X-NEWS: Xanadu homepage - www.cadstudio.cz

X-NEWS - Bulletin firmy XANADU - leden '08

Toto personalizované vydání bulletinu X-NEWS (obsahuje obchodní sdělení) dostáváte na základě vámi uděleného souhlasu. Lze jej odhlásit jediným klepnutím myši.
Pokud se tato zprava nezobrazi spravne, klepnete prosim na odkaz
www.cadstudio.cz/email/x-news0108.htm nebo www.cadstudio.cz/xnews

XANADU a.s., největší prodejce CAD řešení Autodesk v ČR, autorizovaný partner HP a IBM/Lenovo, si v tomto pravidelném bulletinu dovoluje upozornit na aktuality, nové služby, tipy a produkty z oblasti CAD/CAM, GIS/FM, tiskových a bezpečnostních řešení, podnikové IT infrastruktury obecně.

Z obsahu:

Ekonomické výsledky - růst za rok 2007
Podle předběžných, dosud neauditovaných ekonomických výsledků vykázala firma XANADU za rok 2007 meziroční růst ve výši 16% a obrat dosáhl 337 mil. Kč. Rychleji rostl prodej CAD a GIS aplikací Autodesk - zde růst překročil 24% (bez vlivu kurzových změn). V oblasti služeb jsme zaznamenali růst o 13%.
Hokej XANADU zve na hokej
Rozdejte si to se svým obchodním partnerem! Společnost XANADU a.s., partner klubu HC Moeller Pardubice, zve své zákazníky a příznivce na přátelské hokejové utkání v pardubické ČEZ Aréně.
Utkání se koná 18.1.2007 20:30 hodin - viz další informace a registrace.

AutoCAD, LT, CAD

Upgradujte se slevou - do 15.1.2008
Jen do 15.1.2008 můžete využít slevu 10% při upgrade na CAD aplikaci verze 2008 (při koupi Subscription). Akce platí na upgrade (mezi verzemi) i cross-upgrade (z AutoCADu na profesní CAD aplikaci) na většinu CAD produktů.
Nezapomeňte, že upgrade z AutoCAD aplikací řady 2005 je možný již jen do 15.3.2008.
Viz promo akce
Lepší AutoCAD!
Víte že za stejnou cenu jako holý AutoCAD teď můžete opět mít i lepší AutoCAD Mechanical, lepší AutoCAD Architecture, nebo lepší AutoCAD Map 3D? Všechny tyto profesní verze přitom obsahují kompletní funkčnost AutoCADu 2008 CZ plus navíc desítky dalších produktivních funkcí pro váš obor strojírenství, stavebnictví nebo mapování.
Viz Lepší AutoCAD
LT-supermyš Chyťte supermyš k AutoCADu LT
Nenechte si uniknout bezdrátovou laserovou myš Microsoft Wireless Laser Mouse 5000 - do 25.1.2008 získáte při nákupu AutoCADu LT 2008 u firmy XANADU navíc (zdarma) nejen nadstavbovou aplikaci LT Extension, ale i bezdrátovou optickou myš stvořenou pro práci v AutoCADu LT.
Čtěte na LT - supermyš
Deset nejčastějších omylů při pořizování CAD aplikace
Za 17 let působení firmy XANADU na CAD trhu naši pracovníci vysledovali celou řadu typických omylů při výběru a koupi CAD aplikací. Ke všem však existuje správné východisko a chybám je tak možné předcházet.
Některé z omylů plynou z neznalosti podrobnějších informací, některé ze špatného odhadu, mnohé nemají nijak fatální důsledky, ale – jako každá chyba v obchodní oblasti – stojí peníze. Buď na zbytečných nákladech, na ztrátě času či na snížených výnosech. Jaké jsou nejčastěji opakované chyby uživatelů a jak se uvedeným ztrátám vyhnout?
Čtěte na 10 nejčastějších omylů
nVidia nVidia vlastníkem Mental Ray
Výrobce grafických karet nVidia koupil německou firmu Mental Images, jejíž technologie Mental Ray jsou používány pro vizualizace v produktech Autodesku. Do budoucna lze proto očekávat vyšší hardwarovou podporu na kartách nVidia.

Autodesk Labs uvolnil aktualizovanou utilitu "Drawing Cleanup Utility" (DCU). Ta slouží k rychlému čištění a strukturování obsahu DWG výkresů (hladiny, bloky, barvy, atributy) dle firemních standardů. Na základě nastavení aplikace zanalyzuje a upraví výkres a úpravy může doplnit pomocí AutoCADem automaticky zaznamenaných uživatelských maker. Licenci na 60 dnů pro AutoCAD 2008+2007 najdete na Autodesk Labs.

Do naší webové Subscription kalkulačky byla nyní doplněna i aplikace Autodesk VIZ a verze 3ds max 2008.

Google prohledává DWF - ve vyhledávači Google můžete hledat i texty obsažené v DWF souborech - zkuste si např. najít DWF soubory s textem Xanadu".

Na CAD Blogu najdete: Není všechno software co vypadá jako software, Umíte se správně zeptat?, CAD data na obrazovce mobilu.

Víte, že v každém AutoCADu najdete nedokumentovaný benchmark program? Čtěte Tip 5911.

Autodesk Inventor, MCAD - strojírenství

Inventor Pro 2008 Každých 5 minut nový Autodesk Inventor
Každých 5 minut někdo ve světě přejde do 3D pomocí Autodesk Inventoru - dnes už je to více než 753.000 uživatelů. Inventor je tak stále nejpoužívanější 3D CAD aplikace ve strojírenství a světově nejúspěšnější systém pro tvorbu digitálních prototypů.
Pomocí konstrukčních a simulačních nástrojů Inventoru Professional můžete váš výrobek nejen rychle a efektivně zkonstruovat, ale i odzkoušet jeho funkce. A díky propojení na firemní ERP systémy, CNC nástroje a snadnému internetovému publikování zrychlíte i vaše obchodní procesy.

Vyžádejte si instalační DVD zkušební verze Inventoru Professional 2008 nebo si nechte tuto verzi předvést.

Možnost přímého upgrade z Inventoru R9 končí již 15.3.2008.

Dálkové ovládání Wii pro konzoli Nintendo můžete použít i jako 3D ovladač pro Inventor či AutoCAD. Viz Tip 5912.
Jak vytvořit kombinovanou 3D křivku z 2D náčrtů? Přečtěte si Tip 5940.

Architektura, stavebnictví, vizualizace (AEC)

LCD k AEC aplikacím Dívejte se na své projekty z širšího úhlu
Do 16.ledna 2008 můžete získat ZDARMA kvalitní 24palcový LCD monitor Samsung ke stavařským aplikacím Autodesk. Akce platí pro plné, komerční licence produktů:
  • Revit Architecture 2008
  • Revit Structure 2008
  • Revit MEP 2008
  • AutoCAD Architecture 2008
  • AutoCAD MEP 2008
Proč měnit vaše stávající 2D řešení? Parametrické, objektově orientované CAD a BIM aplikace vám usnadní práci v mnoha směrech. Umožní vám plně se věnovat projekční práci a na minimum zredukují netvůrčí činnost spojenou s tvorbou projektové dokumentace. Nejdůležitějším výsledkem nasazení těchto produktů v praxi je časový zisk, který můžete investovat, jak uznáte za vhodné.
Viz další informace
Autodesk Maya 2008 Extension 1
Maya Extension 1 je rozšíření pro Autodesk Maya obsahující funkci "Muscle". Navíc byl uvolněn modul "DWG Export for Maya" umožňující přenášet koncepční návrhy staveb z aplikace Maya pro další zpracování a dokumentaci v programu Autodesk Revit Architecture 2008.
Viz Maya Extension.
Autodesk technologie v nejnovějších filmech
Multimediální aplikace firmy Autodesk pomáhaly úspěchu více než 25 filmových trháků letošní vánoční sezóny. Tyto produkty byly použity pro vytváření digitálních postav, snových krajin, speciálních efektů i barevné postprodukci snímků. Kreativní nástroje Autodesku v rukou filmových tvůrců vdechují život lidské představivosti.
K těmto filmům patří např. Zlatý kompas, Alvin a Chipmunkové, Lovec draků, Vetřelec vs. Predátor 2, Říše hraček nebo epos Beowulf.
Viz Autodesk filmy

Poskytujeme doplňkové aplikace nejen pro AutoCAD. GetLevel je add-on aplikace pro Revit 2008, kde umožňuje vybrat a zobrazit všechny prvky projektu asociované se zadaným podlažím. Využijete ji například před chystaným výmazem podlaží. Viz Tip 5932.

Pro snadné popisování souřadné sítě ve výkresech AutoCADu Civil 3D můžete využít doplňkovou aplikaci z Tipu 5914.

Přenos nastavení analýzy modelu (hypsometrie) pro AutoCAD Civil 3D 2008 slouží doplňková aplikace Hypsometrie-Transfer popisovaná v Tipu 5922.

Postup "probourání" dveří do dvou souběžných stěn v Revitu popisuje Tip 5909.
Jak využít uživatelské palety nástrojů ve všech vašich projektech AutoCADu Architecture? Viz Tip 5918.
Použití absolutních a relativních výšek v projektu Revitu popisuje Tip 5923.

GIS, mapování, FM

SPOLANA spoléhá na Autodesk Topobase
K dalším významným uživatelům GIS řešení Autodesk Topobase v České republice se zařadila neratovická chemická společnost SPOLANA a.s. Pro řešení údržby a správy areálu závodu zvolila SPOLANA a.s. systém firmy XANADU postavený na otevřené GIS technologii Autodesk Topobase.
Viz Reference
Výukový materiál pro AutoCAD Map a Civil 3D 2008
Online verze výukového materiálu Map 3D 2008 byla zaktualizována v online sekci www.cadforum.cz/vyuka.
PDF verze publikací "Výukový materiál AutoCAD Map 3D 2008" (5.4MB, 170 stran, česky) a "Výukový materiál AutoCAD Civil 3D 2008" (36.5MB, 245 stran, česky) jsou ke stažení ve VIP souborech z vip.xanadu.cz.
Electric Utility Toolkit pro Map 3D
Pro uživatele AutoCADu Map 2008 je k dispozici sada nástrojů "Electric Utility Toolkit". Ta obsahuje sadů "elektrických" objektů s korespondujícími reálnými atributy, knihovnu se 70 předkonfigurovanými elektrickými symboly a šablony rozvržení zahrnující definice barev a typů čar, které korespondují s elektrickými objekty.

Utilita Periscope pro AutoCAD a Map umí při najetí na entitu zobrazovat její XDATA.

Produkty HP, IBM, hardware, novinky, akce

HP 6720s Notebook HP poprvé pod 10.000 Kč
Notebook HP Compaq 6720s nyní nabízíme v ceně 9.854,-Kč (bez DPH). HP Compaq 6720s je nabízen v konfiguraci: Celeron-M530 15.4" WXGA BV 16:9, 512MB, 80GB, DVD+/-RW, 802.11b/g, FreeDOS.
V IT Shopu XANADU hledejte "GR772ES#AKB"
K notebooku zdarma tiskárna nebo 120GB disk
Dárky rozdáváme i po Vánocích. K vybraným modelům notebooků HP 530 a HP Compaq 6715s přidáváme externí disk 120GB nebo tiskárnu HP LaserJet 1018 ZDARMA. Dárek si zvolte sami.
HP Compaq 2710p - Tablet PC roku 2007
Zpravodajský server GottaBeMobile každoročně oceňuje nejlepší mobilní produkty v daném roce. Vítězem "GottaBeMobile Award" za rok 2007 se stal notebook - Tablet PC HP Compaq 2710p. Na veletrhu CES 2008 v Las Vegas navíc získal HP Compaq 2710p ocenění "CES Innovations 2008 Award".
Čtěte na HP 2710p
LCD za polovic
K vybraným modelům pracovních stanic HP xw4550 a xw4600 si můžete objednat LCD monitory HP o úhlopříčce 20", 24" nebo 30" jen za polovinu jejich ceny.
3D ovladače stále populárnější
Firma XANADU je již dva roky po sobě největším prodejcem 3D kontrolerů (myší) společnosti 3Dconnexion na českém trhu.
Tato populární periferní zařízení mohou významně zefektivnit práci uživatelů v 3D CAD aplikacích, a tak jak přibývá konstruktérů a projektantů využívajících 3D programy, zvyšuje se i zájem o 3D myši, s nimiž je ovládání ve 3D přirozené a rychlé. Dnes již používá tento silně "návykový" způsob ovládání více než 350.000 uživatelů po celém světě.
Bez osobního vyzkoušení tohoto způsobu ovládání plně neoceníte propastný rozdíl ve způsobu navigace v 3D prostoru vaší CAD aplikace - proto firma XANADU nyní nabízí firemním zákazníkům krátkodobou zápůjčku nejvyššího modelu 3D kontroleru - SpacePilot.
Přehled dalších modelů - SpaceNavigator, SpaceExplorer a SpaceTraveler - jejich aktuální ceny, porovnání, přehled podporovaných aplikací a další informace najdete na stránce XANADU:
Viz 3D ovladače 3Dconnexion

Informujte se na aktuální výhodnou nabídku HP serverů a výkonných pracovních CAD stanic HP.

Xanadu Shops Aktuální ceny všech produktů najdete na www.cadstudio.cz/shop

Microsoft, ostatní software

Microsoft Office pro zaměstnance domů zdarma
Organizace, které uzavřely multilicenční smlouvu na Microsoft Office včetně balíčku nadstandardních služeb Software Assurance, mohou nabídnout svým zaměstnancům domů zdarma nejvyšší sadu Microsoft Office Enterprise. Tento zaměstnanecký program se nazývá "Microsoft Office Home Use Program".
Viz Home Use Program

Akce "Microsoft Office 2007 pro studenty a domácnosti" za 1.690,-Kč, která proběhla na konci roku 2007 zaznamenala velkou odezvu a MS Office si pořídilo 33 tisíc domácností.

Potřebujete odložit/zablokovat automatickou instalaci nových service packů Microsoftu? Použijte SPBlockerTools.

Širokou škálu šablon kalendářů pro rok 2008 najdete ke stažení na webu Microsoft Office.

ResizeEnable je drobná Windows utilita umožňující zvětšování prakticky všech (statických) dialogů všech Windows aplikací.

Firma XANADU je certifikovaným partnerem Microsoft - nabízíme kompletní řešení vašich firemních kancelářských ('backoffice') aplikací i CAD/CAM/GIS řešení od jednoho dodavatele.
Viz nabízená řešení

Bezpečnost, ochrana dat, Symantec, sítě

Symantec - Vontu Data Loss Prevention
Firma Symantec zařadila do nabídky produkty Vontu Data Loss Prevention. Toto integrované řešení využívá kombinaci technologie implementované v koncových bodech i v síti pro prevenci ztrát důvěrných dat. Nezáleží přitom na tom, kde jsou tato data uložena a kde se používají. Na koncových bodech nabízí zjišťování i prevenci a schopnost nalézt ohrožená důvěrná data uložená v úložištích Microsoft SharePoint, Microsoft Exchange, Documentum a jiných podnikových úložištích.

Symantec je jediný producent bezpečnostních řešení, který uspěl v testu "Virus Bulletin 100" (VB100) již po 35. v řadě.

Nástroje na odstranění účinků aktuálních virových hrozeb a informace o aktuální bezpečnostní situaci na internetu najdete na stránkách www.cadstudio.cz/bezpecnost

XANADU - vlastní aplikace

DTM Xanadu DTM - freeware aplikace pro modelování terénu
Xanadu DTM je nově uvolněná freeware aplikace pro modelování 3D terénu v prostředí AutoCADu. Lze ji použít pro účely vizualizací nebo pro jednodušší výpočty a analýzy terénu. Aplikace vychází z konceptu TIN generátoru od D.Piazza a obsahuje část funkcí aplikace Xanadu GEOsurf.
DTM umožňuje generovat trojúhelníkový model terénu (3DFace) z libovolných 3D bodů (objektů) v DWG souboru. Nad tímto modelem pak lze provádět další operace, jako např. počítat kubatury (vůči srovnávací rovině), zjišťovat výšky bodů nad modelem, generovat spádnice. K dispozici je rovněž generátor pseudonáhodných bodů pro tvorbu terénu.

Funkce utility Xanadu WPS byla rozšířena o snadný výběr výkresových objektů ležících uvnitř zadané kružnice.

GetCname je LISP funkce AutoCADu využívající web Ajax technologie pro výpis názvů příkazu v jednotlivých jazykových verzích AutoCADu (využívá web www.cadforum.cz/prikazy).

Zakázkový vývoj CAD a GIS aplikací firmy XANADU - viz www.cadstudio.cz/vyvoj

Service Packy, aktualizace, bezplatný software

  • Xanadu DTM - model terénu pro AutoCAD
  • CADVault Runtime - free object enabler for CADVault 5.0
  • GetLevel pro Revit 2008 - elementy asociované s podlažím

viz www.cadstudio.cz/download (viz též tabulky kompatibility patchů)

Školení, kurzy

Využijte nabídku firmy XANADU, Autorizovaného školicího střediska Autodesku (ATC), na CAD školení AutoCADu, Inventoru, AutoCADu Architecture a Mechanical 2008 - PDF pozvánka s termíny na Q1/2008.

Přehled kurzů je pro vás připraven na www.cadstudio.cz/skoleni.

Podpora, tipy a triky

Nasloucháme Vám Vážený zákazníku, NASLOUCHÁME VÁM
I Váš názor je důležitý a pro naši práci významný - ať jste našimi zákazníky, partnery, nebo třeba jen náhodnými návštěvníky našich webů. Každý váš názor bude vyslechnut a vynasnažíme se jej využít pro další zlepšení našich služeb.
Vaše názory nám můžete zaslat pomocí stránky www.cadstudio.cz/naslouchamevam nebo e-mailem na naslouchamevam@xanadu.cz.
Čtenáři nám píší...
Pan S.Mergl poslal dotaz na princip fungování síťových licencí.
Síťové (NLM) licence CAD aplikací Autodesku využívají centrální "licenční server" (do něhož se nabije zakoupený počet licencí), ze kterého pak jednotlivé vaše počítače čerpají licence. Můžete tak mít více počítačů s nainstalovanou aplikací a licenční server ohlídá, aby bylo zároveň spuštěno nejvíce tolik kopií, kolik licencí máte zakoupeno. Jsou podporovány i výpůjčky licencí mimo dosah vaší sítě.

Máte i vy dotaz, který může být přínosný i pro ostatní čtenáře X-News? Neváhejte a napište nám na adresu "NaslouchameVám".

Katalog CAD bloků byl rozšířen o stovky nových DWG, RFA a IPT bloků.
Jednoduše přispějte vaším uploadem do Katalogu CAD bloků a stáhněte si některé z více než 2.220 stávajících bloků z oblasti stavebnictví, strojírenství, dopravy a mapování, rozčleněných do 102 tematických kategorií. Knihovny bloků tedy nemusíte kupovat, stáhněte si je zdarma u XANADU.

4.172 CAD tipů a triků na www.cadforum.cz:
Převod EED (XData) na objektová data a výkazy. Plošná reprezentace 3D pohledu na model AutoCADu. Jak odemknout celou tabulku AutoCADu (všechny buňky)? V PLOT dialogu chybí nastavení stylu, možností tisku a orientace. Řešení problému pomalého nabíhání AutoCADu 2008. Nedokumentovaná nastavení Inventoru pro zobrazení obtisků (decal). Jaké operační systémy podporují 3D myši 3Dconnexion? Název souboru Xrefu jako dynamické textové pole. Výpis prvků asociovaných s daným podlažím v Revitu. Formát souboru FLT pro povinné spojnice modelu terénu. Maximální využitelná paměť v jednotlivých verzích Windows. Skryté volby souborů ve Windows Vista.

Máte nějaký problém s produkty firmy Autodesk?
Přihlaste se do diskusní konference CAD Fórum a zapojte se do výměny praktických zkušeností s tisíci ostatních uživatelů produktů Autodesku z České republiky i Slovenska (počet registrovaných již přesáhl 5.960). Nebo si můžete zkusit vyhledat radu sami v databázi CAD tipů a triků, nebo kontaktujte technickou podporu na support@xanadu.cz

Žhavá diskusní témata posledního měsíce: TIFF v AutoCADu 2008, CAD utilitky, Kusovník na více stránek, Svahování terénu ...

Jak získat přístup na VIP server XANADU?
"CAD Support Pack" je rozšířená služba XANADU zahrnující mj. i přístup na VIP server. Přístupový účet VIP poskytujeme též při nákupu komerčních verzí Autodesk produktů a Autodesk Subscription u naší firmy. Možnosti rozšířené technické podpory firmy XANADU najdete na http://vip.xanadu.cz


A z jiného soudku:
- když potřebujete odpluhovat hodně sněhu (video)
- zajímavé efekty - přesouvejte koule
- to je planeta Země
- přírodní síly v dešťové kanalizaci (video)
- nepropadejte panice (a pokud ano, stiskněte tlačítko)

Další informace

Informace o dalších novinkách najdete na www.cadstudio.cz, web serveru pro CAD a IT profesionály

Toto periodikum je zasíláno registrovaným zákazníkům společnosti XANADU a.s.,
kteří k tomu udělili souhlas. Pokud si nepřejete dále dostávat tyto a další informace
od společnosti XANADU a.s., můžete se odhlásit (odvolat souhlas) pomocí
odkazu mailing preference
Toto vydání dostáváte na adresu


XANADU a.s. - info@xanadu.cz
Autodesk Value Added Reseller, HP Preferred Partner 2008, Microsoft Certified Partner
www.cadstudio.cz - www.cadforum.cz - www.iproject.cz - www.hpdesignjet.cz
České Budějovice, 370 01, Tylova 17, tel. 386 352 966 (..969)
Praha 10, 106 00, Žirovnická 2389, tel. 283 891 154
Brno, 602 00, Sportovní 2a/558 (areál BILLA), tel. 541 212 077
Pardubice, 530 02, Štrossova 291, tel. 466 611 773
Ostrava, 709 00, Fráni Šrámka 5, tel. 596 611 060