X-NEWS: Xanadu homepage - www.cadstudio.cz

X-NEWS - Bulletin firmy XANADU - únor '07

Toto personalizované vydání bulletinu X-NEWS (obsahuje obchodní sdělení) dostáváte na základě vámi uděleného souhlasu. Lze jej odhlásit jediným klepnutím myši.
Pokud se tato zprava nezobrazi spravne, klepnete prosim na odkaz
www.cadstudio.cz/email/x-news0207.htm nebo www.cadstudio.cz/xnews

XANADU a.s., největší prodejce CAD řešení Autodesk v ČR, autorizovaný partner HP a IBM/Lenovo, si v tomto pravidelném bulletinu dovoluje upozornit na aktuality, nové služby, tipy a produkty z oblasti CAD/CAM, GIS/FM, tiskových a bezpečnostních řešení, podnikové IT infrastruktury obecně.

Z obsahu:

Obit2004 Poslední možnost upgrade z CAD verzí 2004!
Používáte-li ještě CAD aplikaci firmy Autodesk založenou na AutoCADu 2004 (LT 2004, Map 2004, ADT 2004, Mechanical 2004, atd.), nebo VIZ 4 nebo Inventor 8 a 7, připomínáme vám, že možnost upgrade těchto aplikací končí již za necelý měsíc - 10.března 2007. Nezaostávejte v produktivitě.
Viz Obit

AutoCAD, LT, CAD

AutoCAD 2008 Bezplatný přechod na AutoCAD 2008 a LT2008
V rámci akce "2007 Subscription Promo" si můžete nyní zajistit bezplatný přechod na nové CAD aplikace Autodesk řady 2008. Během této akce (platí do uvedení dané jazykové verze produktu řady 2008) nyní získáte při nákupu nové licence CAD aplikace slevu ve výši ceny subscription -- roční subscription zajišťující mj. bezplatný přechod na řadu 2008 tak získáte vlastně zdarma.
Nabídka platí pro plné verze (EN i CZ, SLM i NLM) programů:
 • AutoCAD 2007
 • AutoCAD LT 2007 (vč. verze 5-pack)
 • Autodesk VIZ 2007
 • Autodesk Inventor Series 11
 • AutoCAD Mechanical 2007
 • AutoCAD Electrical 2007
 • Autodesk Architectural Desktop 2007
 • Autodesk Map 3D 2007
Viz další informace, popř. kontaktujte XANADU pro informace o této významné slevě (až 20%)
Autodesk Design Review nyní ZDARMA
Původně komerční aplikace pro připomínkování, odměřování a správu DWF souborů, Autodesk Design Review, je nyní k dispozici zdarma.
Design Review 2007 (ADR, dříve "DWF Composer") nabízí - podobně jako původně DWF Viewer - funkce prohlížení 2D a 3D CAD souborů v publikačním formátu DWF. Oproti DWF Vieweru však obsahuje i funkce pro připomínkování (redline/markup, katalog symbolů z AutoCADu, DWF, rastrů, ActiveShapes), pro odměřování, komponování a editaci publikované sady DWF výkresů. Připomínky vytvořené v Design Review lze načíst zpět do AutoCADu (2005 a vyšší), ADT, Revitu...
Celý připomínkovací proces nad CAD daty tak lze provádět elektronicky, bezplatně a lze mít plnou kontrolu nad stavem připomínek, kdo a kdy danou připomínku zaslal. Vzhledem k tomu, že DWF soubory lze (pomocí DWF Writeru) vytvořit z jakékoliv Windows aplikace, lze připomínkovací nástroje Design Review využít i pro další typy dokumentů (office, obrázky). ADR navíc přímo podporuje i některé typy rastrových obrázků.
Bezplatná verze Design Review je opatřena sériovým číslem a registruje se. Neobsahuje DWG prohlížeč (převodník DWG->DWF) DWG TrueView, ten se stahuje zvlášť, podobně jako Inventor Viewer. Po instalaci je doporučeno aplikovat SP1 pro ADR. Veškeré potřebné soubory jsou ke stažení např. na Download
Viz též technologie DWF

Na stránce www.cadstudio.cz/download si můžete stáhnout českou verzi bezplatné aplikace DWG TrueConvert pro konverzi DWG souborů mezi jednotlivými formáty (např. pro starší verze AutoCADu). V novějších verzích má být funkčnost DWG TrueConvert zahrnuta v prohlížeči DWG TrueView.

Chcete ovlivnit funkce příštích verzí AutoCADu? Vyjádřete vaše přání pomocí online hlasování ve wish-listu AUGI (nutná bezplatná registrace).

Mluvící AutoCAD? Přečtěte si Kéž lavičko, kéž bys promluvila.

Jak vytvořit 2D výkresy z 3D těles AutoCADu? Viz Tip 5369

Autodesk Inventor, MCAD - strojírenství

Inventor 2008 Bezplatný přechod na nový Inventor 2008
Při koupi plné verze Inventor Series 11 nyní získáte bez navýšení ceny roční Subscription zajišťující mj. bezplatný přechod na nový Inventor Suite 2008. Viz Subscription Promo.
Další informace o Inventor
Zajímavý doplněk pro Autodesk Inventor 11
Překreslujete často 2D výkresovou dokumentaci do 3D modelů? Pak vám jistě pomůže nová aplikace pro Autodesk Inventor - 2D to 3D Tool.
Tato aplikace (zatím ve fázi technology preview na labs.autodesk.com) umožňuje poloautomatický převod z 2D pohledů na 3D model součásti - připravuje 2D pohledy pro tvorbu 3D modelu automatickou rotací 2D pohledů do pravoúhlých náčrtů a následně řeší průniky. Prohlédněte si video ukázku
Soutěže pro strojaře
- Vyhrajte HP xw4000, Xbox 360 a další ceny - jste-li studenti a používáte nebo chcete používat Autodesk Inventor, můžete se zúčastnit soutěže "Inventor Student Design Contest" a vyhrát hodnotné ceny. Hlavní cena: Pracovní stanice HP xw4400 s 20" LCD monitorem a 3D myší SpacePilot, 1. cena: Xbox 360 a 3D myš SpaceExplorer - viz další informace
- Navrhněte udělátko pro Jamese Bonda - další šance pro soutěživé CADisty. Navrhněte jakýkoliv přístroj, který by neměl chybět ve výbavě špiona a vyhrajte špionský kufřík se Sony VAIO TX, Microsoft Zune a další ceny. Soutěž "Spy Gadget Design Contest" je otevřena do 18.dubna 2007. Viz bližší informace.

Kromě nedávno uvedené 2D potrubní a procesní aplikace AutoCAD P&ID chystá v letošním roce Autodesk i program pro 3D navrhování potrubních systémů - "Plant 3D".

Použití a přizpůsobení Generátoru rámů v Inventoru - video prezentace (anglicky)

Chcete ovlivnit funkce příštích verzí Inventoru? Vyjádřete vaše přání pomocí online hlasování ve wish-listu AUGI (nutná bezplatná registrace).

Zjednodušte ovládání vaší 3D aplikace a využijte možnost výhodného nákupu 3D vstupního zařízení - SpacePilot, SpaceExplorer, a další - viz 3D Mouse

Jak hromadně převést IDW výkresy do formátu DWG.? Viz Inventor tip 5412.

Po aktualizaci Windows XP se nezobrazuje text ve výkresech Inventoru. Jde o kolizi s MS Windows Update hotfixem - viz Inventor tip 5416.

Architektura, stavebnictví, vizualizace (AEC)

Bezplatný přechod na nový AutoCAD Architecture 2008
Při koupi plné verze Archtectural Desktop 2007 nyní získáte bez navýšení ceny roční Subscription zajišťující mj. bezplatný přechod na novou verzi - AutoCAD Architecture 2008. Viz Subscription Promo.
Další informace o Architectural Desktop (nově "AutoCAD Architecture")
Revit 9.1 Úspěšní už používají Autodesk Revit
Autodesk Revit je CAD/BIM aplikace používaná již více než 140.000 uživatelů po celém světě i stovkami uživatelů v České a Slovenské republice. Revit je pro ně nástrojem pro efektivní navrhování a projektování - od hmotové studie pro prováděcí dokumentaci, výkazy a vizualizace, od drobných staveb až například po nový mrakodrap "Věž svobody" na místě dvojčat WTC. Revit je ceněn zejména díky vysoké produktivitě práce, jednoduchému ovládání a snadné spolupráci v týmech.
Jak Autodesk Revit hodnotí jeho čeští uživatelé? K čemu používá Revit jeden z jeho uživatelů, Národní divadlo? Jaké jsou možnosti výhodného přechodu na Revit?
Viz Máme Autodesk Revit

Firma Xanadu uvolnila aktualizaci českého prostředí pro Revit 9.1

Autodesk Maya 8.5
Autodesk Maya 8.5 je nová verze aplikace pro vizualizaci, rendering a vytváření 3D obsahu. Verze 8.5 mimo jiné podporuje i 64bitová Windows a počítače Macintosh s Intel procesory.
Další informace viz Maya

Jak v Revitu vytvářet krovy? Viz Tip 5385.

"Zázračný" příkaz CS v Revitu. Viz Tip 5368.

GIS, mapování, FM

Map 3D 2008 Bezplatný přechod na nový AutoCAD Map 3D 2008
Při koupi plné verze Mapu 3D 2007 nyní získáte bez navýšení ceny roční Subscription zajišťující mj. bezplatný přechod na Map 3D 2008. Viz Subscription Promo.
Další informace o AutoCAD Map 3D

Navštivte expozici firmy XANADU na veletrhu GEOS 2007 konaném ve veletržním areálu Letňany ve dnech 1.-3. března. Představeny budou nejnovější softwarové nástroje firmy Autodesk pro geodézii, mapování, urbanismus, projektování liniových staveb, stavební projekci, plus GIS aplikace a systémy pro práci s geoprostorovými daty.

Navštivte seminář "Autodesk Topobase - komplexní GIS řešení nové generace" - Systém pro tvorbu, správu a sdílení dat v oblasti utilit, telekomunikace, správu areálů a velkých územních celků. Seminář se koná 27.2.2007 od 10:00 na adrese Hotel Voroněž 2 - salonek Janáček, Křížkovského 47, Brno.
Viz online registrace

Jak ukládat grafická data DWG výkresu do SQL databáze? Viz Tip 5397

Snadné otočení popisků v Civil 3D. Viz Tip 5409

Produkty HP, IBM, hardware, novinky, akce

Zbavte se staré - váš nový plotr HP
Akce HP "Zbavte se staré" pokračuje s novými podmínkami, především zahrnutím nových modelů HP DesignJet, do 31.3.2007. V rámci této akce můžete výhodně přejít (upgradovat) z vašeho stávajícího plotru či kopírky na nový, výkonnější model velkoformátové tiskárny HP DesignJet s nižšími provozními náklady. Za váš starý plotr tak můžete získat až 105.000,-Kč.
Další informace o Zbavte se staré
HP notebook Velký výprodej notebooků HP
Využijte slev až 20% na některé řady notebooků HP. Notebook HP 500 sbírá další ocenění.
Vyberte si z aktuálních modelů a cen notebooků HP - viz IT Shop XANADU
Správa síťových tiskáren přes web
HP Web JetAdmin je populární nástroj pro administrátory sítí umožňující vzdálené monitorování, konfiguraci a správu tiskáren a MFP zařízení. Veškerá správa tiskových zařízení se provádí prostřednictvím web rozhraní.
Aktuální verze Web JetAdmin 8.1 je určena pro instalaci na systémech Microsoft Windows 2000, Windows XP, Windows Server 2003, Novell Netware 5.1/6.0, SUSE Linux 10.1, Fedora Core 5 Linux. Vedle tiskových a MFP zařízení lze vzdáleně spravovat i faxové služby, tiskárny zapínat a vypínat, diagnostikovat stav zařízení, aktualizovat firmware, spravovat síťové fronty, zjišťovat stav tonerů, nechat si zasílat e-mailové notifikace.
Pomocí plug-in modulů lze funkčnost Web JetAdmin dále rozšiřovat. Je například k dispozici nový SNMP proxy agent, který rozšiřuje síťovou správu i na tiskárny lokálně připojené u jednotlivých počítačů přes LPT nebo USB.
Ke stažení na HP Web JetAdmin
Vedle monitoringu tiskáren nabízíme i nástroj na monitoring tisku (kdo, kdy, kde, co, za kolik) - SafeQ
Xerox x6204 Digitální kopírky Xerox
Nabídka plotrů HP DesignJet od firmy XANADU byla rozšířena o velkoformátová zařízení XEROX. Jedná se o monochromatická A0+ zařízení s LED technologií tisku vhodná pro CAD výstupy, kopírování a skenování výkresových podkladů. V nabídce zařízení XEROX jsou i multifunkční produkty a skládačky výkresů. Použitá LED technologie nabízí monochromatický (černobílý) vodostálý tisk, vysokou kvalitu a rychlost zpracování tisku.
Zajímavou novinkou je kompaktní model Xerox 6204 s výhodnou cenou a jednoduchým ovládáním. Toto zařízení je je velmi dobře škálovatelné a nabízí rychlý a překvapivě kvalitní monochromatický výstup bez velkých prostorových nároků. Lze jej snadno nasadit v síti, jeho integrální součástí je accounting pro až 99 uživatelkých účtů. Xerox 6204 Print System lze snadno rozšiřovat a dodává se i jako kopírka s interním nebo externím scanerem (Copy System, Multifunction System).
Xerox 6204 je ideálním řešením pro projekční skupiny v síťovém prostředí se vzdáleným řízením tisku - architekti, projektanti, konstruktéři, údržba, revize atd.
Viz Xerox

Informujte se na aktuální výhodnou nabídku HP serverů a výkonných pracovních CAD stanic HP.

Xanadu Shops Aktuální ceny všech produktů najdete na www.cadstudio.cz/shop

Microsoft, ostatní software

Bezpečnost Windows Live OneCare
Skener služby Windows Live OneCare zajistí bezplatnou kontrolu zabezpečení vašeho počítače. Windows Live OneCare pomáhá zajistit bezproblémový stav PC s Windows XP nebo Windows Vista:
 • Umožňuje vyhledat a odstranit viry.
 • Pomáhá při odstraňování nepotřebných souborů na pevném disku.
 • Zvyšuje výkon počítače.
Viz Windows Live OneCare
Windows NT Backup/Restore Utility
Plánujete-li přenos dat na počítače s Windows Vista, může být pro vás užitečná pomůcka pro obnovení záloh vytvořených ve Windows XP nebo Windows Server 2003 do počítačů s Windows Vista nebo s Windows Server "Longhorn". Viz Microsoft download

Upravte si rozložení klávesnice ve Windows pomocí aplikace Microsoft Keyboard Layout Creator 1.4

Firma XANADU je certifikovaným partnerem Microsoft - nabízíme kompletní řešení vašich firemních kancelářských ('backoffice') aplikací i CAD/CAM/GIS řešení od jednoho dodavatele.
Viz nabízená řešení

Bezpečnost, ochrana dat, Symantec, sítě

SafeQ SafeQ i pro velkoformátové tiskárny a MFP
Podnikové řešení pro účtování, zabezpečení a zajištění dostupnosti tisku - SafeQ - podporuje i velkoformátové tiskárny HP DesignJet. Nejen u síťových kancelářských tiskáren a kopírek, ale i při vašem tisku z CAD aplikací tak můžete sledovat a účtovat cenu tisku, evidovat kdo, kdy a kde tiskl či omezit přístup některých uživatelů.
Viz SafeQ
Citrix Nový Citrix Presentation Server 4.5
Společnost Citrix Systems oznámila novou verzi produktové řady Citrix Presentation Server. Ta slouží ke vzdálenému přístupu a poskytování aplikací a firemních informačních zdrojů.
Presentation Server 4.5 obsahuje přes 100 nových funkcí, jako je streaming aplikací na vyžádání, zajištění centralizace aplikací, rozšíření kompatibility, monitorování aplikací z pohledu uživatele, zvýšený výkon serveru, protokolování změn, přihlašování jediným heslem a pokročilou grafickou akceleraci.
Citrix Presentation Server 4.5 bude dostupný od března 2007 ve třech edicích – Advanced, Enterprise a nově také Platinum. Cena včetně roční účasti v programu Citrix Subscription Advantage se pohybuje od cca 350 USD za uživatele.
Stávající verze Presentation Server 4.0, Standard Edition bude dostupná pouze do poloviny května.
Viz Citrix

Starší verze firmware tiskových serverů HP JetDirect mohou být vystaveny DoS útokům. Pokud má váš firmware verzi x.20.nn až x.24.nn, upgradujte JetDirect firmware na novější verzi.

Nástroje na odstranění účinků aktuálních virových hrozeb a informace o aktuální bezpečnostní situaci na internetu najdete na stránkách www.cadstudio.cz/bezpecnost

XANADU - vlastní aplikace

Nová verze Xanadu LT Extension 1.7
Populární a často imitovaná aplikace pro AutoCAD LT - Xanadu LT Extension nabízí doplňkové nástroje pro produktivnější práci v AutoCADu LT.
LT Extension doplňuje funkce AutoCADu LT o příkazy pro práci s hladinami, kótovací a anotační funkce, připojování obrázků, výkaz délek čar, výkaz počtu bloků, export textu z výkresu, atd.
Nová verze LT Extension 1.7 nabízí doplněné funkce pro natočení výřezů, rozložení hladin a změnu pořadí hladin (přesun nahoru).
V rámci probíhající promo akce nabízíme aplikaci "Xanadu LT Extension" zdarma ke každému AutoCADu LT 2007 CZ zakoupenému u firmy XANADU (popř. ji lze zakoupit samostatně v CAD eShopu).
Viz LT Extension

Utilita VerticesBlk automaticky vloží zadaný blok do všech vrcholů křivky (lze využít např. na výkaz souřadnic lomových bodů). Utility fArea a fVolume byly aktualizovány a umožňují zadat přepočítávací koeficient a příponu vykazovaných údajů.

Zákazníci Xanadu si mohou z VIP serveru stáhnout jednoduchou utilitu DWGver. Ta spustí zvolenou DWG aplikaci v závislosti na verzi DWG souboru, na který poklepete -- např. spustí AutoCAD 2004 pro DWG2004 a naopak TrueConvert pro soubor formátu DWG2007.

Utilita SPEAK.LSP je hlasovým rozhraním AutoCADu - hlasem upozorní na pokus o kreslení do vypnuté hladiny, přeříká seznam hladin, apod. (viz tip Mluvící AutoCAD)

Zakázkový vývoj CAD a GIS aplikací firmy Xanadu - viz www.cadstudio.cz/vyvoj

Service Packy, aktualizace, bezplatný software

 • Update knihoven grafických karet (library patch) pro Autodesk Inventor R11, R10, R9
 • Autodesk Topobase Client 2007 Service Pack 1
 • Autodesk Topobase Web 2007 Service Pack 1
 • České prostředí (lokalizace) pro Revit Building 9.1
 • Bubble for AutoCAD (v2.8)
 • fAREA, fVOLUME, SPEAK

viz www.cadstudio.cz/download (viz též tabulky kompatibility patchů, tamtéž)

Školení, kurzy

Využijte rozdílových školení na Autodesk Inventor a AutoCAD pořádaných firmou XANADU, včetně školení na produkty řady AutoCAD 2007, Inventor 11, Revit 9 a Civil 3D 2007.

Firma XANADU je Autorizovaným školicím střediskem Autodesk (ATC). Přehled kurzů je pro vás připraven na www.cadstudio.cz/skoleni.

Podpora, tipy a triky

Nasloucháme Vám Vážený zákazníku, NASLOUCHÁME VÁM
I Váš názor je důležitý a pro naši práci významný - ať jste našimi zákazníky, partnery, nebo třeba jen náhodnými návštěvníky našich webů. Každý váš názor bude vyslechnut a vynasnažíme se jej využít pro další zlepšení našich služeb.
Vaše názory nám můžete zaslat pomocí stránky www.cadstudio.cz/naslouchamevam nebo e-mailem na naslouchamevam@xanadu.cz.

Katalog CAD bloků byl rozšířen o stovky nových DWG, RFA a IPT bloků.
Jednoduše přispějte vaším uploadem do Katalogu CAD bloků a stáhněte si některé z více než 780 stávajících bloků z oblasti stavebnictví, strojírenství, dopravy a mapování, rozčleněných do 85 tematických kategorií.

3.833 CAD tipů a triků na www.cadforum.cz:
Jak nastavit tloušťku čáry i symbolu bodu? Jak mohu uživatelům zabránit v použití uchopení KOLmo? Dva nedokumentované příkazy AutoCADu 2006/2007. Je Internet Explorer 7 kompatibilní s AutoCADem? Proč nemohu v Inventoru použít parametr A, J, F, C, apod.? Nefunguje mi posun kurzoru klávesami Ctrl+šipka. Zobrazení záložek Model a Rozvržení. Vizualizace 3D modelu Inventoru s rozřesenými hranami. Instalace Vault 5 skončí po zjištění prohlížeče DWF Viewer 7. Jak vytisknout informační stránku na HP DesignJet 500? Restaurování nerestaurovatelného DWG výkresu AutoCADu Mechanical. Export 3D pohledu do 2D formátu DWG. Převod grafických a popisných dat z AutoCAD Mapu do Oracle.
Viz též diskuse jak získat VIP přístup?

Máte nějaký problém s produkty firmy Autodesk?
Přihlaste se do diskusní konference CAD Fórum a zapojte se do výměny praktických zkušeností s tisíci ostatních uživatelů produktů Autodesku z České republiky i Slovenska (počet registrovaných již přesáhl 2.200). Nebo si můžete zkusit vyhledat radu sami v databázi CAD tipů a triků, nebo kontaktujte technickou podporu na support@xanadu.cz

Žhavá diskusní témata posledního měsíce: ČKAIT-vzdělávání, Přípona dle formátu DWG, HW pro Revit, HP xw6400...

Jak získat přístup na VIP server XANADU?
"CAD Support Pack" je rozšířená služba XANADU zahrnující mj. i přístup na VIP server. Přístupový účet VIP poskytujeme též při nákupu komerčních verzí Autodesk produktů a Autodesk Subscription u naší firmy. Možnosti rozšířené technické podpory firmy XANADU najdete na http://vip.xanadu.cz


A z jiného soudku:
- kreslíte diagramy? nic neinstalujte a kreslete je rovnou na webu (flash)
- ZINK - umí už váš mobil tisknout?
- odolná robotická potvora (video)
- přecejen levitace existuje (video)

Další informace

Informace o dalších novinkách najdete na www.cadstudio.cz, web serveru pro CAD a IT profesionály

Toto periodikum je zasíláno registrovaným zákazníkům společnosti XANADU a.s.,
kteří k tomu udělili souhlas. Pokud si nepřejete dále dostávat tyto a další informace
od společnosti XANADU a.s., můžete se odhlásit (odvolat souhlas) pomocí
odkazu mailing preference
Toto vydání dostáváte na adresu


XANADU a.s. - info@xanadu.cz
Autodesk Value Added Reseller, HP Preferred Partner 2007, Microsoft Certified Partner
www.cadstudio.cz - www.cadforum.cz - www.iproject.cz - www.hpdesignjet.cz
České Budějovice, 370 01, Tylova 17, tel. 386 352 966 (..969)
Praha 10, 106 00, Žirovnická 2389, tel. 283 891 154
Brno, 602 00, Sportovní 2a/558 (areál BILLA), tel. 541 212 077
Pardubice, 530 02, Štrossova 291, tel. 466 611 773
Ostrava, 709 00, Fráni Šrámka 5, tel. 596 611 060