděnými novinkami z oblasti CAD a BIM aplikací pro projektování. Veletrh se koná ve dnech 22.4.-26.4. 2008.
Udílení Oskarů
Jubilejní 80. výroční ceny Akademie také znamenají již třináctý rok v řadě, kdy všechny filmy nominované na Oscara v kategorii "Nejlepší filmové efekty" byly spoluvytvářeny pomocí vizualizačních a multimédia technologií firmy Autodesk.
Čtěte na Xanadu.cz

Co přináší RoadPAC 2008 v projektování silnic a dálnic? Čtěte v PDF dokumentu Xanadu - RoadPAC 2008.

Jak použít šikmou osnovu obvodového pláště v Revitu? Pomůže postup viz Tip 6003.
Jaké jsou způsoby načtení externího seznamu bodů do Civil 3D? Postupy popisuje Tip 1080.

GIS, mapování, FM

GIS uživatelé Autodesku už nemusí chodit na Katastr
Český úřad zeměměřičský a katastrální (ČÚZK) začal ve zkušebním provozu poskytovat webové mapové služby (WMS) pro katastrální mapy. Zkušební verze služby WMS KN je dostupná na adrese http://wms.cuzk.cz/wms.asp.
Pomocí této web aplikace se tak můžete přímo z vaší GIS či CAD aplikace (AutoCAD Map 3D, Civil 3D, MapGuide) napojit online na datový zdroj katastru. Služba WMS KN používá stejné datové zdroje skenovaných map jako standardní nástroj "Dálkový přístup" a poskytuje grafická data digitální katastrální mapy (DKM) a orientační mapy parcel (OMP).
Viz článek na Xanadu.cz
Uveden MapGuide Open Source 2.0, FDO 3.3.0
Hlavním novinkou této verze je implementace technologie Fusion, symbologie včetně uživatelských typů čar, stylizace výškových dat v rastrech a podpora FDO 3.3.0.
Na webu OSGeo byla rovněž uvedena nová verze Open Source FDO providerů 3.3.0. Ta mj. zahrnuje podporu SQL Server Spatial 2008, FDO provider for PostGIS, rozšířenou WMS podporu rastrových obrázků png, tiff, jpeg a gif, nebo FDO Schema Manager s podporou databázových pohledů (view).

Produkty HP, IBM, hardware, novinky, akce

HP DnJ T1100 DesignJet T1100 - Špička pro design
Vydavatelství Computer Press ocenilo řadu velkoformátových tiskáren (plotrů) HP DesignJet T1100 a CAD aplikaci Autodesk AliasStudio titulem "Špička pro design 2007". Specializované velkoformátové tiskárny řady DesignJet T1100 umožňují vysoce kvalitní a efektivní tisk technických výkresů a vizualizací. Při své kvalitě a servisním zázemí společnosti Hewlett-Packard představují dokonalý nástroj pro všechny profesionální uživatele aplikací CAD a GIS, kteří vytvářejí papírové výkresy.
Viz HP DesignJet
HP ProLiant DL380 - nejprodávanější server na světě
Nejlépe prodávaný server na světě - ProLiant DL380 - vychází z osvědčeného provedení a nabízí spolehlivý provoz i široké možnosti správy používané ve velkých organizacích. Poskytuje osvědčený výkon dvou procesorů Intel Xeon a nabízí provedení 2U pro použití v racku. Je vybaven řadou management aplikací HP.
Nyní probíhá akce na modely DL380 G5 - čtěte na Xanadu.cz
HP DeskJet slaví 20 let
Inkoustové tiskárny HP Deskjet slaví již 20 let své existence. Od svého uvedení v roce 1988 přináší inkoustová technologie HP kvalitní a cenově dostupný tisk na každý stůl - tiskárnu HP Deskjet si vybralo již 240 milionů zákazníků na celém světě. HP Deskjet je po celou dobu nejprodávanějším typem inkoustových tiskáren.
Informace z historie HP DeskJet viz článek na Xanadu.cz.
Disky se nemusí točit...
SSD disky postavené na flash technologii (32GB a 64GB) už nacházejí cestu do nových notebooků, včetně notebooků HP. Oproti klasickým diskům mají zatím podstatně vyšší cenu, ale jsou oblasti, kde lze tuto cenu vyvážit podstatně vyšší spolehlivostí těchto typů disků (cca 6x), jejich vyšším výkonem (netrpí fragmentací) a nižší spotřebou (1/3, výdrž notebooku se zvýší o cca 10%).
Spočtěte si úspory při nasazení SSD disků ve vaší firmě pomocí online kalkulačky firmy Samsung.

Informujte se na aktuální výhodnou nabídku HP serverů a výkonných pracovních CAD stanic HP.

Xanadu Shops Aktuální ceny všech produktů najdete na www.cadstudio.cz/shop

Microsoft, ostatní software

SQL 2008 Windows Server 2008, SQL Server 2008
V prodeji je nový Microsoft Windows Server 2008 s řadou nových funkcí z oblasti bezpečnosti, spolehlivosti, výkonu, automatizace správy a virtualizace. Microsoft představil i nový SQL Server 2008 nabízející mj. i podporu geoprostorových dat.
Viz přehled funkcí Windows Server 2008.
VMware Virtualizační řešení VMware
VMware je vedoucím výrobcem řešení a produktů pro virtualizaci. Jeho virtualizační software je používají firmy všech velikostí pro zvýšení využití a snížení nákladovosti provozu informačních technologií. Nasazení produktů VMware podporuje řešení zejména v oblasti konsolidace serverů a business kontinuity, dále také v oblastech efektivního provozu a správy desktopů nebo optimalizace vývoje software.
Firma XANADU je autorizovaným Professional Partnerem VMware.
Viz Xanadu - VMware.
Nová verze Kerio MailServer 6.5
Byla uvedena nová verze oblíbeného poštovního serveru Kerio. Mezi nejdůležitější vylepšení nové verze patří multiplatformní server CalDAV a rozšířený Kerio Outlook Connector.
Server CalDAV aplikace Kerio MailServer je první implementací CalDAV, která řeší problémy se spoluprací v podnicích, kde uživatelé pracují na různých platformách. Kerio Mailserver umožňuje propojit komerční i open source klientské aplikace pro práci s kalendáři a plánování času, včetně Microsoft Outlook, Microsoft Entourage, Apple iCal a Windows Mobile či chytrých telefonů Palm Treo.
Kerio Outlook Connector je vylepšená aplikace, která představuje rozšíření pro Microsoft Outlook, poskytuje uživatelům offline přístup k e-mailům, sdíleným a veřejným složkám a PIM datům.

Firma XANADU je certifikovaným partnerem Microsoft - nabízíme kompletní řešení vašich firemních kancelářských ('backoffice') aplikací i CAD/CAM/GIS řešení od jednoho dodavatele.
Viz nabízená řešení

Bezpečnost, ochrana dat, Symantec, sítě

Nové verze řešení pro zálohování
Společnost Symantec ohlásila software "Symantec Backup Exec 12 for Windows Servers" a nejnovější verzi software "Symantec Backup Exec System Recovery 8". Řeseni Symantec Backup Exec 12 for Windows Servers zajišťuje zálohování disk-disk-páska a rychlé a efektivní obnovení prostředí, od serveru až po stolní počítač. Software Backup Exec 12 zavádí certifikovanou a optimalizovanou podporu prostředí Microsoft Windows Server 2008, vylepšené granulární obnovení důležitých dat aplikací a rozšířenou ochranu platforem. Software Backup Exec 12 se nyní integruje s řešeními Symantec, včetně globálního systému bezpečnostních výstrah ThreatCon, softwaru Enterprise Vault pro ochranu archivů e-mailů a novou platformou Symantec Protection Network pro přístup k úložištím.
Norton 360 Norton 360 verze 2.0
Řešení pro všeobecnou automatickou ochranu, Norton 360 V2.0, nabízí ochranu před vším čeho se uživatelé počítačů obávají - bezpečnost PC, ochrana identity, zálohování - a to bez dopadů na výkon PC.
Hlavní výhody:
 • Bezpečnost PC - chrání váš počítač a zabezpečuje vaše online operace
 • Ochrana identity - ochraňuje proti krádeži a zneužití identity
 • Automatické zálohování a obnova - chrání nenahraditelné fotografie, filmy, hudbu a další data
 • Vyladění PC - pomáhá k rychlejšímu a hladšímu běhu vašeho PC
Symantec Endpoint Protection - Akce 24
Firma XANADU jako Enterprise partner firmy Symantec nabízí do 27. března zvýhodněný nákup aplikace Symantec Endpoint Protection 11.0. Tuto aplikaci zajišťující kompletní ochranu koncových zařízení nyní můžete získat se slevou 24%.
Čtěte na Xanadu.cz
Chraňte se před phishingem a dalšími hrozbami
Širokou publicitu mají v posledních dnech phishingové spamové útoky směřované na klienty České spořitelny. Ač tyto pokusy obvykle mívají podobnou, nepříliš přesvědčivou úroveň, nezapomeňte, že toto tzv. "rhybaření" může používat i sofistikovanější metody, které mohou obelstít i IT odborníka.
Dodržujte proto obecná pravidla pro bezpečné chování na internetu (nezadávání citlivých údajů na nevyžádané e-mailové či telefonické výzvy, komunikace přes zabezpečené servery https, při citlivých transakcích nepoužívat jiné programy, atd.) a především zabezpečte své počítače spolehlivým bezpečnostním programem.
Nejkradenější software
Společnost Software & Information Industry Association (SIIA) zveřejnila seznam softwarových titulů nejčastěji napadených pirátstvím za loňský rok. Patří sem: Symantec Norton AntiVirus, Adobe Acrobat, Symantec pcAnywhere, Adobe Photoshop, Autodesk AutoCAD, Adobe Dreamweaver, Roxio Easy CD/DVD Creator, Roxio Toast Titanium, Ipswitch WS_FTP a Nero Ultra Edition.

Nástroje na odstranění účinků aktuálních virových hrozeb a informace o aktuální bezpečnostní situaci na internetu najdete na stránkách www.cadstudio.cz/bezpecnost

XANADU - vlastní aplikace

SMP - nová aplikace firmy XANADU pro Inventor
Firma XANADU uvedla novou nadstavbovou (add-on) aplikaci pro Autodesk Inventor usnadňující tvorbu plechových dílů a přechodů - Sheet Metal Parts (SMP). Aplikace Xanadu Sheet Metal Parts je inteligentní parametrická knihovna (generátor) speciálních plechových dílů plně integrovaná do prostředí Autodesk Inventoru 2008. Umožňuje rychlé 3D modelování potrubních větví a rozvinů pro výrobu.
Viz stránka Sheet Metal Parts

Aplikace RvrsLine nyní může převracet směr více čar najednou.

Zakázkový vývoj CAD a GIS aplikací firmy XANADU - viz www.cadstudio.cz/vyvoj

Service Packy, aktualizace, bezplatný software

 • Autodesk Maya 2008 Service Pack 1
 • CADVault Runtime 5.0.1
 • NavisWorks Freedom - free JetStream 5 NWD viewer
 • CurveText - psaní textu podél libovolné křivky v AutoCADu
 • RvrsLine - převrátí směr čar a křivek v AutoCADu

viz www.cadstudio.cz/download (viz též tabulky kompatibility patchů)

Školení, kurzy

Využijte nabídku firmy XANADU, Autorizovaného školicího střediska Autodesku (ATC), na CAD školení AutoCADu, Inventoru, AutoCADu Architecture a Mechanical - přehled termínů školení.

Přehled kurzů je pro vás připraven na www.cadstudio.cz/skoleni.

Podpora, tipy a triky

Nasloucháme Vám Vážený zákazníku, NASLOUCHÁME VÁM
I Váš názor je důležitý a pro naši práci významný - ať jste našimi zákazníky, partnery, nebo třeba jen náhodnými návštěvníky našich webů. Každý váš názor bude vyslechnut a vynasnažíme se jej využít pro další zlepšení našich služeb.
Vaše názory nám můžete zaslat pomocí stránky www.cadstudio.cz/naslouchamevam nebo e-mailem na naslouchamevam@xanadu.cz.
Čtenáři nám píší...
Pan P.Lebeda se ptá na podporu Windows 2000 v budoucích CAD aplikacích
AutoCAD 2009 a další nové CAD aplikace řady 2009 již nepodporují operační systém Windows 2000 (stejně jako jej již nepodporuje Microsoft) - jsou určeny pro Windows Vista, popř. Windows XP.

Máte i vy dotaz, který může být přínosný i pro ostatní čtenáře X-News? Neváhejte a napište nám na adresu "NaslouchameVám".

Katalog CAD bloků byl rozšířen o stovky nových DWG, RFA a IPT bloků.
Jednoduše přispějte vaším uploadem do Katalogu CAD bloků a stáhněte si některé z více než 2.521 stávajících bloků z oblasti stavebnictví, strojírenství, dopravy a mapování, rozčleněných do 102 tematických kategorií. Knihovny bloků tedy nemusíte kupovat, stáhněte si je zdarma u XANADU.

4.228 CAD tipů a triků na www.cadforum.cz:
Změna Apache port v Autodesk MapGuide 2008. Pomalejší zápis souborů DWG 2007 přes WAN spojení Riverbed. V Revit projektu mi zmizela část prvků. Chyba [1.5.-124] při vracení síťové licence. Rychlé 3D konstrukční příkazy i v režimu náčrtu Inventoru. Jak změnit obrázek odrážený na lesklých plochách v Inventoru? Které databázové servery podporují ukládání geoprostorových dat? Jak nastavit spouštění různých verzí CAD aplikací podle obsahu DWG souboru? Které nové příkazy byly zavedeny ve verzi AutoCAD 2008? Jak zakázat klávesu F1? Jak zakázat vytváření souborů složky OldVersions?

Máte nějaký problém s produkty firmy Autodesk?
Přihlaste se do diskusní konference CAD Fórum a zapojte se do výměny praktických zkušeností s tisíci ostatních uživatelů produktů Autodesku z České republiky i Slovenska (počet registrovaných již přesáhl 7.100). Nebo si můžete zkusit vyhledat radu sami v databázi CAD tipů a triků, nebo kontaktujte technickou podporu na support@xanadu.cz

Jak získat přístup na VIP server XANADU?
"CAD Support Pack" je rozšířená služba XANADU zahrnující mj. i přístup na VIP server. Přístupový účet VIP poskytujeme též při nákupu komerčních verzí Autodesk produktů a Autodesk Subscription u naší firmy. Možnosti rozšířené technické podpory firmy XANADU najdete na http://vip.xanadu.cz


A z jiného soudku:
- zajímavý nástroj na vytváření 3D modelů z fotografií
- holt nemohl vědět úplně všechno... :-)
- hezká fyzikální aplikace Phun (video)
- už máte tuto poslední pecku ve vašem MP3 přehrávači? (audio)
- dokážete obrátit stránku? (flash)

Další informace

Informace o dalších novinkách najdete na www.cadstudio.cz, web serveru pro CAD a IT profesionály

Toto periodikum je zasíláno registrovaným zákazníkům společnosti XANADU a.s.,
kteří k tomu udělili souhlas. Pokud si nepřejete dále dostávat tyto a další informace
od společnosti XANADU a.s., můžete se odhlásit (odvolat souhlas) pomocí
odkazu mailing preference
Toto vydání dostáváte na adresu


XANADU a.s. - info@xanadu.cz
Autodesk Value Added Reseller, HP Preferred Partner 2008, Microsoft Certified Partner
www.cadstudio.cz - www.cadforum.cz - www.iproject.cz - www.hpdesignjet.cz
České Budějovice, 370 01, Tylova 17, tel. 386 352 966 (..969)
Praha 10, 106 00, Žirovnická 2389, tel. 283 891 154
Brno, 602 00, Sportovní 2a/558 (areál BILLA), tel. 541 212 077
Pardubice, 530 02, Štrossova 291, tel. 466 611 773
Ostrava, 709 00, Fráni Šrámka 5, tel. 596 611 060