CAD-NEWS: CAD Studio homepage - www.cadstudio.cz

CAD-NEWS - Bulletin firmy CAD Studio - říjen '11

Toto personalizované vydání bulletinu CAD-NEWS (obsahuje obchodní sdělení) dostáváte na základě vámi uděleného souhlasu. Lze jej odhlásit jediným klepnutím myši.
Pokud se tato zprava nezobrazi spravne, klepnete prosim na odkaz
www.cadstudio.cz/email/cadnews1011.htm nebo www.cadstudio.cz/cadnews

CAD Studio a.s., největší prodejce CAD řešení Autodesk v ČR, autorizovaný partner HP si v tomto pravidelném bulletinu dovoluje upozornit na aktuality, nové služby, tipy a produkty z oblasti CAD/CAM, GIS/FM řešení.

Z obsahu:

CADfórum 2011 - digitální prototypování v praxi
Zaregistrujte se na již 8. ročník odborné konference CADfórum 2011. Letošní ročník je organizován společně firmami CAD Studio a Autodesk jako dvoudenní (již 19.+20.října) a je zaměřen na strojírenství a tvorbu digitálních prototypů.
V úvodní přednášce představí pan Chris Douglass, Manufacturing Business Unit Director Autodesku, strategii firmy v oblasti digitálních prototypů. CADfórum nabídne zkušenosti uživatelů z praxe, produktové novinky, technologické trendy, workshopy, bezplatná školení s certifikátem, diskuse i hodnotné dárky.
Pro online registraci a další informace navštivte stránky konference na konference.cadforum.cz :

CF2011

Kontrolní otázka: Víte, kolik příkazů je k dispozici v AutoCADu? Řešení najdete na konci CAD News.


Navštivte stránky firmy CAD Studio i na Facebooku a na YouTube - viz níže uvedené odkazy:

AutoCAD, LT, CAD

Akce: Držte se v čele - využívejte moderní CAD nástroje !
Již jen do pátku 14.října 2011 můžete využít zvýhodněné nabídky na nové licence nebo upgrade vašich starších (i již neupgradovatelných) licencí:

100€ Upgrade - přejděte z vaší CAD aplikace (třeba i verze R14) na nový produkt Autodesk řady 2012 a získejte slevu -20%. Při přechodu na zvolenou sadu Design Suite 2012 u nás navíc získáte jako dárek elektronickou čtečku knih Amazon Kindle.

Nové licence - při volbě profesní sady Autodesk Design Suite nebo Creation Suite řady Autodesk 2012 získáte za každou licenci zpětný bonus až 1.000 Euro. iPad Navíc u nás získáte jako dárek moderní tablet Apple iPad 2 zdarma, nebo - volitelně - výkonnou grafickou stanici HP Z210 s certifikací Autodesku (i7 3.4GHz, 8GB RAM, 1TB disk, nVidia Q600) jen za 11.111 Kč (bez DPH). Bonus nově platí i pro Revit Architecture Suite a AutoCAD Civil 3D!

Podrobnosti viz Akce "Stay ahead"

LT2012 AutoCAD LT 2012 CZ s bonusem 300 Euro
Poslední příležitost pro získání 300 Euro (do 15.10). Nový český AutoCAD LT 2012 nabízí řadu funkcí z plného AutoCADu, umožňuje online spolupráci s mobilními verzí AutoCAD WS a je plně kompatibilní s Windows 7 (32-bit i 64-bit). Při koupi AutoCADu LT CS+ u firmy CAD Studio získáte 300€ na váš bankovní účet a navíc zdarma nadstavbovou aplikaci "CADstudio LT Extension" s desítkami rozšiřujících funkcí i technickou podporu CAD Studia.
Viz LT 2012 a 300€ pro vás
Autodesk Cloud - nové web služby pro předplatitele
Autodesk Cloud Zejména pro držitele Autodesk Subscription jsou určeny nově spuštěné web cloud služby firmy Autodesk. Technologie web cloud, s "neomezeným" výkonem a kapacitou propojeného "mraku" internetových serverů pomáhají řešit výkonově náročné konstrukční úlohy, analýzy a simulace, poskytují prostor pro sdílení dat a komunikaci a optimalizují vaše navrhování.
Jako předplatitel získáváte například 3GB prostoru a nástroje pro sdílení, online prohlížení a připomínkování vašich 2D/3D projektových dat, cloud rendering, cloud analýzy a simulace, nebo správu vašich projektů na webu - nabídka cloud služeb se liší podle konkrétní Autodesk aplikace.
Čtěte na Autodesk Cloud - více mobility, více schopností, více výkonu
Aktualizace, opravy, vylepšení - 2012
Během září byla uvolněna řada důležitých aktualizací produktů Autodesk. Pokud patříte k uživatelům CAD aplikací Autodesk řady 2012, stáhněte si aktuální Service Packy uvolněné v minulých dnech. Opravné balíčky produktů Autodesk již nejsou označovány jako "Update", ale opět jde o staré známé "Service Packy".
Přehled najdete v článku Aktualizace pro aplikace 2012 nebo na stránce Download.

Na CAD Studio Blogu najdete:
- Project Geppetto - hodně živí pinocchiové pro 3ds Max
- Autodesk Moldflow - simulace v Autodesk Cloudu
- Project Nucleus - fyzikální simulace v AutoCADu
- Autodesk Cloud pro příležitostné uživatele i profesionály
- Mobilní Autodesk Design Review - DWF na iPhone/iPad
- Pixlr-o-matic - mobilní fotoaplikace pro váš iPhone nebo Android

Potřebujete hromadně využít uživatelské vlastnosti v sadách listů? Přečtěte si Tip 8220.
Jaká je nejmenší velikost okna AutoCADu? Více viz Tip 8260.
S instalací nVidia Performance Driveru na lokalizovaný nebo profesní AutoCAD poradí Tip 8280.

Autodesk Inventor, MCAD - strojírenství

Najděte správnou verzi Autodesk Vault pro vaši firmu
Vault Aplikace pro řešení snadné týmové správy konstrukčních dokumentů a dat (PLM, PDM) - Autodesk Vault - je nabízena v několika variantách: od bezplatné verze, která je součástí většiny CAD aplikací Autodesku, až po verzi Vault Professional s provázáním na ERP systémy a řadou pokročilých funkcí. Přehled odlišností jednotlivých verzí Vaultu - Workgroup, Collaboration, Collaboration AEC, Professional - najdete na stránce Autodesk Vault.
Pro základní rozlišení potřebné verze Autodesk Vault pro požadavky vaší firmy můžete využít diagram na stránce:
Najděte správnou verzi Vault
LaunchPad pro Autodesk Product Design Suite 2012
Na webu Autodesk Labs najdete nový užitečný nástroj pro uživatele sady Autodesk Product Design Suite - LaunchPad (startovací rampa). Podobně jako v případě sady Factory Design Suite, kde je podobná funkčnost již vestavěna, umožňuje ovládat všechny aplikace PrDS z jednoho místa, spouštět je z jedné ikonky. Díky snadnému přístupu k nejdůležitějším funkcím na "jedno kliknutí" tak urychluje vaši práci v typických kombinacích použití jednotlivých nástrojů sady.
Více na LaunchPad pro Product Design Suite
Bezbariérová auta vznikají v Autodesk Inventoru
API CZ API CZ je úspěšná česká firma zaměřená na zařízení a úpravy vozidel určených pro tělesně postižené. Pro konstrukci těchto typů zařízení a úprav firma využívá již od svých počátků CAD aplikace Autodesku - především Autodesk Inventor a v poslední době i Autodesk Vault. Vedle konstrukčních a PDM funkcí těchto aplikací firma hojně využívá i vestavěných funkcí pro konverzi CAD dat pro převody podkladů od výrobců originálních automobilů.
Své zkušenosti shrnuje pan Miroslav Bartoš, ředitel API CZ - Bezbariérová auta v Inventoru
Strojařské workshopy - Praha, Brno
Na konferenci CADfórum 2011 navážou následné workshopy CAD Studia zaměřené na konkrétní oblasti strojírenské problematiky. Předběžné termíny:
 • 9.11. workshop Document management (Praha)
 • 10.11. workshop Document management (Brno)
 • 23.11 workshop InventorCAM (Praha)
 • 11.1. workshop Factory Design Suite (Praha)
 • 12.1. workshop Factory Design Suite (Brno)
Zaregistrujte se na stránce CAD Studio - MCAD workshopy a školení

Přihlaste se na bezplatné školení Inventoru či AutoCADu nebo na praktické workshopy k novinkám Autodesk konané v rámci konference CADfórum 2011.

Prohlédněte si nové video představující "sochařskou" aplikaci Mudbox, součást sad Autodesk Design Suite - viz www.cadstudio.cz/mudbox

video V sekci CAD video a na kanálu CADstudioCZ na YouTube si můžete prohlédnout komentovaná videa s ukázkami použití aplikace Autodesk Vault a ukázky elektro-aplikace AutoCAD ecscad 2012.

Víte jak změnit lokální/síťovou licenci Inventoru bez reinstalace? Poradí Tip 8237.
Jak mohou použít datum uložení jako iVlastnost? Přečtěte si Tip 8254.

Architektura, stavebnictví, vizualizace (AEC)

Přední české projekční ateliéry využívají Revit
Revit BIM aplikace Autodesk pomáhá v řadě projekčních ateliérů u nás i ve světě lépe, rychleji a kvalitněji navrhovat rozsáhlé projekty. Společnost Arch.Design vsadila již v roce 2005 na moderní přístup informačního modelu budovy a technologii Autodesk Revit. Revit je zde využíván od prvotní studie až po realizační dokumentaci.
Přečtěte si o zkušenostech z praxe na Oceňované české stavby se rodí v Revitu
Subscription Advantage Pack pro 3ds Max, Maya, Softimage 2012
Uživatelé aplikací Autodesk 3ds Max 2012, 3ds Max Design 2012, Maya 2012, Softimage 2012 nebo Mudbox 2012 s aktivním Subscription si nyní mohou ze svého subscription centra stáhnout doplňky rozšiřující funkce svých aplikací - tzv. "Subscription Advantage Pack" (SAP). Popis hlavních novinek přidávaných v těchto SAP doplňků najdete v článku:
SAP pro 3ds Max, Maya, Softimage 2012
AutoTURN 8.0 - obalové křivky vozidel
Společnost Transoft Solutions uvedla novou verzi nadstavby AutoCADu a AutoCADu Civil 3D pro návrh průjezdových křivek vozidel a simulaci pohybů vozidel (včetně speciálních, vícenápravových) - AutoTURN 8.0. Do 31.12.2011 můžete využít zvýhodněných cen (sleva -25%, tedy 33.300 Kč za novou licenci) pro nákup nových licencí a upgrade aplikací AutoTURN, AutoTURN Pro 3D (3D verze s překážkami), AutoTURN InSite (odlehčená verze, bez knihoven), ParkCAD (parkoviště), NEXUS (křižovatky) a TORUS (kruhové objezdy) z verzí 6.0, 6.1 a 7.0.
Více na AutoTURN 8.0

Uživatelé Navisworks 2012 si mohou ze Subscription centra stáhnout modul "Interoperability Enhancements" doplňující podporu formátů SolidWorks, NX, Faro, ArchiCAD 14,15.

Nová verze Plex.Earth Tools 2.5 usnadňuje vkládání sérií map a modelů terénu z Google Earth do projektů v AutoCADu.

AutoCAD Plant 3D Catalog Builder je nová bezplatná aplikace pro generování rozměrových řad - sad potrubních komponent. Viz Download.

Chybí vám nějaká parametrická rodina (RFA) pro Revit? Dejte nám vědět, často žádané rodiny rádi vytvoříme a zpřístupníme dalším uživatelům.

Na blogu Civil3D.cz, věnovanému využívání aplikace AutoCAD Civil3D v ČR, najdete:
- Nový Plex.Earth 2.5 klepe na dveře
- Návrh potrubí z 2D do 3D

V blogu Na zdi zaměřeném na projekční BIM aplikace si přečtěte například:
- BIM řešení Autodesk pro TZB a statiku
- Service Pack 2 pro Revit 2012
- 3D PDF modely z Revitu

Jak vybrat jednotlivé součásti komponenty v Plant3D? Viz Tip 8233.
Proč není vytištěný výkres Revitu ve správném měřítku? Přečtěte si Tip 8232.
Jak publikovat BIM model Revitu do 3D PDF? Čtěte Tip 8235.

GIS, mapování, FM

MINIS - územní plány v AutoCADu Map 3D a Civil 3D
MINIS CAD Studio uvádí nový nástroj pro efektivní tvorbu územních plánů a urbanistických mapových podkladů. "Datový model MINIS" lze využít jako minimální standard pro digitální zpracování územních plánů v prostředí CAD/GIS aplikace AutoCAD Map 3D či AutoCAD Civil 3D 2012. Datový model vychází z metodiky MINIS vydané v dubnu loňského roku, kterou již přijalo šest ze čtrnácti krajů ČR. Hlavním cílem datového modelu MINIS pro AutoCAD Map bylo vytvoření uživatelsky příjemného prostředí pro jednoduchou a hlavně rychlou a efektivní tvorbu výkresů územních plánů.
Další informace na Datový model MINIS pro AutoCAD Map

Jaké datové formáty podporuje BIM/GIS aplikace Infrastructure Modeler? Čtěte Tip 8217

Produkty HP, IBM, hardware, novinky, akce

Dopřejte své 3D CAD aplikaci plný výkon
Častým problémem, se kterými se setkáváme na našem Helpdesku (technická podpora uživatelů Autodesk produktů) i na stránkách portálu CADForum.cz, jsou potíže plynoucí z použití nekompatibilních, necertifikovaných grafických karet v 3D CAD aplikacích - ať už jde o AutoCAD, Inventor, Revit, Showcase nebo 3ds Max. Aktuální verze těchto aplikací Autodesku využívají grafické akcelerační funkce moderních grafických karet hodně intenzivně, a proto se jakákoliv nekompatibilita projeví chybami aplikace (od chyb zobrazení po náhodné pády aplikace). Autodesk proto testuje a certifikuje nejpoužívanější grafické karty a uvádí přehledný seznam těchto certifikací. Najdete v něm nejčastěji používané grafické karty nVidia, AMD (ATI), Intel a Matrox - od nejnižších a nejlevnějších modelů v cenové hladině "100$" až po "superkarty" jako Quadro 6000.
Čtěte na Plný výkon pro CAD
ZR24w Objevte pohodlí práce na dvou monitech - monitor zdarma
Využijte atraktivní nabídku - kupte si ke kterékoliv pracovní stanici HP Z400 (a výše) kvalitní S-IPS HP monitor ZR22w nebo ZR24w a druhý stejný monitor dostanete zdarma. (Nevztahuje se na pracovní stanice prodané za speciální cenu.)

Informujte se na aktuální výhodnou nabídku výkonných pracovních CAD stanic HP.

CAD Studio - vlastní aplikace

Nový iPROJECT 3.8 pro snadnou správu vašich firemních dokumentů
iProject Firma CAD Studio uvolnila novou verzi svého systému pro síťovou správu dokumentů - iPROJECT 3.8. iPROJECT usnadňuje týmovou spolupráci nad kancelářskými i technickými dokumenty, správu revizí, schvalovací a distribuční procesy, vyhledávání a archivaci dokumentů, i bezpečný přístup k obsahu dokumentů podle ISO9000. Je dostupný ve formě produktu nebo jako pronajímaný web hosting projektů. K hlavním novinkám patří rozšířené a přepracované hledání (spojeno základní, rozšířené a atributové vyhledávání) a modul Administrace.
Přečtěte si o dalších novinkách na Nový iProject V3.8
Popis skladby pro Revit
Popis skladby Nová add-in aplikace CAD Studia pro Revit vytváří popisky materiálové struktury stěn, podlah a střech, tzv. "hrábě". Je určena pro Revit Architecture 2012 a nahrazuje naši původní aplikaci "Hrabí". Aplikace je součástí sady CADstudio Revit Tools. Trial verze (bez popisu tlouštěk) je ke stažení zdarma.
Viz Tip - popis struktury

Další CAD nástroje:

X-Tools V2.0 - CADstudio Inventor Tools (automatické vlastnosti, rozvin plechu, automatické QR kódy, makra řízená událostmi, helpdesk funkce atd.) pro Inventor 2012
Seznam referencí - Revit aplikace pro výpis externích referencí aktuálního projektu (včetně cest)
SlopeTick - svahové šrafy - nově s konfigurovatelnou délkou šraf
JobTime - sledování času stráveného na CAD zakázce (nová verze opravující reakci na Ctrl+C a autosave)

Zakázkový vývoj CAD a GIS aplikací firmy CAD Studio - viz www.cadstudio.cz/vyvoj

Service Packy, aktualizace, bezplatný software

 • Inventor Fusion 2012 Service Pack 3
 • Autodesk Revit Architecture 2012 SP2
 • Autodesk Revit MEP 2012 SP2
 • AutoCAD 2011 for Mac Update 3
 • AutoCAD Architecture 2012 Service Pack 1
 • AutoCAD MEP 2012 Service Pack 1
 • AutoCAD Mechanical 2012 Service Pack 1
 • AutoCAD Electrical 2012 Service Pack 1
 • Autodesk Navisworks 2012 Service Pack 1
 • AutoCAD Structural Detailing 2012 Service Pack 2
 • Autodesk 3ds Max 2012 Service Pack 2
 • Backburner 2012.1 (3ds Max 2012 network rendering)
 • Autodesk Inventor Engineer-to-Order Series 2012 Service Pack 1
 • Autodesk Moldflow Communicator 2012 - prohlížeč výsledků z Moldflow
 • TeamViewer - vzdálené zpřístupnění plochy vašeho počítače pro pracovníky technické podpory CAD Studia

viz www.cadstudio.cz/download (viz též tabulky kompatibility patchů 2011)

Školení, kurzy, služby

Akreditace MŠMT pro CAD školení
Firma CAD Studio obnovila na další 3 roky svou akreditaci Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy na pořádání CAD školení a kurzů. Absolventi školení CAD Studia věnovaných používání CAD aplikací firmy Autodesk i obecným konstrukčním a projekčním dovednostem ve 2D a 3D tak získají "Osvědčení o rekvalifikaci" s celostátní působností.
Viz Akreditace MŠMT
CAD školení plně z dotací EU
EU Nový dotační program "Vzdělávejte se pro růst" je zaměřený na zvýšení úrovně odborných znalostí, dovedností a kompetencí zaměstnanců a zaměstnavatelů vybraných odvětví průmyslu a služeb. V rámci tohoto programu mohou zaměstnavatelé získat finanční příspěvek na vzdělávání či rekvalifikaci svých zaměstnanců. Navíc jsou zaměstnavateli hrazeny i mzdové náklady vzdělávaných zaměstnanců (max. 24.000 měsíčně), a to po dobu jejich vzdělávání.
Podmínky viz Vzdělávejte se pro růst
Webináře Online webináře CAD Studia
Aktuální nabídku Webinářů (živých online prezentací) firmy CAD Studio najdete na stránce webináře. Vzhledem ke zvýšenému zájmu o naše webináře se prosím včas registrujte. Můžete rovněž shlédnout videozáznamy z uplynulých webinářů.
Přihlaste se na nejbližší webináře - AutoCAD Architecture - tvorba vlastních nástrojů (Pá 14.10.) a Top-down návrhové techniky v Inventoru (Pá 21.10.).

Sháníte nebo nabízíte práci v oblasti CAD? využijte sekce nabídky/poptávky práce na webu CADforum.cz a oslovte potenciální zaměstnance či zaměstnavatele.

Využijte nabídku firmy CAD Studio, Autorizovaného školicího střediska Autodesku (ATC), na CAD základní i rozdílová školení AutoCAD, Inventor, AutoCAD Architecture a Mechanical, Revit, Map a Civil 3D - vypsány nové kurzy pro řadu 2012.

Přehled kurzů je pro vás připraven na www.cadstudio.cz/skoleni.

Podpora, tipy a triky

Nasloucháme Vám Vážený zákazníku, NASLOUCHÁME VÁM
I Váš názor je důležitý a pro naši práci významný - ať jste našimi zákazníky, partnery, nebo třeba jen náhodnými návštěvníky našich webů. Každý váš názor bude vyslechnut a vynasnažíme se jej využít pro další zlepšení našich služeb.
Vaše názory nám můžete zaslat pomocí stránky www.cadstudio.cz/naslouchamevam

Katalog CAD bloků byl rozšířen o stovky nových DWG, RFA a IPT bloků.
Jednoduše přispějte vaším uploadem do Katalogu CAD bloků a stáhněte si některé z více než 7.780 stávajících bloků z oblasti stavebnictví, strojírenství, elektro, dopravy a mapování, rozčleněných do 123 tematických kategorií.

5.720 CAD tipů a triků na www.cadforum.cz:
Nastavení automatického ukládání změn pracovního prostoru. Web přístupy z Autodesk produktů - https, proxy, atd. Načtení Express Tools - chybějící ET v AutoCADu. Dávkové uložení všech rodin z projektu do RFA souborů. Obdoba příkazu ČISTI (PURGE) v Revitu. Zobrazení a skrytí navigační krychle ViewCube. Jak ovlivnit expozici renderingu scény v Revitu? Jak v Revitu odříznout část povrchu terénu? Model z Pro/E je v Inventoru Fusion 10x větší. Jak převést soubor formátu RFA do DWG pro AutoCAD? Přenos materiálů z Revitu do 3ds Max (FBX). Postrkávání objektů pomocí kurzorových šipek. Instalace VBA Enableru v rámci síťového rozmístění. Kompatibilita Autodesk Vault a Microsoft SharePoint.

Nové diskusní fórum věnované Inventor iLogic a nová sekce videoukázek pro začátečníky na CADforum.cz.

Máte nějaký problém s produkty firmy Autodesk?
Přihlaste se do diskuzní konference CAD Fórum a zapojte se do výměny praktických zkušeností s tisíci ostatních uživatelů produktů Autodesku z České republiky i Slovenska (počet registrovaných již dosáhl 36.158, počet příspěvků již 80.668). Nebo si můžete zkusit vyhledat radu sami v databázi CAD tipů a triků, nebo kontaktujte technickou podporu na helpdesk.cadstudio.cz

Jak získat přístup na Helpdesk server CAD Studia?
"CAD Support Pack" je rozšířená služba CAD Studia zahrnující mj. i rozšířený přístup na Helpdesk server. Plný přístupový účet poskytujeme též při nákupu komerčních verzí Autodesk produktů a při prodloužení Autodesk Subscription u naší firmy. Možnosti rozšířené technické podpory firmy CAD Studia najdete na helpdesk.cadstudio.cz


A z jiného soudku:
- Demokracie je, když dva vlci a jedno jehně hlasují, co bude k večeři. Svoboda je, když dobře ozbrojené jehně odmítá hlasovat. (B.Franklin)
- 10 nejdivnějších věcí vytištěných na 3D tiskárnách
- přejděte na ekologické DHL (video)
- noční obloha nad Austrálií (zrychlené video)

Odpověď na kontrolní otázku: v AutoCADu je celkem 1.296 příkazů - viz přehled

Další informace

Informace o dalších novinkách najdete na www.cadstudio.cz, web serveru pro CAD a IT profesionály

Toto periodikum je zasíláno registrovaným zákazníkům společnosti CAD Studio a.s.,
kteří k tomu udělili souhlas. Pokud si nepřejete dále dostávat tyto a další informace
od společnosti CAD Studio a.s., můžete se odhlásit (odvolat souhlas) pomocí
odkazu mailing preference
Toto vydání dostáváte na adresu


CAD Studio a.s. - info@cadstudio.cz - tel: +420 841 111 124 - Google Earth
Autodesk Gold Partner, HP Preferred Partner
www.cadstudio.cz - www.cadforum.cz - www.iproject.cz - www.hpdesignjet.cz
Praha 4 - Líbalova 1/2348
Brno - Sochorova 23
České Budějovice - Tylova 17
Pardubice - Nábřeží Závodu míru 2738
Ostrava - Nemocniční 12
Plzeň - Teslova 3