Charakteristika

Firma HOUFEK výroba strojů byla založena ing. Jaroslavem Houfkem v roce 1991 původně jako malá dílna na výrobu jednoduchých dřevoobráběcích strojů. Dnes má sídlo ve městě Golčův Jeníkov, na samé hranici kraje Vysočina. V začátcích vyráběla firma především pásové brusky. Technická jedinečnost, originalita a kvalita dílenského zpracování vyvolávala zvyšující se poptávku po strojích firmy Houfek na českém trhu a postupně i v zahraničí.

Rostoucí zájem o stroje vedl nejenom ke zvětšení objemu výroby, ale k systematickému rozšíření výrobního sortimentu. Od roku 1993 prochází firma dynamickým rozvojem, který vyústil zavedením výroby širokopásových brusek vlastní konstrukce, které dnes úspěšně pracují ve 22 světových zemích. V roce 1996 začala firma budovat nové prostory, do kterých se přestěhovala v roce 2001 a v roce 2005 otevřela další výrobní halu, kde našly své zázemí i nové špičkové výrobní technologie. Součástí objektu je i podniková prodejna nabízející maloodběratelům kompletní výrobní řadu firmy HOUFEK a také ruční nářadí a spotřební materiál pro truhláře.

Nepřetržitá modernizace výrobního programu umožnila zvyšovat kvalitu a sortiment vyráběných strojů, a tak dnes firma HOUFEK vyrábí nejen již zmiňované širokopásové a pásové brusky, ale také oscilační hranové brusky, oscilační válečkové brusky, stroje pro finální úpravu dřeva, dlabačky a aktuálně i stroje k průmyslovému využití. Na českém trhu si firma HOUFEK vybudovala významné postavení především díky strojům vyznačujících se vynikajícími technickými parametry, spolehlivostí, snadnou obsluhou a výborným dílenským zpracováním, zajišťovaném dnes již třísměnným provozem.

Správnost volby obchodní politiky dnes dokazuje fakt, že 75% prodeje tvoří export a stroje HOUFEK tak nacházejí svého zákazníka nejen v zemích EU a USA, ale napříč celým světem. Současně se firma snaží vybudovat vlastní obchodní organizace a zastoupení v zemích, kde potenciál růstu prodeje dává možnost dalšího rozvoje. Síla v jednoduchém řešení – to je krédo firmy HOUFEK při vývoji a konstrukci brusek.

Řešení

Výkresová dokumentace strojů byla téměř od počátku tvořena za pomoci 2D konstruování. V roce 2004 firma zakoupila první dvě verze 3D modeláře. V té době se ale 3D modelář používal výhradně pro přemodelování stávajících strojů, a následného vytvoření rozpadového katalogu náhradních dílů pro zákazníky, a k vytvoření výkresů rozvinů plechových dílů s osami ohybu, zejména u složitých ohybů. Po zakoupení nové technologie pro řezání plechu laserem se začaly modely plechových dílů využívat pro vytváření DXF souborů. Od této doby již dochází k aktualizaci změn výhradně v 3D modelech, aby byla zaručena aktuálnost dokumentace a výroby.

V roce 2006 firma zakoupila první licence Autodesk Inventor Series. Značnou výhodou tohoto balíku je možnost rychle a nenáročně přenášet dříve vytvořené díly ve 2D do Inventoru. Použití knihovny normalizovaných součástí i modulu Design Akcelerátor je také snadno srozumitelné, a navíc i dostatečně obsáhlé. Zatím málo využivaná je možnost použití vlastní knihovny iPrvků, do budoucna ale plánuje se její širší využití. Nyní byla tato funkce využita pro modely sestav před obráběním, neboť bylo nutné dát do výroby DXF soubory (pálené laserem) pro svařenec s přídavky na obrábění, ale zároveň výkresy pro obrábění. Poté byla tato funkce využita pro několik dílů, které tvoří díly standardně ve firmě používané, kde se mění pouze některé rozměry.

Inventor je používán také ke kontrole kolizních stavů. Spolu s funkcí šroubového spoje tvořeného v sestavě, napomohl k omezení chybovosti a nepřesného slícování dílů ve výkresech, čímž byla zajištěnai rychlejší montáž bez dalších úprav dílů. Využíván je samozřejmě i AutoCAD Mechanical, kde dochází k prvotnímu návrhu, a který je používán pro elektrická a pneumatická schémata.

Velmi vítanou součástí Autodesk Inventor Series je Autodesk Data Management Server, který za pomoci Vault Exploreru zaručuje aktuálnost dat, sdílení dat mezi jednotlivými konstruktéry, a který umožňuje návrat do historie, což firma HOUFEK využívá především pro výrobu náhradních dílů pro stroje staršího výrobního data, resp. stroje vyrobené před modernizací. Již zmíněná tvorba rozpadových katalogů náhradních dílů bude doplněna o vizualizační část zajišťovanou Inventor Studiem. Toto bude využito zejména při výstavách a prezentacích výrobků zákazníkům.

Uvažuje se také o dokoupení licence Autodesk Inventor Professional, aby bylo možné plné využití FEM analýzy, zejména ke snížení hmotností strojů, a následnému šetření nákladů na nákup materiálu, ale i pro případné odhalení poddimenzovaných dílů. Dalším krokem, ke kterému vede využití 3D modeláře, je použití modelů v CAD/CAM software pro online programování CNC obráběcích strojů, čímž dojde k zefektivnění výrobu v obrobně, zachování kompatibility mezi výrobky a dokumentací, a omezení chybovosti lidského faktoru.

Technologie a produkty:
Autodesk Inventor, AutoCAD Mechanical, Vault